Tijekom trudnoće, tijelo proizvodi oko 50 % više krvi i tjelesnih tekućina kako bi zadovoljilo potrebe djeteta u razvoju. Oticanje je normalan dio trudnoće koji je uzrokovan dodatnom krvlju i tekućinom.
Otečene noge, gležnjevi i stopala jedan su od glavnih razloga zabrinutosti među trudnicama, premda se radi o posve normalnoj pojavi. Pored nogu i stopala otek se često javlja i u licu. Mnoge trudnice se žale na bol, edem (oticanje) i javljanje nevoljnih kontrakcija mišića, odnosno grčeva u nogama. Većina žena tokom trudnoće ima problem sa oticanjem stopala ili sa bolovima i grčevima u nogama. Tijelo je tijekom trudnoće podložno mnogim hormonalnim promjenama. Velike količine tekućine u potkožnom vezivnom tkivu rezultat su povećane propusnosti kapilara.
Normalno oticanje u trudnoći
Normalno oticanje tijekom trudnoće najčešće se javlja tijekom trećeg tromjesečja, kada stojite ili ste aktivni dulji vremenski period, u vrućini / ljeto ili kada se troši višak natrija ili kofeina.
Pronalaženje olakšanja za normalno oticanje nogu u trudnoći
Dobra vijest je da iako neugodna i pomalo “neugledna”, oteklina u trudnoći nije pretjerano bolna i postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste pronašli olakšanje. Potrebno je da češće odmarate i to ako je moguće ležeći na način da podignetene noge na neki jastuk. Izbjegavajte dugotrajno stajanje ili sjedenje – uzimajte česte pauze i uključite istezanje. Ne ukrštajte noge dok sjedite, pijte puno vode što će pomoći ispiranju tekućine. Nosite kompresijske čarape. Ograničite vrijeme provedeno na vrućini. Povedite računa o ishrani, a to posebno podrazumjeva smanjenje unosa soli (natrijuma). Mnoga prerađena hrana sadrži velike količine natrija, te iz tog razloga češće provjeravajte deklaracije hrane koju konzumirate. Nosite udobne cipele koje nisu previše tijesne preko stopala ili oko gležnja. Izbjegavajte nošenje bilo čega što je tijesno oko gležnjeva ili zapešća. Smanjite unos kofeina. Dodajte više kalija u svoju prehranu, poput banana, tikvica, špinata, slatkog krumpira, avokada, kokosove vode. Uvedite lagane vježbe.
Opasno oticanje u trudnoći
Gornji primjeri oteklina smatraju se normalnim u trudnoći. Također, postoji i abnormalno oticanje koje se može dogoditi u trudnoći, a što bi moglo biti znak ozbiljnog stanja. Kad je oteklina izvan normalnog raspona ili je praćena drugim simptomima,potebno je da obavjestite svog ginekologa. Ako je oticanje ruku i nogu praćeno glavoboljom koja ne prestaje, promjenom vida, iznenadnima mučninama, bolom u trbuhu, ramenima ili donjem dijelu leđa, naglim porastom tjelesne težine ili čestim nedostatkom daha može signalizirati pojavu preeklampsije.
Preeklampsija je ozbiljna komplikacija koja se može razviti tokom trudnoće koju karakteriziraju visoki krvni tlak i znakovi oštećenja drugih organa, najčešće jetre i bubrega. Preeklampsija obično počinje nakon 20. sedmice trudnoće kod žena čiji je krvni tlak bio normalan. Ako se ne liječi, preeklampsija može dovesti do ozbiljnih, čak smrtnih komplikacija i za vas i za vaše dijete.
Preeklampsija se ponekad razvija bez ikakvih simptoma. Visoki krvni tlak može se razvijati polako ili se može iznenada pojaviti. Praćenje krvnog tlaka važan je dio prenatalne brige jer je prvi znak preeklampsije obično porast krvnog tlaka. Budući da su glavobolja, mučnina i bolovi česte pritužbe u trudnoći, teško je znati kada su novi simptomi jednostavno dio trudnoće i kada mogu ukazivati na ozbiljan problem – posebno ako je riječ o vašoj prvoj trudnoći. Ako ste zabrinuti zbog svojih simptoma, obratite se svom liječniku.
Tačan uzrok preeklampsije uključuje nekoliko čimbenika. Stručnjaci vjeruju da počinje u posteljici – organu koji hrani fetus tokom cijele trudnoće. U ranoj trudnoći, nove krvne žile razvijaju se i razvijaju kako bi učinkovito slale krv u posteljicu. U žena s preeklampsijom, čini se da se te krvne žile ne razvijaju ili ne funkcioniraju pravilno. Uže su od normalnih krvnih žila i različito reagiraju na hormone, što ograničava količinu krvi koja može prolaziti kroz njih. Preeklampsiju je teško izbjeći. Upravo zbog toga je bitno redovito odlaziti na preglede i pratiti stanje kako bi se poremećaj mogao tretirati. Uz pravilnu njegu, terapiju i liječnički nadzor rizici preeklampsije se svode na minimum.
Tokom trudnoće oticanja nogu mogu signalizirati još neke nepravilnosti ili nedostatke u organizmu, pa tako npr. oticanje jedne nego praćeno bolom može signalizirati krvni ugrušak; oticanje praćeno bolom u prsima ili otežanim disanjem može signalizirati srčane probleme.
Ako niste sigurni u svoje oticanje ili prateće simptome, uvijek je najbolje nazvati svog ljekara ili posjetiti hitnu pomoć.