OSTANITE HIDRIRANI CIJELO LJETO

Ljeto, za većinu nas, predstavlja omiljeno godišnje doba. Veliki broj sunčanih dana, putovanja i godišnji odmori bude, kod većine, veoma pozitivne emocije. Međutim, visoke temperature, promjena mjesta boravka, kao i češće gastorintestinalne infekcije sa simptomima povraćanja i proljeva i opekotine od sunca na koži povećavaju rizik od dehidracije tokom ljeta.

Kako dolazi do dehidracije?

Već od ranije je poznato da voda čini oko 65%  tijela odraslog čovjeka. Kod djece ovaj procenat raste i preko 75%, u zavisnosti od uzrasta djeteta. Dehidracija predstavlja gubitak vode i elektrolita, koji su važni za raspodjelu vode u organizmu.

Kako najčešće gubimo vodu i elektrolite?

Najčešće gubimo vodu i elektrolite kroz: masivno znojenje, povraćanje i proljev, višednevno- povišenu tjelesnu temperaturu, nedovoljan unos tečnosti, poremećaji u ishrani, teške opekotine, različita oboljenja (oboljenja srca, bubrega i jetre) i kod različitih patoloških stanja.

Kako smanjiti rizik od dehidracije tokom ljeta?

  • Izbjegavajte boravak na suncu u najtoplijem dijelu dana,
  • smanjite rizik od pojave opekotina od sunca na tijelu,
  • pijte dovoljno čiste vode (nemojte čekati da osjetite žeđ),
  • smanjite unos kafe i slatkih napitaka tokom dana,
  • tokom ljetnih vrućina konzumirajte laganiju hranu, bogatu voćem i povrćem (npr. krastavci i lubenica sadrže veliku količinu vode),
  • voće i povrće temeljito operite prije konzumiranja,
  • izbjegavajte alkoholna pića,
  • konzumirajte hranu na provjerenim i za to određenim mjestima,
  • hranu držite u hladnjaku.

Ko je u posebnom riziku od dehidracije?

U posebnom riziku od dehidracije su:

  • bebe i djeca, zbog male tjelesne težine i neprepoznavanja prvih simptoma dehidracije,
  • starije osobe (slabiji osjećaj žeđi, teška pokretljivost, slabljenje funkcije bubrega, zaboravnost i sl.).

Prije putovanja, dobro je posavjetovati se sa Vašim pedijatrom o tome kako smanjiti rizik od dehidraciju kod djeteta i koji su rani simptomi dehidracije, na koje morate trenutačno reagovati.

Ukoliko dođe do dehidracije, od izuzetne važnosti je prepoznati rane simptome dehidracije i reagovati na vrijeme. Simptomi kod odraslih: blaga dehidracija obično prolazi neopaženo, ali ako se ne djeluje na vrijeme, dolazi do produbljivanja stanja dehidracije, kada se javljaju: velika žeđ, glavobolja, nesvjestica, suha koža, umor, nepravilan rad srca, slabost mišića i grčevi, osjećaj trnjenja i ukočenost tijela, smanjeno lučenje urina i smanjeno znojenje, a u teškim slučajevima i konvulzije.

Oralna rehidracijska sredstva su najjednostavniji način za liječenje blage dehidracije.

Zentiva O.R.S. s okusom limuna i jagode u savremenoj fomulaciji topivih tableta, su proizvodi izuzetno prijatnog i osvježavajućeg ukusa. Jednostavni su i laki za pripremu, što omogućava da se rehidracija započne blagovremeno.  Sve što je potrebno za pripremu rastvora su proizvodi Zentiva O.R.S. s ukusom jagode ili limuna (okus odaberite po želji) i čista voda. Mogu da ga koriste i odrasli i djeca (od novorođenačkog uzrasta pa nadalje).

Više informacija o proizvodima Zentiva O.R.S. s ukusima jagode i limuna možete dobiti na:

PV-Bosnia@zentiva.com i na www.zentivaors.ba

Reference:

  1. https://medlineplus.gov/fluidandelectrolytebalance.html
  2. Uputstvo za pacijenta Zentiva O.R.S.
  3. https://www.hemed.hr/Default.aspx?sid=17797