Kontakt koža na kožu pojačava emocionalnu vezu između mame i bebe. U slučajevima kada je mama odvojena od bebe neposredno posle rođenja iz medicinskih indikacija, postavljanjem bebe na kožu tate se postiže isti efekat
Intervju: Vesna Ivanović, patronažna sestra
Vesnu Ivanović je patronažna sestra sa više od 27 godina iskustva u radu sa trudnicama, novim mamama i bebama. Kroz svoju dugogodišnju praksu, Vesna je stekla dragocjeno znanje i iskustvo u pružanju podrške i savjeta u ovoj važnoj životnoj fazi. Raduje se mogućnosti da podijeli svoje uvide i savjete kako biste se što bolje pripremili za dolazak vaše bebe. U nastavku vam donosimo savjete.
Koji su najčešći izazovi s kojima se susreću novopečene mame prilikom dojenja i kako im možemo pomoći?
Najveći izazov kod dojenja je ili ne informisanost o dojenju, ili preplavljenost informacijama tj. savetima. Tu mislim na društvene mreže i svih nas koji se bavimo dojenjem. Dojilja prosto ne zna kome da veruje, šta da radi a obišla je najmanje tri školice za trudnice. Možemo im pomoći tako što ćemo ih edukovati da skroz vladaju dojenjem, tako što ćemo ih naučiti da znaju da prepoznaju signale i znake gladi kod svoje bebe, znake sitosti, šta je pravilan dubok hvat, i kako da ga primene, položaje za dojenje, tehnike izmazanja i kada treba da se izmazaju, kako da preveniraju ragade.
Kako prepoznati da li beba pravilno sisa i koje su najbolje tehnike za uspostavljanje uspješnog dojenja?
Beba dobro sisa, tj. ima dobar hvat kada njena usne obuhvataju celu areolu(tamni krug oko bradavice), nosić i usne su priljubljeni uz dojku, i donja bebina usna je izvijena ka spolja. Uspešnost dojenja zavisi od učestalosti dojenja, odnosno dojenja na zahtev, pravilnog hvata bebe, pravilnog položaja mame i bebe, mamine pravilne i redovne ishrane i unosa tečnosti(tri glavna obroka i dve užine),emocionalne podrške mamine okoline(partnera).
Koje su prednosti i važnost kožnog kontakta između majke i bebe nakon porođaja?
Kontakt koža na kožu u prva 3 časa nakon rođenja između majke i bebe donosi mnoge prednosti i igra ključnu ulogu u zdravstvenom i emocionalnom razvoju novorođenčeta. Evo nekoliko ključnih prednosti i važnosti ovog kontakta:
Regulacija telesne temperature- Kožni kontakt pomaže bebi da održi stabilnu telesnu temperaturu, jer majčino telo prirodno zagreva ili hladi bebu prema njenim potrebama. Kontakt stimuliše instinktivne reakcije kod novorođenčeta, što olakšava početak dojenja i doprinosi uspešnijem hvatanju bradavice.
Stabilizacija otkucaja srca i disanja. Bebe koje se odmah postave na kožu svoje majke imaju stabilnije otkucaje srca i ritam disanja, što je posebno važno za prevremeno rođene bebe. Kontakt koža na kožu pojačava emocionalnu vezu između mame i bebe. U slučajevima kada je mama odvojena od bebe neposredno posle rođenja iz medicinskih indikacija, postavljanjem bebe na kožu tate se postiže isti efekat. Bebe se osećaju sigurnije.
Jačanje imunološkog sistema- Kontakt sa majčinom kožom pomaže u prenošenju majčinih korisnih bakterija na bebu, što može ojačati bebin imunološki sistem. Bolja regulacija šećera u krvi, kontakt pomaže u stabilizaciji nivoa šećera u krvi kod novorođenčadi, što je posebno važno za bebe rođene s niskom težinom ili one koje su izložene riziku od hipoglikemije.
Psihološka dobrobit za majku, kontakt smanjuje nivo stresa kod majke, povećava osećaj zadovoljstva i podržava bolju laktaciju, lučenjem hormona Oksitocina pri kontaktu sa bebom, što može pomoći u prevenciji postporođajne depresije.
Koji su savjeti za pravilno kupanje novorođenčeta kod kuće?
Novorođenče se kupa 2 do 3 puta nedeljno preko ruke dok ne otpadne pupčani patrljak. Pravilno kupanje preko ruke je put ”čisto ka prljavom”, što znači da prvo peremo lice, glavicu, vratić, pazuh, ruke i šake bebe, ispiramo, zatim leđa ovlaš peremo da ne bi pokvasili pupčani patrljak (možemo ga zaštititi pelenom), i na kraju peremo pelensku regiju bebe. Koža bebe je tanja od odraslih, i zato treba koristiti preparate koji ne narušavaju hidolipidni sloj bebine kože. Danima kada se beba ne kupa, prebrisavati vlažnom pelenom pregibna mesta (vratić, pazuh), a pelensku regiju prati pod mlazom tekuće vode, i pri svakom menjanju pelena i nanositi zaštitnu kremu. Kada pupčani patljak otpadne, i pupčana rana bude suva, zatvorena, možete bebu kupati u kadici.
Kako se nositi s pupčanom ranom nakon dolaska kući iz bolnice?
Najveći strah roditelja je da pupčani patrljak boli njihovu bebu. Treba im objasniti i demonstrirati da on ne boli bebu. Kada se roditelji uvere da njihovu bebu ne boli, previjanje pupčanog patrljka nije stresno za roditelja. Suština je da gaza oko pupčanog patrljka bude suva i redovno se previja sa nekim antiseptikom.
Koje su najbolje metode za održavanje higijene dojki kako bi se izbjegle potencijalne infekcije?
Pranje dojki samo jednom dnevno,bez sapuna(beba prepoznaje mamu po njenom mirisu). Posle podoja namazati malo svog mleka. Ne treba nositi tupfere za dojenje dugo(vlažna zatvorena sredina). Nositi udobne pamučne i komotne grudnjake koji ne stežu dojku. Važna je prevencija ragada(pravilan dubok hvat),zato što su one ulazni put za infekciju,tj.upalu dojke zvanu mastitis. Kroz pukotine na bradavici bakterije ushodnim putem ulaze u mlečne kanale i dolazi do upalnih procesa u dojci.
Ako govorimo o infekciji bradavice tu može doći do Candide, ukoliko je mama imala u zadnjem vaginalnom brisu pred porođaja. Beba prolaskom kroz porođajni kanal može da je dobije u ustima kao Soor (mlečac) i da sisanjem prenese mami. Bradavice su crvene, bolne.Ginekolog odredjuje antimikotik kojim će mama mazati bradavice.
Kako prepoznati znakove mastitisa i kako se nositi s tim stanjem?
Dojka je crvena, otečena, osetljiva, bolna, topla. Mama ima visoku temperaturu, preko 38.2stepena Celzijusa iniscrpljena je i slaba. Važno je nastaviti sa dojenjem, redovno prazniti dojke, posle podoja stavljati hladne bloge, odmarajte se, uzimajte tečnosti, lekove protiv bolova, a antibiotike će vam prepisati lekar ukolilo temperatura traje duže od 72sata.
Koje su najbolje tehnike izdajanja majčinog mlijeka i čuvanja istog?
Ne postoji najbolja tehnika izdajanja, najbolja je ona koja mami prija i ne uvodi je u hiperlaltaciju. Izdajanje je indikovano samo u slučajevima kada su mama i beba odvojene iz medicinskih razloga(prevremeno rođene bebe),ili ako mama ima više mleka nego što beba može da posisa(u prvim danima života bebe,više ponude od potražnje). Izmlazanje može biti ručno ili sa pumpicom. Kod korišćenja pumpice treba voditi računa o veličini levka. Ukoliko je levak neodgovarajuci neće se izdajati mleko ili će pumpica praviti ragade. Čuvanje maminog mleka na sobnoj temperaturi 2h (leti i kraće), u frižideru 24-72h, a u zamrzivaču do 6 meseci. Obavezno koristiti specijalne kesice za skladištenje maminog mleka, kako bismo bili sigurni da se mleko neće kontaminirati. Mamino mleko se ne podgreva direktnto na izvoru toplote (ringla,mikrotlasna), zbog gubitka enzima, antitela i vitamina. Dolazi do smanjene nutritivne vrednosti mleka (denaturacija proteina). Koristite vodene termose za mleko kako biste ga ugrejali.
Koji su savjeti za pravilan položaj bebe prilikom dojenja radi sprečavanja nelagodnosti kod majke i bebe?
Mama i beba pronalaze koji im položaj najviše odgovara, prija. Pojedine studije dokazuju da je položaj “kolevke” najprirodniji i za mamu i za bebu. U tom položaju beba ima najbolji dubok hvat i u tom položaju ne dolazi do traume bradavice, tj. ragade. Posle porođaja, ako mama ima epiziotimiju, savetuje se ležeći položaj kolevke, a kada se mama oporavi sedeći. Mame koje su se porodile Carskim rezom mogu da doje sedeći.
Za kraj koja je vaša poruka mladim mamama?
Mazite, ljubite, nosite vaše bebe. One se hrane vašom ljubavlju. Nemojte samo da pišete, beležite, računate obroke, pelene, podoje….uživajte u svojoj bebi, opustite se. Ništa nećete pogrešiti. Samo osluškujte svoju bebu i verujte sebi, svom osećaju i tako radite. Nemojte da dozvolite da vam u tom grču da ne “pogrešite nešto “(ovo mame meni govore), prođe vreme. Onda se probudite jednog jutra i vidite da vaša beba i nije više beba. Uživajte u trenutku, i majčinstvu. Zapamtite, vi ste super mama.