Postoje trikovi da napravite pravilan raspored spavanja za vašeg mališana.
Zabrinuti ste da vaša beba neće spavati po noći? Poput svih novih roditelja, vjerovatno se suočavate s lošim snom vaše bebe. Iako je frustrirajuće, pogotovo kada se vi ne naspavate, postoje trikovi da napravite pravilan raspored spavanja za vašeg mališana. Nastavite čitati da otkrijete savjete i trikove da pomognete vašoj bebi (i vama) da se dobro naspavate.
P: Kakav „šablon“ spavanja preporučujete, i kada?
O: Preporučujemo vam ono što najviše odgovara vama, vašoj bebi i vašoj porodici, a to može biti različito za svakoga. Dokle god birate strategiju i čuvate se nje barem sedmicu dana, bit će sve uredu. Za sve strategije, najbitniji trik je da napravite stalnu opuštenu rutinu prije spavanja, zbog čega će bebi biti lakše da se navikne.
Ako se pitate kada početi, najbolje je početi između 4-6 mjeseci. Ja smatram da je možda bolje početi sa 6 mjeseci, ali zavisi od veličine vaše bebe. Također, trebate imati na umu da je potrebno spavati s bebom u istoj sobi barem 6 mjeseci, a idealno godinu dana. Ali spavanje možete „trenirati“ i kad dijelite sobu.
P: Trebaju mi savjeti kako da naviknem svoju šestomjesečnu bebu da sama zaspe. Inače je trebam ljuljati da zaspe, što čini čuda, ali ako je pustim da se „isplače“ ona vrišti više od pola sata. Provjeravam je svakih 5 minuta ali jednostavno ne uspijeva.
O: Asocijacija sa snom je veoma bitna! Ako vaša beba veže spavanje i maženje s vama barem pola sata, bez toga vjerovatno neće moći zaspati. Možete je nastaviti ljuljati dok se ne umorite, ili možete probati stalni pristup, da sjedite pored kreveca i smirujete je, ili da je stalno provjeravate. Samo budite ustrajni, jer će biti potrebno noć ili dvije.
P: Jako mi je teško uspavati 23-mjesečnu bebu po noći. Pomozite!
A: Najbitnija pravila koje trebate poštovati su stalne rutine pred spavanje, kraće spavanje po danu, i više vremena provedenog u pripremama za spavanje, i nema TV-a niti kompjutera par sati prije spavanja (ekrani kvare san). Stalni pristup je uvijek najbolji!
P: Kako da stavim na spavanje svog skoro 2-godišnjeg sina u njegov krevet, bez da istrčavam iz sobe i bez igranja?
Postoji i loša strana sopstvenih kreveta, zbog čega se manjoj djeci preporučuje da spavaju u krevecu dokle god je moguće (npr dok ne budu imali bar 2 ipo ili 3 godine). Ako je to već nemoguće, morat ćete se truditi da naviknete dijete na spavanje u krevetu.
P: Moje 4-godišnje dijete nikad nije prespava cijelu noć. Čak ni kao beba. Odbija leći ako ne sjedim pored njegovog kreveta. Budi se usred noći i dolazi u naš krevet svaku noć. Imate li savjet?
O: To baš i nije dobro! Jeste li probali s nagradama ako ostane u krevetu? To često uspije!
P: Moja 7-mjesečna beba ne želi spavati po danu. Ona samo kratko odspava po danu, i spava čitavu noć. Da je li to normalno?
O: To je pomalo smiješno, s obzirom da mnogo beba drijema u autu! To je sasvim uredu, dokle god se vaša beba u potpunosti naspava. Kako odrasta, trebat će spavati duži period vremena u toku dana, pa joj pokušajte napraviti rutinu drijemanja, bar zasad, i budite sigurni da je dijete nahranjeno, presvučeno i na udobnom i sigurnom mjestu (naprimjer u krevecu).
P: Imate li savjet kako da prestanem hraniti bebu u 10 sati navečer?
O: Dokle god u određeno vrijeme hranite vašu bebu, budit će se da je nahranite. Zato ćete se trebati odviknuti od ove rutine, pokušajte ih utješiti na neki drugi način, i započnite rutinu pred spavanje, da bi se dijete bolje naspavalo u toku noći.
P: Da li rast zuba može poremetiti san? Neće da se odvoji od mene, nervozna je i ne želi spavati sama.
O: Rast zuba može poremetiti san, ali ako prilagodite rutinu da joj to olakšate, i ako se počne buditi zbog rasta zuba, to buđenje može postati učestalo. Beba može razviti anksioznost zbog odvojenosti, što uobičajeno počinje u ovoj dobi, nekad malo i kasnije. Zato probajte ne započinjati nikakvu naviku od koje će se biti teško odvojiti, već se držite dosljednosti i udobnosti, i sve će biti uredu.