Dr Lela Sandić-Dželebdžić: Pojavom HPV vakcine svakako je uspostavljena mogućnost širenja i smanjenje uticaja HPV virusa na grlić kako kod djevojčica tako i kod odraslih žena

Najnovija istraživanja pokazala su da HPV vakcina može da smanji rizik od raka grlica materice  za skoro 90%.

Dr Lela Sandić-Dželebdžić

BIOGRAFIJA: Dr Lela Sandić-Dželebdžić, rođena 1980. godine u Banja Luci, pohađala osnovnu školu Ivo Andrić te srednju medicinsku školu u Banja Luci.. Diplomirala na Medicinskom fakultetu u Banjoj Luci 2008. Zaposlena u JZU “Dom Zdravlja ” Banja Luka 2009, gdje je radila u  Službi porodične medicine do 2011 godine kada postaje Šef Odjeljenja za kvalitet. Specijalistički staž iz ginekologije i akušerstva završava 2018. godine, te do 2019 obavlja dužnost Šefa Odjeljenja za kvalitete. Od 2019 zaposlena u Službi Ginekologije. Dugogodišnji član tima ZU Libra-S. Učestvovala u projektima UNFPD-a, PSEA by UNICEF, raznim strukovnim kongresima, te je jedan od autora Strategija demografskog razvoja grada Banja  Luke i  2023-2030. Udata – suprug Duško, Kćerka Anđela i sin Uroš.

Naši čitatelji imaju čast da čitaju naš intervju sa dr Lela Sandić-Dželebdžić, uglednom ginekologinjom sa dugogodišnjim iskustvom u oblasti ginekologije i akušerstva. Rođena u Banja Luci, dr Sandić-Dželebdžić je diplomirala na Medicinskom fakultetu u Banjoj Luci, a od 2009. godine radi u JZU “Dom Zdravlja” Banja Luka. Njeno bogato profesionalno iskustvo obuhvata rad u Službi porodične medicine, kao i specijalizaciju u ginekologiji i akušerstvu. Kao dugogodišnji član tima ZU Libra-S i aktivni učesnik u različitim projektima, dr Sandić-Dželebdžić se ističe i kao autor Strategije demografskog razvoja grada Banja Luka za period 2023-2030. U ovom intervjuu, dr Sandić-Dželebdžić će nam otkriti ključne informacije o važnosti redovnih ginekoloških pregleda, upravljanju komplikacijama u trudnoći, i značaju vakcinacije protiv HPV-a. Više na narednim stranicama.

Koji su najvažniji redovni ginekološki pregledi koje žene trebaju redovno obavljati i zašto su važni?

Kada je riječ o ginekološkim pregledima koje svaka žena treba da uradi obično naglašavano redovnost tih pregleda ukoliko ne postoji neka dodatna problematika. Riječ je o jednom pregledu godišnje koji obuhvata ginekološki pregled, uzv pregled i uzimanje PAPA brisa. Važnost redovnih pregleda je u pravovremenom otkrivanju bilo kakvih promjena koje mogu ugroziti reproduktivni sistem žene, a samim tim i brzo i uspješno liječiti i izliječiti te pojave.

Kako prepoznati simptome potencijalnih ginekoloških problema i  kada je potrebno odmah potražiti medicinsku pomoć?

Simptomi koji bi  potencijalno ukazivali da je potrebna medicinska pomoć u ovom slučaju ginekologa su svakako bolovi u donjem dijelu stomaka, predjelu jajnika, obilna krvarenja kao hitna stanja  a svakako tu su simptomi koji utiču na normalan svakodnevni život žena u vidu pojačanog sekreta, svraba, peckanja i poremećaja u ciklusu, te ukoliko imate neke od tih simptoma preporučujem pregled nadležnog ginekologa.

Koji su faktori rizika za komplikacije u tokom trudnoće i kako se mogu smanjiti?

Kada je riječ o trudnoćama i komplikacijama  koje se mogu javiti  u toku trudnoće svakako na neke od njih možemo uticati. Ukoliko je riječ o planiranoj trudnoći savjetujemo određene pretrage i dajemo određene savjete u zavisnosti sa čim smo se susreli kod pacijentice. Ukoliko je u pitanju gojaznost svakako se savjetuje higijensko dijetetski režim, jer povišena TT može dovesti u nekim slučajevima do porasta krvnog pritiska u trudnoći i pojave dijabetesa.. Ukoliko pacijentkinja konzumira cigarete savjetuje se prekid konzumacije. Svakako nastoji se sa pacijentima uspostaviti pravilan odnos te na pravi način pripremiti ženu za trudnoću.

Kakav je protokol u vašoj praksi kada se pojave iznenadne komplikacije u trudnoći?

Kada imamo situaciju gdje je trudnici dijagnostikovana neka od komplikacija svakako uz nadzor pored ginekologa se uključuje i kolega specijalista iz grane medicine u ovisnosti o kojoj je kompilaciji riječ i zajedno dalje pratimo trudnicu i tok trudnoće.

Šta bi trebale  znati žene koje razmišljaju o trudnoći o HPV virusu i kako to može uticati na njihovu trudnoću?

Žene koje razmišljaju o trudnoći a razmišljaju i o uticaju HPV-a na istu, mogu se opustiti. Prisustvo HPV infekcije ne mijenja način praćenja trudnoće, ali jako je važno da  ginekolog koji vodi trudnoću ima saznanje o tome i obrati pažnju. HPV u trudnoći u većini slučajeva neće loše uticati na trudnoću, a vrlo mali je  postotak slučajeva da HPV virus ima negativan uticaj na novorođenče. Na početku svake trudnoće se  praktikuje uzimanje PAPA brisa i eventualno  odlukom ordinarijusa i potreba za HPV tipizacijom.

Koje su prednosti vakcinacije protiv HPV-a i kome se preporučuje vakcina?

Pojavom HPV vakcine svakako je uspostavljena mogućnost širenja i smanjenje uticaja HPV virusa na grlić kako kod djevojčica tako i kod odraslih žena. Najnovija istraživanja pokazala su da HPV vakcina može da smanji rizik od raka grlica materice  za skoro 90%. HPV  devetovalentna vakcina štiti od 9 različitih tipova HPV virusa. Studije su pokazale da vakcina štiti od zaraze HPV virusom najmanje 10 godina a stručnjaci očekuju da traje i duže.

Da li postoji optimalno vrijeme za vakcinaciju?

HPV vakcina je najefikasnija upravo kod mlađe djece te je i preporuka da se primjeni u periodu od 11 do 15 godina života, tada je vakcina u našoj zemlji besplatna. Svakako se preporučuje i kod osoba različite životne starosti, jer se smatra da vakcina nakon primanja štiti od zaraze novim sojevima virusa a kod već zaraženih smanjuje efekat virusa.

Kako se može edukovati javnost o važnosti vakcinacije protiv HPV-a i kako prevazići uobičajene zablude o ovoj vakcini?

Pristup vakcinaciji bilo kojom vakcinom pa tako i vakcinom protiv HPV-a je multidisciplinaran, i trebao bi da kreće sa Državnog nivoa i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite. To je veoma komplikovana mašinerija koja bi trebala da obuhvati škole, roditelje, zdravstvene radnike. Vakcinacija protiv HPV-a u svijetu postoji dugi niz godina  sa uspješnim i dokazanim djelovanjem te sam mišljenja da nema mjesta skepticizmu na učinak vakcine.

Poruka čitateljima:

Kao ljekar, a istovremeno majka, supruga, sestra, kćerka , prijateljica želim da poručim čitaocima da osluškuju svoje tijelo, da redovno dolaze na preventivne preglede, jer uvijek je bolje spriječiti nego liječiti.. Mi smo tu za vas..

 

POVEZANI ČLANCI

Zadnje objave