Valentina Bošnjak: Najvažniji savjeti za trudnice o tome što ponijeti i kako se pripremiti za porod

Kada trudnica treba doći u porodilište: Ključni znakovi i pripreme

Intervju: Valentina Bošnjak, primalja/babica Kantonalna bolnica Travnik

Valentina Bošnjak završila je Fakultet zdravstvenih studija u Mostaru, smjer primaljstvo. Živi u Busovači, a radi u Kantonalnoj bolnici Travnik na odjelu ginekološko porođajne službe. Njen put kroz školovanje doveo ju je do zvanja prvostupnice primaljstva. Nadam se da će ovaj članak pomoći budućim i sadašnjim trudnicama u organizaciji i pripremi za porod.

Kada i kako trudnica treba obavijestiti porodilište da se približava porod, kako bi bila sigurna da su svi potrebni resursi dostupni

Trudnice trudnoću vode na različitim mjestima kao što su domovi zdravlja, bolnice, privatne prakse i klinike ali kada se približi već kraj trudnoće potraže sigurno mjesto sebi za porod, dogovaraju se sa svojim ginekologom za preglede po tjednima trudnoće, UZV, CTG i razne pretrage ovisne o stanju i potrebama trudnice. Kada trudnica ide u prirodan porod to se ne može predvidjeti kada će biti trenutak za njen dolazak u porodilište, međutim kada se trudnica zbog različitih indikacija sprema za carski rez, već ranije se najavi termin kada će se raditi te trudnica uradi potrebne pretrage i preglede potrebne za operaciju i osigura 2 doze krvi (2 darovatelja njene krvne grupe) u transfuziji u slučaju postpartalnih krvarenja ili drugih komplikacija.

Kada bi trudnica trebala doći u porodilište? Koji su to znakovi ili simptomi koji ukazuju da je pravno vrijeme za dolazak?

Česte i pravilne kontrakcije u pravilnim razmacima, odilaženje plodne vode, sukrvav i gust iscjedak, bol u sakralnom dijelu leđa  jedni su od  sigurnih  znakova poroda. U slučaju da osjetite da je beba mirnija nego prošlih dana  isto je jedan od znakova kada bi se trebalo odmah spremiti i doći u porodilište kako bi se izbjegle sve komplikacije i kako bi na kraju imali zdravu bebu.

Koje stvari bi trudnica trebala ponijeti u svoju torbu u porodilište? Možete li nam navesti osnovne stvari nužne za porod?

Svako porodilište ima različita pravila za unos stvari unutar boravka ali po pitanju lične higijene i osnovnih stvari svima je isto. Torba treba da bude spremna u svakom trenutku. U slučaju prijevremenog poroda već spremljena torba će itekako biti od pomoći. U svakoj torbi treba biti neki slatkiš, voće, grickalice i tekućina. U neka porodilišta je dopušteno ponijeti spavaćice, gornji i donji veš, papuče, ogrtač ali to sve ovisi kao što sam navela o pravilima porodilišta.

Što bi trudnica trebala ponijeti za svoju osobnu higijenu tijekom boravka u porodilištu?

Mislim da je ovo najdraža kupovina svim trudnicama kada biraju najbolje stvari za sebe koje će im biti od koristi pa ću nabrojati osnovne stvari: šampon za kosu, češalj, kaladont i četkica za zube, dezodorans,  krema za lice, labelo, gel za tuširanje, losion za tijelo, krema za bradavice, jednokratne gaćice, više paketa pamučnih uložaka i ručnici.

Što bi trudnica trebala ponijeti za bebu? Koju odjeću i druge stvari treba pripremiti  za novorođenče?

Pelene i vlažne maramice su tu za prvu pomoć. Silikonski nastavci za dojenje u slučaju ravnih i uvučenih bradavica. Majčino mlijeko i dojenje zamijeniti će dude varalice, bočice i adaptiranu prehranu. Po pitanju odjeće i drugih stvari to će biti potrebno pri odlasku iz porodilišta kući. Potrebna je dekica, nosiljka, jastučić, bodi, kapica, gegice, čarapice, rukavice i benckice, a sve ovisi o izboru roditelja.

Koje veličine preporučujete trudnicama da ponesu za novorođenče? Trebaju li ponijeti različite veličine, kao što su 50, 56, 62?

Po pitanju veličina vjerujem da dosta majki pogriješi. 50 veličina je za bebe manje od 4 kilograma, 56 veličina je neka zlatna sredina za novorođenče. U slučaju da je beba preko 4 kilograma ova veličina će biti idealna, 62 veličina je već za malo veće bebe koje su duge oko 62cm, a veličina pelena je 1 i ta veličina se nosi u porodilište.

Treba li trudnica ponijeti korpu, krevetić ili bilo kakve druge stvari za bebu?

Svako porodilište je  opremljeno sa krevetićima za novorođenčad, jastucima za dojenje i posteljinom  tako da nema potrebe da se trudnice oko toga zamaraju. Na izlasku iz porodilišta biti će potrebna nosiljka u koju će se novorođenče smjestiti i spremiti za  polazak svome domu.

Koji dokumenti, nalazi ili potvrde trudnica mora ponijeti sa sobom u porodilište? Treba li imati prethodne medicinske nalaze ili rezultate testova?

Ovjerena zdravstvena knjižica, potvrda o prebivalištu, zadnji kontrolni nalaz  ginekologa i nalaz krvne grupe su osnovni za dolazak u porodilište. Tijekom kontrola u trudnoći nadležni ginekolog će tražiti da se urade određene pretrage kao što je krvna slika, nalaz urina i određeni brisevi tako da trudnica treba imati jednu fasciklu u kojoj će biti svi urađeni nalazi i pretrage kao i kontrolni ginekološki nalazi.

Što je s lijekovima? Treba li trudnica ponijeti bilo kakve lijekove ili su oni obezbijeđeni u porodilištu?

Trudnice koje su bile na terapiji tijekom trudnoće trebaju ponijeti svakako  svoje lijekove sa sobom  jer neke vrste lijekova nisu prisutne u bolnicama  ali i nalaz ljekara koji je ordinirao preporučenu terapiju. U dolasku na porodilište svakako se treba naglasiti da li se uzima neka vrsta lijekova, u kojim vremenskim intervalima i dozama.

Koji su to faktori koje trudnice zaborave ponijeti ali  su  im važni tijekom boravka u porodilištu?

Mislim da je najveći problem krvna grupa gdje je potreban nalaz a ne usmena predaja. Stoga se trudnice moraju bespotrebno izlagati bockanju i vađenju nalaza koje imaju kod kuće. Potvrda o prebivalištu je od važnog značaja za prijavu novorođenčeta. Silikonski nastavci i kreme za bradavice su isto jako zaboravljeni ali su itekako potrebni.

Kako porodilište podržava očeve ili druge osobe koje  će biti prisutne tijekom poroda?

Prisustvo očeva je skoro pa u svakom porodilištu dozvoljeno, stoga očevi urade prije na par dana potrebne mikriobiološke briseve kako bi mogli prusustvovati rođenju novorođenćeta ali i  kao velika psihološka podrška majci. Dule ili druge osobe kao popularni hit nisam vidjela da je to još zaživljeno na Balkanu kao na zapadu. Moje mišljenje je da je svakoj trudnici dovoljna babica s kojom će podijeliti svoj intimni trenutak, u koju će imati povjerenje, razvijenu komunikaciju i psihofizičku podršku.

 

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime