Vaginalne infekcije u trudnoći

U trudnoći su veoma česte infekcije mokraćnih puteva, a  veoma važno je naglasiti da asimptomatske bakteriurije u trudnoći u 10 do 15% slučajeva mogu dovesti do komplikacija

Piše: Prof. dr. Mahira Jahić; Ginekološki centar ,,Dr Mahira Jahić”.  Godine1995. diplomirala na Medicinskom  fakultetu u Tuzli. 1998. godine  Škola bazičnog ultrazvuka u ginekologji i akušerstvu – Bolnica Sveti Duh, Zagreb. 2002. godine položen specijalistički ispit iz ginekologije i akušerstva – UKC Tuzla, Ginekološko-akušerska klinika. 2003. godine odbrana magistarskog rada na temu: ”Streptococcus faecalis u vaginalnom brisu kao ginekološki terapijski problem“. Godine 2008. odbrana doktorske disertacije na temu: ”Kliničke, mikrobiološke i citološke karakteristike enterokoknog vaginitisa”. 2009. godine izabrana u zvanje Docenta na predmetu Ginekologija i akušerstvo Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli. Polja posebnog djelovanja: kolposkopski pregledi i PAPA test, te ultrazvučna dijagnostika.

 

Vaginalne infekcije su veoma česta pojava u trudnoći, ukoliko se ne liječe one mogu ozbiljno ugroziti trudnoću te dovesti do spontanog pobačaja, prijevremenog porođaja, kao i rađanja djeteta male porođajne težine. Uzročnici infekcija u trudnoći mogu biti bakterije, gljive, virusi ili paraziti.

Trudnoća je razdoblje koje je veoma povoljno za razvoj infekcija zbog promjena u imunološkom sistemu žene, ali i u izmjenjenoj vaginalnoj flori u porođajnom kanalu. Do infekcije nerođenog djeteta dolazi uzlaznim putem uzročnika koji se nalaze u vagini, a rjeđe krvlju ili limfnim putem.

Kakve će posljedice nastati zavisi od više faktora: od vrste uzročnika, nedjelje trudnoće kada je infekcija nastala, kao i njenog dijagnosticiranja i liječenja.

U trudnoći su veoma česte infekcije mokraćnih puteva, a  veoma važno je naglasiti da asimptomatske bakteriurije u trudnoći u 10 do 15% slučajeva mogu dovesti do komplikacija,

kao što su pijelonefritis, anemija u trudnoći, zastoj u rastu bebe i prijevremeni porođaj. Zato se svakoj trudnici obavezno kontroliše nalaz urina i urinokultura, te u slučaju potrebe sprovodi liječenje.

Bakterijske i gljivične infekcije su također veoma česte u trudnoći. Svim trudnicama se preporučuje uraditi bris vagine između 35. i 37. nedjelje trudnoće radi otkrivanja prisustva beta-hemolitičkog streptokoka grupe B. Ovaj uzročnik predstavlja vrlo raširenu bakteriju, čija prisutnost u vagini tokom porođaja nije dobra. Prilikom porođaja dijete se može inficirati i razviti upalu pluća ili meningitis. Ako je nalaz pozitivan, daje se odgovarajuća antibiotska terapija i profilaksa.

Bakterijska vaginoza se smatra rizičnim faktorom za nastanak prijevremenog porođaja ili spontanog pobačaja. Veoma često je udružena i sa drugim uzročnicima infekcija u trudnoći. Vodeći uzročnik bakterijske vaginoze je Gardnerella vaginalis, a karakteriše je siv, tečan i pjenušav sekret koji ima neugodan miris po ,,pokvarenoj ribi”. Obavezno se sprovodi liječenje u trudnoći odgovarajućim antibiotikom.

 

Aerobni vaginitis u trudnoći nastaje kao posljedica razmnožavanja aerobnih mikroorganizama, a najčešće Escerichia coli, Enterococcus faecalis, stafilokok, te streptokok grupe B.  Karakteriše se obilnom sekrecijom, pruritusom i promjenjenim pH vaginalne sredine. Uzrokuje komplikacije u trudnoći kao što su horioamnionitis, prijevremeno prsnuće vodenjaka i prijevremeni porođaj. Veoma često je udružen sa nekim drugim infektom kao što je Trihomonas vaginalis a za njegovu pojavu nije nužan seksualni odnos. Ima veću vjerovatnoću za nastanak komplikacija u trudnoći od bakterijske vaginoze ukoliko se ne liječi.

 

Infekcija hlamidijom u trudnoći može imati ozbiljne posljedice kao što su: vanmaterična trudnoća,  spontani pobačaj, te prijevremeni porođaj. Hlamidijska infekcija je obično bez prisutnih simptoma, potrebno je uzeti bris grlića na hlamidiju, a u slučaju pozitivnog nalaza potrebno je liječenje oba partnera. U neliječenih trudnica 20 do 50% novorođenčadi će dobiti konjuktivitis 5-12 dana poslije rođenja, a 10 do 20% afebrilnu pneumoniju.

Ureoplazma urealyticum može dovesti do infekcije plodovih ovoja (horioamnionitis), prijevremenog prsnuća plodovih ovoja te prijevremenog porođaja. Ukoliko se infekcija proširi te prođe kroz posteljicu, može izazvati zastoj rasta ploda (IUGR), upalu pluća ili meningitis. Terapija se sprovodi na osnovu antibiograma uz obavezno liječenje oba partnera.

Vaginalne infekcije uzrokovane gljivicama dva puta su češće kod trudnica nego kod žena koje nisu trudne. Najčešći uzročnik je Candida albicans u oko 80% slučajeva, a ostale u manjem procentu. Češće se javljaju u posljednjoj trećini trudnoće i  simptomi su: peckanje, svrab, sirasto bijela sekrecija bez mirisa. Uporne su i iscrpljujuće, te je potrebna odgovarajuća antigljivična terapija uz higijensko dijetalni režim. Posljedice infekcije na plod su prijevremeni porođaj i rođenje djeteta male porođajne težine.

 

Virusne i parazitarne bolesti

Herpes simplex virus (HSV)

Herpes simplex je spolno prenosiv virusni uzročnik genitalnog herpesa. U 70% slučajeva genitalni herpes je uzrokovan Herpes simplex virusom tipa 2 koji je povezan sa lošijom prognozom. Seroprevalenca HSV2 među trudnicama varira između 7 i 33%.  Prospektivne studije su pokazale da u 2,5% žena za vrijeme trudnoće dođe do HSV-2 infekcije. Infekcije najčešće budu asimptomatske i neprepoznate. Trudnica se može inficirati virusom tokom cijele trudnoće. Jednom ostvaren kontakt sa virusom znači da virus trajno ostaje u organizmu. Prva epizoda se manifestuje pojavom mjehurića i erozija na genitalnom području, dok ostale epizode su slabije izražene. U samoj trudnoći najčešće je riječ o ponavljanoj infekciji, međutim posljedice mogu biti ozbiljne ako je u pitanju primarna infekcija.

Humani Papiloma virusi (HPV) infekcije

Infekcije Humanim papiloma virusom (HPV) u trudnoći se veoma često nađu, nije zabilježen prenos ovih virusa tokom porođaja na plod, ali neke studije pišu da je moguć rizik od prijevremenog prsnuća plodovih ovoja. HPV visokog rizika je uzročnik karcinoma grlića materice i prenosi se spolnim putem, dok je HPV niskog rizika uzročnik genitalnih bradavica koje se u trudnoći trebaju ukloniti (liječiti). Kako će se sprovesti liječenje HPV pozitivnih trudnica zavisi od PAPA testa, kolposkopskog nalaza, te kliničkih manifestacija. Ukoliko su promjene na grliću blagog stepena one se prate a intenzivnije liječenje se sprovodi nakon porođaja.

U trudnoći je infekcija Trihomonas vaginalisom često asimptomatska, a učestalost varira od 2 do 38% zavisno od socijalne skupine. Prenosi se seksualnim putem, ali je moguć prenos i preko vlažnog ručnika. Trihomonas vaginalis je parazit koji uzrokuje upalu vagine i daje specifičnu kliničku sliku. Grlić i zidovi vagine su crveni kao malina, a sekrecija je zelena. U trudnica sa ovom infekcijom često nastaje prijevremeno prsnuće vodenjaka i za 30% je veća šansa za spontani pobačaj. Rizik od spontanog pobačaja i neonatalne smrti viši je dva puta.  Liječenje je obavezno za oba partnera.

Tokom trudnoće bitno je raditi na prevenciji vaginalnih infekcija, što se postiže održavanjem zdrave vaginalne flore. Preporučuje se odgovorno spolno ponašanje, pravilne prehrambne navike, te dobra intimna higijena. Ukoliko postoje kliničke manifestacije bilo koje infekcije, jako ih je bitno prepoznati i liječiti na vrijeme.