Dr. Gordana Vuković Mučibabić: Redovni preventivni pregledi su temelj za prepoznavanje i praćenje eventualnih zdravstvenih tegoba

Prventivni sistematski pregledi su predviđeni za svu djecu sa ciljem rane dijagnostike odstupanja od pravilnog rasta i razvoja.

Intervju: Dr. Gordana Vuković Mučibabić, specijalista pedijatrije

Uvod: Dr. Gordana Vuković Mučibabić je iskusni pedijatar sa višegodišnjim iskustvom u oblasti dječje medicine i neonatalne njege. Rođena 1978. godine u Banja Luci, svoju karijeru započela je nakon završenih studija Medicinskog fakulteta, a tokom svog obrazovanja i stručnog usavršavanja stekla je brojna priznanja i certifikate, uključujući edukaciju u Italiji i Hrvatskoj. Dr. Vuković Mučibabić specijalizirala je pedijatriju na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Banja Luci, dok je značajan dio svoje stručne prakse stekla na UKC-u Banja Luka. Osim toga, kontinuirano se usavršavala kroz različite kurseve i specijalizacije, među kojima se izdvaja i edukacija iz oblasti ultrasonografije, reanimacije novorođenčadi i intrapartalnog nadzora. Od 2013. godine, aktivno radi kao pedijatar u Bolnici i porodilištu “Jelena” u Banja Luci, gdje pruža stručnu pomoć i savjete roditeljima, kroz specijalističke pedijatrijske i neonatološke preglede. U ovom broju naša gošća bila je dr Gordana i u nastavku vam donosimo naš razgovoru gdje smo se fokusirali na važnost redovnih preventivnih pregleda kod pedijatra.

Kakav je značaj preventivnih pregleda u prvoj godini života djeteta? Zašto je važno da roditelji vode svoju djecu na te preglede?
Preventivni pregledi u toku prvih mjeseci života imaju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja i pravilnom psihofizičkom razvoju djeteta. Od izuzetne je važnosti da roditelji vode svoje dijete na predviđene kontrole i savjetovališta kako bi pedijatar prateći fizički i psihički razvoj djeteta što ranije  uočio odstupanja u razvoju i uputio roditelje na ranu terapiju. U tom periodu intenzivnog rasta i razvoja, rana terapija je od ključne važnosti za dalji ishod zdravlja i života djeteta.  Rano prepoznavanje odstupanja u razvoju, omogućava brzu reakciju i adekvatno liječenje. Rani tretman omogućava kraće i efikasnije liječenje, daje bolje i brže rezultate.

Šta tačno obuhvata preventivni pregled tokom prve godine života i koliko su ti pregledi važni za razvoj djeteta?
Sistematski preventivni  pregled je skup kliničkih pregleda, antropometrijskih  mjerenja, preventivnih analiza i dijagnostičkih metoda koji pokazuju da li postoje određeni zdravstveni  problemi u organizmu ili rizici nastanka bolesti.  Sve ovo se čini u cilju praćenja fizičkog rasta i razvoja, svih čula, prije svega vida, sluha, neurološkog praćenja, psihičkog, kognitivnog, emocionalnog socijalnog razvoja, kao i razvoja govora koji su najintezvivniji u prvoj godini života. Mnoga oboljenja, čak i ona teža nekada nemaju  jasne simptome, te je kompletan sistematski pregled veoma značajan kako bi se na vrijeme počelo sa liječenjem. Kada govorimo o sistematskom pregledu u prvoj godini života, zdravstvenim kalendarom utvrđena je dinamika preventivnih pregleda u cilju praćenja razvoja, a dodatno se pregledi obavljaju pre svake vakcinacije.

Prve sistematske, preventivne preglede zovemo još i savjetovalište jer mladi roditelji imaju priliku da kroz razgovor sa  specijalistom pedijatrije, postave pitanja, ali i da sam pedijatar dà korisne savjete i sugestije prema uzrastu djeteta o ishrani, njezi, kupanju, vakcinaciji, prevenciji obolijevanja, provođenju neurorazvojne gimnastike, baby handling itd. U Bolnici i porodilištu “Jelena”,  prvi pregled je već  3-7 dana od otpusta iz porodilišta. Kroz kratku posjetu nadležni pedijatar će pregledati novorođenče po sistemima. Pedijatar nakon mjerenja tjelesne težine novorođenčeta, može dobiti uvid da li je novorođenče zdravo, da li je majka uspostavila laktaciju, te koliko su se snašli mladi roditelji u samostalnoj brizi o novorođenčetu.

Pedijatar će također na prvom pregledu provjeriti koncentraciju bilirubina u kvi preko transutanog bilirubinmetra, po potrebi uzorkovati krv za laboratorijske analize. U određenim indikacijama se ponavlja screening na metabolička oboljenja, a u našoj ambulanti učinimo i screening sluha novorođenčeta.  Po završetku pregleda i ispitivanja novorođenčeta, pedijatar  će dati roditeljima savjet za dalju njegu, ishranu, eventualnu individualnu terapiju, kao i uvođenje suplemenata koji su neophodni za pravilan rast i razvoj novorođenčeta na našem geografskom području, a to su, po preporuci pedijatrijskog  udruženja,  vitamini D3, K1 od 8.dana života kao i DHA omega masne kiseline.

Drugi pregled i kontrola su planirani sa navršenih 15 dana života novoođenčeta. Do tog perioda treba da se povuče fiziološka žutica, te da novorođenče vrati porođajnu težinu.

Obavezni sistematski pregled i savjetovalište u uzrastu od navršenih  mjesec dana života  često  podazumijeva i pregled pred vakcinu koja je druga, nakon prve vakcinacije u porodilištu. Ovaj bitni pregled obuhvata antropometrijska mjerenja tjelesne težine, tjelesne dužine, obima glave. Tada imamo uvid da li je novorođenče u prve četiri sedmice dobijalo željeni prirast po danu te eventualno korigovati broj i količinu obroka tj. podoja. Treba da se isprati laktacija kod majke i dobije uvid u stanje dojki te dati savjet za prevciju mastitisa. Pedijatar će pregledati  dojenče po svim organskim sistemima, auskultatorno poslušati srce i pluća. Generalno, posebno je važno pratiti obim glave,  te tokom sazrijevanja prelazak sa jedne percentile na drugu može ukazati na neke nepravilnosti u razvoju centralnog nervnog sistema. Također tjelesnu dužinu i tjelesnu težinu treba uvrstiti u percentile i ispitati razlog odstupanja.

Posebna pažnja na mjesečnim kontrolama se poklanja detaljnom neurološkom pregledu. Cilj ovakvih pregleda je da se prate neurorazvojni miljei po uzrastu. Bitno je što ranije uočiti eventualno odstupanje, te se svako dojenče sa uočenim odstupanjem dalje ispituje kod fizijatra i/ili neuropedijatra, da se učini se dodatna dijagnostika npr.  UZ CNSa  (ultrazvučna eksploracija centralnog nervnog sistema)  koji je moguće učiniti dok je otvorena velika fontanela. Dojenčad kod kojih se uoči  neurorazvojno odstupanje, potrebno je  što ranije uključuje  u program neurorazvojne gimnastike. Rani tretman daje najbolje i brže rezultate.

U uzrastu od šest sedmica planiran je i obavezan screening ultrazvuk bebinih kukova koji obavezno radimo u našoj ambulanti u okviru redovnog praćenja kroz sistematske preglede. Taj pregled pacijenti mogu da obave u Bolnici “Jelena”.

Drugo redovno savjetovalište je sa dva mjeseca. Sem kompletnog pregleda i mjerenja, planira se i ultrazvuk abdomena i screening UZV urotrakta kako bi se što ranije uočile eventualne anomalije urotrakta koje nisu rijetke, a zahtijevaju ranu obradu te se uspješno liječe bez posljedica na bubrege . Ultrazvučna dijagnostika je potpuno neškodljiva, lako dostupna i jeftina, a daje uvid u stanje i pravilan razvoj  svih unutrašnjih organa.  Dalji preventivni pregledi se obavljaju mjesečno te pred svaku vakcinaciju. Pedijatar prati i denticiju tj. razvoj zuba. Prvi zubi se javljaju u uzrastu 5-9mjesci, sa godinu dana dijete ima već 6-8zuba, a nicanje svih zuba se završava sa navršene dvije godine života.

Što se tiče laboratorijskih analiza minimalno je da se uradi do navršena tri mjeseca analiza urina, te kompletna krva slika sa 6 mjeseci života dojenčeta. Vakcinacija se provodi po zvaničnom kalendaru. Prije svake vakcinacije neophodan je pregled pedijatra koji će dati svoj nalaz i mišljenje. Obavezni preventivni pregledi su sa 1,2,3,4,6,9 i 12 mjeseci u prvoj godini, a dalje sa 18 mjeseci, potom 24mjeseca te jednom godišnje. Zadnja vakcina je u uzrastu od 24 mjeseca, te do 6. godine života tj. polaska u školu, nema vakcinacije.

Na šta bi roditelji posebno trebali obratiti pažnju kada je u pitanju zdravlje i razvoj djeteta tokom prve godine života?
Bitno je zapamtiti da djeca nisu umanjene verzije odraslih osoba već se njihov organizam po  građi, fiziološkim i patofiziološkim mehanizmima u mnogo čemu  razlikuje od organizma odrasle osobe, pogotovo u prvoj godini kada su svi razvojni procesi brzi i intenzivni. Zbog toga je pedijatrija grana medicine koja je veoma izazovna zbog širine svog djelovanja. Npr. odnos vode u odnosu na suvu materiju kod novorođenčadi i djece do godinu dana je najveći. Stoga novorođenčad i dojenčad, veoma brzo, mogu da dehidriraju ako se ne sprovodi pravilan unos u odnosu na stanje djeteta i vanjske mikroklimatske uslove. Potrebno je da  roditelji znaju pratiti mokrenje i  stolicu prema uzrastu, kao i da svako odstupanje i promjena boje, miris, konzistencije može da bude znak oboljenja.

Potrebno je da roditelji znaju kako pravilno učiniti toaletu nosa, pupka, kupanje kako se izvodi u prvim danima. Potrebno je obratiti pažnju na ishranu, potražiti pomoć kod dojenja, obratiti pažnju na broj podoja,  jer je samo majčino mlijeko idealan hrana za novorođenče i dojenče.Obratiti pažnju na uvođenje nemliječnih namirnica,  po uzrastu, u cilju prevencije alergije i intoleranicije.

Potrebno je uvesti dnevnu rutinu jer mališani nemaju sat, ali vole rituale kroz dnevnu rutinu tj. obrazac ponavljanja određenih radnji u određeno vrijeme smanjuje izlučivanje hormona stresa. Budite u svakodnevnoj rutini dosljedni, ali i fleksibilni.

Potrebno je konsultovati se sa pedijatrom kako bi mladi roditelji naučili baby handling tj pravilno uzimanje, podizanje, presvlačenje novorođenčeta kako bi unaprijedili neuromotorni razvoj kod svoje bebe, a spriječili pojavu odstupanja. Kako umiriti bebu, pozicionirati kod spavanja.  Istovremeno je potrebno da se roditelji kod svog pedijatra obuče za provođenje vježbi za kukiće, ali i drugih neurorazvojih vježbi po uzrastu.
Potrebno je da se tokom prve godine redovno vakcinišu u cilju prevencije opasnih oboljenja za novorođenčad i dojenčad. Preporuka je da svakodnevno koriste, od strane pedijatra, preporučene suplemente  po uzrastu (vitamini D3, K1, DHA omega masne kiseline, prema indikaciji preparat željeza).

Kada roditelji nisu sigurni da je beba zdrava, ako uoče osip, posumnjaju na povišenu tjelesnu temperaturu, kašalj, povraćanje, pospanost, adinamiju, neobično ponašanje, bezbjednije je da bebu dovedu na pregled kod pedijatra.

Veoma je važno da ne preskaču kontrole kod pedijatra.

Koji su najčešći problemi u razvoju koji se mogu uočiti tokom preventivnih pregleda i kako se ti problemi mogu pravovremeno riješiti?
Najčešći problemi koji se uočavaju u okviru prvih kontrola su urođene mane, neurološki rizična simptomatologija, problemi sa napredovanjem u fizičkom rastu i razvoju, problemi sa vidom, sluhom itd. Rano prepoznavanje odstupanja omogućava brzu reakciju i adekvatno liječenje u specijalizovanim ustanovama od strane usko stručno edukovanih  specijalista i subspecijalista iz različitih medicinskih  oblasti kao što su subspecijalisti pedijatri kardiolozi, neurolozi, fizijatri, hirurzi, ORL specijalisti, oftalmolozi itd. Rani tretman omogućava kraće i efikasnije liječenje, daje bolje i brže rezultate.

Kakva je važnost redovnih pregleda nakon prve godine života djeteta? Šta se tada mijenja u pristupu i šta je fokus tih pregleda?

Redovni preventivni pregledi su temelj za prepoznavanje i praćenje eventualnih zdravstvenih tegoba. Fokus je i dalje na pravilnom psiho-fizičkom razvoju, potom razvoju sluha i govora, razvoju senzoneuromotornih vještina, socijalizaciji, kognitivnom i emocionalnom razvoju,  kompletiranju vakcinalnog kalendara.
Prva kontrola kod oftalmologa je već u uzrastu od dve godine, ako do tog uzrasta nisu već primjećena odstupanja.
Planirati posjetu stomatologu radi praćenja razvoja denticije i zdravlja zuba.

Kada roditelji treba da potraže pomoć pedijatra ako primijete bilo kakve nepravilnosti u razvoju svog djeteta?
U slučaju kada roditelji primijete ili samo posumnjaju na odstupanje u rastu, razvoju i generalno zdravlju djeteta, potrebno je što prije zakazati kontrolu kod nadležnog pedijatra koji će učiniti neophodnu  dalju dijagnostičku obradu ukoliko je potrebno. Rana dijagnoza i rana terapija su preduslov za brži i potpun oporavak.

Ako roditelji primijete nešto neuobičajno u ponašanju  ili fizičkom razvoju svog djeteta, kakav je sledeći korak? Da li je potrebno da se odmah posavjetujemo sa specijalistom?

Uvijek je prva kontrola kod nadležnog pedijatra koji će znati uputiti, ukoliko je potrebno, dijete na pregled kod specijaliste ili subspecijaliste različitih oblasti medicine.

Šta bi poručili roditeljima koji se možda plaše da odvedu svoju djecu na pregled misleći da je to nepotrebno? Kako im pomoći da shvate značaj preventivnih pregleda?
Vaš izabrani pedijatar treba da vam pruži sigurnost i ugodnu atmosferu punu povjerenja gdje rado dolazi kako vaše dijete, tako i vi.   Treba da budete informisani o važnosti preventivnih, sistematskih pregleda, pa tako i  upućeni u zdravstveno stanje svog djeteta jer pravovremenim tretmanom, vakcinacijom i savjetima  mogu da se spriječe ili liječe odstupanja u rastu i razvoju što utiče na kompletan budući život djeteta. Svi ti pregledu su u glavom preventivni i neinvazivni, dakle pristupačni i svima dostupni. Kod zakazivanja pregleda, idealno je da birate termin kada je vaše dijete odmorno, nakon sna, sito i dobro raspoloženo, u ambulanti koja je djetetu od ranije poznata sredina,  kako bi nivo stresa smanjili na najmanju moguću mjeru.

Za kraj vaša poruka roditeljima i budućim roditeljima?

Kroz savjetovališta za roditelje i buduće roditelje možete se informisati i edukovati  te dobiti od pedijatra korisne savjete o praćenju normalnog razvoja djeteta, ali i   prepoznavanju odstupanja od normalnog razvoja.  Možete se informisati o ponašanju, spavanju,  dojenju, njezi, higijeni, oblačenju,  terapiji, suplementima, sigurnosti u domu.  Kroz radionice, interaktivna,  individualna i grupna savjetovališta možete steći vještine neophodne za pravilnu njegu djeteta.  Na mnogim forumima se mogu dobiti netačne i zbunjujuće informacije koje unose paniku, stoga pratite samo provjerene sajtove o zdravlju koje vode medicinski stručnjaci i zdravstvene ustanove. Polaskom u školu se svakako ne završava praćenje i vakcinacija djece. Pedijatar treba da prati dijete do punoljetstva, do 18. godine života.

Zaključak –  prventivni sistematski pregledi su predviđeni za svu djecu sa ciljem rane dijagnostike odstupanja od pravilnog rasta i razvoja, te rano otkrivanje i tretman poremećaja i oboljenja.