Infantilne kolike – problem sa kojim se najčešće susrećemo kod novorođenih beba

autor: dr.med. Šefika Muslić-Ibranović, specijalista pedijatar, Dom zdravlja Zenica

Tema uvijek i iznova veoma aktuelna kod roditelja novorođenih beba jesu infantilne kolike ili dojenački grčevi. Čest su problem u prva tri mjeseca života djeteta. Za grčiće su uglavnom svi čuli i česta su pitanja kako najbolje pomoći bebi da ih prebrodi. Uzrok pojave grčeva kod novorođenčadi i dojenčadi nije do kraja objašnjen.1

Šta su dojenačke (infantilne) kolike?

Infantilne kolike (grčevi) označavaju stanje pretjeranog i nezaustavljivog plača i nemira dojenčeta, praćenog promjenom boje lica, stisnutim šakama, grčenjem ili izvijanjem, meteorističnim trbuhom, a javljaju se kod zdravog dojenčeta, koje inače dobro izgleda i dobro napreduje. Plač se obično javlja bez ikakva povoda, najčešće u poslijepodnevnim i večernjim satima. Najintenzivniji su između 6. i 8. sedmice bebinog života.

Definicija infantilnih kolika (Roma III kriteriji):

  • 3 i više sati dnevno
  • 3 i više dana u sedmici
  • tokom najmanje jedne sedmice2

Prema  Roma IV dijagnostičkim kriterijima za funkcionalne gastrontestinalne poremećaje, dojenče ima infantilne kolike ako:

  • je mlađe od 5 mjeseci (period unutar kojeg kolike uobičajeno počinju i prestaju)
  • ima ponavljajuća i duža razdoblja plača, nemira i razdražljivosti bez očitog uzroka, koji se ne mogu spriječiti ili riješiti
  • nema faktora nenapredovanja, groznice ili bolesti.

Najčešći razlog posjete pedijatru u prva tri mjeseca života djeteta upravo su kolike, i skoro jedna trećina beba nakon pregleda pedijatra dobije dijagnozu infantilnih kolika (oko 26%).3

Uzrok dojenačkih kolika do danas nije dokazan. Dosadašnjim istraživanjima je zaključeno da nema pojedinačnog uzroka, odnosno etiologija dojenačkih kolika je multifaktorijalna. Shodno tome, nema ni uzročne (pojedinačne) terapije.

Postoji nekoliko faktora za koje se smatra da mogu uzrokovati nastanak grčeva a to su: gasovi nastali usljed gutanja zraka za vrijeme hranjenja, refluks, tj. vraćanje sadržaja iz želuca u jednjak, intolerancija na mliječne bjelančevine ili laktozu, stres koji članovi porodice prenose na doječe i dr.

Nanajnovija istraživanja su pokazala da je uloga crijevne flore i kolonizacija digestivnog trakta dobrim bakterijama (laktobacilima) u prvim danima i mjesecima života djeteta važna za imunitet.

Ako se u crijevnoj flori poremeti odnos „dobrih“ bakterija (laktobacila) i poveća se kolonizacija „loših“ bakterija, nastaje stanje disbioze koje može biti jedan od uzroka infantilnih kolika kod dojenčadi.4,5

Kako spriječiti ili ublažiti pojavu grčeva?

Osnov zdravog početka života djeteta jeste prirodna ishrana, tj. dojenje. Ono što je važno jeste imati na umu da je dijete zdravo, a da su kolike samo prolazna pojava. Također, saznanje da se većina roditelja suočava sa istim problemom pomaže jer roditelji nemaju potrebu da osjećaju krivicu zbog trenutnog stanja njihove bebe. Najvažnije je da budete uz bebu i date sve od sebe kako biste ju umirili.

Postoje mnogi načini na koje možemo ublažiti napade grčeva i plača. Naprimjer, fizičke metode kao što su nježno ljuljanje bebe, podrigivanje nakon obroka, masaža trbuščića, ležanje na trbuhu pod nadzorom, topla kupka, dnevna rutina spavanja i hranjenja, puštanje bijelog šuma i naravno blizina majke.

Oko 25% dojenčadi koje se hrane mliječnim formulama mogu da imaju kolike zbog prolazne intolerancije na proteine kravljeg mlijeka, te uvođenjem hipoalergenih mliječnih formula simptomi se poboljšavaju.6

Postoje li preparati za ublažavanje grčeva?

Terapija infantilnih kolika lijekovima je ograničena.

Ono što su pokazala najnovija naučna i klinička ispitivanja jeste, da primjena probiotika u prvim mjesecima života djeteta može smanjiti intenzitet i učestalost infantilnih kolika.

Jedan od probiotika je i Limosilactobacillus reuteri DSM 17938 (Limosilactobacillus reuteri Protectis), probiotik koji je originalno izolovan iz majčinog mlijeka i ima dokazanu sigurnost i efikasnost.7
To je multifunkcionalni probiotik koji pozitivno utiče na pokretljivost crijeva, smanjuje disbiozu, ima protuupalno djelovanje i smanjuje visceralnu bol.

Gdje se nalazi probiotik Limosilactobacillus reuteri Protectis?

Probiotik nove generacije koji sadrži Limosilactobacillus reuteri Protectis je jedini probiotik izolovan iz majčinog mlijeka, a nalazi se u proizvodu BioGaia®, renomirane švedske farmaceutske firme. Najistraženiji je probiotik za dojenačke kolike, pa je do sada urađeno 246 kliničkih studija sa 20.345 ispitanika, od čega je 78 studija obavljeno na uzrastu 0-3 godine (9.573 ispitanika), a 54 kliničke studije kod beba starosti 0-12 mjeseci (ukupno obuhvaćeno 6854 bebe).

BioGaia® probiotik nalazi se na tržištu u obliku kapi za novorođenčad i u obliku tableta za žvakanje za djecu i odrasle.

BioGaia® kapi mogu se primjenjivati od 1. dana rođenja po 5 kapi dnevno i mogu smanjiti intenzitet i učestalost grčeva kod beba.8

Na tržištu postoje i BioGaia® kapi sa vitaminom D3, proizvod koji u jednom proizvodu kombinuje klinički dokazani probiotski soj Limosilactobacillus reuteri Protectis i preporučenu dnevnu dozu vitamina D3.

I ovaj oblik probiotskih kapi se može također primjenjivati od 1. dana rođenja po 5 kapi dnevno.9

Za stariju djecu i odrasle BioGaia® probiotičke tablete za žvakanje su prijatnog osvježavajućeg okusa limuna i BioGaia® probiotičke tablete sa dodatkom vitamina D3 okusa naranče, roditeljima olakšavaju saradnju sa djetetom pri uzimanju probiotičkog proizvoda. Dovoljna je jedna tableta za žvakanje u toku dana.10,11

Savjet majkama

Majčino mlijeko je najbolji vid prehrane koji majka može ponuditi svom djetetu, stoga savjet majkama jeste da doje svoju djecu, a kod pojave dojenačkih kolika koriste probiotike sa naučno i klinički dokazanom efikasnošću.

Period pojave grčeva je samo jedna faza koja će proći sama od sebe. Grčevi ne ostavljaju apsolutno nikakve posljedice na bebino zdravlje. Stoga je važno naoružati se strpljenjem.

Ovaj članak je sponzorisan od strane kompanije Ewopharma d.o.o. Sarajevo.

Reference:

  1. Freedman SB et al. The crying infant: diagnostic testing and frequency of serious underlying disease.Pediatrics 2009;123:841-848.
  2. Hyman PE et al., Childhood Functional Gastrointestinal Disorders:Neonate/Toddler.Gastroenterology 2006;130:1519-1526.
  3. Rosen LD et al. Complementary Holistic, and Integrative Medicine: Colic. Pediatrics in Review, Vol. Oct 2007; 28:381-385.
  4. Savino F et al. Intestinal microflora in breastfed colicky and non-colicky infants. Acta Paeidatr 2004; 93:825-829.
  5. Savino F et al. Bacterial counts of intestinal Lactobacillus species in infants with colic. Pediatr Allergy Immunol 2005; 16:72-75.
  6. Hill DJ et al. Infantile colic and hypersensitivity. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2000; 30:S67-76.
  7. Savino F et al. Lactobacillus reuteri ATCC 55730 versus Simethicone in the treatment of infantile colic: a prospective randomized study. Pediatrics, Jan 2007; 119:e124-130.
  8. Odobrena deklaracija BioGaia Protectis Baby
  9. Odobrena deklaracija BioGaia Protectis Baby sa vitaminom D3
  10. Odobrena deklaracija BioGaia Protectis tablete
  11. Odobrena deklaracija BioGaia Protectis tablete sa vitaminom D3

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime