Mladeži u dječijoj dobi-značaj dermoskopskog praćenja

Pigmentirane promjene na koži često izazivaju zabrinutost roditelja. Za časopis Roditelj, o mladežima kod djece i značaju dermoskopskog praćenja piše prof. dr. sc. Irdina Drljević

Piše: prof. dr. sc. Irdina Drljević

Prof. dr. sc. Irdina Drljević je rođena u Zenici, gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju nakon čega je upisala Medicinski fakultet u Sarajevu. Diplomirala je 1990. godine, a nakon odrađenog pripravničkog staža položila je  Državni ispit u Sarajevu 1991. godine.

Specijalistički ispit je položila 19. februara 1997. godine na Klinici za kožne i spolne bolesti Kliničko-univerzitetskog centra u Tuzli. Od 2006. godine je uposlena na Klinici za kožne i spolne bolesti, Kliničko-univerzitetskog centra u Sarajevu. Od tada se intenzivno  educira u oblasti dermatoskopije, najviše u Austriji (Grac i Beč).

Nakon završenog postdiplomskog studija u Sarajevu, 2006. godine je odbranila magistarski rad na temu: “Uticaj štetnog djelovanja sunčevih zraka na porast obolijevanja od melanoma i nemelanomskih malignih tumora kože“. Doktorsku disertaciju na temu: ”ZNAČAJ DERMOSKOPIJE U PROCJENI DEBLJINE PRIMANOG MELANOMA KOŽE” odbranila je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, 2010. godine. Član je Udruženja dermatovenerologa BiH i član Evropske Akademije Dermatovenerologa (EADV). Godine 2006. je izabrana za prvog predsjednika Društva za dermatoskopiju BiH (ADBiH).

Poznavanje pigmentnih promjena datira iz najstarijih vremena, počevši od Hipokrata i Celzijusa koji je ovim tvorevinama dao naziv naevi nigricans. U 16. vijeku opisuje ih Russius Lauretius, a potom u 17. vijeku i Highmore, kao tumore koji nalikuju na ugalj. Tokom devetnaestog vijeka ovi tumori su imali raznolike nazive: melanotični tumor, melanotični kancer, antracitni kancer i druge. Od novijih publikacija poznata je teza Bonnta-a u Lionu (1911) „Melanoza i melanotični tumori“. Godine 1967. se formira pri Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, međunarodno tijelo za evaluaciju dijagnostičih  metoda i tretman melanoma, a pod čijim okriljem se izvode uporedna klinička ispitivanja širom svijeta  (1).

Mother looked at the baby lying in the hands of the mother

Madeži (nevusi) su ograničene, cirkumskriptne nasljedne anomalije kože, koje predstavljaju posljedicu u embrionalnom razvitku (2). Nevusne ćelije se pojavljuju u obliku gnijezda na epidermodermalnoj granici i epidermisu, a za razliku od melanocita nemaju dendritičkih nastavaka, nemaju tonofilamente kao ni dezmozome. S druge strane, melanociti i nevociti proizvode jedini endogeni autohtoni pigment kože tj. melanin.  Proces melanogeneze nadziru geni, hormoni i UV-zračenje (3).

Rana detekcija malignoma kože, naročito malignog melanoma koji je najzloćudniji od svih, je od presudne važnosti za prevenciju, liječenje i ishod bolesti. Proizvodnjom prvog portabl dermatoskopa 1958. godine od strane  Leona Goldmana započela je nova era u dijagnostici pigmentnih kožnih promjena i ranom otkrivanju melanoma  (4).

Dermatoskopija (sin. dermoskopija, epiluminiscentna mikroskopija, površinska mikroskopija, videodermoskopija) je dijagnostička metoda u dermatovenerologiji koja podrazumijeva prekrivanje kožne promjene mineralnim uljem, alkoholom ili vodom, te pregled promjene s ručnim („handl-hel“) dermatoskopom, stereomikroskopom, kamerom ili digitalnim imaging sustavom. Omogućava in vivo vizualiziranje onih kožnih struktura koje nisu dostupne golom oku i to: epiderma, dermoepidermalne granice i papilarnog dermisa  (5,6).

Unazad nekoliko decenija ustanovljeni su različiti epiluminiscentno-mikroskopski (ELM) parametri za razlikovanje melanocitnih (madeži, melanom) od nemelanocitnih promjena (basalioma, spinalioma, dermatofibroma, hemangioma i seboroičnih keratoza), što je tzv. prvi korak u dermatoskopiji.

Ukoliko je posmatrana lezija okarakterisana kao melanocitna, može se pristupiti drugom koraku u tzv. „two-step dermoscopy” algoritmu,  a to je diferenciranje između benigne pigmentne (madeža) i zloćudne lezije (melanoma). U ovu svrhu ustanovljeno je nekoliko različitih  melanocitnih  algoritama (7).

  • Pattern analysis
  • ABCD rule
  • Menzies method
  • 7-point checklist
  • 3-point checklist
  • ABC-point list

Klasični dermoskopski algoritam u dijagnozi pigmentnih kožnih promjena je tzv. pattern analysis (analiza struktura, mustri), koji je ustanovljen 1987. godine od Pehambergera i suradnika,  te modificiran i dopunjen od strane Argenziana i suradnika 2000. godine (8,9). Zasnovan je na analizi mnogobrojnih dermatoskopskih struktura, a na osnovu analize različitih boja i mustri, koji uz tzv.  strukturu vodilju (engl. clue-naročita dermatoskopska struktura) mogu da dovedu do specifične dijagnoze. Strukture se često opisuju metaforički (npr. engl. blue-whitish veil) i teško ih je prevesti na naš jezik, npr. plava bezstrukturna zona vs plavi veo (10).

Melanocitne neoplazije u dječijoj dobi se mogu podijeliti u tri klase: kongenitalni madeži (mali, srednje veliki, veliki i gigantski), akvirirani vs stečeni  madeži i melanom. Kongenitalni melanocitni nevusi se nađu u 1%-6% novorođenčadi, a definišu se kao benigne neoplazije koje su prisutne još in utero. Podrazumijevaju madeže prisutne na samom rođenju, ali i tzv. „tardivne“ nevuse, koji postanu vidljivi kratko nakon poroda. Prema veličini se dijele na male, promjera do 1,5 centimetara, srednje  1,5-19,9 cm i velike, 20 cm i veći (11).            

Gigantski madeži, kao podgrupa velikih kongenitalnih madeža, se nađu u 1:500.000 novorođenčadi i predstavljaju veliki psihosocijalni teret za djecu i njihove roditelje, prije svega radi mogućnosti razvoja komplikacija: melanoma, rabdomiosarkoma, te manifestacije neurokutane melanocitoze Nevus spilus i segmentalni tzv. popraskani lentiginozni nevus (engl. segmental speckled-lentiginous nevus) također se ubrajaju u kongenitalne melanocitne lezije koje su prisutne u 0,2% novorođenčadi. Potrebno ga je razlikovati od agminiranog nevusa kojemu nedostaje smeđkasta pozadina. U ranoj dječijoj dobi, pretežno na vlasištu, se pojavljuje sebacelani madež građen uglavnom od zrelih lojnica smještenih u dermisu. U oko 30% slučajeva iz njega se kasnije može razviti bazocelularni karcinom. Od samog rođenja ili u ranom djetinjstvu može se pojaviti verukozni madež, hiperkeratotične površine, linearnog i/ili bizarnog oblika, smješten uglavnom jednostrano. Prognoza mu je dobra i maligna altertacija nije poznata (12).

Specifične dermoskopske strukture koje se mogu naći u kongenitalnim madežima su: hipertrihoza, perifolikularna hiper/hipopigmentacija, multikomponentni obrazac, te strukture koje se mogu naći i kod seboroične keratoze, tzv. milia-like cysts (13).

Incidencija melanoma u djece mlađe od 14 godina je općenito niska širom svijeta, ali je evidentan njen porast u posljednjih nekoliko decenija. Otprilike, u djece polovina melanoma nastaje de novo, a polovina iz preegzistirajućih melanocitnih lezija (14).

Melanom se može razviti kod potpuno zdrave djece, ali i onih koji imaju evidentiran drugi genetski poremećaj ili imunološke bolesti. Poseban rizik predstavlja gigantski kongenitalni nevus promjera većeg od 50 cm, a  relativno visok rizik maligne preobrazbe ima i mali kongenitalni madež promjera od 1,5-2  centimetara (15).

Klinički, ali i dermoskopski, zamku u diferencijalnoj dijagnozi mogu predstavljati vaskularne lezije (kapilarni i kavernozni hemangiom) dječije dobi, naročito ukoliko su trombozirane.  U slučaju povrede ovih lezija, iste mogu imati lividnu i crnu boju, krvariti, sekundarno se inficirati, te definitivno nalikovati melanomu  ili piogenom granulomu (16). U diferencijalnoj dijagnozi u obzir dolazi i angiokeratom, koji predstavlja dobroćudnu vaskularnu leziju kod koje su dilatirane kapilare smještene ispod hiperkeratotičnog i akantotičkog epidermisa kože. Multipli angiokeratomi se javljaju uglavnom prije puberteta, a najčešće su simetrično distribuirani na koži skrotuma, gluteusa i periumbilikalno (17).

Nadalje, melanocitni madeži koji se javljaju nekoliko mjeseci ili godina nakon rođenja (tzv. akvirirani melanocitni nevusi), kao što su plavi madež (naevus coeruleus vs blue naevus), Spitz i Reed naevus, te Clarkov madež, predstavljaju klinički, dermoskopski, ali i patohistološki izazov u postavljanju pravilne dijagnoze.

Atipični vs displastični madeži se definišu kao akvirirani melanocitni nevusi koji imaju promjer veći od 6 milimetara, iregularne ivice i različite boje, radi čega se u dermoskopskom smislu može razlikovati više tipova ovih madeža Posebnu pažnju treba obratiti na atipične madeže koji dermoskopski imaju ekcentričnu hiperpigmentiranu mrlju ili fokalno naglašenu tj. prominentnu retikularnu pigmentnu mrežu (18).

U dječijoj dobi relativno čest je nevocelularni madež tipa „Halo“ nevusa (Sutton’s naevus) koji se klinički manifestira depigmentiranim haloom oko junkcijskog madeža. Madež u centru haloa može potpuno regredirati, nakon čega zaostane leukodermatska mrlja koja nalikuje vitiligu. Djecu koja imaju veći broj ovih lezija potrebno je observirati i preporučiti dermoskopsko praćenje (19). 

Pravi izazov u kliničkoj dijagnozi predstavljaju sve hipopigmentirane i apigmentirane melanocitne lezije, jer se u svakodnevnoj kliničkoj praksi rijetko  posumnja na melanom kod djeteta, naročito amelanotični ili hipomelanotični tip tumora. Juvenilni melanom je poseban oblik složenog nevocelularnog nevusa u djece, koji je najčešće smješten na koži lica. Klinički se prepoznaje kao tumor polukuglastog oblika, crvenkastosmeđe boje, glatke površine i tvrdoelastične konzistencije. Iako je maligna alteracija vrlo rijetka, ipak se preporučuje hirurška terapija tj. odstranjenje lezije u cijelosti i patohistološka verifikacija (20).

Neurokutana melanoza je vrlo rijetko oboljenje u djece koje se manifestira vrlo opsežnim hiperpigmentiranim arealima, smještenim uglavnom u predjelu kupaćih gaćica. Opisuje se u sklopu neurokutanog sindroma u kojemu se nevocelularni madeži osim na koži, mogu naći i u mozgu, leđnoj moždini, te moždanim ovojnicama. Obzirom na smetnje od strane centralnog nervnog sistema (npr. konvulzije), a kasnije i razvoj hidrocefalusa, prognoza je loša i nema uspješnog liječenja. Moguća je maligna alteracija (21).

Poseban rizik predstavljaju djeca koja imaju veći broj madeža (više od stotinu) i atipični nevus sindrom, naročito ukoliko se radi o hereditarnom tipu AMS-a (eng. Atypical mole syndroma). Mjesto anatomske lokalizacije madeža i fototip djeteta  su od posebnog značaja iz više razloga. Naime, fotoeksponiranim regijama, kao i mjestima stalne ili povremene mehaničke iritacije se daje poseban značaj, naročito u preporuci za profilaktičku ekscizionu biopsiju.  S duge strane, tj. posmatrano dermoskopski,  ove lezije imaju posebne algoritme u prepoznavanju jer spadaju u  u   tzv. specific-site lesions, što se posebno odnosi na lezije lica, kosmatog dijela glave, dlanove, tabane i nokte, kao i  sve milky-line lesions koje zahvaćaju areolu mammae, umbilikus, vulvu i penis (22).

Dermoskopija, kao neinvazivna i bezbolna dijagnostička procedura,  je dala novu morfološku dimenziju  madežima, njihovom praćenju u dermoskopskom smislu, kao i ranom otkrivanju atipičnih melanocitnih lezija  i melanoma u dječijoj dobi. Istovremeno je smanjila  broj nepotrebnih biopsija, kao i ekscizija benignih melanocitnih lezija u dječijoj dobi.

REFERENCE:

  1. Putnik M. Istorijat. U: Putnik M. Maligni melanom kože-klinika i terapija. Beograd: Institut za onkologiju i radiologiju, 1979: 16-17.
  2. Markovic SN. Erickson AL, Rao DR, Weenig RH, Pockaj BA, Bardia A, etMalignant Melanoma in the 21st Cntury, Part1: Epidemiology, Risk Factors, Screening, Prevention, and Diagnosis. Mayo Clin Proc 2007; 82(3): 364-380.
  3. Pavlović MD, Karadaglić Đ, Kandolf L. Melanom kože i sluzokoža. U: Karadaglić Đ. i sur. ur.,  Dermatologija. Beograd: Vojnoizdavački zavod i Versal press, 2000:927-961.
  4. Goldman L. A simple portable skin microscope for surface microscopy. Arch Dermatol 1958; 78:246.
  5. Bahmer FA, Fritsch P, Kreusch J, et al. Terminology in surface microscopy. J Am Acad Dermatol 1990; 23: 1159-1162.
  6. Marghoob AA, Braun RP, Kopf AW. Atlas of dermoscopy. New York: Taylor Francis; 2004.
  7. Marghoob AA, Braun RP, Kopf AW. Atlas of dermoscopy. New York: Taylor Francis; 2004.
  8. Pehambereger H, Steiner A, Wolff K. In vivo epiluminiscence micriscopy of pigmented skin lesion. I. Pattern analysis of pigmented skin lesions. J Am Acad Dermatol 1987; 17(4): 571-583.
  9. Stolz W,  Riemann A, Cognetta AB, et al. ABCD role of dermoscopy: a new practical method for early recognition of malignant melanoma. Eur J Dermatol 1994; 4: 521-527.
  10. Bahmer FA, Fritsch P, Kreusch J, et al. Terminology in surface microscopy. J Am Acad Dermatol 1990; 23: 1159-1162.
  11. Šitum M. Malignant Tumors of Skin and Soft Tissue. Medicus 2001; 10(2): 237-244.
  12. Tannous ZS, Mihm MC Jr, Sober AJ, Duncan LM. Congenital melanocytic nevi: clinical and histopathologic features, risk of melanoma, and clinical management. J. Am. Acad. Dermatol 2005; 52(2): 197—203.
  13. Zalaudek I, Manzo M, Savarese I, Docimo G, Ferrara G, Argenziano G. The morphologic universe of melanocytic nevi. Semin Cutan Med Surg 2009; 28(3): 149—
  14. Ingordo V, Iannazzone SS, Cusano F, Naldi L. Reproducibility of dermoscopic features of congenital melanocytic nevi. Dermatology 2008; 217(3): 231—
  15. Zalaudek I, Manzo M, Ferrara G, Manzo M, Savarese I, Argenziano G. Problematic melanocytic lesions in children. Expert Rev Dermatol 2009; 4(3): 249—
  16. Wolf I. Dermoscopic diagnosis of vascular lesions. Clin Dermatol 2002;154: 1108-1111.
  17. Garzon MC, Enjolras O, Frieden IJ. Vascular tumors and vascular malformations: evidencean association. J Am Acad Dermatol 42: 275-279.
  18. Krengel S. Nevogenesis: new thougts regarding a classical problem. Am J Dermatopathol 2005; 27: 456-465.
  19. Inamadar AC, Palit A, Athanikar SB et al. Unusual course of a halo nevus. Pediatr Dermatol 2003; 20: 542-543.
  20. Ferrara G, Argenziano G, Soyer HP et al.The spectrum of spitz nevi: a clinicopathologic study of 83 cases. Arch Dermatol 2005; 141: 1381-1387.
  21. Bittencourt FV, Marghoob AA, Kopf AW et al.Large congenital melanocytic nevi and the risk for development of malignanat melanoma and neurocutaneous melanocytosis. Pediatrics 2000; 106: 736-741.
  22. Elder DE. Precursors to melanoma and their mimics: nevi of special sites. Med Pathol 2006; 19 (2): 4-20.