Zdravlje mliječnih zuba je važno zbog zdravlja stalnih zuba, između ostalog.
Piše: Dr. Jovana Hrisa Samardžija je specijalista dječje i preventivne stomatologije
Biografija: Dr. Jovana Hrisa Samardžija je specijalista dječje i preventivne stomatologije, a kao dječji stomatolog radi na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
Zdravlje mliječnih zuba igra ključnu ulogu u razvoju djece i osigurava temelj za buduće oralno zdravlje. Kao prvi set zuba, mliječni zubi ne samo što omogućavaju normalan razvoj vilica i govor, već i čuvaju mjesto za trajne zube. Prevencija karijesa u mliječnim zubima ima dalekosežne posljedice, s obzirom da zdravi mliječni zubi pridonose pravilnom nicanju i funkciji stalnih zuba. Stoga je od vitalne važnosti educirati roditelje i djecu o pravilnoj oralnoj higijeni i redovitim stomatološkim pregledima kako bi se osiguralo dugoročno oralno zdravlje i dobrobit djece. O značaju važnosti očuvanja mliječnih zuba za časopis Roditelj piše: Dr. Jovana Hrisa Samardžija je specijalista dječje i preventivne stomatologije
Oralno zdravlje je sastavni deo opšteg zdravlja čovjeka i značajno utiče na kvalitet života. Karijes zuba je danas najrasprostranjenija bolest naše civilizacije koja ukoliko se ne liječi može dovesti do gubitka zuba. Mliječni zubi su izuzetno važni, jer oni učestvuju u funkciji ishrane, govora, čuvaju mjesto za stalne zube i služe im kao vodiči, pri čemu ne smijemo zaboraviti i estetsku ulogu.
Zdravlje mliječnih zuba je važno zbog zdravlja stalnih zuba, između ostalog. Oralno-higijenske navike i navike u ishrani djece potiču iz porodice. Rani početak karijesa predstavlja indikator propuštenih prilika za preventivnu njegu i ugrožava opšte zdravlje dijeteta. Zato je potrebno što ranije uključiti preventivno-profilaktičke metode.
Epidemiološki podaci pružaju uvid u rasprostranjenost oboljenja i mogu se upotrebiti za izradu preventivnih programa sa ciljem unapređenja oralnog zdravlja. Edukacija djece i njihovih roditelja o pravilnom održavanju oralne higijene trebalo bi da bude osnova prevencije karijesa.
Na osnovu podataka o prevalenciji karijesa može se zaključiti da još uvijek ne postoji dovoljno razvijena svijest o važnosti oralnog zdravlja za cjelokupno zdravlje pojedinca, a još manje o važnosti sprovođenja oralne higijene. Potrebno je kroz zdravstveno-vaspitni rad promovisati i favorizovati preventivne nad terapijskim mjerama. Promocija oralnog zdravlja usmjerena je na zajednicu u cjelini, ali i na rizične grupe, kao što su trudnice, mala djeca i osobe sa visokim karijes rizikom.
Veliki broj trudnica nije dovoljno informisana o značaju očuvanja kako sopstvenog tako i oralnog zdravlja svojih potomaka. Zdravstveno-vaspitnim radom sa budućim majkama i roditeljima odojčadi omogućava se razvijanje zdravog i mijenjanje štetnog zdravstvenog ponašanja po oralno zdravlje sa ciljem unapređenja zdravlja. Promocijom oralnog zdravlja prvenstveno kroz predškolske ustanove i školu daju se osnovne informacije i smjernice za očuvanje zdravlja zuba i važnost odlaska stomatologu na kontrolne preglede.
Stomatološko-zdravstveno vaspitanje trebalo bi da bude dio opšteg vaspitanja. Suštinski cilj sprovođenja zdravstveno-vaspitnih programa je smanjenje incidencije, u prvom redu karijesa i parodontalnih bolesti, ali i ostalih bolesti usne duplje. Osim toga, vrlo je bitno objezbijediti preventivne stomatološke preglede, čime se ističe značaj prevencije oboljenja usta i zuba. Posebno je značajno zdravstveno-vaspitnim radom obuhvatiti djecu u najranijem uzrastu. Suštinska preporuka je da su preventivne mjere najisplativiji oblik zaštite oralnog zdravlja.
Značaj mliječnih zuba
Mliječni zubi su veoma značajni. Oni podstiču normalan rast i razvoj vilice, omogućavaju žvakanje, učestvuju u razvoju govora, čuvaju mjesto za svoje zamjenike i učestvuju u estetskom izgledu lica. Zdravi mliječni zubi omogućavaju stalnim zubima da niknu u zdravoj sredini. Stanje mliječne denticije u velikoj mjeri se odražava na stanje stalne denticije.
Karijes u mliječnoj denticiji
Karijes mliječne denticije napreduje brže nego u stalnoj denticiji iz više faktora.
Prvenstveno su to:
- morfološke karakteristike- debljina gleđi mliječnih zuba upola tanja nego kod stalnih zuba;
- anatomsko-histoloških karakteristika- široki dentinski kanalići mliječnih zuba
- manja širina gleđnih prizmi te se tako omogućava brže interprizmatsko širenje
karijesa;
- manja sposobnost stvaranja tercijernog dentina
- stepen mineralizacije mliječnih zuba slabiji je nego kod stalnih- više Recijusovih linija kod mliječnih zuba.
Cilj je u mliječnoj denticiji što duže zadržati zube do njihove eksfolijacije(smjene) kako ne bi došlo do poremećaja u redoslijedu i smjeru nicanja stalnih zuba. Rana ekstrakcija (vađenje) mliječnih molara dovodi do gubitka prostora koji je neophodan za pravilan smještaj supstituentnih zuba, uslijed prisutne mezijalizacije. U takvim slučajevima otežano je (retentio) ili onemogućeno (impactio) nisanje stalnih očnjaka i premolara, što je manifestuje različitim nepravilnostima u okluzalnom odnosu u sagitalnom pravcu.
Karijes ranog djetinjstva
Karijes ranog djetinjstva (KRD) se definiše kao prisustvo jedne ili više pokvarenih, nedostajućih ili ispunjenih površina zuba na bilo kom mliječnom zubu djece mlađe od 6 godina. Karijes ranog detinjstva (cirkularni karijes, sindrom dečije flašice, karijes mliječnih zuba, karijes dojenja) je specifična forma karijesa mliječnih zuba koga karakteriše rani početak, atipična i specifična lokalizacija, akutni tok, brzi nastanak komplikacija, generalizacija i često teške posljedice. Njegovo prisustvo dovodi do poremećaja ishrane zbog bolova ili nedostatka zuba, pojave dentoalveolarnih infekcija, mogućnosti oštećenja zametaka stalnih zuba, oboljenja digestivnog trakta, česte pojave respiratornih infekcija i poremećaja opšteg fizičkog razvoja deteta.
Prevencija karijesa
Neinvazni postupci u liječenju karijesa
Savremene metode preventivne terapije karijesa omogućavaju terapijski zahvat prije nastanka kavitacije i na taj način učinkovitu prevenciju bolesti i iskorištavanje svih savremenih preventivnih zahvata. Tim je metodama omogućena ciljana individualna prevencija karijesa. Bolest se može spriječiti obukom o pravilnoj oralnoj higijeni i kontrolom plaka, savjetovanjem o oralnom zdravlju i ishrani, testovima salivacije i bakteriološkim testovima, kao i kliničkim intervencijama koje za cilj imaju zaustavljanje i preusmjeravanje karijesnog procesa.
Isto tako, postoje kliničke intervencije- interceptivni karijesni postupci, a to su:
- zalivanje fisura,
- remineralizacija početnih karijesnih lezija (fluoridi)
- i uporeba sredstava za prevenciju karijesa (ksilitol).
Zdravstveno- vaspitni rad sa djecom predškolskog uzrasta
Učenje zdravih navika kod djece predškolskog uzrasta kao temelj prevencije
Za djecu je vrlo važan što raniji razvoj preventivnih dentalnih navika. Djetinjstvo je razdoblje izrazito brzog tjelesnog, kognitivnog i socijalnog razvoja te iskustva i navike stečene tijekom djetinjstva snažno utječu na kasniji razvoj pojedinca.
U cilju očuvanja oralnog zdravlja uz pomoć očiglednih zdravstveno-vaspitnih sredstava (modela za pranje zuba, razne vrste četkica za zube kao i ostali pribor za higijenu usta i zuba) mogu se demonstriti su tehnike održavanja oralne higijene.
Pranje zuba na adekvatan način je jedan od osnovnih elemenata programa usmjerenog ka prevenciji oboljenja usta i zuba. Najčešća metoda pranja zuba koja se preporučuje u ovom uzrastu je klizna metoda četknaja zuba (Gotlieb- Orban- Kurer-ova tehnika) po principu kako kiša pada (za gornje zube) i kako trava raste (za donje zube).
Zdravstveno- vaspitni rad sa roditeljima djece predškoskog uzasta
Oralno zdravlje djece je na odgovornosti roditelja. Djeca predškolskog uzrasta još ne razumiju važnost oralne higijene i koje su posljedice ako je ne sprovodimo. Roditelji brinu o zdravlju zuba djece predškolskog uzrasta kako bi usvojile ispravne navike koje će im trebati kroz cijeli život.
Za održavanje oralne higijene koristiti četkicu sa malom glavom i mekim vlaknima, a dužom ergonomskom drškom, četkati malim kružnim pokretima minimalno 2 minuta, 2x dnevno, obavezno prije odlaska na spavanje. Prema preporukama Američke dentalne asocijacije (ADA) količina zubne paste sa fluoridima (1000ppmF) za uzrast 2-6 godine je u vidu zrna graška. Prvo prati spoljašnje stranu zuba gornje vilice, zatim unutrašnju, i na kraju prati grizne površine. Dijete je ispred ogledala, i brojite zajedno zube što razvija interesovanje za oralnu higijenu i pomaže djeci da shvate da je važno oprati i zadnje zube koji se ne vide. Zatim se na isti način peru zubi donje vilice. Čišćenje međuzubnih prostora je neophodno i jedini način borbe protiv razvoja bočnog karijesa mliječnih zuba. Interdentalne(međuzubne) četkice su sredstvo izbora. Može se koristiti i zubni konac na specijalnom držaču. Siguran znak za neophodnost čišćenja je pojava krvavljenja iz desni kod unosa konca ili interdentalne četkice.
Ukoliko roditelji dijete od najranijeg uzrasta dovode kod stomatologa na redovne kontrolne preglede, uz pravilno održavanje oralne higijene i ishranu – ispunjeni su svi preduslovi da dijete ima zdrave zube i da odrasta bez karijesa.
Uticaj roditelja na prihvatanje i izvođenje stomatoloških pregleda je jako značajan. Dječija stomatologija je veoma specifična grana stomatologije, jer je naš pacijent dijete, koje u ordinaciju ne dolazi svojom voljom i željom, već odlukom roditelja. Bilo kakav stomatološki tretman djeteta zahtjeva visok stepen saradnje između roditelja, djeteta i stomatologa. Ukoliko postoji slaba karika na bilo kom dijelu lanca koji čine dijete, roditelj i stomatolog, postoje velike šanse za neuspjeh stomatološkog tretmana. Stomatolog najjačeg saveznika u brizi za oralno zdravlje djece ima upravo u roditeljima, od momenta rođenja djeteta pa nadalje. Slaba zainteresovanost i motivisanost roditelja, rezultiraće i slabom stomatološkom zaštitom, odnosno lošim oralnim zdravljem djeteta. Kontrolni stomatološki pregledi se obavljaju na svakih 3-6 mjeseci.