Trudnoća nakon pedesete godine

Da li je moguće imati zdravu trudnoću u pedesetim?

 Slavne osobe rađaju djecu u dobi od 45 godina, a ponekad su i starije od toga. Međutim važno je istaći  da trudnoća postaje teška kako starite. Mnogi čimbenici doprinose tome da starije žene ostaju teže u drugom stanju. Dakle, je li moguće da zatrudnite u dobi od 50 godina i poslije? Pa da, jeste! Zahvaljujući nauci, žene stare  55, pa čak i 65 godina sada mogu učiniti ono što se prije smatralo nezamislivim – zatrudnjeti i roditi zdravo dijete. Ali kako?

Ženska sposobnost začeća završava u menopauzi, što znači 12 mjeseci zaredom bez menstruacije. Prosječna starost menopauze je u 51. godini, nakon čega prirodna trudnoća nije moguća. Tijekom tog razdoblja, i menstruacija i menstrualni ciklus postaju neredoviti i s vremenom završavaju. Čak i kada su mjesečnice redovite, kvaliteta jaja žena u četrdesetima je niža od jaja kod mladih žena, što otežava začeće zdrave bebe, posebno nakon 42 godine. Do trenutka kada žena napuni 40, ostaje samo tri posto jajašaca koja su dovoljna za začeće. Muškarci, naprotiv, ostaju plodni kroz cijeli svoj život, ali rizik od genetskih oštećenja povećava se s povećanjem dobi oca.

Pa kako možete zatrudnjeti sa 50 godina ili poslije? Pa, zdrava trudnoća je gotovo nemoguća u ovoj dobi. Samo 0,01 posto prirodnih porođaja događa se kod žena u dobi od 47 godina i više. Jedini način da takve žene zatrudne je vitro oplodnja i davanje jaja. Evo još nekoliko informacija o ovoj temi.

Da biste sebi pružili priliku za normalnu trudnoću i zdravu i dobru bebu, predlažemo vam da napravite nekoliko koraka prije nego što pokušate začeti. Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da se pripremite za trudnoću.

Ako ste u pedesetima, posavjetujte se s fetalnim stručnjakom, ako ne zatrudnite čak i nakon što ste imali nezaštićen seks više od šest mjeseci. Ili možete posjetiti stručnjaka odmah, pogotovo ako imate određene razloge zbog kojih ne možete zatrudnjeti poput poteškoća s ovulacijom, neredovitih ili propuštenih mjesečnica ili problema sa spermom svog supružnika.

Specijalist će vam propisati neke testove kako bi provjerio imate li problema s funkcijom jajnika ili ne. Također će provjeriti ima li problema s jajovodima ili spermom vašeg partnera.

Ako je sve u redu, tada vam je najvjerojatnije kvaliteta jaja opala ili ste postali neplodni. Posebno će vas  savjetovati o opcijama, ovisno o vašem stanju. Najvjerojatnije bi se preporučila vitro oplodnja i darivanje jaja.

Za način darivanja jajašca, prvo će vam biti postavljen pregled, koji uključuje ultrazvuk maternice  i krvne pretrage. Tada morate proći psihološku procjenu kako biste bili sigurni da ste mentalno spremni roditi dijete koje nije genetski povezano s vama.

Internist bi bio najbolja osoba koja se bavi ovom stvari. Internist će se pozabaviti anemijom, hipertenzijom, plućnim problemima, srčanim problemima, dijabetesom i drugim stanjima koja bi se mogla pogoršati tokom trudnoće.

Vjerovali ili ne, nekoliko je prednosti postajanja majkom kad ste stariji od 50 godina. Evo nekoliko:

1. Kasne majke žive duže:

Studija koju je provelo Sveučilište u Utahu pokazala je da žene koje imaju bebe u pedesetima žive duže, bilo da su začele prirodnim putem ili drugim metodama.

2. Finansijski siguran:

Čekanje da postanete majka također ima svoj udio u financijskim koristima. Američka studija pokazala je da žena zarađuje povećavanje plate od 9 do 10% svake godine. Kada ste roditelj, posebno samohrani roditelj i kasnite na posao, to vas može koštati posla. Vrlo malo šefova je fleksibilno prema samohranim majkama. Tako ćete biti puno opušteniji u ovoj životnoj fazi, i mentalno i financijski.

3. Vjerovatno ćete biti iskusniji:

Jedna od najvećih prednosti kasne trudnoće je to što ste vidjeli većinu svijeta i znate kako stvari funkcioniraju. Ugodniji ste, sigurniji u karijeri i vjerovatno ćete donositi mudrije roditeljske odluke

Nedostaci trudnoće u dobi od 50 godina ili poslije

Odlaganje roditeljstva i rađanje djece sa i nakon 50 godina također mogu uzrokovati ozbiljne probleme. To uključuje:

1. Zdravstveni rizik:

U 2012. godini, istraživanje je otkrilo da je zdravlje žena u dobi od 50 i više godina koje su začele upotrebom darovanih jaja jednako dobro kao i mlađim žena, pod uvjetom da su bile dobro zbrinute tijekom i nakon trudnoće. No, postoje neki medicinski rizici. Kasna trudnoća povećava mogućnost dijabetesa, hipertenzije i preeklampsije, komplikacije koju karakterizira visok krvni tlak, pa čak i oštećenje organa u nekim slučajevima. Osim navedenog, moguće su komplikacije ograničenje rasta djeteta, mrtvorođenost, prijevremeni porođaj i višestruka rađanja.

2. Fizički teže:

Trudnoća je fizički teška za starije žene, a težina nošenja djeteta može biti stresnija nego što bi bila za mlade žene.

3. Rizik za novorođenčad:

Ne samo buduća mama, čak se i novorođenčad suočavaju s određenim rizicima, na primjer, Downovim sindromom i genetskim poremećajima. Mogućnost ovih rizika možete umanjiti pomoću jaja mladih davalaca.

4. Finansijski potez:

I posljednja stvar, iako postoje novčane prednosti za rađanje djece kasnije u životu, postoje i obveze. Što više čekate, veća je vjerojatnost da ćete nastaviti raditi u starijoj dobi. Imaćete finansijske odgovornosti u vrijeme kada većina vaših prijatelja planira penziju.

POVEZANI ČLANCI

Zadnje objave