Kako ginekološki pregledi mogu spasiti život.

Intervju: dr Ives Šindrak, spec. ginekologije i akušerstva
Dr. Ives Šindrak je specijalista ginekologije i akušerstva sa dugogodišnjim iskustvom, te vlasnica ordinacije ZU Libra S u Banja Luci. Kroz svoj rad, Dr. Šindrak se posvećuje pružanju visoko kvalitetne ginekološke njege, s posebnim naglaskom na preventivne preglede i zdravlje žena. Kroz ovaj intervju, razgovaraćemo o važnosti redovnih ginekoloških pregleda, prevenciji malignih oboljenja, te specifičnostima pregleda koji se obavljaju tokom različitih životnih faza žene. Dr. Šindrak će nam objasniti kako pravovremeni pregledi mogu pomoći u ranom otkrivanju patoloških promjena, kao i kada i kako treba reagovati na različite tegobe ili promjene u zdravlju žena. U nastavku vam donosimo savjete dr Šindrak.
Koliko često treba ići na redovne ginekološke preglede, čak i ako nemam nikakve zdravstvene probleme?
Praksa i preporuka je da se redovni ginekološki pregledi obavljaju 1x godišnje.
Koje su osnovne stvari koje ginekolog provjerava tokom redovnog pregleda?
Uvijek pregled počinjen sa detaljnom anamnezom, koja nam daje važne podatke. Pregled uključuje na prvom mjestu “inspekciju”, tj. pregled okom, spoljašnjih genitalije a zatim pregled pod spekulumom, gdje posmatramo unutrašnjost vagine i izgled grlica maternice, te se pristupa uzimanju brisa za PAPA test/VS. Zatim slijedi palpacija , tj. “pipanje”. UZV pregled se obavlja po završetku ginekološkog .

Zašto je preventivni ginekološki pregled važan, čak i kada nemam simptome ili nelagodnosti?
Važnost preventivnih pregleda leži u činjenici da se na taj način može postaviti sumnja na postojanje premalignih/malignih promjena s ciljem ranog otkrivanja i liječenja, na prvom mjestu karcinoma grlica a onda i svih ostalih patoloških stanja.
Kada treba početi sa redovnim ginekološkim pregledima? Da li je dovoljno sa početkom seksualnog života ili postoji raniji trenutak?
Preventivno, oko 1 g najkasnije od prvog seksualnog odnosa. U slučaju tegoba, odmah. U cilju smanjenja rizika od polno prenosivih bolesti i neželjene trudnoće prije stupanja u seksualne odnose.
Koji su rani znakovi ili simptomi na koje treba obratiti pažnju, a koji mogu ukazivati na potrebe za hitnim ginekološkim pregledom?
Svako odstupanje, bol, neregularno krvarenje, u smislu vremena javljanja, obilnosti, trajanja, pojava sekreta koji do tad nije postojao, naručiti ako je praćen promjenom boje, mirisa. Uočavanje, golim okom ili pipanjem, bilo kakvih promjena na genitalijama…sumnja na trudnoću..
Kako ginekološki pregledi mogu pomoći u prevenciji ozbiljnih zdravstvenih problema kao što su rak grlića materice ili druge bolesti?
U cilju ranog otkrivanja karcinoma grlića maternice, najveći naglasak se stavlja na preventivne preglede tj. PAPA test, jer je lako izvodiv, dostupan. Moram naglasiti da ne postoji 100 % tačna metoda, pa tako i sam test ima tačnost oko 70 %. Kolposkopija nije dio preventivnih pregleda, ali povećava tečnost samog pregleda i do 97 %..i nameće se kao logično, da bih ipak to trebala postati, u cilju sto veće efikasnosti, sve sa ciljem ranog otkrivanja.

Kakav je značaj postporođajnog pregleda i kada bi trebalo da porodilja zakaže prvi pregled nakon porođaja?
Prvi pregled nakon poroda se preporučuje da se obavi nakon 6 nedjelja. Uključuje većim dijelom sve što i klasičan ginekološki pregled, s tim da se ne praktikujemo uzomanje PAPA testa na tom pregledu odmah po izlasku iz perioda babinja. Važno je da se iznesu podaci o samom porodu, kasnijem oporavku i eventualno postojeće tegobe, sve u cilju očuvanja zdravlja porodilje.