Anita Oborović: Patronažna sestra treba poticati majku na dojenje i objasniti sve prednosti i blagotvorne učinke koje dojenje ima za dijete i majku

Prilikom posjete patronažne sestre, ključno je educirati majku o pravilnim tehnikama dojenja.

Intervju: Anita Oborović, patronažna sestra

Anitom Oborovi je patronažnom sestrom, koja nas vodi kroz svoj put u ovoj izazovnoj i izuzetno važnoj profesiji. Anita je s velikim entuzijazmom odabrala karijeru primalje i patronažne sestre, a njen rad podrazumijeva svakodnevnu podršku majkama i novorođenčadima. Kroz svoju priču, Anita će podijeliti svoja iskustva i savjete, kao i važne smjernice koje pomažu majkama da se nose s izazovima postporođajnog perioda. Uz to, saznat ćemo kako patronažna sestra doprinosi zdravlju porodilje  i koliko je njena uloga važna u ovom osjetljivom periodu života. U nastavku vam donosimo intervju sa Anitom.

Možete li nam opisati vaš put do postajanja patronažnom sestrom i šta vas je motivisalo da izaberete ovu profesiju?

Kada sam upisala srednju medicinsku školu nisam imala viziju što bih radila i da li je to posao koji ja želim raditi, ali kako je vrijeme odmicalo sve više sam spoznavala stvari koje volim  i prepoznavala se u ovome poslu. Motivacija za ovaj poziv mi je bila profesorica Zdravstvene njege koja je bila pravi primjer Primalje i onog što ja želim biti. Tako sam upisala Fakultet zdravstvenih studija u Mostaru, smjer Primaljstvo. Nakon završene tri godine fakulteta dobila sam posao u Domu zdravlja Kreševo sa svojim zvanjem. Uz posao sam vanredno upisala dvije godine Diplomskog studija, a za koji dan očekujem obranu diplomskog rada sa zvanjem Diplomirane primalje. Prije svega, ovo je posao koji morate voljeti i birati srcem jer drugačije ne možete raditi .

Kako izgleda vaš tipičan radni dan u domu porodilje? Koji su najvažniji zadaci koje obavljate tokom posjeta?

Roditelje nakon izlaska iz bolnice kontaktiraju me i dogovaramo termin našeg prvog susreta. Dolaskom u dom obitelji mi je jako važno da prilikom razgovora i prvog susreta, pregleda novorođenčeta bude tu i otac a što manje ostalih ukućana radi lakše komunikacije, interakcije i  opuštenosti. Razgovor započinjemo od tijeka trudnoće, poroda kakav je bio do trenutka izlaska iz bolnice. To su sve smjernice koje mi olakšavaju kako pristupiti majci i prepoznati stvari koje je tište i u tom momentu za nju izgledaju nerješive.

Nakon toga slijedi pregled bebe kako bih ja rekla od „glave do pete“, gdje obraćam pažnju na kosti glave i kako srastaju, postoje li tzv. u narodu tjemenjače, oči, koje mogu biti od velikog značaja prilikom pojave žutice, tonuse mišića, pupak te genitalna područja, razvoj šaka, stopala, prstiju ,izgled i boja kože. Nakon pregleda i upoznavanja bebe, slijedi vaganje vizualno pokazivanje kupanja i postupak oko pupčanog bataljka, rezanje noktića. Kad završim posao oko bebe, gdje je ušuškamo ona već tad budu umorne i razdražljive, tad im je potrebna majčina bliskost i kontakt kože na kožu, taj trenutak iskoristim za pregled dojki kod majke i savjete za dojenje. Dogovaramo idući susret, prvu posjetu s pedijatrom, vakcinisanje, stvari vezane za papirologiju i vrijeme za postavljena pitanja koje majke i očevi imaju za mene.

Koji su najčešći problemi sa kojima se porodilje suočavaju u postporođajnom periodu, i kako im pomažete da se nose s njima?

Najčešći problemi sa kojima se porodilje suočavaju u postporođajnom periodu su dojenje i njega pupčanog bataljka. Nešto više o dojenju ću reći u narednom odgovoru. Jedan od najvećih savjeta je kad kažete roditeljima da pupčani bataljak ne boli iako naizgled nije baš lijep prizor, pogotovu kad ste prvorotka i prvi put se susrećete s tim.

Savjeti za njegu pupka:

  • Pupak treba njegovati barem jednom dnevno, a ako se gaza namoči ili uprlja, potrebno ju je promijeniti.
  • Potrebni materijali za njegu uključuju: gazu (po mogućnosti s obrađenim rubovima kako končići ne bi ušli u ranicu), tekućinu za čišćenje Octenisept sprej.
  • Važno je očistiti kožu oko pupka, rubno područje i dno pupka. Pupak treba očistiti Octenisept sprejom.
  • Novom, čistom gazom treba očistiti i sam batrljak laganim pritiscima. Ovo će, osim dezinfekcije, ubrzati i sušenje pupka.
  • Nakon čišćenja, batrljak treba zaviti u čistu i suhu gazu.
  • Gazom u kojoj je umotan batrljak najbolje je pričvrstiti rubom košuljice, a ne rubom pelene, koja se brzo smoči.
  • Dok pupčani batrljak ne otpadne, gornji rub pelene treba spustiti kako pupak ne bi bio umotan u pelenu.

Ako je dijete nemirno i plače tijekom njege pupka, vjerojatno je riječ o neugodnom osjećaju hladnoće od čišćenja, a ne o boli. Najbolje je umiriti dijete maženjem i nježnim tepanje. Pupčani batrljak obično otpadne za tjedan do dva, ali ranica ostaje još neko vrijeme. Dok ne zaraste, njega se nastavlja kao i obično. Na ranu nakon njege treba stavljati čistu gazu sve dok se ne stvori krastica, koja će brže otpasti ako je stalno suha i izložena zraku .

Kako pristupate savladavanju izazova u vezi sa dojenjem, kao što su bolne bradavice, niska proizvodnja mlijeka ili problemi sa vezivanjem bebe?

Od 30-ih do 60-ih godina prošlog stoljeća, primijećeno je smanjenje stope dojenja, osobito u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je broj dojene djece otpuštene iz rodilišta pao s 80% na 20%. Međutim, kontinuirano poticanje dojenja dovelo je do povećanja te stope na više od 60% danas. Majčino mlijeko predstavlja idealnu hranu za novorođenčad. Prema preporukama Američkog društva ginekologa i opstetričara, majčino mlijeko osigurava visoko kvalitetne i dobno-specifične hranjive sastojke za novorođenčad. Osim toga, majčino mlijeko sadrži imunološke čimbenike, antibakterijsku zaštitu te sastojke koji potiču rast i diferencijaciju stanica.

Kolostrum, tamno žućkasti gusti sekret iz dojke, pojavljuje se na početku dojenja, obično drugi dan nakon porođaja . U usporedbi sa zrelim majčinim mlijekom, kolostrum sadrži više minerala i proteina, posebice globulina, ali manje šećera i masti. Sekrecija kolostruma traje oko pet dana, postupno prelazeći u zrelo majčino mlijeko tijekom sljedeća četiri tjedna .

Tijekom babinja, bradavice zahtijevaju dodatnu njegu kako bi se spriječile bolne i oštećene bradavice. Čišćenje areola čistom vodom prije i nakon dojenja može pomoći u sprječavanju iritacija uzrokovanih nakupljanjem sasušenog mlijeka. Kod liječenja bolnih i oštećenih bradavica jednako pomažu lanolin ili premazivanje bradavica ljudskim mlijekom, a uvlačene bradavice mogu se nježno izvući prije podoja kako bi se olakšalo dojenje . Ovi pristupi mogu pomoći u smanjenju nelagode i poboljšanju iskustva dojenja.

Dojenje nije preporučljivo ženama koje nekontrolirano uzimaju određene lijekove, alkohol, koje su inficirane HIV-om, čije dijete ima galaktozemiju, koje imaju aktivnu i neliječenu tuberkulozu ili koje su na terapiji za rak dojke. Iako se citomegalovirus i virus hepatitisa B izlučuju u mlijeku, to nije kontraindikacija za dojenje ako novorođenčad seropozitivnih majki preventivno prime imunoglobuline protiv hepatitisa B. Žene s aktivnim herpesom simplex mogu dojiti ako su bradavice neoštećene. U prvih 24 sata nakon početka dojenja, nije neuobičajeno da majka doživi promjene u dojkama, kao što su napetost, otvrdnuće, čvoraste konzistencije te povišenje tjelesne temperature. Važno je isključiti druge uzroke, poput infekcija. Za liječenje ovih simptoma koriste se specijalni grudnjaci, ledeni oblozi i analgetici. Ponekad je potrebno izdajanje na početku, ali tegobe obično prolaze nakon nekoliko dana. Majčino mlijeko je najdostupnija i najjeftinija prehrana za dojenčad. Osim što sadrži sve potrebne sastojke za rast i razvoj djeteta, potiče i jača imunološki sustav te štiti od infekcija dišnog, urinarnog i probavnog sustava. Također poboljšava intelektualni razvoj i donosi koristi za majku, poput smanjenja učestalosti slabokrvnosti, raka dojke i jajnika, pomaže u gubitku kilograma nakon porođaja, pospješuje emocionalno povezivanje s djetetom i smanjuje rizik od postporođajne depresije.

Prilikom posjete patronažne sestre, ključno je educirati majku o pravilnim tehnikama dojenja. Važno je pokazati različite položaje koji olakšavaju dojenje, te naglasiti da je udobnost majke i djeteta od najveće važnosti. Svaki podoj treba započeti drugom dojkom kako bi se spriječilo nakupljanje viška mlijeka u jednoj dojci, što može dovesti do upale.

Položaji za dojenje uključuju:

  • Položaj kolijevke
  • Križni hvat
  • Položaj „nogometne lopte“
  • Bočni ležeći položaj
  • Dojenje na leđima
  • Dojenje s jastukom za dojenje

Pravilno postavljanje djeteta na dojku podrazumijeva da će dijete, na podražaj, široko otvoriti usta, a majka će ga brzo privući prema prsima, stavljajući u njegova usta što veći dio areole. Cijela bradavica treba biti duboko u ustima, jezik se treba nalaziti ispod bradavice, a donja usnica treba biti izvrnuta prema van. Majka će rukama pridržavati dojku i pomoći djetetu u dojenju. Prilikom prve posjete, patronažna sestra će procijeniti uspješnost dojenja i identificirati moguće prepreke s kojima se majka suočila. Bitno je da majka pokaže kako doji, a patronažna sestra će joj pomoći prilagođavanjem položaja i upotrebom jastuka kako bi dojenje bilo što ugodnije. Patronažna sestra će promatrati način na koji dijete sisa i pokazati majci kako prepoznati pravilno sisanje.

Patronažna sestra treba poticati majku na dojenje i objasniti sve prednosti i blagotvorne učinke koje dojenje ima za dijete i majku. Treba informirati majku o postojanju grupa za potporu dojenju koje mogu pružiti pomoć i sigurnost u ispravnost dojenja. Ključno je održavati dobru komunikaciju između majke i patronažne sestre, kako bi majka znala kome se može obratiti za stručnu pomoć u slučaju problema. Također, savjetnice za dojenje mogu pružiti korisne savjete i rješenja za trenutne probleme.

Koje su najvažnije preporuke koje dajete majkama kako bi sprečile pojavu mastitisa?

Najvažnije preporuke majkama kako spriječiti pojavu mastitisa:

Odmarajte – Iako djeluje nemoguće odmoriti dok brinete o novorođenčetu, potrudite se prilegnite i opustite se kad god imate priliku. Ako možete da računate na pomoć partnera ili nekog člana porodice, tim bolje, jer ovo je vrijeme da se posvetite sebi što je više moguće.

Praznite grudi – Ako još uvijek ne pijete neku terapiju koja bi onemogućavala dojenje, hranite svoju bebu češće nego inače i to najprije ponudite onu dojku u kojoj osjećate tegobe, ali obavezno koristite obe. Ukoliko ne smijete dojiti, u svakom slučaju je veoma važno izdajatati se nježno i ispraznite grudi koliko je moguće.

Pravilni položaji postavljanja novorođenčeta na dojku

Masaža grudi – Jedna od najvažnijih stvari koje treba savladati već u porodilištu jeste pravilna masaža grudi, koja će pružiti značajno olakšanje i opustiti kanaliće, a najvažnije je da ne pritiskate prejako i masirate dojku vrhovima prstiju od spoljnih dijelova grudi prema bradavicama.

Idealno je masirati grudi ispod tuša, kada će vam još više prijati. Hidrirajte se – Ultimativni savjet za većinu zdravstvenih problema jeste piti što više vode, pa ni masititis nije izuzetak. Potrebe za vodom rastu dok žena doji, a ona će pomoći i u proizvodnji mlijeka i u otčepljivanju zastojnih mliječnih kanala.  Preporučuje se dojiljama  13 čaša vode dnevno, a ako ne možete popiti toliko vode, obavezno dodajte sokove od cijeđenog voća i biljne čajeve.

Kada i kako prepoznajete prve simptome mastitisa i šta savjetujete porodiljama da rade u tim situacijama?

Simptomi mastitisa se obično manifestiraju jako brzo te uključuju:

  • osjetljive, tople i otečene grudi
  • bol i peckanje tijekom dojenja
  • crvenilo kože
  • malaksalost
  • visoku temperaturu

Također, često se javlja i mala oteklina na mjestu upale. Vrlo rijetko mastitis zahvaća obje dojke. Kod liječenja mastitisa važno je napomenuti kako ne bi trebali prestajati s dojenjem. Dojenje uz upalu kao što je mastitis je potpuno sigurno za vaše dijete jer će ga antitijela u vašem mlijeku zaštititi od bilo kakve infekcije. Iako će dojenje za vas vjerojatno biti bolnije nego inače, poslije će vam pružiti olakšanje. U suprotnom, ako prestanete s dojenjem, simptomi bi se mogli znatno pogoršati i to bi moglo produžiti upalu. Za početak je vrlo bitno da se odmarate što je više moguće, a isto tako i dojite, jer će se dojenjem začepljeni kanalići osloboditi, a mlijeko će ponovno slobodno teći. Svakako obratite pažnju na djetetov položaj za vrijeme dojenja. Dijete bi trebalo biti licem okrenuto prema vama, tako da ne mora okretati glavu kako bi zahvatilo bradavicu. Neposredno prije dojenja, preporučujemo da na dojke primjenite tople obloge, te da nježno masirate područje začepljenja. Vrlo je bitno da za vrijeme mastitisa nosite udobnu odjeću, te ako možete, da izbjegavate grudnjake koji vam pružaju neugodu. Ukoliko se stanje ne počne poboljšavati, a bol postane nepodnošljiva, odmah kontaktirajte liječnika, jer u suprotnom bakterijski mastitis može dovesti do stvaranja gnojnog čira u dojci na mjestu upale. Isto tako, posavjetujte se sa liječnikom oko uzimanja lijekova za bolove. Blagi oblik mastitisa najčešće prolazi kroz 24 sata, a oteklina i bol se ubrzo smiruju. Isto tako, crvenilo na mjestu upale se može zadržati neko vrijeme i nakon povlačenja mastitisa. Bakterijski mastitis traje duže i liječnici obično kod ovakvog oblika preporučuju liječenje antibioticima. Ako se stanje i poslije uzimanja antibiotika ne popravi, svakako ponovno kontaktirajte liječnika.

Da li imate neki savjet za porodilje koje se osjećaju iscrpljeno i preopterećeno tokom prvih mjeseci   nakon porođaja?

Strategije za balansiranje između obiteljskih i osobnih potreba

Roditeljski burnout neće nestati sam od sebe. Ključno je napraviti promjene koje će vam omogućiti da vratite ravnotežu između brige za obitelj i vlastitih potreba.

  • Postavite realna očekivanja: Ne morate biti savršeni. Dobra mama ili tata nije onaj koji sve radi savršeno, već onaj koji voli svoju djecu i radi najbolje što može.
  • Delegirajte zadatke: Podijelite obveze s partnerom, starijom djecom ili čak prijateljima i rodbinom. Nitko ne mora sve raditi sam.
  • Prihvatite pomoć: Ako vam prijateljica ponudi da pripazi na djecu dok vi uzmete slobodno popodne, prihvatite. Ovo nije znak slabosti, nego zdrave brige za sebe.
  • Stvorite osobno vrijeme: Bez obzira na to koliko je vaš raspored zatrpan, pronađite makar 15 minuta dnevno za sebe.

Kako pomognete majkama da uspostave siguran san za svoju bebu, i koje su najvažnije smjernice za spavanje novorođenčadi?

Redovno provjetravanje prostorije gdje beba spava, udobna odjeća i posteljina za spavanje. Postavljanje  rutine spavanja.

Jedan od najefikasnijih načina  kvalitetnog sna kod beba je uspostavljanje  rutine spavanja. Bebe najbolje reaguju na predvidljive obrasce, koji im pomažu da se opuste i pripreme za san. Stvorite večernju rutinu koja može uključivati kupanje, čitanje knjiga ili lagano pjevanje uspavanki. Ove aktivnosti ne samo da pomažu u opuštanju, već i signalizuju bebi da je vrijeme za spavanje. Rutinu je važno održavati, kako bi se bebin biološki sat stabilizira. Pokušajte da postavite redovno vrijeme za spavanje i buđenje, jer će to pomoći bebi da se osjeća sigurnije i manje uznemireno. Ako se rutina prekine, beba može postati nemirna i teško će se uspavati. Također, uvijek vodite računa o simptomima umora. Bebe često postaju previše umorne prije nego što im se pruži prilika za spavanje. Ako primijetite da vaša beba pokazuje znakove umora, odmah je stavite na spavanje. Ova proaktivnost može smanjiti broj problema sa uspavljivanjem.

Prikladno okruženje za spavanje

Idealna soba za spavanje treba da bude tamna, tiha i prohladna. Upotreba zavjesa koje blokiraju svjetlost ili rolletne može pomoći da se stvori mrak potreban za kvalitetan san. Temperatura prostorije igra značajnu ulogu u udobnosti tokom spavanja. Idealna temperatura za spavanje beba je između 20-22 stepeni. Uvjerite se da soba nije previše topla, jer to može dovesti do neugodnosti, a u ekstremnim slučajevima, čak i do sindroma iznenadne smrti novorođenčeta (SIDS).

Ograničavanje stimulacije prije spavanja

Kako bi vaša beba lakše zaspala, važno je ograničiti stimulaciju u periodu neposredno priji spavanja. Izbjegavajte jake svjetlosti, glasnu muziku ili igre koje mogu uzbuditi bebu. Umjesto toga, fokusirajte se na mirne aktivnosti koje će umiriti vašu bebu i pomoći joj da se pripremi za san.

Možete uključiti laganu muziku ili zvukove prirode, koji su poznati po svom smirujućem efektu. Osim toga, razgovor sa bebom na smiren način može također doprinijeti njenom opuštanju. Izbjegavajte korištenje tehnike, kao što su televizori ili mobilni telefoni, jer svjetlost ekrana može ometati proizvodnju melatonina, hormona koji reguliše san.

Ukoliko vaša beba pokazuje znake uznemirenosti, ponekad je najbolje da je uzmete u naručje i umirite je dok ne zaspi. Ova bliskost može pomoći bebi da se osjeća sigurno i voljeno, što dodatno poboljšava kvalitet njenog sna.

Pravilno dojenje i ishrana

Ako dojite, pazite da vaša beba dobije dovoljno mlijeka tokom dana, jer će to smanjiti vjerovatnoću da se budi zbog gladi noću. Uzimanje formule može također biti od pomoći, jer je neki roditelji pronalaze kao praktičniju opciju. Uvijek se posavjetujte sa pedijatrom kako bih ste pronašli najbolji pristup ishrani za vašu bebu.

Osim toga, pazite na vrijeme posljednjeg obroka prije spavanja. Preporučuje se da bebu nahranite pola sata do sat vremena prije odlaska na spavanje. Na ovaj način, beba će imati dovoljno vremena da se smiri i zaspi bez uznemiravanja zbog gladi. Ako vaša beba pije mlijeko neposredno prije spavanja, postoji veća vjerovatnoća da će se probuditi zbog nelagode ili želje za hranom.

Uloga roditelja u procesu uspavljivanja

Roditelji igraju ključnu ulogu u uspostavljanju rutine spavanja za svoje mališane. Važno je da roditelji ostanu smireni i strpljivi tokom ovog procesa. Imajte na umu da svaka beba ima svoj ritam i potrebe kada je u pitanju spavanje. Budite spremni da prilagodite svoje pristupe i tehnike prema reakcijama vaše bebe.

Možete pričati ili pjevati svojoj bebi dok je smjestite u krevetić. Ova interakcija može stvoriti osjećaj sigurnosti i ljubavi, što može pomoći bebi da se brže smiri i zaspi. Ponekad, čak i samo prisustvo roditelja može biti dovoljno da umiri bebu. Kako beba raste, tako se i njene potrebe mijenjaju, što može zahtijevati prilagođavanje rutine spavanja.

Mirno i kvalitetno spavanje je ključno za zdrav razvoj svake bebe. Kao roditelji, važno je da se informišete i prilagodite svoje pristupe potrebama vaše bebe. Kroz strpljenje, posvećenost i ljubav, možete pomoći vašoj bebi da stekne zdrave navike spavanja koje će trajati tokom cijelog života.

Kako se nosite sa emocionalnim izazovima majki u postporođajnom periodu, kao što su baby blues ili postporođajna depresija?

Ako patite od postporođajne krize, nema razloga da se osjećate krivima ili da se sramite.

  • podijelite vaše osjećaje s članovima obitelji i prijateljima kojima vjerujete. Važno je osjećati se shvaćeno i podržano
  • podijelite vaše iskustvo i razgovarajte s drugim mamama i očevima koji su bili u sličnoj situaciji
  • uzmite vremena za sebe, jer jedino odmorna, sretna, zadovoljna i emocionalno dostupna mama se može brinuti o svom djetetu
  • dajte si vremena za prilagodbu na majčinstvo
  • vježbajte, ako možete svaki dan, jer vježbanje ima pozitivan efekt na raspoloženje i na osjećaja ispunjenosti i sreće
  • pravilno se hranite, loše prehrambene navike i unos malih količina zdravih namirnica mogu pridonijeti osjećaju umora i razdražljivost
  • podijelite kućanske poslove, potražite pomoć partnera i članove obitelji u obavljanju svakodnevnih obaveza

Simptomi postporođajne krize su česta pojava kod novopečenih majki te se o njima treba otvoreno razgovarati. Ako ste suočeni sa strahovima i brigama u svezi s odgojem djeteta, to vas ne čini lošom osobom ili lošom majkom.

Traženje stručne pomoći nije odraz osobne slabosti nego odgovorno ponašanje prema sebi, svojem djetetu i partneru.

Obratite se stručnoj osobi kojoj možete povjeriti svoje osjećaje i misli koje vas zabrinjavaju i onemogućuju vam ostvariti kvalitetan odnos sa svojom bebom.

Stručna psihološka pomoć u ovim situacijama je od iznimne važnosti, jer emocionalna i psihička  stanja majke koja su neprepoznata ili zanemarena, mogu negativno utjecati na vezu između majke i djeteta te na psihološki razvoj djeteta. Dokazana je veća učestalost emocionalnih problema, problema u ponašanju i hiperaktivnosti kod djece čije su majke bolovale od postpartalne depresije.

Educirajte se kako da postanete svjestan roditelj i svjesno odgajajte svoje dijete, zapamtite da su prve razvojne godine uz ostvarivanja dobre povezanosti majke i djeteta, ključni faktor za uspješno majčinstvo i roditeljstvo.

Koji su najvažniji savjeti koje biste dali budućim patronažnim sestrama, temeljenim na vašem  iskustvu u ovoj oblasti?

Osnovna načela sestrinske prakse, kao što su cjelovitost, poštovanje, pravednost i jednakost, čine osnovne i prepoznatljive osobine koje bi trebala imati patronažna sestra. Humanost i altruizam duboko su ukorijenjeni u patronažnoj sestrinskoj djelatnosti, te bez humanističkih i etičkih načela ne može se izgrađivati cjelokupan i partnerski odnos između patronažne sestre i roditelja odnosno djeteta. Kada radite ovaj posa, radite ga srcem i s ljubavlju.

 

 

 

 

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime