Kada se bebe počnu smijati?

Kada se bebe počnu smijati?

Kada će se desiti njihov prvi istinski osmijeh? I zašto je smijanje bitno?

Vjerovatno ne postoji ništa ljepše nego vidjeti našu bebu kako se smije. Ali koja je razlika između refleksnog osmijeha i socijalnog osmijeha? Kada će se desiti njihov prvi istinski osmijeh? I zašto je smijanje bitno?

Šta je refleksni osmijeh?

Reflesni osmijeh je baš ono što ime i sugeriše: refleksivna akcija bez namjere. Ovo se može desiti u stomaku, kad puste vjetar, kad uriniraju, ili spavaju. Novorođenčad se može nenamjerno smijati, bez specifične svrhe ili namjere.

Refleksni osmijeh može se prepoznati po kratkom trajanju, često popraćen drugim ekspresijama. Refleksni osmijen nestaje u dobi od 2 mjeseca.

Vjerovatno govori mnogo o važnosti smijanja, to da se fokusiramo na tu ekspresiju lica više od drugih, zbog čega često mijenjamo refleksni s drušvenim osmijehom. Dok je sasvim uredu ozariti se kad vidite refleksni osmijeh (kako biste i trebali), bebe se uistinu smiju tek u kasnijem sazrijevanju.

Šta je socijalni osmijeh?

Socijalni osmijeh je direktno i namjerno reagovanje na ugodan poticaj. Često uključuje i pomicanje bebinog lica i očiju, i direktno vode do razvijanja smijeha.

Socijalni osmijeh je znak da nervni sistem vaše bebe sazrijeva i druge društvene vještine se razvijaju. Vaša beba počinje povezivati vaše lice i drugi poticaj s ugodnošću i srećom, i ovo je njihov način da se izraze.

Socijalni osmijeh pojavi se prvi put između 6 do 12 sedmica. Nemojte biti nestrpljivi ukoliko bude trebalo duže vremena. Neki studiji kažu da se dječaci počnu kasnije smijati, i rjeđe (ovo nije slučaj kod svakog dječaka). To je također prva šansa za bebe da pokažu rane karakteristike njihove osobnosti.

Zašto je smijanje tako bitno?

Prije govora, smijanje je direktna forma ekspresije vaše bebe. Označava da vas prepoznaju, njihov izvor njege, zaštite i ljubavi, i da znaju da njihov vlastiti osmijeh budi smijeh i sreću. Jedan je od najvažnijih oblika ekspresije u našem društvu i vitalno je za izgrađivanje povjerenja i zdravih odnosa.

Ako se dijete ne smije dugo vremena, to može biti indikator da dijete ima spektar autizma. Ako su proživjeli 3 do 4 mjeseca bez smijanja, ali razvijaju vokalizaciju i reaguju na zvukove i sliku, konsultujte se s vašim pedijatrom.

Kako da potaknem smijanje?

Jednostavno: smiješite se vašoj bebi! Primijetit ćete da vas vaša beba pokušava imitirati kako raste, zajedno s drugim pokretima lica. Pjevajte, igrajte se, tepajte im i mazite se sa svojom bebom dok se smijete. Ne zaboravite: ljubavi za bebu nikad nije dosta!