Zašto se bebe smiješe u snu?

Gotovo je nemoguće reći sadržaj sna jer bebe ne mogu izraziti svoje misli. Ali osmijeh je vrlo vjerovatno odgovor na ono šta sanja

Nema ništa srčanije od dječjeg osmijeha. Kao novi roditelj, uzbuđeno čekate da se vaše dijete nasmiješi. I jednog dana se ugodno iznenadite kad ugledate dijete kako se smiješi u snu. Vaša neposredna reakcija mogla bi biti neizmjerna ljubav i obožavanje djeteta, a možda i malo zabave. Ali tada postanete znatiželjni. Što je nasmijalo dijete u snu? Znači li to nešto?

Za razliku od „nasmijanog odgovora“, koji se pojavljuje kasnije u dojenačkoj dobi, kod novorođenčadi se pojavljuje oblik nasmijanja poznat kao „endogeni osmijeh“ i nije rezultat vanjske stimulacije. Bebe se u snu smiju, a ponekad se čak i smiju zbog specifičnih moždanih funkcija, kao manifestacija endogeno određenih fizioloških ritmova tijekom sna snažnog pokreta (REM), stanja u kojem sanjamo. Dječiji osmijeh odgovor je na san. Gotovo je nemoguće reći sadržaj sna jer bebe ne mogu izraziti svoje misli. Ali osmijeh je vrlo vjerovatno odgovor na ono šta sanja. Dojenčad koristi osmijeh kao komunikacijsko sredstvo. Tako se beba može nasmiješiti ako sanja roditelja ili staratelja, omiljenu igračku ili kućnog ljubimca i smiješiti se kao odgovor na dobre osjećaje koje vizija stvara. Bebe se također mogu osmjehnuti dok zaspe ili se probude, što bi moglo biti reakcija na ugodne ili dobre osjećaje koje tada osjete.

Kako spavanje uzrokuje da se dijete smiješi?

Da biste znali zašto se bebe smiješe u snu, morate razumjeti san i njegove faze. Dvije temeljne faze spavanja su ne-brzo kretanje okom (NREM) i brzo kretanje očiju (REM). Bebe počinju spavati s NREM fazom koja ima četiri stepena:

NREM 1: Beba se počinje osjećati pospano, oči padaju, može se otvoriti i zatvoriti drijemanje.

NREM 2: Ovo je vrijeme kada dijete malo spava i probudiće se ako oko njega postoje zvukovi i druge smetnje.

NREM 3: To je faza dubokog sna u kojoj je dijete mirno i ne kreće se.

NREM 4: Najdublji je NREM san, a dijete i dalje miruje osim ako ga ne probudi buka

Beba ulazi u fazu 1 ciklusa spavanja i prelazi u sljedeće faze 2, 3, 4, prije nego što se vrati u 3, 2 i REM. REM nastaje između gore navedenih faza spavanja NREM na sljedeći način:

NREM 1 → NREM 2 → NREM 3 → NREM 4 → NREM 3 → NREM 2 → REM → NREM 2

Dakle, spavanje se događa u ciklusima s REM-om koji se događa epizodično između faza NREM sna.

REM, snovi i osmijeh

REM (san brzog pokreta oka). Ovo je lagano spavanje kad se sanja i oči se brzo kreću naprijed-nazad. Stručnjaci za spavanje smatraju da su pokreti oka donekle povezani sa snovima koje obrađuje mozak. Stupanj REM uzrokuje porast moždane aktivnosti, ponekad do mjere da osobu probudi. Električni obrasci mozga tijekom REM spavanja slični su onima koji su aktivni kad smo budni. Ovo sugerira da se snovi tijekom REM spavanja događaju jer mozak izgleda simulira stvarnost.

Bebe obično spavaju 16 sati dnevno, od čega polovina REM-a. Starija djeca i odrasli spavaju manje sati i provode mnogo manje vremena u REM snu. Stoga nije iznenađujuće vidjeti bebu kako se smiješi tijekom dana ili noći. Sljedeći put kad se vaša beba nasmije tijekom spavanja, to znači da dobro spava i da ima i slatkih snova!