Plikovi na bradavicama tokom dojenja

Bol u bradavicama ili dojkama jedan je od najčešćih razloga zbog kojih žene žele prestati dojiti. Plikovi na bradavicama mogu se pojaviti spontano i u većini slučajeva nisu problematični, ali ponekad to može ometati dojenje. Ako plik ne boli, tada možda neće biti potrebna medicinska intervencija. Jednostavni kućni lijekovi mogu vam pomoći. Ali ako se dogodi, pametno je obratiti se doktoru.

Šta uzrokuje pojavu plikova?

Plikovi na bradavicama mogu se kategorizirati na osnovu onoga što ih uzrokuje.

Trenje: Ponovljeno trenje uzrokovano dojenjem moglo bi prouzrokovati stvaranje plikova na bradavicama. Međutim, to će se najvjerovatnije dogoditi kada beba nije pravilno postavljena na bradavicu. Nenormalno trljanje jezika i drugih dijelova usta o bradavicu može prouzrokovati stalnu iritaciju kože, što dovodi do upale i stvaranja plikova.

Mliječni plikovi: Ova vrsta mjehura na bradavicama naziva se i bijelim mrljama. Uzrok nastanka plikova nije poznat. Međutim, to se može dogoditi kada mrtva koža zaglavi malu količinu mlijeka ispod bradavice, zatvarajući je tako u plik. Mliječni plikovi mogu se pojaviti i ako je mliječni kanal začepljen. Ovi plikovi mogu biti ozbiljniji u odnosu na plikove nastale trenjem. Zbog toga je neophodno znati kako uočiti plikove na bradavicama.

Osim toga, prekomjerna opskrba mlijekom također može dovesti do pojave mjehura na bradavicama.

Koji su simptomi plikova na bradavicama?

Plikovi na bradavicama mogu biti sitni i teško ih je uočiti. Provjerite sljedeće znakove koji ukazuju na prisustvo plikova na bradavicama:

Nenormalna kvrga na vrhu bradavice i oko nje. Ako prstom pređete po bradavici, osjetit ćete kvrgu.

Providna ili bijela mrlja na vrhu bradavice. Bijela mrlja je uglavnom mliječni plik.

Laganim pritiskanjem/stiskanjem bradavice između palca i kažiprsta dolazi do pojave sitne izbočine na vrhu bradavice. Istaknutije je u slučaju mliječnog plika, koji je bijele boje.

Pogođeno područje može se činiti toplim i osjetljivim ili izgledati crveno i natečeno.

Možete osjetiti tupu bol s vrha bradavice. Začepljeni kanal bit će bolniji prije hranjenja, a manje osjetljiv nakon dojenja ili upotrebe pumpice za dojenje.

Iako je većina plikova na bradavicama bezopasna, postoje situacije kada ih doktor mora pregledati.

Kućni lijekovi za plikove na bradavicama

Kućni lijekovi mogu biti prvi izbor kada izgleda da plik ne uzrokuje bol. Sljedeći koraci djeluju kao kućni lijekovi i preventivne mjere za plikove:

Maslinovo ulje: Istraživanje na 300 dojilja pokazalo je da ekstra djevičansko maslinovo ulje ima zaštitne efekte na kožu. Ovaj zaštitni efekat može pomoći u ublažavanju bolova odčepljivanjem plikova. Namočite vatu u maslinovo ulje i stavite je na bradavicu na jedan dan. Obavezno obrišite maslinovo ulje svježom vatom prije nego što se dijete nahrani.

Koristite tople obloge prije dojenja: Istraživanja su pokazala da tople obloge mogu pomoći u ublažavanju bolova u bradavicama. Uzmite gazu namočenu u toploj vodi i stisnite bradavicu svaki put prije nego što nahranite bebu. Toplina gaze može pomoći da odumrla koža otpadne, a zgusnuto mlijeko slobodno teče kroz bradavicu, ublažavajući tako bol u bradavici.

Masirajte i nahranite dijete iz zahvaćene dojke: Bol u plikovima uzrokovana začepljenjem može se ublažiti masažom. Pređite kažiprstom iznad areolarnog područja ili ravnim potezima od vrha dojke prema bradavici. To će stimulisati protok mlijeka kroz kanale i ukloniti sva začepljenja koja uzrokuju stvaranje plikova.

Izdojite malo mlijeka: Upotrijebite bolničku pumpicu za izdajanje mlijeka iz zahvaćene dojke. Pritisak pumpice može pomoći u otkrivanju plikova i omogućiti nesmetan protok mlijeka kada dijete doji. Izdajanje mlijeka također može ublažiti svaki pritisak unutar mliječnih kanala.