Dr Jovana Hrisa Samardžija: Najčešći problemi kod djece su: karijes, oboljenja desni i ortodontske nepravilnosti

Ono što je od izuzetnog značaja za sve roditelje jeste zapravo prvi pregled kod stomatologa, skrenula bih pažnju da taj prvi pregled bude što je moguće ranije, do navršene godine života bebe.

Dr Jovana Hrisa Samardžija, specijalista dječje i preventivne stomatologije

Dr Jovana Hrisa Samardžija je specijalista dječje i preventivne stomatologije, posvećena pružanju najboljih  stomatološki usluga najmlađima. Kao stručni saradnik u nastavi na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, Jovana je istovremeno i uzor mladim generacijama stomatologa. Međutim, pored svog profesionalnog angažmana, Jovana je i majka troje mališana, što je čini inspirativnim primjerom žene koja uspješno balansira karijeru i porodične obaveze. Kroz svoj rad u stomatologiji, ali i kroz edukaciju i svakodnevni život, Jovana redovno koristi priliku promocije važnosti preventivne stomatologije.  U ovom  intervjuu, razgovaraćemo o njenom putu do stomatologije, iskustvima iz prakse, i izazovima koje donosi balansiranje profesionalnog života sa majčinstvom.

Dr Jovana, možete li nam reći šta vas je inspirisalo da se odlučite za stomatologiju, a posebno za specijalizaciju u dječjoj i preventivnoj stomatologiji?

Stomatologija je bila moj prvi izbor. Stomatologija inspiriše,  jer možete da iskažete kreativnost, humanost, hrabrost, da vratite osmjeh na lice svojih pacijenata. Glavni razlog za dječju i preventivnu stomatologiju je ljubav prema djeci, stomatologiji, prevenciji. Dječja i preventivna stomatologija terapijski gledano ima širok dijapazon, obuhvata sve postupke liječenja cjelokupnog stomatognatnog sistema, od rođenja do adolescencije. Također, obuhvata primarnu prevenciju oboljenja usne šupljine. Vrlo važno i neizostavno je liječenje djece sa posebnim potrebama.

Kako ste se nosili sa izazovima tokom studija i specijalizacije?

Studiranje kao i specijalistički staž predstavlja jedan od najuzbudljivijih razdoblja života, ali donosi i značajan nivo stresa. Bilo je mnogo izazova- akademskih zahtjeva, finansijskih pritisaka i balansiranja različitih obaveza, ali uz dobru organizaciju i hijerarhiju životnih prioritete sve se postiže.

Kao majka troje mališana i uspješna žena, kako balansirate porodične obaveze i posao? Koji su vaši savjeti za druge majke koje žele da uspješno spajaju porodični život i karijeru?

Potrebno je da radite ono što volite, što vas ispunjava, što vam daje energiju i satisfakciju za novi dan. Potrebna je hrabrost da izaberemo ono što hoćemo i ostvarimo svoje ciljeve. Jer ciljevi su gorivo u peći dostignuća.

Kao stručni saradnik u nastavi  na Medicinskom fakultetu, kako biste opisali svoj pristup učenju i motivaciji studenata? Šta je to što najviše volite u radu sa mladim stomatolozima?

Imati priliku biti okružen studentima, mladim budućim kolegama je zaista motivišuće za mene. U svom radu sa studentima, želim da im prenesem svoje znanje i vještine, ali i da ih naučim da je potrebno kontinuirano usavršavanje, jer je stomatologija oblast koja brzo tehnološki napreduje.

U posljednjih nekoliko godina, da li ste prijetili neke promjene u pristupu dječjoj stomatologiji? Kako se praksa razvijala i kako se roditelji danas ponašaju u vezi sa stomatološkom njegom svoje djece?

Nova naučna saznanja posljednjih decenija u potpunosti su promijenila pristup u  borbi za zdravlje zuba. Ono što je nekada bio simbol stomatologije i zdravih zuba, a to je odlazak kod stomatologa radi pronalaženja kvara i njegovog plombiranja, zamijenjeno je konceptom MINIMALNO INVAZIVNE STOMATOLOGIJE. Zub koji je liječen i koji ima ispnu nije više zdrav zub. Plombiraranjem zuba se ne zaustavlja dejstvo kariogenog biofilma i razvoj karijesa, jer obolijevaju novi zubi i druge površine istog zuba.  Najčešće roditelji griješe u tom shvatanju. Potrebno je promijeniti percepciju roditelja i edukovati ih da je kontrola faktora rizika najvažnija da se ne bi pojavili znakovi oboljenja, kao što su karijes i oboljenja desni kod djece. Savremena stomatologija se sve više bavi  prevencijom i liječenjem, a manje hirurgijom (plombiranjem) i nadoknađivanjem.

Koji su najčešći problemi sa kojima se susrećete u praksi kao dječji stomatolog, i kako nastojite da edukujete roditelje kako bi se ti problemi spriječili?

Najčešći problemi  kod djece su: karijes, oboljenja desni i ortodontske nepravilnosti. Sva tri oboljenja međusobno su tijesno povezani. Uzrok prva dva predstavlja NEPRAVILNA ISHRANA. Do karijesa ne bi ni došlo, da u ishrani ne postoji tzv. slobodni šećeri koji se dodaju u hranu, bilo od strane proizvođača, bilo tokom kuhanja i pripremanja hrane. Kada dijete navrši godinu, fabričke sokove unositi u ograničenim količinama do 150ml dnevno, i to naglasak na korištenje šolje. Zaslađivanje bilo koje hrane i napitaka se ne preporučuje do druge godine života. Izbjegavati unos hrane koja sadrži slobodne šećere, isključivo uz glavni obrok. Majke bi trebalo da budu obučene da odmah započnu sa čišćenjem tek izniklih  zubića kod svojih beba, pogotovu pred spavanje. Ako primijete bilo kakve promjene na zubićima, odmah da se jave stomatologu.

Vaša specijalizacija je usmjerena i na preventivnu stomatologiju. Koliko je važna prevencija u ranom uzrastu, i šta je najvažniji savjet koji biste dali roditeljima da bi očuvali zdravlje zuba svoje djece?

Preventivna stomatologija je usmjerena na sprječavanje pojave specifičnih oboljenja usta i zuba (primarna prevencija) preventivnim i profilaktičkim sredstvima, ranu dijagnostiku oboljenja usta i zuba i sprječavanje njihove dalje progresije terapijskim mjerama (sekundarna prevencija).

Alijansa za budućnost bez karijesnih kavitacija (engl. Alliance for cavity-free future, ACFF) je globalna neprofitna organizacija posvećena borbi protiv inicijacije i progresije zubnog karijesa. Ustanovljena je 2010. godine u obliku međunarodne mreže eksperata predstavnika mnogih vodećih svjetskih stomatoloških fakulteta i udruženja, kao i osoba iz prakse i oblasti javnog  oralnog zdravlja. U martu 2021. godine ACFF je objavio dokument pod nazivom Globalni koncenzus za postizanje budućnosti bez zubnog karijesa, sačinjen na osnovu savjeta i preporuka.  Suština je u mijenjanju načina razmišljanja u praksi od restaurativnog ka preventivnom.

Ono što je od izuzetnog značaja za sve roditelje jeste zapravo prvi pregled kod stomatologa, skrenula bih pažnju da taj prvi pregled bude što je moguće ranije, do navršene godine života bebe. U toj posjeti će majka dobiti korisne savjete koji se tiču prevencije nastanka karijesa ranog djetinjstva (cirkularnog karijesa).

Koji su vaši profesionalni ciljevi u budućnosti? Ima li nešto što biste željeli da postignete ili unapredite u svojoj karijeri, bilo u stomatologiji ili u nastavi?

Svakako ima još profesionalnih ciljeva koje želim u budućnosti da ostvarim, ali sam istovremeno svjesna i zahvalna na dosadašnjim dostignutim ciljevima.

Kao žena koja uspješno balansira karijeru i porodični život, šta biste savjetovali mladim ženama koje žele da se posvete svojoj profesiji, ali i da budu aktivne majke i partnerke?

Postoji jednostavna tajna – Treba raditi više i što češće stvari nakon kojih se vi suštinski osjećate bolje. Potrebno je istrajati u identitetima koji su vama važni. Izbori koje pravite mogu se mijenjati  kroz periode vaše karijere i kroz različita razdoblja porodičnog života. Da bi se uspješno izbalansiralo potrebna je podrška članova porodice. Nekada će porodica trebati više pažnje, dok u nekim drugim periodima morate uložiti više energije i napora u karijeru. Ključ je u fleksibilnosti.