dr Adnan Muslimović: Ključni pregledi, savjeti za zdravlje i priprema za najsretniji trenutak u životu svake trudnice

Najvažnije je da svaka trudnica sluša vlastito tijelo, da u zadnjim sedmicama trudnoće se maksimalno posveti sebi, psihički da se pripremi za prođaj.

Piše: dr Adnan Muslimović,  specijalista ginekologije i akušerstva

Kontrola trudnoće ili vođenje trudnoće od ključne je važnosti za zdravlje trudnice i pravilan razvoj bebe. Redovni pregledi, ultrazvučne analize i laboratorijski nalazi omogućavaju praćenje svih faza trudnoće, prepoznavanje eventualnih rizika te pravovremeno reagovanje na moguće komplikacije. Uz to, zdrav način života, pravilna ishrana, fizička aktivnost i emocionalna podrška dodatno doprinose uspješnom ishodu trudnoće.  O ovim temama smo razgovarali sa dr Adnanom Muslimoviće, specijalistom ginekologije i akušerstva i DZ Gračanica.

Biografija: Adnan Muslimović, rođen 26.09.1988 godine u Gračanici, odrastao u selu Rašljeva. Osnovnu školu završio u Miričini odlični uspjehom, a srednju medicinsku školu u Gračanici kao učenik generacije. Nakon toga upisujem medicinski fakultet Univerzitet u Tuzli, isti završavam 2014 godine te počinjem raditi u DZ Gračanica u SHMP. 2019 godine upisujem specijalizaciju u UKC Tuzla iz ginekologije i akušerstva i istu završavam 2024 godine.  Trenutno zaposlen u DZ Gračanica kao ljekar specijalista ginekologije i akušerstva. Oženjen, i otac jednog dječaka. 

Šta podrazumijeva vođenje trudnoće i zašto je to važno za zdravlje trudnice i bebe?

Kontrolisanje trudnoće ili vođenje trudnoće, kako se kod nas obično kaže, podrazumijeva sve preglede i testove koje trudnice treba da obave tokom trudnoće. Tokom vođenja, odnosno kontrolisanja  trudnoće, liječnik ima zadatak da prati i kontroliše zdravlje trudnice i rast i razvoj bebe.

Tokom vaše prve posjete liječnik će prvo porazgovarati sa vama i raspitati se o vašem zdravstvenom stanju, eventualnim bolestima i lijekovima, ako ih koristite, kao i prethodnim operacijama. Za vašeg ginekologa je također veoma bitna informacija o menstruacijama, npr. dužina trajanja, kako su prošle prethodne trudnoće i o eventualnim problemima i stanjima vezanim za ginekologiju, kao i datum posljednje menstruacije, uraditi UZ pregled te  preporučiti da uradite određenje testove kao i laboratorijske nalaze.

Koji su osnovni pregledi koje trudnica treba redovno obavljati tokom 9 mjeseci trudnoće?

U normalne, nekomplikovane trudnoće, trebalo bi da se obavi ukupno 8 do 10 pregleda, te 4 ultrazvučna pregleda i to prvi po izostanku menstruacije u periodu između 6 i 8 nedjelje, zatim drugi ultrazvučni  pregled između 13 i 14 nedjelje kada treba obratiti pažnju na morfologiju ploda te hromozomske aberacije i u korelaciji sa ostalim nalazima odrediti veličinu trudnoće i termin porođaja. Treći ultrazvučni pregled se radi između 18 i 22 nedjelje kada treba provjeriti morfologiju ploda sa posebnim akcentom na ehokardiografiju uz praćenje biometrije i fetalnog rasta ploda i četvrti pregled vrši se između 32 i 34 nedjelje s ciljem otkrivanja eventualnih devijacija fetalnog rasta rizika za to kao sto je procjena zrelosti posteljice, količina plodove vode a po mogućnosti i stanja fetoplacentne cirkulacije.

Kako se planira raspored pregleda tokom trudnoće, i zašto je važno pridržavati se tog plana?

Svaka trudnica bi trebalo nakon postavljanja dijagnoze trudnoće, tj ultrazvučne potvrde da se radi o normalnoj, intrauterinoj trudnoći doci na pregled u periodu između 8-10 nedjelje i tada se otvara trudnički karton. U međuvremenu bi trebala uraditi osnovne laboratorijske pretrage, KG, Rh faktor, i testove. Ostali obavezni pregledi obično idu jednom mjesečno do 28-e nedjelje trudnoće, zatim svake tri  sedmice do 34-e nedjelje, potom svake 2 nedjelje do 38 nedjelje, i potom jednom sedmično do termina, a nakon toga svaka dva dana do porođaja.  Ovo je važno kako bi se adekvatno pratio rast i razvoj ploda, uočile eventualne anomalije razvoja ili zastoj u rastu, i kako bi se adekvatno pratilo zdravstveno stanje majke.

Koji su najvažniji parametri koje ljekar prati tokom redovnih pregleda (krvni pritisak, analiza krvi, ultrazvuk)

Najvažniji parametri su mjerenje tjelesne težine, krvnog pritiska, krvne slike, ŠUK-a, a u prvim sedmica trudnoće, KG , Rh factor, TORCH, te brisovi. Zavisno od stanja majke i prisustva drugih komorbiditeta rade se i dodatne analize i pretrage. Naravno  ultrazvučni pregledi su neizostavna dio, a prethodno sam već rekao u kojim sedmicama su neizostavni, i naravno pred sam termin porođaja radi se kardiotokografija.

Da li postoje pregledi koji su obavezni i ne bi smjeli biti preskočeni?

Naravno da postoje. To je svakako prvi pregled za utvrđivanje trudnoće, potom pregled između 11 i 13 nedjelje trudnoće kada se radi fetalni screening, potom između 18 i 22 nedjelje trudnoće kad se radi organoskrining, te a 32-34  nedjelje trudnoće kada se radi procjena prirasta tjelesne težine.

Kako se prati rast i razvoj bebe tokom trudnoće, i koji su ključni znakovi na koje treba obratiti pažnju?

Redovnim UZ pregledima i mjerenjima određenih parametara i poređenja sa sedmicama od izostanka menstruacije, te također pređenje mjera između dva UZ nalaza. Od mjera se uzima obim glavice, udaljenost između biparijetalnih kostiju, obim trupa i dužina femura. Ukoliko imamo odstupanje više od dvije sedmice u odnosu na amenoreju ili dva uzastopna UZ mjerenja radi se o zastoju u rastu ploda i tada se poduzimaju neke od mjera, eventualno hositalizacija. Također bitan parameter jeste i količina plodove, vode,  zrelost posteljice kao i doplerska mjerenja u trudnoći.

Šta je to što bi trudnica posebno trebala pratiti kod svog zdravlja (npr. simptomi koji mogu ukazivati na komplikacije)?

Porast tjelesne težine veći od dozvoljenog ( normalno otprilike 1 kg mjesečno),  porast krvnog pritiska, glavobolja, vrtoglavice, povraćanje, oticanje potkoljenica, omaglice,  opsta slabost, bolovi u stomaku i krvarenje.  I naravno pratiti pokrete ploda. Bilo koji od ovih simptoma ili odstupanje od uobičajenih pokreta ploda je znak da se treba javiti na pregled nadležnom ginekologu.

Kako određeni faktori poput ishrane, fizičke aktivnosti i stresa utiču na zdravlje trudnoće, i šta bi trudnice trebalo da znaju o tome?

Ishrana je među najvažnijim parametrima za dobro zdravlje i napredak trudnice i ploda. Veoma je bitna uravnotežena i raznovrsna prehrana (prednost dajte neprerađenoj i mediteranskoj prehrani bogatoj omega-3 masnim kiselinama). Također fizička aktivnost je veoma bitna, lagana šetnja u prirodi bar pola sata dnevno, i naravno obavezno izbjegavati stresne situacije te sto vise boraviti u prirodi. Također trudnice bi trebale izbjegavati duhanski dim, alkohol, kofein u pićima i hrani, prerađenu hranu i hranu bogatu industrijskim šećerima, lijekove bez jasne medicinske indikacije. Također treba da izbjegavaju dugotrajan fizički napor.

Koje su preporuke za pripremu trudnice za porođaj, i na šta treba obratiti posebnu pažnju u posljednjim mjesecima trudnoće?

Najvažnija je psihofizička priprema trudnice za porođaj. Priprema za porođaj uz akušerski tim može započeti od dvadeset sedme nedjelje trudnoće, uz saglasnost ginekologa, i tu su  zaista od izuzetnog značaja kursevi za trudnice. Trudnica na pripremama dobija izuzetno važne informacije: kada da krene na porođaj, odnosno na koji je način priroda obavještava da je porođaj počeo, uči da prepozna kontrakcije i šta znači kada pukne vodenjak, da napravi razliku između bistre i zelene plodove vode, tj. da zna kako da reaguje ako je plodova voda zelena, da se ne uplaši kada vidi sluzavi čep na svom vešu, da se odmah javi ljekaru ukoliko se javi krvavljenje, da nauči da prepozna kritične situacije. Osnov pripreme za porođaj je učenje relaksacije kroz tipove disanja. Tehnike disanja, koje se razlikuju kao tri tipa disanja, važne su u porođaju. Po fazama porođaja i vrsti kontrakcija trudnica može da koristi prvi i drugi tip disanja, a u prelaznoj fazi treći tip.  Tako dišući buduća mama aktivno učestvuje u svom porođaju.  Pravilnim disanjem tokom kontrakcije snabdijeva optimalno svoju bebu kiseonikom. Također veoma bitna je i podrška partnera i porodice. Najvažnije je da svaka trudnica sluša vlastito tijelo, da u zadnjim sedmicama trudnoće se maksimalno posveti sebi, psihički da se pripremi za porođaj, da nauci da na vrijeme prepozna neka stanja koja zahtijevaju da se odmah javi u porodilište.

I na kraju je najvažnije da uživa u tim trenutcima, da se maksimalno posveti sebi i pripremi za najljepši događaj u njenom životu.