Tomislav Pinjuh: Kod djece su najbitniji faktori motivacija i marljivost

Potrebno je za svakoga pronaći idealni pristup, a kada su pitanju razvojne faze onda je potrebno držati se utemeljenih i dokazanih protokola u fizioterapiji.

Intervju: Tomislav Pinjuh, fizioterapeut

Tomislav Pinjuh je iskusni fizioterapeut, certificiran u različitim aspektima fizioterapije. Posebno se ističe u neurološkoj fizioterapiji, gdje je postao priznatim stručnjakom, pomažući brojnim pacijentima u rehabilitaciji teških neuroloških stanja, a mnogi klijenti su uz njega napravili prve korake nakon godina ili desetljeća nepokretnosti. Suvlasnik Ordinacije fizikalne terapije Noxana koja se nalazi u Mostaru. Sa gospodinom Tomislavom smo razgovarali o rehabilitaciji djece nakon povreda, posebno težih povreda kao što su lomovi. U nastavku vam donosimo naš razgovor.

 Gospodine Pinjuh, kakav je Vaš pristup rehabilitaciji djece nakon povreda ili lomova? Koji su ključni koraci u procesu oporavka?

Pozdrav i zahvale na prilici da vas upoznam sa svojim radom!

Kada su u pitanju djeca pravilan pristup je pola rehabilitacije. Prvo moramo shvatiti da pred nama stoji pacijent s ozljedom i bolovima s kojima se ne zna nositi. Ja pretežito koristim isti “trik”, a to je da im objasnim da to što im se desilo nije nužno loše i kako će to zarasti jače i fleksibilnije, te da na to gledaju kao na neku supermoć. Automatski iz suza i traume prelazimo u superheroje s osmijehom i rehabilitacija može početi.

Koje su specifične metode ili tehnike koje koristite za djecu u rehabilitaciji, a koje se razlikuju od onih koje koristite za odrasle?

Metode su raznovrsne i ovise od pacijenta do pacijenta. Ono što bih izdvojio za razliku od rada sa odraslim pacijentima, je da se sve mora provoditi kroz igru jer je to njihov teren i na taj način djeca najbolje surađuju. Što se tiče tehnika, nema neke pretjerane razlike, samo je važno dozirati intezitet određenih terapija, jer djeca ne mogu podnijeti istu količinu terapija kao odrasli.

Kako prilagođavate rehabilitacijski plan za djecu različite dobi i razvojne faze?

Kod djece su najbitniji faktori motivacija i marljivost koji variraju. Potrebno je za svakoga pronaći idealni pristup, a kada su pitanju razvojne faze onda je potrebno držati se utemeljenih i dokazanih protokola u fizioterapiji. Ponekad naravno postoje odstupanja, ovisno o stanju.

Koje su najčešće povrede kod djece koje vi liječite i kako se obično odvija njihov oporavak?

Kod mene najčešće dolaze djeca koja nažalost imaju određeni vid neurološkog oštećenja, koji ih u većini slučajeva prati od rođenja. Njihov oporavak prvo kreće sa upoznavanjem, pregledom, a zatim obaveznim prijateljskim odnosom iz kojega nastaju odlični rezultati koji ponekada i nas iznenade.

Kako surađujete s roditeljima djece u procesu rehabilitacije? Koji su njihovi najvažniji zadaci u podršci oporavku djeteta?

Roditelji su uvijek susretljivi, strpljivi i dostupni prvo za svoje dijete pa tek onda za mene. Njihovi najvažniji zadatci su da ne odustaju i da budu čvrsti temelji na kojima će se izgraditi oporavak njihovog djeteta. Naravno, strpljivost i motivacija su faktori kojima bi se trebali naoružati.

Vrlo je važno da se na vrijeme prepozna zastoj u motoričkom razvoju djeteta. Tu je uloga roditelja velika. Kako roditelji mogu da na vrijeme prepoznaju da dijete zaostaje u motoričkom razvoju?

Svaki roditelj bi trebao poznavati osnove dječjeg razvoja te ako primijeti nešto neobično važno je vjerovati svom instinktu, a ne čekati da “prođe” samo od sebe. Danas imamo i internet gdje za 10 minuta roditelji mogu naučiti sve testove vezane za dječji razvoj, ali bih ja savjetovao da potraže stručnu osobu kao što su pedijatar ili fizijatar koji će ih dalje uputiti fizioterapeutima ukoliko za to postoji potreba. Mi u Noxani smo također uvijek dostupni za konzultacije i upućivanje klijenata na pravo mjesto.

Koja je uloga vas fizioterapeuta kada je u pitanju poticanje motoričkog razvoja djece?

Uloga fizioterapeuta u poticanju motoričkog razvoja djece je izuzetno značajna. Kvalitetan rad fizioterapeuta može značajno utjecati na pravilan razvoj djeteta, stoga je ključno da tu ulogu preuzmu stručnjaci s odgovarajućim znanjem i iskustvom.

Naš časopis čitaju trudnice. Da li trudnice trebaju ići na masaže tokom trudnoće? Ako da, kada je najbolje vrijeme za to, i kakve masaže su najprikladnije?

Masaže kod trudnica bih preporučio u početnim mjesecima trudnoće. Ukoliko su masaže potrebne u kasnijim mjesecima, onda bi se definitivno trebale raditi u sjedećem položaju i na prilagođenim stolicama za masažu, kakve posjedujemo i u našoj ordinaciji. Što se tiče intenziteta preporučujemo limfne drenaže, kao i relaksirajuće masaže ramenog pojasa i nogu.

Postoje li neki rizici ili kontraindikacije koje trudnice trebaju imati na umu prilikom odlučivanja o masaži ili fizioterapiji?

Trudnice trebaju biti oprezne prilikom odlučivanja o masaži ili fizioterapiji, jer mogu postojati određene kontraindikacije. Uvijek je obavezna konzultacija s liječnikom prije početka bilo kojeg tretmana. Neke kontraindikacije uključuju:

  • Rizik od preranog porođaja
  • Visok krvni tlak
  • Duboka venska tromboza
  • Bolovi u abdomenu bez poznatog uzroka
  • Važno je izbjegavati intenzivne tretmane ili pritisak na područje trbuha i donji dio leđa.

Kako fizioterapija može pomoći u pripremi tijela za porod i postporođajni oporavak?

Fizioterapija može biti od velike koristi prilikom pripreme za porod, tako što će ojačati mišiće od kojih su posebno važni abdominalni čije su snažne kontrakcije potrebne za što lakši porod. Osim toga, dokazano je da redovito vježbanje smanjuje bolove u donjim leđima, poboljšava cirkulaciju, potiče pravilno lučenje hormona i smanjuje pritisak na zglobove.

Kada govorimo o postporođajnom oporavku, ako je priprema odrađena kako treba i vježbanje nakon poroda nastavljeno (ovisno o stanju i mogućnostima) oporavak će biti iznimno kratak i nema potrebe za strahovanjem od posljedičnih komplikacija kao što su dijastaze, lumboishialgije, skolioze i slično.

Dakle, za trudnice je najvažniji savjet da vježbaju za dobrobit svog djeteta i sebe.

Za kraj koja je Vaša generalna poruka za naše čitatelje, roditelje?

Savjetujem roditeljima da vjeruju svojim instinktima, da ne zanemaruju djecu kada je u pitanju rast i razvoj, te da što prije pronađu sport uz koji će njihovo dijete rasti. Tijekom prvih godina života, ne preporučujem nikakvu vrstu ekrana, kako bi se dječji mozak i motorika pravilno razvijali. Osim toga, prilikom razvoja nije potrebno koristiti nikakva pomagala (hodalica i slično), nego se novorođenčad treba razvijati prirodnim putem.

Za sve one čija djeca pate od dugogodišnjih bolesti ili teških stanja znajte da rješenje uvijek postoji, ali samo još niste pronašli adekvatnu pomoć. Vaša dužnost je da ne odustajete, jer prvenstveno ja sve svoje rezultate sa djecom pripisujem roditeljima herojima koji nikada nisu odustali.

Za sve ostale informacije Ordinaciju fizikalne terapije Noxana možete kontaktirati putem:
web stranica – https://fizionoxana.ba/
 IG profil – https://www.instagram.com/noxana.ba/
 FB profil – https://www.facebook.com/noxana.ba

 

Prethodni članak
Naredni članak

POVEZANI ČLANCI

Zadnje objave