Pravi adut za vraćanje popularnosti prirodnog poroda među budce mlade mame je omogućiti bezbolan prirodni porod sa regionalnom analgezijom epidural ili kratki spinal.
Dr. Maja Bereš, specijalista ginekologije i akušerstva
Kako ste odlučili da se posvetiti oblasti ginekologije?
Kada upisujete medicinski fakultet, što je sa 18 ili 19 godina života, vi to radite iz najčistije pobuda humanosti i vi ste jedini koji donosite tu odluku. Sa specijalizacijom uglavnom, drugačije stvari stoje, najprije, ne zavisi od vas šta ćete dobiti, rijetki su srećnici koji mogu da biraju, veći broj spleta okolnosti o tome odlučuje. Prije svega potreba kuće u kojoj radite, bolnice ili doma zdravlja, vaših godina života, preko 35 godina ne možete uzeti hiruške grane, i naravno, tu je negdje i vaš afinitet, dakle sklonost a i želja za određenom granom medicine. Kad se sve to poklopi vi dobijate specijalizaciju. U mom slučaju je na moje zadovoljstvo bilo i ispunjavanje želja ali se navedu 2-3 specijalizacije i bolnica odluči šta će vam se dodijeliti (direktor i stručno vijeće). Ja sam jednu od želja imala i ginekologiju sa akušerstvom, nije mi bila prva želja ali jedna od i tako sam dobila tu specijalizaciju. Kad birate specijalizaciju vi znate u šta ulazite, koje su ljepote i užici rada a i o kojoj težini i odgovornosti se rade. Nema grane medicine koja se brine o dva istovremeno života i to o životu mlade majke i nerođene bebe. Događaj koji je u svakoj porodici vezan za neizmjernu sreću, iščekivanje radost…i vi ste kao ginekolog i akušer dio te priče. Neću spominjati težinu zadatka kad sve ne ide baš kako se očekivalo, dakle izuzetno težak i odgovoran posao, lijep ali i zahtjevan. Tako ga ja doživljavam i na početku karijere i sada nakon 28 godina koliko sam u ginekološko akušerskoj priči. Volim ga ali i doza neizvjesnosti i straha je tu negdje uvijek jer kako ste stariji i iskusnije svjesni ste i koliko ne možete uvijek da vladate svim stvarima i da ih držite pod kontrolom na način na koji želite.
Koje su prednosti prirodnog porođaja u poređenju sa carskim rezom?
Prirodni porod kako mu i samo ime kaže je prirodan način završetka poroda. Prednosti prirodnog poroda su sljedeće.
- Prolaskom kroz porođajni kanal koji uključuje i koštani dio puta pomaže bebi da pri izlasku istisne dio tekućine u plućima i time bude spremnija za vanmaterični život i manje komplikacije sa plućima i disanjem. Sam prolazak bebe kroz porođajni kanal i mogućnost da pokupi mikrobion majke je upravo zaštita za bebu i neposredno nakon poroda a i kasnije, jer taj specifični mikrobion koji beba može pokupiti rađanjem prirodnim putem potiče i jača bebin imuni sistem, što novorođenče nema ako je rođeno carskim rezom. Za sve ove prednosti prirodnog poroda za bebu su zaduženi hormoni koji se luče u toku napora koji trudnica ima samo u porodu prirodnim putem.
- Oporavak majke nakon prirodnog poroda zapravo nastupa odmah nakon dva sata i završetkom četvrtog porodnog doba, dok oporavak od carskog reza je kao i kod svake operacije, duži, ozbiljniji i nosi veći procenta opasnosti od infekcije, iskrvarenja kao i od troboembolijski bolesti.
Dakle prirodni put poroda je i dalje neprikosnoven način završetka porođaja, prednosti su i za bebu i za mamu.
Kako se možemo pripremiti za prirodan porod i koji su ključni faktori za uspjeh.
Priprema za prirodan porod gotovo da počinje od samog momenta kad žena sazna da je trudna dakle, od prvog ginekološkog pregleda. Priprema podrazumijeva razgovor, savjet od strane ginekologa ili drugog stručnog lica a uključuje prisustvo i supruga pri pregledu trudnice. Priprema može ići kroz razgovor, neki oblik pisanog materijala , brošura , i sl., sve u svrhu da se isključe strah i nedoumica trudnice. Savjetovalište za trudnice bi trebao biti obavezni vid pripreme i informisanja trudnice koji bi trebao da funkcioniše pri domovima zdravlja.Ključna stvar u pripremi je isključiti strah kod trudnice, omogućiti pratnju supruga, i naravno napraviti uslove poroda u rađaonama da je to moguće i sprovesti. Drugo porođajno doba, doba izgona bebe, isključivo zavisi od voljnjih napona koje proizvodi porodilja, ako nam to izostane, mogući su problemi pri izgonu koji mogu dovesti bebu u stanje bez kiseonika koji može trajati i duže od dozvoljenog.
Dakle porod je inteakcija porodilje, babice, ljekara i sve karike moraju biti u simbiozi da bi ishod bio dobar i za bebu i za mamu.
Koliko je važna podrška partnera ili porodice tokom procesa prirodnog porođaja?
Izuzetno važna, gotovo i najvažnija, stvoriti porodilji prirodno porodično okruženje u momentu dok traje prvo porođajno doba doba otvaranja i u drugom porođajnom dobu dobu izgona bebe kada su bolovi izuzetno jaki kada je pauza odmora kratka kada se čini da to nikada proći neće. Jedino pravo i efektivno umirenje porodilje može doći od nekog ko vam je blizak dakle od supruga ili drugog člana porodice. Ljekar i babica su osobe koje su nepoznate ili su poznate kratak period dok je trajala trudnoće su nedovoljni za osjećaj sigurnosti koji je neophodan trudnici u tom momentu i može biti ključan za dobar ishod. Iz ličnog iskustva, mali broj porodilja sam imala priliku porađati u pratnji supruga ili majke porodilje. Rezultat je bio božanstven jer pratnja je staloženija i pribranija i ako kažete da je sad ključni momenat u izgonu da beba ne smije biti više u kanalu porođajnom porodilja bolje posluša pratnju koja to isto ponovi nego ljekara ili babicu.
Stvarni problem naših porodilišta većine ili možda svih što nemamo odvojene potpuno fizički porođajne boksove ili čak sobe koji bi u svakom trenutku mogli omogućiti pratnju .
Kako možemo promovisati prirodni porod u društvu gdje carski rez često preferiran izbor?
Istini za volju teško iz nekoliko razloga, prvo najveći dio porodilja želi da prespava taj momenat prvog i drugog porođajnog doba, sam carski rez danas traje kratko i zaista se sve završi u pola sata ako nema dodatnih komplikacija.
Pravi adut za vraćanje popularnosti prirodnog poroda među budce mlade mame je omogućiti bezbolan prirodni porod sa regionalnom analgezijom epidural ili kratki spinal, omogućiti udobne uslove poroda uz željenu pratnju. Moram se ponovo osvrnuti na bolove u prvom porođajnom dobu koji su zaista jaki i za neke porodilje neizdrživi sa niskim pragom bola, sve jako dugo traje 12,14, 16 h kod prvorotke, dakle jako je nehumano u 21 vijeku proći kroz tu priču a da nemate mogućnost obezboljavanja sa pomenutom analgezijom. To je možda pravac za koji trebaju da se zalažu mladi doktori akušeri, babice , porodilje , porodica.: mogućnost bezbolnog prirodnog poroda u što boljem prijatnijem ambijentu sa željenom pratnjom..
Koliko su važni preventivni pregledi?
Oni su najvažniji, u ginekologiji imate test koji može da otkrije promjene na vratu materice koji još nije vidljiv golim okom, a to je papa –nicolau test, te vrste testova nemamo puno u medicini uopšte, naravno tu treba spomenuti i kolposkopiju kao komplementarnu metodu papa testu. Svako neredovno krvarenje iz materice mimo regularnog menstrualnog ciklusa, naročito u peri i postmenopauzi, nakon urađene explorativne frakcionirane kiretaže možemo da otkrijemo malignu bolest tijela materice u najranijem stadijumu. Ono što nam je problem kada je reproduktivno zdravlje žene u pitanju je maligna bolest jajnika i dojke. Tu nažalost prvi simptomi, nisu rani simptomi. Ali redovan ultrazvuk jajnika i dojke kao i mamografija opet daju mogućnost otkrivanja bolesti. Dakle redovni ginekološki pregledi, to je ujedno i poruka za sve žene, i da se zalažemo koliko ko može u svojim zajednicama da imamo savjetovališta za trudnice, adolescente i menopauzalne žene, da utičemo na političare da se na nivou države dogodi nacinalni program preventivnih pregleda.
Mi u Brčko distriktu imamo registar malignih oboljenja po organima i redovno se prijavljuju te bolesti u našu epidemiološku službu i to kod nas traje i prije distrikta zahvaljujući odgovornim i revnosnim ljudima koji se bave tom problematikom.