Lejla Petrović, babica: Pet savjeta za buduće porodilje

Znam da je prirodno da žena osjeti strah i nervozu, ali strah, panika i negativa otežaju proces porođaja i ženi, a i babicama.

Piše: Lejla Petrović, babica

BIOGRAFIIJA: Lejla Petrović je babica iz Gornjeg Vakufa.  Završila je Srednju medicinsku školu smjer ginekološko-akušerski. Zaposlena je u JU Kantonalna bolnica Travnik. 

Lejla Petrović je mlada babica iz Gornjeg Vakufa koja je zaposlena u JU Kantonalna bolnica Travnik. Lejla je 2022. godine proglašena za babicu godine po izboru čitatelja i pratitelja portala i časopisa Roditelj. Lejla već, iako mlada babica, imam veliko iskustvo ali i povjerenje brojnih trudnica koje su se porodile u ovoj ustanovi. Kraj godišnjih odmora smo iskoristili i razgovarali sa ovom mladom i perspektivnom ženom.

Kako bi opisali svoje iskustvo s porođajima i što smatrate ključnim faktorima za uspješan i lagan porođaj?

Kroz godine koliko radim susrela sam se s različitim porođajima i svaki put volim naglasiti da je svaka žena priča za sebe. Neki porod sa sobom donese više stresa, neki manje, ne postoji mjerilo. Kada su u pitanju ključni faktori za lagan porod ja bih definitivno na prvo mjesto stavila pozitivan stav žene pri dolasku u bolnicu i rađaonu. Znam da je prirodno da žena osjeti strah i nervozu, ali strah, panika i negativa otežaju proces porođaja i ženi, a i babicama. Najbitnije je da žena bude koliko toliko smirena, da sluša babicu i doktora, da odbaci mišljenja i negativne priče okoline o porodu, a i na kraju krajeva danas je sve više edukacija za trudnice za koje mislim da itekako dobro pripreme jednu trudnicu za ono što slijedi-porod.

Možete li podijeliti pet savjeta ili tehnika koje bi preporučili budućim majkama kako bi se pripremile za porođaj?

  1. Naoružati se pozitivnim mislima, jer poslije porođaja dolazi ono najljepše, postajete majka i pokazujete da smo mi žene itekako jake.
  2. Pravilna ishrana i životne navike.
  3. Dobra saradnja s Vašim ginekologom, slušajte ono što Vam doktori kažu i savjetuju.
  4. Upoznati se sa tehnikama pravilnog disanja tokom porođaja.
  5. Odmoriti se i fizički i psihički pri ulasku u 9.mjesec i svaki dan se po malo pripremati.

Koje su najčešće zablude ili strahovi koje majke imaju vezano uz porođaj, i kako im se može pomoći da ih prevladaju?

Najveći strahovi potiču iz neznanja. Dosta trudnica dođe na porod s predrasudama što je pogrešno. U svakom procesu se može nešto iskomplikovati, tako može i u porodu, ali je najbitnije u tom trenutku da se porodilji pruži podrška, lijepa riječ, tako da tu veliku ulogu ima babica i njen odnos prema porodilji. Najčešće su to strahovi da se neće moći poroditi (sasvim pogrešno razmišljanje), da će beba biti loše, da nema snage, ali žene svaki put sebe demantuju i pokažu koliko su jake.

Kako bi opisali vaš pristup podršci ženama tijekom rada i porođaja? Koje vrste podrške smatrate najvažnijima?

Ja sam 2022. Godine izabrana za babicu godine i kada sam to saznala osjetila sam ogroman ponos, sreću, ali i odgovornost, jer valja tu titulu opravdati. Ja bih najviše voljela da žene koje sam ja porađala mogu odgovoriti na ovo pitanje, ali ja se uvijek trudim da sam nasmijana pri ulasku u rađaonu, uvijek mi je u glavi da sam i ja žena i da jedna drugoj moramo biti podrška. Vjerovatno moja pozitivna energija, taj stav i ljubaznost su nešto što su žene prepoznale i što se nadam da im olakša porod i boravak u bolnici.

POVEZANI ČLANCI

Zadnje objave