
Krioterapija je efikasna ginekološka metoda kojom se zamrzavaju dijelovi cerviksa.
Mnoge žene pate od različitih upalnih stanja koja se često ponavljaju. Ukoliko dolazi do promjena na cerviksu koje spadaju u oblik početnih, blažih displazija od velike pomoći je krioterapija. Šta je krioterapija, kada se koristi i koje su njenje prednosti za časopis Roditelj piše prim. dr. Nihad Begić, spec. ginekologije i akušerstva
Prim.dr. Nihad Begić, spec. ginekologije i akušerstva
Prim. dr. Nihad Begić, spec.ginekologije i akušerstva, rođen je 1961. godine u Kladnju. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Tuzli 1989. godine. Naredne godine položio je stručni ispit a 1999. godine i specijalistički ispit na Klinici za ginekologiju i akušerstvo u Tuzli. Završio je edukacije iz oblasti ultrazvučne dijagnostike i color dopler-a u ginekologiji i porodiljstvu, te PAT program obiteljske medicine. Od 2017. godine zaposlen je u Plavoj poliklinici Sarajevo.
Nije rijetkost u ginekologiji da su neke pacijentice sklonije upalnim stanjima, i nakon liječenja i prilagođene terapije, suočene su sa vraćanjem na početak, jer se upalni proces ne sanira do kraja.
To tapkanje u mjestu, konstantno loši nalazi Papa testova, reći ćemo i zabrinutost i pacijenata i ljekara, vode ka tome da se napravi neki presjek i učini nešto konkretno. Generalno, dijagnostika intraepitelnih promjena je citološka dijagnostika, dakle (PAPA test), HPV test i kolposkopija.
Kod citološki i kolposkopski sumnjivih nalaza dijagnostiku dopunjuju biopsija i endocervikalna kiretaža, odnosno konizacija koja ima istovremeno i terapijski značaj. Ukoliko se radi o promjenama na cerviksu koje spadaju u oblike početnih, blažih displazija, od velike pomoći za pacijente je Krioterapija(Cryo).
Analizirajući medicinske studije egzaktni pokazatelji govore da krioterapija uništava abnormalno tkivo u rasponu od 77 do 96 na uzorku 100 slučajeva. Krioterapija je efikasna ginekološka metoda kojom se zamrzavaju dijelovi cerviksa. Izvodi se najčešće s cljem kako bi se uklonile abnormalne ćelije i to samo površni sloj epitelnih ćelija grlića, koji i jeste patološki izmijenjen, dok očuvanje bazalnog sloja omogućava proces regeneracije u potpunosti. Kako smo to i ranije pomenuli, ovisno o veličini, dubini i tipu abnormalnog tkiva.
Dakle, nakon kolposkopskog pregleda na kome je već utvrđeno prisustvo blaže displazije, odnosno abnormalnih cervikalnih ćelija, najčešće se radi cryotretman.Takođe se primjenjuje i za saniranje cervicitisa ili inflamacije cerviksa…Izvodi se u ambulantnim uslovima bez anestezije. Slična je ginekološkom pregledu.
Tokom krioterapije, tečni N2O (azotoksidol)- ekstremno hladan plin, cirkulira kroz sondu, na čijem završetku su zlatni nastavci prilagođeni veličinama grlića materice i usmjerava se na abnormalno tkivo. Zamrzavanje tkiva vrši se 2 do 3 minute. Može biti dozvoljeno da se otapa, a zatim se ponovo zamrzava za još 2 do 3 minute.
Jedan tretman zamrzavanja obavlja se unutar 5 minuta. Krioterapija izaziva ponekad i male nelagodnosti, neke žene imaju subjektivni osjećaj hladnoće i grčeve, a ponekad se javlja i osjećaj topline koji širi u gornji dio tijela i lica. Treba reći da nakon samog tretmana sve pomenute tegobe najčešće nestaju.
Nakon tretiranja pacijentica se može vratiti uobičajenim aktivnostima. Ipak, ima nekoliko stvari koje bi trebalo da znate u prvih dvije do tri sedmice nakon tretmana:
-Normalno je da se pojavi sekrecija koja je vodnjikava u prvih nekoliko sedmica. To se događa zbog izbacivanja smrznutog odumrlog cervikalnog tkiva.
-Ne treba stavljati ništa u vaginu najmanje dvije do tri sedmice. Pri tom se misli na tampone, vaginalno ispiranje i seksualne odnose.
Naglasićemo da CRYO terapija sa sobom ne nosi rizik, a vrlo rijetko se javljaju i komplikacije, u manjem broju nego nakon nekih drugih ginekoloških intervencija. Nakon CRYO terapije mora se vršiti kontrola Papa testa svakih tri do šest mjeseci u narednom vremenskom periodu.
Ako nalazi Papa testa budu normalni nekoliko puta uzastopno, vaš ljekar će navesti koliko često se mora ponavljati u daljem periodu kao screening zbog cervikalnog kancera. U Plavoj Poliklinici imamo vrlo pozitivna iskustva pacijentica kojima su rađeni ovi tretmani, i čije liječenje je krioterapijom imalo maksimalan učinak.
Ovo staviti ispod teksta
PZU Plava Poliklinika
Sarajevo: Tuzla:
Trg nezavisnosti 28, Alipašino polje Treće Tuzlanske brigade 7
(+387) 33 463 888 (+387) 35 393 111