Bolest ne bira godišnje doba u kojem će se pojaviti, međutim tokom ljeta postoji povećan rizik od nastanka oboljenja kao što su stomačne infekcije praćene prolivom, povraćanjem i povišenom tjelesnom temperaturom i stanja koja su praćena gubitkom vode i elektrolita. Dehidracija nastaje kada je gubitak vode i elektrolita veći od unosa. Najčešće stanja u kojima raste rizik od dehidracije su:
- pojačano znojenje zbog intenzivnog bavljenja fizičkom aktivnošću u najtoplijem dijelu dana,
- duže ili kraće zadržavanje na otvorenom pri visokim temperaturama i povećanoj vlažnosti zraka,
- pojava opekotina na koži kao posljedica pretjeranog izlaganja djelovanju sunca.
Postoje grupe ljudi koje su u povećanom riziku od nastanka dehidracije, a to su:
- starije osobe,
- bebe i djeca,
- hronični bolesnici.
Njihovoj zaštiti, od sunca i toplote, treba posvetiti posebnu pažnju.
Simptomi dehidracije zavise od stepena dehidriranosti. Prvi i najblaži stadij dehidracije prolazi u većini slučajeva, nezapaženo.
Blaga do umjerena dehidracija daje simptome,kao što su: žeđ, smanjeno znojenje, smanjena elastičnost kože, smanjena proizvodnja urina, koji je tamniji od uobičajenog i neprijatnog je mirisa, suhoća usta, vrtoglavica, glavobolja.
Stadij srednje teške do teške i teške dehidracije se manifestuje težim simptomima i neophodno je stručno liječenje u zdravstvenim ustanovama.
Kako prevenirati nastanak dehidracije?
Neophodno je uzimati dovoljne količine vode i elektrolita tokom cijele godine i povećati njihov unos tokom vrućih ljetnih mjeseci. Tokom ljeta, u prehrani treba da dominiraju voće i povrće, posebno ono koje je bogato vodom i elektrolitima (krastavci, paradajz, lubenica i sl.). Izbjegavati tjelesni napor tokom najtoplijeg dijela dana. Nositi adekvatnu odjeću i zaštitu za glavu (kačketi, šeširi s velikim obodom). Izbjegavati dugo zadržavanje na otvorenom u najtoplijem dijelu dana. Imati uvijek sa sobom flašicu svježe vode i elektrolitne suplemente. Piti vodu i prije nego što se pojavi osjećaj žeđi. Izbjegavati preslatka i gazirana pića, kafu i preobilne i masne obroke.
Na starije osobe, bebe i djecu kao i na hronične bolesnike treba, tokom najtoplijih mjeseci, obratiti posebnu pažnju u pogledu smanjenja rizika od nastanka dehidracije. Ako imate bilo kakve nedoumice i dodatna pitanja, kontaktirajte nadležne ljekarske službe.
Za uspješnu rehidraciju kod blagog oblika dehidracije preporučuju se oralne rehidracijske soli.
Zentiva O.R.S. s okusom limuna i jagode u savremenoj fomulaciji topivih tableta, su proizvodi, koji služe za nadoknadu elektrolita i izuzetno su prijatnog i osvježavajućeg okusa. Jednostavni su za pripremu, što omogućava da se rehidracija obavi brzo i efikasno. Sve što je potrebno za pripremu rastvora su proizvodi Zentiva O.R.S. s okusom jagode ili limuna i čista voda. Okus odaberite po želji. Mogu da ih koriste i odrasli i djeca, od novorođenačkog uzrasta pa nadalje.
Više informacija o proizvodima Zentiva O.R.S. s okusima jagode i limuna možete dobiti na:
PV-Bosnia@zentiva.com i na www.zentivaors.ba
Reference:
- Posljednje odobreno Uputstvo za pacijenta Zentiva O.R.S.
- https://hemed.hr/Default.aspx?sid=17797
Sponzorski članka