Trudnoća uz skoliozu ne mora predstavljati veliki problem, ali je kičmu važno kontrolisati.
Jedno od najčešćih oboljenja kičme jest njezina devijacija u oblik slova s ili c odnosno u lijevu ili desnu stranu tijela. Blage se skolioze češće javljaju kod djevojaka, a ukoliko se na vrijeme ne koriguju ortozom, njihovo liječenje može postati dugotrajno i ponekad bez većih olakšanja. Utiče li skolioza na šanse da zatrudnite ili stvori komplikacije tokom trudnoće? Ono što je najvažnije, ima li to uticaja na dijete? U nastavku teksta možete saznati.
Kod većine žena skolioza ne utiče nepovoljno na trudnoću. Međutim, neki od simptoma teške skolioze mogu postati bolniji tokom trudnoće. Bol se može povećavati kako se težište mijenja s rastućim trbuhom, a potom dolazi do prirodnog naginjanja natrag kako biste podupirali sve veću težinu. U nekim teškim slučajevima skolioze, bol u donjem dijelu leđa može se neznatno povećati tokom trudnoće. Možda trpite umjerene do jake bolove u leđima. Tokom trudnoće može doći do problema sa disanjem. Općenito, maternica koja raste vrši pritisak na dijafragmu, što majci otežava disanje. Također trudnica će osjetiti zadihanost zbog povećanja hormona progesterona koji povećava brzinu disanja. Neki su zabilježili dodatne respiratorne tegobe; međutim, ako se pravilno upravlja, to možda nije ozbiljno. Problemi se mogu javiti sa kretanjem tj. hodanje bi moglo postati problem, zbog promjene težine. Također, nakon porođaja, krivulja bi se mogla pogoršati ako stalno držati dijete samo na jednoj strani. Dobro je upotrijebiti nosač tijela za uravnoteženje djetetove težine.
Može li trudnoća pogoršati skoliozu?
Studije su pokazale da zakrivljenost kralježnice zbog skolioze ne može uticati na jednu ili dvije trudnoće. Dalje se navodi da žene koje su prethodno imale ortopedsko liječenje skolioze mogu imati veći rizik od napredovanja zakrivljenosti tokom trudnoće od onih koje nikad nisu bile trudne. Međutim, studija je također rekla da postoji potreba za daljnjim istraživanjima koja bi dokazala gore navedene tačke. U svakom slučaju, žene u trećem tromjesečju trebaju biti oprezne s leđima jer su ligamenti opušteniji zbog promjene hormona tokom trudnoće.
Liječenje skolioze tokom trudnoće
Liječenje skolioze tokom trudnoće je teško i obično se ne provodi. Ortoped vam može pomoći da u međuvremenu dobijete olakšanje od boli i nelagode. Na temelju čimbenika kao što su stupanj krivulje, komplikacije u trudnoći i pridruženi rizici, specijalist može predložiti bilo koju ili više sljedećih metoda olakšavanja bolova: vježbe, učvršćivanje, kinezatrija – upotreba simulatora, posebna masaža, akupunktura.
Primarni cilj gore navedenih postupaka je ublažavanje bolova i nelagode u kralježnici. Vaš ljekar također može predložiti pojas za rodilište. Vježbanjem se osjećate ugodnije. Pomaže ojačati mišiće leđa. Vježbe za elastični otpor najviše pomažu, ali treba ih izvoditi samo uz pomoć profesionalaca.
Skolioza I porođaj
Žene sa skoliozom mogu roditi svoje bebe do punog roka i normalno ih rađati bez ikakvih komplikacija zbog same skolioze. Ranije su se žene sa skoliozom odlučile za carski rez, no kasnije je utvrđeno da je vaginalni porođaj moguć, pod uvjetom da nema drugih komplikacija trudnoće.
Porod je isti kod žena sa ili bez skolioze. Međutim, jedan od glavnih izazova može biti učinkovito postavljanje epiduralne. Vaš ljekar će sagledati sve mogućnosti porođaja i liječenja bolova kako biste znali što možete očekivati. Bilo bi teže primiti epiduralnu. Stoga je razborito da se tokom trudnoće savjetujete o anesteziji. Vaš liječnik će s rokom raspraviti mogućnosti porođaja i liječenja bolova kako biste znali što možete očekivati.
Nasljednost skolioze
Stvarni uzrok idiopatske skolioze nije poznat, ali bi mogao biti nasljedan. Studije su otkrile da oko 30% bolesnika sa skoliozom ima obiteljsku anamnezu. Obrazac nasljeđivanja je nejasan te uključuje nekoliko genetskih i okolišnih čimbenika. Bliski srodnik s AIS-om (adolescentna idiopatska skolioza) također može povećati rizik da dijete naslijedi stanje. Taj je rizik možda veći kod djevojčica nego kod dječaka.
Često postavljana pitanja
1. Mogu li zatrudnjeti ako imam skoliozu?
Obično skolioza ne uzrokuje probleme sa začećem. Što znači da skolioza ne može rezultirati neplodnošću ili povećati vjerojatnost mrtvorođenosti, urođene mane ili pobačaj. Žene koje su podvrgnute operaciji fuzije kralježnice također nemaju problema s trudnoćom.
2. Dijagnosticira li ultrazvuk skeniranjem skolioze ploda?
Ultrazvučni pregled može otkriti prirođenu skoliozu. Međutim, može ostati neotkriven ako je skolioza blaga.
3. Trebam li ići na carski rez u slučaju skolioze?
Carski rez nije potreban zbog same skolioze. Vaš ginekolog će predložiti ono što je najbolje za vas i za vaše dijete tj. da li trebate roditi vaginalno ili carskim rezom na temelju ozbiljnosti krivulje.
4. Kako urođena skolioza utiče na moju trudnoću?
Žene s urođenom skoliozom ili ranim početkom teške skolioze trebaju se obratiti svom ljekaru prije planiranja trudnoće. Kongenitalna skolioza povezana je s neuromuskularnim stanjima poput poliomielitisa ili mišićne distrofije. Međutim, na osnovu ozbiljnosti zakrivljenosti, urođena skolioza može se smanjiti operacijom kralježnice i postoperativnom njegom.
Ako se ne liječi, urođena skolioza može uzrokovati nekoliko komplikacija tijekom trudnoće. Molimo razgovarajte sa svojim liječnikom i razjasnite sve nedoumice imate li skoliozu i trudni ste.
5. Utiče li torakalna skolioza na trudnoću?
U istraživanju na 118 trudnica sa torakalnom skoliozom, nisu primijećeni ozbiljniji kardiorespiratorni problemi. Međutim, 17% njih izvijestilo je o čestom gubitku daha, što je uobičajeno tokom trudnoće i može biti posljedica raznih drugih razloga.
6. Kako torakolarna skolioza utiče na trudnoću?
Torakolumbalna skolioza zahvaća donju torakalnu i lumbalnu kičmu. Kičma izgleda kao C s prednje strane ili obrnuto C sa stražnje strane. Trudnoća povezana s torakolumbalnom skoliozom može uzrokovati kardiovaskularne komplikacije. Skolioza vjerojatno neće uticati na vaše šanse da postanete majka ili će pogoršati probleme tokom trudnoće