Masaža tokom i nakon trudnoće

Masaža poboljšava funkciju mišića, cirkulaciju i uopšte dijeluje na cijeli organizam kako fizički tako i psihički.

Piše: Tanja Stojnić, dip.fizioterapeut, certifikovan instruktor za masažu beba (IAIM) i djece (MISP). Tanja Stojić, dip.fizioterapeut, majka je dvoje dijece od 7 i 1 godinu. Diplomirala na radu: ”Fizioterapija kod stress inkontinencije”. Usavršavanje je nastavila u Zagrebu završivši za “Voditelja tijesnih aktivnost kod trudnica”, tj. psihofizička priprema trudnice, kao i program “Mame i bebe vježbaju”. U Beogradu je završila program masaže beba (IAIM), program masaže dijece (MISP), zatim masaža trudnica, limfna drenaža i Kinezio tajping. Tanja Stojnic ili poznata kao “FIZIOTANJA”.

POSTURA U TRUDNOĆI

Gornji dio trupa, ramena i glava se pomjeraju ka nazad čime se dodatno opterećuje lumbalna kičma, jer je zbog pomjeranja težišne linije ka naprijed i karlica pomjerena naprijed. Time se naglašava fiziološka krivina donjeg dijela leđa koja se zove lumbalna lordoza. Da bi se povećala stabilnost u hodu povećava se površina oslonca (razmaknu se stopala), pa se istovremeno spušta težiste, a obe natkoljenice su u spoljnoj rotaciji, čime se dodatno opterećuju kukovi, a trup se zabacuje ka nazad. Zbog svega toga dolazi do bolova u leđima i nogama. Oticanje nogu u samoj trudnoći dolazi kao posljedica povećanja tijelesne težine i pomjeranja težišne linije, svodovi stopala se spuštaju, te se javlja bol u stopalima i oticanje nogu. Hod je gegav (patkast) i naporan. Uglavnom tegobe ovakve prirode kreću u drugom i trećem trimestru, pa se preporučuje prevencija.

PREVENCIJA:

-jacanje pelvitrohanterične muskulature (ekstenzora lumbalne kičme, trbušnih mišića)

-sprovođenje vježbi trudnice

-masaža trudnice 

-limfna drenaža nogu

-masaža stopala

-udobna odjeća i obuća

LIMFNA DRENAŽA TRUDNICE

Trudnoća je poznata kao drugo stanje žene. U toku same trudnoće dešavaju se razne promjene pod uticajem hormona. Od ranih mučnina, povraćanja, anemija, proširenih vena, povećanje tijelesne težine, problem sa digestivnim traktom itd.,ukoliko su u okviru dozvoljenog onda su fiziološke. Ali svaka žena ih doživljava na svoj način. Vrlo česta tegoba u trudnoći su otoci ruku i nogu. Trudnici se svakako savjetuje da priprazi na unos soli i ugljenih hidrata, da se kontroliše krvni pritisak i naravno umjerena fizička aktivnost. Kada je sve pod kontrolom od navedenog onda se smatra da je trudnoća fiziološka.

Otoci u trudnoći? Zašto dolazi d oticanja?

Otoci se povećavaju u drugom, a pogotovo trećem trimestru trudnoće. Oni su posljedica rasta bebe, rastezanja  miofacijalnih struktura prednjeg trbušnog zida. Pritisak na venske i limfne sudove. Otoci su izražajniji prilikom sjedenja i stajanja. Limfni sudovi se usljed povećanog pritiska otežano prazne. Dolazi do zastoja i nagomilavanja u međućelijskom prostoru sto se manifestuje većim obimom ekstremiteta. Osim sto se pazi na ishranu, preporučuje se i manuelna limfna drenaža, od strane stručnog terapeuta.

Šta je manuelna linfna drenaža?

To nije obična masaža i razlikuje se u jačini pritiska i načinu izvođenja. Pritisak je blag, a pokreti kontrolisani i postupak je prijatan. Limfna drenaža se primjenjuje od 3.mjeseca do 8.mjeseca trudnoće. Svakako se preporučuju i vježbe cirkulacije za ekstremitete da se rade svaki dan ujutru i uveče kod kuće. Naravno svaka trudnica je invidualna i posebno se pristupa.

Limfna drenaža u trudnoći je kontraindikovana u prva tri mjeseca, kasnije je izvodi fizioterapeut. Limfna drenaža pomaže da smanji otok ekstremiteta i da se višak tekućine izbaci kroz urin. Iako limfna drenaža može biti učinkovita tokom trudnoće, u nekim slučajevima je kontraindikovana.

Kontraindikacije su:

-prvi trimester trudnoće,

-nekontrolisana hipertenzija,

-tromboza dubokih vena,

-bubrežna insuficijencija

 -bolest limfnog sistema.

Prednosti limfne drenaže u trudnoći uključuje:

-smanjenje otoka u nogama i rukama

-poboljšavanje cirkulacije krvi,

-smanjen rizik od razvoja varikoznih vena

-postiče dobru relaksaciju.

PRENATALNA MASAŽA

Tokom trudnoće se pojavljuju problem bolova u donjem dijelu kičme, ili ukočenosti u gornjem dijelu kičmenog stuba. Često zbog svih pratećih problema trudnice su u stresu, tako da je sve viče trudnica koje žele da otklone ili ublaže simptome i da se relaksiraju. Jedna od pomoći je svakako prenatalna masaža. Masaža poboljšava funkciju mišića, cirkulaciju i uopšte dijeluje na cijeli organizam kako fizički tako i psihički. Dodir je bitan za emocionalno stanje trudnice, dok se privikava na novi izgled. Bol u leđima je uobičajna pojava, jer trudnica lošije spava ne može se namjestiti i svakako rast stomaka. Tokom masaže leđa trudnica leži na ljevom boku, laganim pokretima ide se od donje ka gornjem dijelu leđa. Masaža nogu izvodi se laganim pokretima od donjeg ka gornjem dijelu, vodeći se naravno limfnim sistemom, između nogu se postavljaju okrugli jastuci, da bi trudnici bilo udobnije. Posebno se mora voditi računa oko stopala trudnice, i samog skočnog zgloba gdje ne pritišćemo, jer se nalaze određene tačke koje su vezane za otvaranje maternice pa bi u tom slučaju moglo doći do prevremenog porođaja.

Kada se masaža ne izvodi?

Masaža se ne izvodi u prvom trimestru trudnoće. Svakako prije same masaže uradi se određena anamneza, i ne bi bilo loše da trudnica ponese svoj ginekološki nalaz. Svakako bitna je i sama atmosfera u kojoj se masaža izvodi, da bude prijatna svijetlost i ugodan sto, i lagani mirisi, jer sama trudnica je osijetljiva i želimo joj dati maksimalnu ugodnost. Mirisi koji se upotrebljavaju tokom masaže su: mandarina, limun, čajevac. A nisu preporučljivi mirisi kao; anisa, bosiljak, jasmin, smreka, uglavnom jači mirisi. Masaža se izvodi u trajanju od 10 do 70 min zavisi sta se masira kod same trudnice.

Koristi prenatalne masaže:

  • Relaksiranost i pomoc kod nesanice I oslobođenje stresa
  • Smanjen bol u vratu i leđima
  • Smanjenje oticanje nogu i ruku
  • Sprečavanje grčeva u listovima
  • Pomoć kod glavobolje
  • Poboljšavanje cirkulacije krvi i limfe

Kontraindikacije prenatalne masaže

-prvi trimester trudnoće

-jači vaginalni iscjedak

-dijabetes

-povraćanje

-zarazna bolest

-temperatura

-preeklamsija

-visok krvni pritisak

-jutarnje mučnine

-dijareja

-zatim ne masiramo ukoliko ima neki osip po koži, proširene vene

KINEZIO TAJPING METODA U TRUDNOĆI

Kinezio tajping metoda razvijena je prije 30 godina u Japanu, a njene temelje postavio je dr.Kenzo Kase. Ovaj doctor je utvrdio da mnogi bolovi su rezultat funkcionalnih smetnji samih mišića, osmislio je metodu da se riješi bolova i takva metoda se primjenjuje i dan danas u raznim medicinskim granama.

Kako dijeluje kinezio tajping?

Traka je elastična, a njenim pravilnim rastezanjem i postavljanjem na određeni dio postižemo zeljeni cilj. Traka nema u sebi farmakološka svojstva, ne smeta koži, slobodno se može tuširati i nositi nekoliko dana. Kinezio tajping koriguje funkciju mišića koji je zahvaćen nekim oboljenjem, ili je pod otokom. Postavljanjem trake smanjuje se prekomjerna upotreba mišića i poboljšava cirkulacija, pogotovo limfotoka kojim se odvode nagomilana tečnost koja dovodi do otoka.

Kinezio tajping za trudnice

Kinezio tajping za trudnice je siguran oblik terapije za majku i bebu. Traka podržava prirodne procese i koristi se za:

-podupiranje rada trbušnih mišića

-smanjenje bolova u leđima

-poboljšanje mikrocirkulacije

-smanjenje limfoedema

-sprečavanje nastanka strija

Najčešće kod trudnica se javlja bol u kičmenom stubu koja su posledica:

-širenja maternice(povećava se intraabdominalni pritisak i pritišće nerve)

-izmenjena težišta tijela prema napred

-povećanje tijelesne težine

-ranija oboljenja kičmenog stuba

Uglavnom bol se javlja u drugom i trećem trimestru trudnoce, najjača je u krsno-slabinskom dijelu i povećava se prilikom stajanja ili nepravilnog položaja tokom spavanja.

Indikacija za primjenu  kinezio tajpinga:

-spazam mišića

-edem

-kod nepravilnog držanja i problem sa posturom

-kod LS išijalgije..itd

Kontraindikacije su:

-otvorene rane

-ožiljci

-genitalne zone u prva 3 mjeseca trudnoće.

MASAŽA POSLIJE PORODJAJA

Masaža poslije porođaja asocira na relaksaciju tijela i uma, pomaže porodilji da se lakše nosi sa stresom, da manje bole leđa ili samo jednostavno da se relaksira. Tokom devet mijeseci tijelo žene trpi mnoge fizičke i hormonalne promjene. Period trudnoće ostavlja za sobom poremećaj statike i držanja tijela. Nakon porođaja to se i pogoršava, jer žena u nekim prinudnim položajima sa bebom, kupanju i preslačenju. Poslije devet mjeseci tj. nakon porođaja kreću nove tegobe kao sto su postporođajni bolovi, bolovi u ramenima, vratu i gornjem dijelu leđa, ili tegobe koje nastaju uslijed navikavanja u spavanju, svakako žena prolazi kroz  različite emocionalne tegobe.

Kako masaža pomaže mami?

Poslijeporođajna masaža ima za cilj da pomogne mami da se oporavi poslije porođaja. Nježnom masažom stomaka, stimulišemo vraćanje organa u prvobitno stanje, kao i vezivnom tkivu da povrati elastičnost. Masažom poboljšavamo ubrzanje cirkulacije i izbacivanje štetnih materija koje su se nakupljale tokom trudnoće. Masažom oslobađamo se stresa, smanjujemo bol u mišićima, pozitivno utičemo na istezanje mišića, korigujemo negativne promjene posture tijela. Masažom se kreće uglavnom nakon odprilike 40 dana nakon porođjaja, traje do 60 minuta zavisi od toga sta masiramo. Prva masaža bude uglavnom relaks, koliko često i kakvu masažu poslije primjenjujemo zavisi od same mame i njenih potreba. Redovna masaža poslije porođaja je korisna I utiče na fizičke tegobe i emocionalno stanje.

Koristi posleporođajne masaže:

-ublažava bolove u leđima

-smanjuje hormone stresa

-poboljšava protok krvi I izbacivanje toksina

-podržava zdravu laktaciju

-podržava zdravo emocionalno stanje mame

‘’FIZIOTANJA” za trudnicu, mamu i bebu. Fiziotanja se nalazi u Banja Luci, sve informacije o tome kako doći na masažu ili neki savjet, možete dobiti putem tel 387 65 984 480!