Razumijevanje probavnih problema kod djece – praktični savjeti za roditelje

Piše: Mr dr Alma Sejtarija-Memišević, Specijalista infektolog 

Značaj crijeva u organizmu 

Gastrointestinalni trak je „organ“-organski sistem kojem se dugo vremena nije pridavalo dovoljno značaja, osobito kada govorimo o crijevima. Mozak, srce, pluća, bubrezi, to su CEO-vi našeg organizma, a crijeva su tu da probave ono što pojedemo i „usluže“ šefove i nas potjeraju da izbacimo višak, zar ne? 

Danas često čujemo da je naša mikrobiota („dobre“ bakterije koje se nalaze u našem crijevima) ključna za naš imunitet, osobito kod djece. 

Šta je mikrobiota i zašto je važna?
Ljudski mikrobiom skup je svih mikroorganizama koji žive u ljudskom tijelu. Te zajednice uključuju eukariote, arheje, bakterije i viruse. Bakterija u prosječnom ljudskom tijelu ima deset puta više od ljudskih ćelija, za ukupno oko 1.000 gena više nego što ih ima u ljudskom genomu. Međutim, zbog svoje male veličine, mikroorganizmi čine samo 1- 3 % posto naše tjelesne mase. Ovi mikrobi općenito nisu štetni za nas, šta više, neophodni su za očuvanje zdravlja. 

Istraživanje mikrobioma 

Devetnaest godina trajao je projekat koji se bavio istraživanjem ljudske mikrobiote.
The Human Microbiome Project (HMP) trajao je od 2007. do 2016. godine sa misijom generiranja resursa koji bi omogućili sveobuhvatnu karakterizaciju ljudskog mikrobioma i analizu njegove uloge u zdravlju i bolesti. 

Djeca i poremećaji mikrobiote 

Ovaj kratki osvrt na važnost naše mikrobiote dovoljan je da nas osvjesti koliko je važno da vodimo računa o njoj, posebno kada su u pitanju djeca. Već duži niz godina primjećeno je da djeca sve češće obolijevaju od autoimunih oboljenja, a jedan od razloga je neracionalno davanje antibiotika. 

Antibiotici nisu selektivni i često uništavaju i „dobre“ bakterije. Djeca, osobito vrtićka, bivaju bolesna i do dva puta mjesečno, a u 99% slučajeva radi se o virozama. Nažalost, povišena tjelesna temperatura često je dovoljan razlog za propisivanje antibiotika. U slučaju viroze, antibiotik samo odmaže. Antibotik je nož sa dvije oštrice. Racionalno ordiniranje antibiotika je ključno u očuvanju zdravlja djece. 

Viroze i dehidracija kod djece 

Djeca su najsklonija stomačnim gripama i virozama, osobito ona u kolektivima. Simptomi su često praćeni visokom temperaturom, povraćanjem i proljevom, što brzo dovodi do dehidratacije. U tretmanu akutnog povraćanja važno je ne davati tečnost odmah nakon povraćanja. Preporučuje se pauza od pola sata, a zatim male količine čaja (šipurak, majčina dušica) koje se daju često. 

Preparati koji pomažu 

Pored probiotika, korisni su i tzv. crijevni apsorbensi ili „pametne spužve“. Crijevni apsorbens treba da bude selektivan, netoksičan, biokompatibilan i da stimuliše, a ne inhibira crijevnu mikrobiotu. 

Na tržištu je prisutan preparat  Enterosgel® – inovativna „pametna spužva“ 

Enterosgel® je jedinstveni enterosorbent koji djeluje kao „pametna spužva“. Može se koristiti od rođenja, nema boju, miris ni ukus, i proizvodi se u Poljskoj prema EU standardima. Siguran je za trudnice i dojilje, ne ometa djelovanje drugih lijekova. Jedina nuspojava su vrlo rijetke mučnine i zatvor.  

Važno je voditi računa o očuvanju dječije mikrobiote. Kod probavnih tegoba ne treba paničiti, već prvo ukloniti uzrok i pažljivo nadoknaditi tečnost i elektrolite, pratiti stanje i, kada je potrebno, potražiti stručnu pomoć. 

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime