Urinarne infekcije su značajno češće u ženskoj populaciji u odnosu na muškarce.
Intervju: dr Mustafa Bazardžanović, Specijalista urologije
dr Mustafa Bazardžanović rođen je u Zvorniku gdje zavšio osnovnu i srednju medicinsku školu. Medicinski fakultet je završio u Tuzli. Dr Bazardžanović je svoju medicinsku karijeru započeo u Domu zdravlja Sapna, a od 1999. godine zaposlen je na Urološkom odjelu Klinike za hirurgiju, UKC Tuzla. Njegovo znanje dodatno je osnaženo edukacijom iz transplantacijske medicine u Austriji, a specijalizaciju iz urologije završio je 2004. godine. Kao lider u regiji, dr. Bazardžanović je uveo savremene procedure iz oblasti endourologije i laparoskopije. Također je bio nagrađivan za svoje prezentacije na kongresima i dobitnik priznanja za doprinos razvoju transplantacije.
U ovom intervjuu, dr. Bazardžanović će s nama podijeliti svoja znanja o važnosti hidratacije organizma, čestim urinarnim infekcijama tokom trudnoće, problemima s bubrezima te savremenim metodama dijagnostike i tretmana.
Za početak razgovora možete li nam reći da li je oblast urologije bila prvi izbor?
Urologija je hirurška grana medicine koja se bavi problemima urinarnog trakta te genitalnog trakta u muškaraca. Predstavlja jako važnu i veoma zanimljivu oblast i pravi je užitak baviti se ovom oblašću. Prvi i jedini izbor.
Kada govorimo o prevenciji zdravlja često se pominje važnost hidratacije tj. unosa vode u organizam. Koliko je važna hidratacija za naše zdravlje, posebno za funkciju bubrega?
Ljudski organizam sačinjava voda u procentu od oko 70%. Voda u organizmu je raspoređena u ćeliji i vanćelijskom prostoru. Voda u vanćelijskom prostoru se dijeli na međućelijsku tekućinu i intravskularnu (krv i limfa) tekućinu. Znači, bez vode, ne da nije moguće živjeti, nego nema stvaranja života. Normalne dnevne potrebe vode su oko 30 ml/kg tjelesne mase. Stanja kao što su povišena tjelesna temparatura, rad na visokoj vanjskoj temperaturi, rad u zaštitnoj odjeći, odnosno svi oni uvjeti kada se pojačano gubi tekućina iz organizma (znojenje, ubrzano disanje) zahtijevaju i povećanje unosa tekućine. Tekućina-voda je neophodna kako bi tijelo funkcioniralo. Ako smo uzeli dovoljne količine tekućine, onda omogućavamo našem tijelo da se lagano oslobodi toksičnih materija, da se adekvatno održava tjelesna temperatura, da svi sustavi u organizmu normalno funkcionišu. Bubreg da bi očistio tijelo od otrovnih materija, mora da adekvatan protok krvi. Ukoliko ne unesemo dovoljno tekućine, tada je krv jako gusta što otežava normalan rad bubrega, a nerijetko u takvim okolnostima i ne može da odstrani sve toksine iz krvi.
Portal i časopis prate trudnice, majke i općenito roditelj. Trudnoća je jedno posebno stanje u kojem se javljanju i urinarne infekcije. Koji su uzroci čestih urinarnim infekcija tokom trudnoće i kako ih možemo prevenirati?
Urinarne infekcije su značajno češće u ženskoj populaciji u odnosu na muškarce. Razlog je specifična anatomija-građa tijela u žena; mokraćna cijev je značajno kraća, otvara se u kožni nabor, što stvara preduvjete za kolonizaciju bakterija i njihovo pomjeranje prema mokraćnom mjehuru gdje dovode do upale. Zbog toga se ženama i savjetuje pojačana higijena genitalne regije. Generalno u trudnoći, naročito u odmakloj trudnoći, te higijenske mjere se teže sprovode. Nekada je u trudnoći pojačan vaginalni iscjedak, što dodatno pogoduje razvoju infekcija. Generalno, pored higijenskih mjera, veoma je važno uzimati više tekućine, kao mjera borbe protiv infekcije. Time omogućavamo stvaranje veće količine mokraće i češće pražnjenje mjehura, što djeluje kao jedna preventivna mjera u borbi protiv infekcije. Znači, pored higijenskih mjera, treba pojačano unosit tekućinu i time smo se već dobro zaštitili od moguće infekcije.
Koje simptome trudnice trebaju pratiti kako bi na vrijeme prepoznale urinarnu infekciju?
Pojava zamućenog urina, učestalo mokrenje, peckanje i nelagoda pri mokrenju, bol podnu stomaka i na kraju mokrenja kao i pojava krvi u mokraću su simptomi koji ukazuju na urinarnu infekciju. Pri tome, povišenje tjelesne temperature, bol u slabinama su znaci koje ne treba ignorirati i treba se obrati ljekaru. Naročito trudnice bi trebale obrati dodatnu pažnji i da ovakve simptome ne podcjenjuju i pribjegavaju nemedicinskim mjerama mileći time da će tegobe nestati same od sebe. Urinarne infekcije u trudnoći se klasifikuju kao složene infekcije i zahtijevaju ozbiljno liječenje u protivnom mogu dovesti do veoma ozbiljnih problema, do smrti ploda, pa čak i do po život opasnih stanja.
Kako se liječe urinarne infekcije kod trudnica i koje su sigurnije opcije za njih?
Urinarne infekcije se liječe antibioticima i to ciljano prema natibiogramu. Obzirom da vrijeme od početka simptoma i uzimanja urina za urinokulturu pa do rezultata urinokulture traje par dana, u praksi se daju antibiotici koji su najčešće lijek izbora. Po prispijeću nalaza urinokulture i antibiograma se vrši eventualna korekcija terapije. Običan nalaz urina se realizuje u veoma kratkom vremenu i on će nam potvrditi infekciju na osnovu čega se kreće sa terapijom. Ja ovdje namjerno ne navodim vrstu antibiotika jer uzimanje lijekova u trudnoći se značajno razlikuje. U ovisnosti o dužini trudnoće, postoji antibiotici koji se sigurno mogu primijeniti. Upravo iz tog razloga, ja uvijek prije nego napišem antibiotik za trudnicu, uvijek kosnutijem ginekologa kako tom terapijom ne bih naškodio plodu. Naravno, pojačan unos tekućine, otopljavanje tijela su mjere koje prate liječenje.
Koji su najčešći problemi s bubrezima koje susrećete u praksi?
Infekcije, kamenci i prirodne anomalije su najčešći razlozi posjete urologu kada je u pitanju bubreg. Ne treba zaboraviti ni tumore, ali sada se ne bih fokusirao na taj problem obzirom da nisu u svezi sa trudnoćom. Ako bi stratificirali uzroke, najčešće problem se pođe javljati od smanjenog unosa tekućine, čime se otvaraju vrata da se drugi faktori uključe i time dovedu do oboljenja bubrega, mokraćnih kanala i mjehura.
Bubrežni kamenac često pogađa i trudnice. Na koji način je moguće spriječiti pojavu bubrežnog kamenca?
U trudnica koje nisu opterećene specifičnim poremećajima organizma, pojava kamenaca je iznimno rijetka. Ali trudnice koje su ranije stvarale kamen, naročito prije 25. godine ili koje imaju neku anomaliju urinarnog sustava predstavljaju rizičnu skupinu i njihova trudnoća mora biti pod strogim nadzorom urologa. Otežavajuća okolnost je da stanje trudnoće sužava dijagnostičke metode koje se baziraju na primjeni jonizujućeg zračenja (rendgen, CT) a koje su nezaobilazne u dijagnostici kamenaca. U trudnoći je jedino sigurna primjena ultrazvučne dijagnostike. Naravno, i metode tretmana kalkuloze su jako skučene te je neophodno sprovoditi preventivne mjere. Ne smije se zaboraviti da u trudnoći u jednom tijelu funkcioniraju dva ili više organizama. Najmanje što se može uraditi da pomognemo našim bubrezima je da se pojača unos tekućine, umjereno kreće tokom dana, ukoliko to trudnoća dozvoljava. Također, blansirana ishrana, unos zdrave hrane sa što manje aditivna, hemikalija, svježe pripremljena hrana su jako bitni, generalno za zdravlje, pa samim tim i za stanje trudnoće.
Kako možemo prevenirati probleme s bubrezima kroz promjene u ishrani i načinu života?
Kao što sam kazao, balansirana ishrana, adekvatan unos tekućine, izbjegavanja prevelikog unosa soli, instant napitaka baziranih na hemiji, šetnje, umjerena fizička aktivnost, spavanje tokom noći, a ne sjedenje noću i spavanje danju su mjere kojima ćemo pomoći našem organizmu da normalno funkcioniše, a time ćemo i zaštiti naše bubrege. Svi organi u tijelu funkcioniraju u skladu. Tako, ako jedan organ pati, to se reflektuje i na sve ostale organe. Znači, ne može jedan organ biti bolestan, a da drugima organima to ne smeta i da ne ometa njihovu funkciju.
Koje preporuke biste dali trudnicama kako bi očuvale zdravlje svojih bubrega?
Pojačan unos tečnosti, svakodnevne šetnje, ukoliko je moguće u prirodi, na svježem zraku, izbjegavanje prekomjernog sjedenja i ležanja, adekvatne vježbe u mjeri da ne ometaju trudnoću, primjeren odmor bez stresa su najmanje što možemo učiniti da pomognemo našim bubrezima da normalno funkcioniraju. Stresne situacije je neophodno generalno izbjegavati jer bubrezi u stresnim situacijama jako pate-bubrezi ne vole stres.