Kako pripremiti svoje tijelo za trudnoću za 30 dana

Važnost psihofizičkog zdravlja prije trudnoće

Ako u narednom periodu planirate trudnoću vrlo je bitno da svoje tijelu fizički i mentalno pripremite. O pripremama za trudnoću u trajanju od 30 dana za časopis Roditelj piše prim. Dr. Mesud Šehić.

Piše: prim. Dr. Mesud Šehić

Medicinski fakultet završio u Sarajevu, prosječnom ocjenom 9,70. S pecijalizaciju iz ginekologije i akušerstva završio 1990. na GAK Sarajevo 1990. godine. Ultrazvučnom dijagnostikom se privatno bavi već više od 30 godina. Predavač na brojnim međunarodnim školama. Između ostalog bio predavač u: Škola 3D/4D ultrazvuka sa međunarodnim učešćem 2011. Banja Luka, V.I.S.U.S – Vienna International School of 3D UltraSonography 2012. Tuzla, V.I.S.U.S – Vienna International School of 3D UltraSonography 2013 Tuzla, Škola ultrazvuka u ginekologiji i akušerstvu „Primarijus Petar Ristić“ Banja Luka 2015.Škola 3D/4D ultrazvuka u ginekologiji i obstetriciji Doboj 2017. Međunarodna škola ultrazvuka IAN DONALD Banja Luka 2018. Predavač na 16. međunarodnom kongresu Udruženja ginekologa i obstetricara Srbije, Crne Gore i RS 2019. Sarađuje sa 650 kolega iz cijelog svijeta i preko 100 najpoznatijih klinickih centara na svijetu. Konsultant poznatih privatnih poliklinika u BIH za fetalne anomalije.

Dakle, spremni ste zatrudnjeti. Čestitamo!Donošenje odluke o rađanju bebe ogromna je prekretnica u životu. Ali, je li vaše tijelo spremno za trudnoću. Evo savjeta šta možete učiniti u narednom mjesecu da se pripremite za začeće.

  1. Dan: Prekinite kontracepciju

Ako želite začeti, morat ćete prekinuti bilo koji oblik kontracepcije koji koristite. Neke žene odmah zatrudne, no za druge je potrebno nekoliko mjeseci.

2. Dan: Počnite uzimati multivitaminske preparate.

U trudnoći postoji povećana potreba za vitaminima. Prenatalni vitamini su posebno formulisani da vašem tijelu daju ono što mu treba tokom trudnoće. Tako ćete izbjeći nedostatak vitamina u prehrani tokom rane trudnoće.

3. Dan: Dodajte folnu kiselinu

Nedostatak folne kiseline uzrokuje, rascjep kralježnice (spina bifida), nerazvijen mozak (anencefalija), rascjep usne (zečja usna) ili neke druge tjelesne deformacije. Sumnja se da nedostatak folne kiseline utiče i na veći rizik od preuranjenog porođaja te razvoja srčanih mana kod djeteta. Potreba za folnom kiselinom u trudnoći udvostručuje se na 0,4- 0,8 mg na dan, što zdrava i raznovrsna prehrana, nažalost, ne može pokriti. Zato bi trudnica trebala obavezno uzimati preparate folne kiseline čim sazna da je trudna, te najmanje do kraja 12. sedmice trudnoće. Ukoliko ljekar utvrdi da vam je iz nekog razloga potrebna znatno veća količina folne kiseline on će vam preporučiti uz prenatalne vitamine i dodatne doze folne kiseline kao lijek (obično je to dodatnih 5mg dnevno). Razlozi za davanje dodatnih tableta folne kiseline su obično sljedeći: ako ste u prethodnoj trudnoći imali bebu sa oštećenom neuralnom cijevi, ako uzimate određene lijekove koji otežavaju apsorpciju folne kiseline u organizmu, ako bolujete od dijabetesa ili je vaš indeks tjelesne mase veći od 30. Dugotrajne dijete, neuravnotežena prehrana, konzumacija alkohola i pušenje su isto tako razlog za posezanjem za dodatnom količinom folne kiseline.

4. Dan: Jedite zdravu hranu

Ako vam proračun dopušta, trebali biste uključiti više organskog voća i povrća u svoju prehranu kako biste ograničili svoju izloženost toksinima.

5. Dan: Počnite vježbati

Kretanje tijela najmanje četiri do pet puta sedmično je još jedan sjajan način da se pripremite za trudnoću. Cilj je postići najmanje 30 minuta umjerene aktivnosti, ukupno 150 minuta svake sedmice.

6. Dan: Posjetite ljekara

Ako trenutno bolujete od bilo koje bolesti, budite sigurni da je bolest pod dobrom kontrolom nadležnog liječnika i o tome obavijestite vašeg ginekologa. Neka od češćih stanja na koja se misli jesu: astma, dijabetes,smanjena funkcija štitne zlijezde, pokvareni zubi ili neko drugo stomatološko stanje, pretilost, depresija, epilepsija, uroinfekcija.

7. dan – Provjerite vaše vakcinacije

 Ako žena nije cijepljena protiv rubeole, to svakako treba učiniti prije trudnoće. Savjet za cijepljenje vrijedi i za vodene kozice ako ih žena do tada nije preboljela. Cijepljenjem se smanjuje rizik od infekcije u trudnoći koja može biti opasna za plod. Od cijepljenja do pokušaja začeća mora proći najmanje tri mjeseca. Žene koje su pod povećanim rizikom zbog spolnog kontakta ili kontakta s krvlju trebaju se cijepiti protiv hepatitisa B. Testiranje na hepatitis C i HIV: žene koje su pod povećanim rizikom trebaju se testirati na ove bolesti, koje ako se ne liječe mogu naškoditi plodu.

8. Dan: Uradite pregled kod vašeg ginekologa

Vas ginekolog će vam uraditi ultrazvuk maternice i jajnika, kao i papa test radi sprečavanja komplikacija u trudnoći. Brisevi na mikroorganizme Neisseria gonorrhoeae i Chlamydia trachomatis: eliminacijom ovih mikroorganizama prije trudnoće smanjuje se rizik izvanmaternične trudnoće i neplodnosti kao i mentalne retardacije i sljepoće novorođenčeta. Ako ste vi ili vaš partner ikada imali neku od spolnih bolesti, o tome obavezno treba obavijestiti liječnika

9. Pratite vaš ciklus

Prosječna dužina menstrualnog ciklusa je oko 28 dana, ali može biti u rasponu od 21 do 35 dana u normalnom, zdravom tijelu. Postoji mnogo aplikacija koje vam pomažu u praćenju. Praćenjem vašeg ciklusa najlakše ćete odrediti plodne dane, kao i da li postoji bilo kakav poremećaj, koji zahtjeva pomoć ljekara.

 

10. dan: Ograničite izloženost toksinima

Velike izloženosti otrovima mogu biti opasne za bebu u razvoju. Pokušajte smanjiti izloženost uobičajenim počiniteljima toksičnosti. Izbjegavajte sintetičke mirise i birajte one bez bisfenola -A (BPA). Odaberite proizvode za kućnu i osobnu njegu bez hemikalija. Preskočite određene kozmetičke usluge. Napravite vlastita sredstva za čišćenje kućanstva pomoću vode i octa. Jedite organsku hranu. Birajte deterdžente za rublje bez mirisa. Izbacite proizvode za šminkanje koji sadrže parabene, natrijum lauret sulfat i živu. Birajte svježu hranu umjesto konzervirane hrane koja može sadržavati BPA. Neka hrana bude dobro termički obrađena.

11.dan: Vježbanje otklanjanja stres

Osjećate se stresno? Pokušajte šetati opuštajući se, vježbajući neke vježbe dubokog disanja ili bilo što drugo što vam donosi radost.

12. dan:  Isprobajte jogu

Joga ima brojne prednosti za vašu plodnost. Redovno bavljenje jogom može vam pomoći kod vaših emocija i anksioznosti vezanih za proces začeća. Također ćete ojačati i istegnuti tijelo u pripremi za trudnoću. Potražite jogu za plodnost ili druge časove joge koji se nude u vašem kraju.

13. dan: Posjetite stomatologa

Dok ste kod svih pregleda, najbolje je da pregledali i vaše zube. Tokom trudnoće, hormoni u vašem tijelu mogu uticati na vaše desni i zube. Dobre navike prije trudnoće mogu vam pomoći u otkklanjanju oboljenja zuba i desni.

14. dan: Prestanite sa duhanom, alkoholom i drogama

Pušenje, upotreba droga i konzumiranje alkohola mogu naštetiti nerođenoj djeci na više načina. Pušenje izlaže vaše bebe štetnim hemikalijama, ograničava protok krvi i čak može izazvati prijevremeni porođaj. Pijenje alkohola dovodi dijete u rizik od fetalnog alkoholnog sindroma (FAS). Upotreba droga (heroin, kokain, metamfetamin, marihuana itd.) nije samo nezakonita, već može uzrokovati urođene mane, pobačaj ili mrtvorođenje.

15. dan: Seksajte se

Imajte to često i za zabavu. Budite spontani i strastveni. Napokon, seks je ono što će vam vjerovatno omogućiti da zatrudnite. Stvaranje zdravih navika vođenja ljubavi pomoći će ojačati vašu vezu. Ako nemate poznatih problema s plodnošću, u početku ne brinite o tempiranju seksa. Umjesto toga, vodite često nezaštićen seks tokom cijelog ciklusa.

16. dan: Postignite svoju zdravu težinu

Znate li koji je vaš indeks tjelesne mase (BMI)? Vaš ljekar će  izračunati ovaj broj za vas. Ako vaš BMI spada u kategorije prekomjerne težine ili pretilih osoba, razgovarajte sa liječnikom o zdravim strategijama gubitka kilograma. Ako je vaš indeks tjelesne mase manji nego što treba,r azgovarajte sa vašim liječnikom.

17. dan: Sakupite porodičnu medicinsku istoriju

Na zdravlje vaše bebe takođe će uticati genetski faktori koji imaju korijenje u vašem porodičnom stablu. Prije nego što zatrudnite, možda biste trebali pitati roditelje ili drugu rodbinu postoje li genetska stanja koja su prisutna u vašoj krvnoj lozi. Isto vrijedi i za vašeg partnera. Otkrili ste nešto? Možete zakazati sastanak sa genetskim savjetnikom kako biste razgovarali o svojim problemima i poduzeli dodatna ispitivanja.

Dan 18: Raspravite o receptima

Uvjerite se da vaš ljekar zna da pokušavate začeti kako bi moglao pregledati vaše recepte, lijekove ili bilo koje druge dodatke koje možete uzimati. Neki od ovih lijekova možda nisu sigurni tokom trudnoće.

19. dan: Pronadjite pomoć za nasilje u porodici

Telefonska linija za nasilje u porodici je koristan izvor ako doživite nasilje u kući koje bi moglo ugroziti vaše zdravlje ili dobrobit vaše buduće bebe. Usluge su poverljive.

20. dan: Dobro se naspavaj

San tokom trudnoće može biti nedostižan. Dohvati svoje Zzz-ove dok možeš.

21. dan: Ograničite kofein

Postoje dokazi da izuzetno veliko unošenje kofeina (osam šoljica kafe) može da poveća rizik od pobačaja, ili da utiče na rađanje bebe sa malom tjelesnom masom. Osim toga, primjećeno je da povećan unos kofeina može da dovede do prijevremenog porođaja. Buduće mame ipak mogu da odahnu. Mnoge studije ukazuju da unošenje kofeina u skromnim količinama ne predstavlja rizik za bebu, tako da ne moraju da se odreknu omiljene šoljice jutarnje kafe. Istraživanja Svetske agencije za standarde u ishrani (FSA – Food Standard Agency) pokazuju da su rizici po trudnoću prisutni tek u slučajevima konzumiranja više od 300 miligrama kofeina dnevno.

Ako ste čvrst karakter, pa možete da se odreknete konzumiranja kafe u potpunosti, budite oprezni sa drugim proizvodima koji sadrže kofein: koka kola i sve vrste kola, crni i indijski čaj, energetski napici, čak i čokolada (no, nije baš toliko strašno – “sigurna” granica je čak do 300 grama).

22. dan: Pijte vodu

Ogromnih 60 posto vašeg tijela čini voda. Budite hidrirani za optimalno zdravlje. Žene bi trebale piti 9 šalica vode svaki dan. Kada zatrudnite, možda ćete poželjeti povećati ovaj iznos. Pitajte svog ljekara za smjernice.

Dan 23: Saznajte kako funkcionira začeće

Ovo vam povećava šanse da zatrudnite čitajući osnove. Planirano roditeljstvo pruža sjajan izvor za razumjevanje kako se događa trudnoća. Za početak morate imati seks tokom plodnog dana kako bi spermatozoid mogao da se susretne s jajnom ćelijom, nakon ovulacije. Odatle oplođena jajašca putuju niz jajovode i treba im se implantirati u maternicu kako bi trudnoća uspjela. Polovina svih oplođenih jajašca se ne implantira i otpada kroz vaš menstrualni ciklus.

24. dan: Neka se provjere i partneri

Iako se većina zdrave trudnoće odnosi na ženu, dobra je ideja i navesti vašeg partnera da se pregleda. Oko 30 posto slučajeva neplodnosti uzrokovano je faktorima od strane muškarca. Budući otac djeteta također ima veliku ulogu u prekoncepcijskoj zaštiti žene. Na prvom je mjestu pružanje potpore ženi u svakom aspektu pokušaja da ostane trudna. Osim toga, muškarci koji rade s kemikalijama ili toksinima trebaju biti pažljivi da ne izlože ženu njihovim štetnim uticajima preko odjeće. Testiranjem na uzročnike spolno prenosivih bolesti i liječenjem istih, smanjuje se rizik prijenosa na partnericu. Muškarci mogu poboljšati svoje reproduktivno zdravlje i povećati šansu za začećem tako da prestanu pušiti, pravilno se hrane, ne izlažu testise visokim temperaturama i savjetuju se s liječnikom oko uzimanja lijekova.

25. dan: Pojačajte svoj imuni sistem

Tokom trudnoće osjetljiviji ste na prehlade, grip i druge bolesti. Dajte svom imunološkom sustavu dodatnu pomoć jedenjem zdrave hrane bogate antioksidansima, uzimanjem vitamina C i odmaranjem.

26. dan: Saznajte šta da i šta ne

Puno je stvari koje ćete čuti o tome šta je sigurno, a šta nije za vrijeme trudnoće. Nešto od toga nije naučno dokazano. Mnogi proizvodi su nevjerovatno važni za zdravlje vaše rastuće bebe. Jedna od najboljih tema za raspravu? Koju hranu da koristite tokom trudnoće. Trudnice imaju 10 puta veću vjerovatnoću od ostalih zdravih odraslih osoba da se zaraze listerijom od kontaminirane hrane. Počnite čitati naljepnice na omiljenim namirnicama već sada i provjerite je li pasterizirana.

27. dan: Vaš rad

Vaš posao je možda fizički zahtjevan ili zahtijeva neke opasne poteze. Ali teško podizanje, dugo stajanje i savijanje u struku mogu dovesti do menstrualnih poremećaja, problema s plodnošću ili pobačaja. Kad zatrudnite, trebali bi izbjeći dizanje teških predmeta s poda, podizanje iznad glave i opetovano savijanje ili skakanje.

28. dan: Uradite nešto ludo

Kada ste trudni, postoji niz aktivnosti koje nisu sigurne ni za vas ni za vaše rastuće dijete. Prije nego što zatrudnite, uđite u onu zadnju padobransku seansu ili vožnju podzemnim željeznicama. Naglo pokretanje, zaustavljanje i druge jače sile ekstremnijih aktivnosti mogu prouzrokovati prijevremeno odljubljivanje posteljice.

29. dan: Provjerite zdravstveno osiguranje

Važno je pregledati šta je obuhvaćeno planom zdravstvenog osiguranja prije nego što zatrudnite. Milioni žena rode bez odgovarajuće prenatalne njege svake godine. Njihove bebe imaju 3 puta veću vjerojatnost da će se roditi s malom težinom pri rođenju i 5 puta je vjerojatnije da će beba umrijeti za razliku od žena koje održavaju redovne prenatalne posjete.

30. dan: Komunicirajte

Možete začeti u svojih nekoliko prvih ciklusa , ali često je potrebno parovima mnogo duže da ostvare trudnoću. Prije nego što počnete pokušavati začeti, provjerite jeste li otvoreni i iskreni prema partneru. Razgovor o bilo kakvim problemima ili frustracijama koje imate na putu ka bebi ključ je za održavanje zdrave veze.