U intervjuu sa dr Inesom Fazlić, stomatologom s bogatim iskustvom, razgovarali smo o važnosti ranog održavanja oralne higijene kod djece i izazovima s kojima se roditelji susreću u tom procesu. Dr. Fazlić, koja je svoju stomatološku praksu započela 2017. godine osnivanjem ordinacije PSO Polident, s ponosom dijeli savjete vezane uz pravilnu njegu mliječnih zubića, nicanje prvih zubića kod beba, te greške koje roditelji često prave u vezi s brigom o oralnom zdravlju svoje djece. U ovom intervjuu, dr. Fazlić detaljno objašnjava kako prepoznati prve znakove nicanja zuba, kada je pravo vrijeme za posjet stomatologu, te kako pravilno očistiti zubiće najmlađih. Savjeti koje dijeli mogu biti od velike pomoći roditeljima koji žele osigurati zdravlje svojih mališana, već od najranijih dana života.
Kad niču prvi zubi kod beba?
Nicanje i rast zuba kod beba odvija se laganim tempom. Prvi znaci rasta zubića mogu se primijetiti već u 2. mjesecu života, iako većini niču kasnije. Redoslijed nicanja mliječnih zubi kod beba je uobičajen: „jedinice“, dva sjekutića dolje, dva sjekutića gore, „dvojke“, molari. Beba u dobi od oko 12 mjeseci može imati već 8-10 zubića. Kasnije (u periodu do druge godine) izbijaju i „trojke“ – očnjaci.
Uobičajen redoslijed nicanja i ispadanja gornjih i donjih mliječnih zuba:
Mliječni gornji zubi | Kada rastu mliječni zubi | Kada ispadaju mliječni zubi |
· središnji sjekutići | 8 – 12 mjeseci | 6 – 7 godina |
· lateralni sjekutići | 9 – 13 mjeseci | 7 – 8 godina |
· očnjaci | 16 – 22 mjeseca | 10 – 12 godina |
· prvi pretkutnjaci | 13 – 19 mjeseci | 9 – 11 godina |
· drugi pretkutnjaci | 25 – 33 mjeseca | 10 – 12 godina |
Mliječni donji zubi |
Kada rastu mliječni zubi | Kada ispadaju mliječni zubi |
· drugi pretkutnjaci | 25 – 31 mjesec | 10 – 12 godina |
· prvi pretkutnjaci | 14 – 18 mjeseci | 9 – 11 godina |
· očnjaci | 17 – 23 mjeseca | 9 – 12 godina |
· lateralni sjekutići | 10 – 16 mjeseci | 7 – 8 godina |
· središnji sjekutići | 6 – 10 mjeseci | 6 – 7 godina |
Redoslijed izbijanja zubića može biti i drugačiji od uobičajenog, a može se dogoditi da se beba rodi s jednim zubom. Nekada se desi da beba ima dva zuba na mjestu jednog, te da ne nikne neki od zubića. Takvi slučajevi su vrlo rijetki i nisu razlog za zabrinutost.
Koji su znakovi da beba počinje da dobija zube?
Jedan od prvih znakova nicanja zubića kod beba jeste pojačano lučenje pljuvačke, praćeno stavljanjem ručica i predmeta u usta. U početku izbijanja zuba nadražen je vilični greben i bebi odgovara kada nečim masira i hladi isti. Roditelji često navode da su bebe postale: plačljive, slabo spavaju i bude se noću. Prilikom nicanja zuba beba može osjećati bol i nelagodu, a ponekad može dobiti i temperaturu.
Imuni sistem (otpornost) bebe još je više narušen, pa se mogu javiti infekcije koje su praćene visokom temperaturom. Tada se često govori o temperaturi kod nicanja zuba, što u stvari nije direktno povezano. Kada se beba razboli pa joj se dijagnosticira neka infekcija respiratornog sistema, roditelji će često primijetiti da je u tom periodu izašao neki novi zubić. Nekad se djeca drže za ušne školjke pri nicanju zuba, pa se roditeljima čini da je u pitanju upala uha.
Kada je najbolje početi sa održavanjem oralne higijene kod beba?
Održavanje oralne higijene ko malih beba može početi već po rođenju. Ono obuhvata čišćenje usne šupljine vlažnom gazom ili naprstkom sa mekanom gumicom uz korištenje nekog blagog sredstva (kamilica, Borax). Čim nikne prvi zubić može se krenuti sa korištenjem male mekane četkice prilagođene uzrastu bebe. U početku se ne mora koristiti zubna pasta. Kasnije se može upotrebljavati pasta za bebe i malu djecu koja nije „ljuta“ (bez mentola), ali ima antiseptičko djelovanje. Preporuka je da se zubi moraju prati iza svakog jela, odnosno najmanje 2 puta dnevno. Kod beba je to malo teže jer često jedu, ali im se barem iza jela može dati voda da isperu usnu šupljinu.
Veću djecu treba naučiti da steknu naviku redovnog i pravilnog četkanja zuba. Kako bi im to postala zabavna navika, mogu im se nabaviti četkice veselih boja i zubne paste ugodnog okusa. Paste obično sadrže različitu koncentraciju fluora, te djeci od 2.godine, kad samo zna mućkati i ispljunuti uključiti i pastu za zube. Preporučena količina fluora je 500 ppm za dob od 1,5-2 godine, 1000 ppm od 2-6 godine i iznad 6.godine udio fluora može biti 1450 ppm-a.
Koje su najčešće greške koje roditelji prave u vezi sa brigom mliječnih zuba?
Najčešće greške koje roditelji prave u vezi sa brigom mliječnih zuba su: dopuštaju da djeca sama četkaju zube, bez njihovog nadzora; ne krenu na vrijeme sa održavanjem oralne higijene, pa dođe do dubokih bolnih karioznih lezija; djeca dugo koriste zaslađene napitke i cucle; uključujući i noćno hranjenje ( dojenje, dohrana); predugo hranjenje djece čvrstom hranom, tj zadržavanje zalogaja u ustima.
Zašto je važno održavanje mliječnih zuba iako će oni na kraju ispasti?
Održavanje oralne higijene u najranijoj dobi je jako važno za učenje i privikavanje djeteta na svakodnevne navike. Odrastanjem će dječja motorika postepeno napredovati i četkanje će postati sve detaljnije.Roditelji trebaju djetetu demonstrirati pravilno održavanje oralne higijene i poticati ga da samostalno provodi naučeno. U procesu učenja je jako važno motivisati dijete, tj. ponuditi nagradu za uloženi trud, dok je negativna motivacija (strašenje stomatološkim tretmanom) neadekvatna.
Mnogi roditelji smatraju da održavanje mliječnih zuba nije naročito bitno (“jer će ispasti”). Naprotiv, higijena mliječnih zubi je od izuzetnog značaja, zbog dva glavna razloga. Prvo, održavanjem oralne higijene mliječnih zuba sprječava se njihov prerani gubitak, a samim tim smanjuje se incidence nastanka ortodontskih anomalija. Također, dijete je pošteđeno boli i neugodnih iskustava povezanih sa karijesom zuba. Drugo, održavanjem higijene mliječnih zubi dijete stiče naviku održavanja oralne higijene i vježba tehniku četkanja koju će primjenjivati kada niknu trajni zubi.
Kako pravilno čistiti zube kod beba, a kako kod male djece?
- Bebe od 6 mjeseci- Briga o ustima i desnima je važna već od samog rođenja djeteta. Koristite čistu, vlažnu gazu ili naprstak s mekom gumicom za brisanje desni i jezika nakon hranjenja.
- Bebe od 6-12 mjeseci- Pojavljuju se prvi mliječni zubi. Koristite malenu četkicu s mekanim vlaknima i dječju pastu za zube za bebe (veličine zrnca riže). Zube treba čistiti dva puta dnevno.
- Djeca 1-3 godine- Više prvih zuba izbija, a djeca počinju razvijati motoriku potrebnu za samostalno četkanje. Roditelji i dalje trebaju nadzirati i pomagati u čišćenju, koristeći četkicu za zube za malu djecu i pastu za zube veličine graška.
- Djeca 3-6 godina- Djeca razvijaju veću samostalnost ali i dalje im je potrebna pomoć i podsjetnik za pravilno čišćenje zuba.
- Djeca 6-12 godina- Počinju izbijati stalni zubi. Djeca mogu početi koristiti pastu za zube za odrasle, ali u manjim količinama. Ponavljanje tehnike četkanja i korištenja konca za zube i dalje je važno.
- Djeca 12 godina i kasnije- Uskoro će im biti svi stalni zubi. Naglasite redovno čišćenje zuba i korištenje konca, kao i posjete stomatologu na svakih 6 mjeseci.
Koja je ispravna tehnika četkanja za djecu?
Pranje zubi treba trajati nekoliko minuta i svaki se zubić mora oprati kružnim pokretima i pokretima gore-dolje. U početku je dobro da roditelj dopusti da dijete samo pere zube, ali da mu u tome pomogne i pokaže pravilne pokrete. Četkicu na koju stavimo pastu za zube u veličini zrna graška potrebno je držati pod uglom od 45 stepeni tako da prilikom kružnog četkanja zuba obuhvatite i zubno meso s vanjske strane zuba, ali i s unutarnje. Ne zaboravite četkati i stranu zuba s kojom žvačete hranu. Četkicu prilikom pranja ne treba prejako, ali ni preslabo stiskati uz zube i zubno meso, Nakon toga, svakako lagano očetkajte jezik jer se i na njemu nalaze bakterije.
Koliko dugo treba trajati četkanje zuba?
Trajanje cijelog procesa četkanja zuba bi trebalo biti minimalno dvije minute, a idealno bi bilo da sve traje tri minute. Najjednostavnije bi bilo da pratite vrijeme pranja zuba na mobitelu – danas postoje mnoge aplikacije koje vam mogu pomoći u tome ili pješčani satovi koji su djeci vrlo zanimljivi.
Kako stomatolog može pomoći u održavanju zdravlja mliječnih zuba?
Stomatolog vašeg djeteta može vam dati savjete o najboljem načinu brige o zubima vašeg djeteta. Također mogu brzo osigurati terapiju ako se pojave bilo kakvi problemi. Nakon prvog posjeta vašeg djeteta, trebali bi se vratiti svakih 6 mjeseci, osim ako stomatolog ne preporuči češće preglede. Redovni pregledi vašem stomatologu osigurat će da su zubi vašeg djeteta zdravi dok prelaze s mliječnih na trajne zube. Ukoliko se na vrijeme otkije karijes mliječnih zuba, stomatolog, a i roditelj i dijete neće pravit problem prilikom otklanjanja istog. Na redovnim pregledima preporučuje se profilaktičko čišćenje zuba i topikalna fluoridacija. Također, stomatolog može dodatno edukovati roditelje i djecu o tehnikama četkanja zuba i održavanju oralne higijene.
Kada je pravo vrijeme za prvi pregled kod stomatologa?
Kada beba dobije nekoliko zubića, možete se već javiti stomatologu, ali optimalno vrijeme za prvi pregled je unutar 1.godine života djeteta. Prvi pregled se može obaviti kasnije, nakon godine dana. Jako je važno da malo dijete upozna stomatologa kako bi se na vrijeme suzbio strah od stomatološke stolice, koji je dosta čest i zna trajati do odrasle dobi. Prvi pregled obuhvata upoznavanje djeteta sa ambijentom i osobljem, i ukoliko je moguće izvršiti pregled tj. status.
Preporuka za roditelje kada je u pitanju njega dječjih zubića?
- Izbjegavajte hranjenje bočicom noću,
- Mliječni zubi mogu se oštetiti i zbog prevelike upotrebe dude ili sisanja prsta
Preporuka je da djeca prestanu sisati prste do treće godine života. Ako te navike potraju, vaš stomatolog može vam predložiti načine kako im pomoći da prestanu. Očistite bebina usta mokrom krpom nakon dojenja i potičite je da pije bočicu s čistom vodom tokom noći.
- Obavezno kontrolišite četkanje zuba svoje djece. Dok su manja djeca i nerazvijenih motoričkih sposobnosti, roditelj bi trebao očetkati sve zubne površine mliječnih zuba. Kada i steknu naviku četkanja, također se može kontrolirati pravilno održavanje oralne higijene, sto redovnim posjetama stomatologu, sto kućnih pribojavanjem zuba rastvorom genicijane violet ili nekim drugim indikatorom karijesa kojeg će vam preporučiti vas stomatolog.