Dijana Maslić: Najkvalitetnija autosjedalica je ona koja odgovara razvojnoj fazi vašeg djeteta, vašem automobilu i vašim navikama

Pravilna upotreba autosjedalica za dijete smanjuje vjerovatnoću smrti dojenčadi za oko 70%, a malog djeteta za 54%.

Dijana Maslić, savjetnica za nošenje

Dijana Maslić je diplomirana ekonomistica, savjetnica za nošenje i savjetnica za autosjedalice. Dijana je supruga i majka te je voditeljica prodaje u kompaniji Intuspharma.

Dijana je savjetnica za nošenje i za autosjedalice. Pored toga Dijana je i majka djevojčice Une koja je bila jedan od motiva da se Dijana educira za savjetnicu za nošenje i autosjedalice. Svjesni smo koliko su važne autosjedalice, ali isto znamo da mnogo roditelja ne znaju pravilno da postave u auto autosjedalicu, kao i to koja je sjedalica odgovarajuća. Tim povodom smo razgovarali sa Dijanom.

Koliko i zašto je važno imati kvalitetnu sjedalicu?

Da bismo uopšte razumjeli zašto su autosjedalice za djecu i sigurnosni pojasevi za starije putnike nepohodni tokom vožnje, važno je znati šta se dešava sa vozilom i putnicima u slučaju iznenadnog zaustavljanja ili sudara. Fizika i prvi Newtonov zakon kažu: jednom kada je objekt u pokretu, nastavit će se kretati istom brzinom i u istom smjeru sve dok neka vanjska sila ne izazove promjenu tog stanja. 

Osnovna uloga dječjih autosjedalica i sigurnosnih pojaseva je da zadrže putnike na mjestu i smanje uticaj sila udara na osjetljive dijelove tijela putnika. Da bi dijete kao putnik dobilo potpunu zaštitu dječijeg sistema vezanja – autosjedalice, taj sistem mora biti prikladan za dijete, dijete mora biti pravilno vezano i sam sistem mora biti pravilno postavljen u automobil.

Kroz savjetovanja koja prolazim sa roditeljima, ono što primarno uvijek kažem – najkvalitetnija autosjedalica je ona koja odgovara razvojnoj fazi vašeg djeteta, vašem automobilu i vašim navikama. Šta to znači u praksi? Sama cijena i brand određene autosjedalice ne znači ništa, niti će zaštiti vaše dijete, ukoliko se ne može ispravno učvrstiti u automobil koji koristite, te ukoliko dijete nije ispravno vezano. Također, ukoliko dijete nije u odgovarajućoj autosjedalici u skladu sa svojim uzrastom i razvojnim fazama, direktno je izloženo većem riziku od povreda.

 

Možete li nam reći kako odabrati jednu autosjedalicu?

Pravilna upotreba autosjedalica za dijete smanjuje vjerovatnoću smrti dojenčadi za oko 70%, a malog djeteta za 54%. Također, smanjuje rizik od ozbiljnih povreda, i to čak do 92% autosjedalice koje su postavljene u suprotnom smjeru vožnje i do 60% za autosjedalice koje su postavljene u smjeru vožnje. Na žalost, terenski podaci pokazuju da se u BiH manje od 10% autosjedalica koristi ispravno. 

Prije kupovine autosjedalice, potrebno je provjeriti sljedeće stavke:

  • Utvrditi kojoj fazi dijete pripada – visina, težina, dob (stepen fizičkog razvoja)
  • Provjeriti sisteme vezanja u automobilu (pojas automobila, isofix, top tether/sidrena kuka, podni pretinci)
  • Provjeriti da li autosjedalica koju biramo ima važeći atest – autosjedalica mora imati narandžastu naljepnicu sa oznakom ECE R44/04 ili R129/i-Size
  • Provjeriti sisteme vezanja u automobilu za konkretnu autosjedalicu i probati da li se taj model može pravilno učvrstiti u automobil – kada ste odabrali konkretan model, to znači da ćete prije same kupovine probati u automobilu, sa djetetom
  • Provjeriti da li se dijete može jednostavno vezati u autosjedalicu .

Roditelji su često zbunjeni, pa volim savjetovati sljedeće:

  • Prva faza – autosjedalica okrenuta unazad. Novorođenče i mala djeca se trebaju voziti u autosjedalicama sa oznakom 0/0+ (10kg/13kg). Ove autosjedalice su oblikovane tako da pruže najbolju moguću zaštitu od rođenja, pa barem do dobi 15-18mjeseci, kada nastupa okoštavanje skeleta vrata. Takve autosjedalice se postavljaju unazad, suprotno od smjera vožnje, a dijete u poluležeći položaj. U ovom položaju naslon autosjedalice podržava cijelu glavu, vrat i leđa. Za prvu autosjedalicu birajte tzv. „jaje“. Kada dijete visinom i težinom preraste „jaje“, tada birate tzv. kombinovane autosjedalice, najčešće sa oznakom 0+/1 i slično, i dalje u suprotnom smjeru. Iako nalazimo odobrenje proizvođača za prelazak u smjer vožnje sa 9kg, preporuke stručnjaka su 10kg, samostalan hod i minimalno 15 mjeseci starosti. Idealno i daleko sigurnije da u suprotnom smjeru dijete ostane što duže!
  • Druga faza – autosjedalica okrenuta prema naprijed. Mala djeca imaju skeletnu strukturu koja se još uvijek razvija, te im je potrebna dodatna zaštta koju sigurnosni pojas automobila ne može pružiti. Autosjedalice koje se postavljaju u smjeru vožnje posjeduju integrisani sistem vezanja, odnosno vezanje u tzv. 5 tačaka, sa oznakom grupa II (9-18kg), a postoje i one do 25 kg. Djeca bi trebala biti vezana u 5 tačaka barem do 4 godine starosti, te minimalno 15 kg.
  • Treća faza – buster ili pomoćno postolje. U ovu grupu i fazu spadaju autosjedalice čija je osnovna svrha prilagođavanje sigurnosnog pojasa automobila veličini djeteta. Namijenjena su djeci koja su prerasla vezanje u 5 tačaka, ali još nisu dovoljno fizički razvijena za direktno vezanje sigurnosnim pojasom, imaju više od 15 kg i iznad 4 godine starosti. Djeca se u busterima vežu sigurnosnim pojasom automobila. Također, preporuka je da se što duže koristi buster sa naslonom, zbog bočne zaštite koju pruža.
  • Četvrta faza – sigurnosni pojasevi. Kada je dijete doseglo 150 cm ili 36 kg, te je preraslo standardni buster, a putanja sigurnosnog pojasa ide ispravno može se preći na vezanje bez bustera/pomoćnog postolja. 

  • Da li je potrebno dodatno nešto obezbijediti kako bi vožnja bila udobnija? 

Opet ću naglasiti primarnu preporuku – dijete treba biti u autosjedalici koja je prikladna za njegov uzrast, koja je pravilno učvršćena u automobil (na način koji je proizvođač odredio za konkretan model), te pravilno vezano u autosjedalici. To znači da pojaseve zatežemo do kraja, provjerimo da se pojasevi nisu nigdje uvrnuli, pratimo da ne izgubimo dijelove koji su originalno došli uz autosjedalicu (jastučići na pojasevima i kopči), te pratimo razvoj našeg djeteta u odnosu na model autosjedalice koju imamo. 

Dodatno, želim skrenuti pažnju na nešto što viđam svakodnevno – prodaju „dodatne opreme“, sa vrlo emotivnim porukama upravo na udobnost. Neki od proizvoda koji se spominju u reklamama su: „univerzalni umeci/presvlake protiv znojenja“, igračke, jastuci, trake za glavu, plišane igračke da pojas „ne žulja“… Sve to može biti jako opasno! Ti proizvodi nisu testirani s konkretnim modelom autosjedalice, te je nemoguće znati kakav uticaj mogu imati kada je u pitanju sigurnost – ometanje zatezanja pojasa, sputavanje prirodne putanje tijela pri kočenju, rizik od gušenja, zapaljivost materijala… Samo dodaci koje je proizvođač konkretne autosjedalice testirao i odobrio mogu se koristiti. 

Svjedoci smo da tokom zimskih mjeseci roditelji postavljaju djecu u sjedalicama  u jaknicama, skafanderima. Da li je to ispravno kopčanje?

Na žalost, vezanje u debelim jaknama ili skafanderima nije ispravno, naprotiv može biti vrlo opasno. Da bi autosjedalica vašeg djeteta ponudila maksimalnu zaštitu u sudaru ili pri jačem kočenju, pojasevi moraju biti što bliže djetetu, bez da bilo šta ometa njihovu putanju. Što je više slojeva (odjeće) između djeteta i pojasa, teže je dijete pravilno postaviti i osigurati sigurnosni sistem. Pojas može na prvu izgledati kao da pristaje preko jakne ili kaputa, te da je maksimalno zategnut, ali u slučaju sudara ili kočenja, pojas se zateže i istiskuje se dodatni zrak između slojeva, čak i par dodatnih cm, te pojasevi postaju previše labavi da bi zaštitili dijete. Labavi pojas neće obaviti ono što mu je namjena, a to je zaustaviti dijete da ne dođe do većih povreda, a u najgorem slučaju dijete može iskliznuti ispod pojasa autosjedalice i ispasti iz sjedišta.  Znači skinite zimsku jaknu, skafander pri ulasku u automobil, djetetu obucite tanku trenerkicu od flisa, zakopčajte i zategnite pojaseve, a dijete prekrijte dekicom. 

Do koje godine je najbolje da dijete sjedi u sjedalici?

Ono što uvijek volim skrenuti pažnju – prema sigurnosnim preporukama, ali i prema zakonskoj regulativi u BiH, svi putnici u vozilu su dužni koristiti sigurnosne pojaseve za vrijeme vožnje. To znači i mama koja se gura na zadnjem sjedištu pored autosjedalice! Sigurnosne preporuke i zakonska regulativa definišu obavezu korištenja autosjedalica i pomoćnih postolja u skladu sa uzrastom djeteta, do 12 godina starosti. Dodatno, autosjedalica se treba koristiti od rođenja, to znači iz porodilišta bebu kući odvesti u autosjedalici!

Za kraj imate li neku poruku za roditelje?

Neka djeca ne vole biti sputana u autosjedalici i bune se kad su u nju vezana. Za neke roditelje ovo može biti ogroman test i često dolaze u iskušenje da u tim momentima dijete izvade iz autosjedalice i nastave se tako voziti. Ono što je bitno zapamtiti u trenucima takvog iskušenja je da se sudar može dogoditi u bilo kojem trenutku i da, koliko god da su plač ili pobuna djeteta teški za slušati ili gledati, kad vožnja završi oni će prestati a dijete će biti sigurno. S druge strane, posljedice po nevezano dijete u sudaru mogu biti katastrofalne.

Važno je zapamtiti da vozač uvijek i u svakom trenutku treba biti fokusiran, i očima i rukama i mislima, na cestu i njenu okolinu, da ne uzrokuje sudar i da bude spreman izbjeći ga ukoliko neki drugi vozač učini pogrešku. Ako dijete zahtjeva pažnju, i za dijete i za vozača najsigurnije je da vozač pronađe sigurno mjesto pored ceste na koje se može zaustaviti i tek tada se posvetiti zadovoljavanju djetetovih potreba. Osnovna i najvažnija potreba djeteta kad se vozilo kreće je da bude sigurno, a to se može osigurati jedino ako je vozač fokusiran na vožnju.