Redovni pregledi omogućavaju praćenje i pravovremeno otkrivanje potencijalnih problema, što doprinosi zdravom razvoju fetusa.
Intervju: dr. Amin Đulabić, specijalista ginekologije i akušerstva
Biografija: Dr Amin Đulabić, specijalista ginekologije i akušerstva, rođen je 1979. godine u Travniku. Nakon završetka osnovne i srednje škole u svom rodnom gradu, diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Sarajevu 2007. godine. Svoj profesionalni put započeo je u Domu zdravlja Travnik, gdje je stekao dragocjeno iskustvo kao doktor opće prakse i u Hitnoj medicinskoj pomoći. Od 2009. godine, dr. Đulabić je zaposlen u JU Bolnica Travnik na Odjelu ginekologije i akušerstva. Dr. Đulabić se ističe ne samo kao stručnjak, već i kao posvećen ljekar koji se brine o zdravlju svojih pacijentica i njihovih beba. U nastavku Vam donosimo naš intervju sa doktorom Aminom.
U ovom intervjuu razgovarali smo s dr Aminom Đulabićem, specijalistom ginekologije i akušerstva, koji nam je detaljno objasnio ključne aspekte vođenja trudnoće, prenatalne skrininge, te kako se trudnice mogu pripremiti za porod. Dr Đulabić, sa višegodišnjim iskustvom u radu u Bolnici Travnik, podijelio je svoje savjete o tome kako pravilno pratiti zdravlje majke i bebe, te razjasnio najčešće zablude koje se javljaju kod trudnica. Također, dao je korisne preporuke za fizičku aktivnost, ishranu i opću pripremu za dolazak bebe. Ovaj intervju nudi korisne informacije koje će pomoći budućim majkama da imaju sigurnu i zdravu trudnoću. U nastavku donosimo naš razgovor sa dr Đulabićem.
Koji su osnovni koraci u vođenju trudnoće i kako bi se trudnice trebale pripremiti za prve preglede?
Vođenje trudnoće započinje čim se potvrdi trudnoća. Nakon izostanka mjesečnice i pozitivnog testa na trudnoću, prvi sljedeći korak je posjeta ginekologu radi potvrde trudnoće i procjene njenog toka. Priprema za prvi pregled uključuje bilježenje datuma posljednje menstruacije, popis postojećih zdravstvenih problema i lijekova koje uzimate, te pitanja koja želite postaviti liječniku.
Tokom trudnoće preporučuju se redovni pregledi: ako se radi o nekomplikovanoj trudnoći uglavnom su to mjesečni pregledi do 9 mjeseca, a posljednji mjesec trudnoće pregledi su svakih 1-2 sedmice. U tom finalnom periodu radimo i mikrobiološki bris rodnice radi eventualne infekcije posebno sa streptokokom grupe B koji je odgovoran za pojedine slučajeve sepse kod novorođenčadi.
Kako se odvijaju redovni pregledi tokom trudnoće i koje su ključne pretrage koje se obavljaju?
Ključne pretrage uključuju:
- Ultrazvučni pregledi: prvi oko 12. sedmice (nuhalni nabor i drugi markeri), drugi između 18. i 22. sedmice (ehokardiografija), treći između 28. i 32. sedmice.
- Laboratorijske analize: krvna slika, šećer u krvi, urin, te druge pretrage u ovisnosti od lične anamneze (u slučaju ranijih pobačaja radimo pretrage na trombofiliju, štitnjaču, virusne i bakterijske infekcije i druge pretrage)
- Mjerenje krvnog pritiska: radi praćenja mogućih komplikacija.
Kakva je važnost prenatalne skrininga i kada se preporučuje?
Prenatalni skrining je važan za rano otkrivanje mogućih genetičkih ili razvojnih anomalija fetusa. S obzirom na visoku preciznost, preko 99,9% , NIPT (Neinvazivni prenatalni test), preuzeo je primat od ranije dominantno primjenjivanih double, triple, i quadriple testova. To je genetski test koji analizira DNK fetusa koji se nalazi u krvi majke i pruža informacije o hromozomskim abnormalnostima, uključujući Downov sindrom, trisomiju 18, trisomiju 13 , spol djeteta, kao i mnoge druge genetske abnormalnosti u zavisnosti od tipa testa.
Ultrazvuk: U različitim fazama trudnoće, ultrazvučni pregledi omogućavaju praćenje rasta fetusa, položaja i strukture tijela, kao i otkrivanje eventualnih fizičkih anomalija.
Ovi skrining testovi su obično preporučeni za sve trudnice, ali su naročito važni za žene starije od 35 godina, one sa porodičnom istorijom genetskih poremećaja ili žene koje su prethodno imale trudnoće sa genetskim abnormalnostima. Ako rezultati skrininga pokažu visok rizik za neki poremećaj, mogu se preporučiti dodatni dijagnostički testovi, poput amniocenteze ili biopsije horionskih čupica (CVS).
Kako se pripremiti za porod? Koji su savjeti za trudnice u tom periodu?
Priprema za porod uključuje:
- Pohađanje trudničkih tečajeva: za upoznavanje s procesom poroda.
- Pripremu torbe za bolnicu: s potrebnim stvarima za majku i bebu.
- Vježbe disanja i opuštanja: za lakši porod.
U pripremi je izrada “Plana poroda”, pisani dokument u kojem će trudnica artikulisati svoje želje a koje ćemo pokušati obezbijediti joj u skladu sa mogućnostima porodilišta. Primjerice: gdje želite roditi, da li želite da vaš partner priustvuje porodu, potpune informacije o toku poroda, higijenska priprema za porod, korištenje medicinskih sredstava tokom poroda, kontakt sa bebom po porodu, skrb o bebi nakon poroda, posjete, itd.
Koliko je važno pratiti zdravlje majke tokom trudnoće i kako to utiče na bebu?
Zdravlje majke direktno utiče na razvoj bebe. Redovni pregledi omogućavaju praćenje i pravovremeno otkrivanje potencijalnih problema, što doprinosi zdravom razvoju fetusa.
Koje su najčešće zablude o trudnoći i porodu koje ste primijetili kod trudnica?
Neke uobičajene o trudnoći i porodu zablude uključuju:
- “Trudnice ne smiju vježbati”: umjerena fizička aktivnost je zapravo preporučljiva (šetnja, plivanje, joga i slično).
- “Treba jesti za dvoje”: preporučuje se uravnotežena ishrana, NE duplo veći unos kalorija. Uravnotežena ishrana: bogata voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i proteinima. Unos folne kiseline: posebno važan u prvom trimestru, a prema novim smjernicama potrebno je koristiti prenatalne suplemente tokom cijele trudnoće i tokom prvih par mjeseci dojenja. Ograničavanje kofeina i izbjegavanje alkohola.
- “Seksualni odnosi su zabranjeni”: ako nema komplikacija, seksualni odnosi su dozvoljeni, naravno zaštićeni odnosi zbog rizika spolne infekcije.
Koliki je prosječan broj poroda godišnje u Travniku i kako se to mijenja tokom godina?
Prema dostupnim podacima, broj poroda u Travniku u zadnjih 10 godina nije mnogo varirao, te se kretao u prosjeku između 1000-1100 poroda. S tim da bi prvi put ove godine taj broj mogao iznositi ispod 1000 a uzrok je naravno negativan prirodni prirast koji je prisutan već duže vrijeme u našoj zemlji.
Za kraj da li imate neki savjet za trudnice?
Ostanite pozitivne i informisane. Redovno posjećujte ljekara, pratite upute o ishrani i fizičkim aktivnostima, te se pripremite za dolazak bebe. Ne ustručavajte se postavljati pitanja i tražiti podršku od zdravstvenih profesionalaca.