Amela Kudin, babica: Osjećaj da ste dio trenutka kada se dijete prvi put rađa i kada roditelji postaju majka i otac je nevjerojatan

Babice često razvijaju bliske odnose s trudnicama i njihovim porodicama tokom trudnoće, porođaja i postporođajnog razdoblja.

Intervju: Amela Kudin, babica

Amela Kudin je akušersko-ginekološka sestra tehničar, odnosno babica, rođena 1981. godine u Goraždu. Osnovnu i srednju školu završila je u svom rodnom gradu, a nakon toga, kroz niz različitih škola i edukacija u Sarajevu, vratila se svom prvobitnom pozivu, s nadom i željom za stalnim zaposlenjem.

Priliku za rad dobila je 2013. godine, a od tada je zaposlena u J.Z.U. Kantonalnoj bolnici u Goraždu, na Ginekološko-porođajnom odjelu. Amela je posvećena svom poslu i s ponosom ističe da već dugi niz godina radi na najljepšem odjelu u bolnici.  Svakodnevno dočekuje nove živote i veseli se svakom novom malom osmijehu koji dođe na svijet. Njen rad i trud ne samo da pomažu porodicama u najvažnijim trenucima njihovih života, već joj donose i unutrašnju radost i ispunjenje. Sa Amelom smo razgovarali o njenim iskustvima, izazovima, i onim posebnim trenucima koji čine njen posao važnim ali i vrlo odgovornim.

Kako ste se odlučili na poziv i što vas je motiviralo da se posvetite ovom važnom poslu?

Odlučila sam se na poziv babice zbog svoje želje da pomognem drugima i doprinesem njihovom zdravlju. Oduvijek sam imala poseban interes za medicinu i brigu o ljudima, a rad kao babicama mi se činio kao savršena prilika da spojim ta dva interesovanja. Imala sam priliku u užoj porodici da spoznam koliko je to human i lijep poziv, što me je i dovelo do odluke da postanem babica. Reakcije mojih bližnjih na moju odluku da postanem babica bile su različite, ali je većina bila pozitivna, što je bio vjetar u leđa. Moji bliži su bili ponosni jer su znali koliko mi je važna briga o ljudima i kako sam oduvijek imala sklonosti prema iskrenom, humanom pristupu životu u opšte, i kao dijete sam nesebično pomagala gdje god bih primijetila da je nekome pomoć potreba, bez da me iko pita za pomoć, bila sam uvijek tu.

Kakva je saradnja između vas babice i trudnice kada dolazi u bolnicu? Koje su prve stvari koje radite kako biste je smirili i osigurali da se osjeća sigurno?

Saradnja između nas babica i trudnica koje dolaze kod nas na odjel je uvijek puna srdačne dobrodošlice i jako dobara, bar mi se trudimo, jer znamo da ćemo u nekom narednom periodu biti od veliku podrške svim tim divnim, hrabrim ženama koje nose svoje bebice i spremaju se za najljepši dan, rođenje svog djeteta. I kada imamo lijep i topao odnos lakše ćemo prevazići sve što nas očekuje u periodu ispred nas. Mislim na sam čin poroda i kratko vrijeme poslije njega dok su porodilje kod nas na odjelu. Uz dobru saradnju sve lakše prođe i sreća i dolazak na svijet tih malih bića bude još ljepša, na obostrano zadovoljstvo.

Kada trudnica prvi put dođe kod mene kao babice, prvo što radim je da je srdačno dočekam i stvorim prijatnu atmosferu za razgovor, upoznamo se i stvaramo neku topli i prijateljski ambijent. Zatim, obično započinjem razgovor tako što ću se raspitati o njenim osjećajima, iskustvima i pitanjima vezanim za teškoću ukoliko je ima. Mislim da je jako važno uzeti ispravnu anamnezu od trudnice i vrlo pomno je slušati kada ona priča o svom stanju. Prvi pregled kod babice obično je sveobuhvatan i ima za cilj procijeniti zdravstveno stanje trudnice i pružiti joj potrebne informacije o trudnoći. Evo kako taj pregled može izgledati. Babica će srdačno dočekati trudnicu i stvoriti prijatnu atmosferu. Obično započinje razgovor o njenim osjećajima, očekivanjima i pitanjima vezanim za trudnoću. Babica će postaviti pitanja o zdravstvenoj historiji trudnoće, uključujući prethodne trudnoće, menstrualni ciklus, bilo kakve postojeće zdravstvene probleme i porodičnu povijest bolesti. Obavit će se mjerenje krvnog pritiska, pulsa i tjelesne težine. Ove informacije pomažu u ocjeni općeg zdravstvenog stanja trudnice. Babica će provjeriti veličinu trbuha i osluškivati ​​otkucaje srca bebe (CTG), ako je trudnoća dovoljno napredovala. U nekim slučajevima može se preporučiti uzimanje uzoraka krvi ili urina radi provjere razine hormona, krvne skupine i eventualnih infekcija. Babica će pružiti informacije o prenatalnoj njezi, ishrani, fizičkim aktivnostima i pripremama za porod. Također će se razgovarati o važnosti redovnih pregleda tijekom trudnoće. Trudnica će imati priliku postaviti pitanja i razgovarati o svim svojim nedoumicama vezanim za trudnoću i porođaj.

Kako izgleda vaš svakodnevni rad u bolnici i koliko je važno biti u kontaktu sa trudnicama osobito u periodu prije samog poroda?

Rad u porodilištu je vrlo dinamičan i zahtijeva visok nivo stručnosti, empatije i posvećenosti. Svakodnevni zadaci obuhvaćaju različite aspekte brige o trudnicama i novorođenčadi, uključujući:

Prijem trudnica : Prijem pacijentkinja dolazi u različitim fazama trudnoće, kao i u trenutku porođaja. Važno je obaviti sve potrebne provjere i procjene.

Monitoring : Kontinuirano praćenje zdravstvenog stanja trudnice i fetusa, uključujući mjerenje vitalnih znakova i korištenje ultrazvučnih aparata I CTG-ea.

Obrazovanje i podrška : Informisanje trudnica o procesu porođaja, mogućim komplikacijama i pripremi za dolazak bebe. To uključuje i pružanje emocionalne podrške.

Porođaj : Aktivno sudjelovanje u procesu porođaja, pružanje pomoći i vođenje trudnica kroz različite faze.

Postporođajna njega : Pomoć novim majkama u oporavku, dojenju i brizi o novorođenčetu.

Komunikacija sa porodicom : Održavanje kontakata sa članovima porodice i pružanje informacija o stanju trudnica i novorođenčadi.

Biti u kontaktu sa trudnicama u periodu pred sam čin poroda izuzetno je važno iz nekoliko razloga:

Smanjenje stresa : Trudnice često doživljavaju anksioznost u vezi sa porođajem. Kontinuirana komunikacija može pomoći u smanjenju tog stresa.

Informisanje : Pružanje informacija o porođaju, metodama olakšanja bola i očekivanjima može pomoći trudnicama da se bolje pripreme.

Emocionalna podrška : Razgovor sa stručnjacima može pružiti sigurnost i podršku, što je ključno za mentalno zdravlje trudnica.

Priprema za porođaj : Kroz razgovore, trudnice mogu naučiti kako se pripremiti fizički i emocionalno za porođaj.

Održavanje bliskog kontakta sa trudnicama prije poroda stoga je ključno za stvaranje pozitivnog iskustva i podršku tijekom ovog važnog razdoblja u njihovim životima.

Planiranje daljih pregleda : Na kraju pregleda, babica će uz konsultaciju doktorice dogovoriti datum za sljedeći pregled i pružiti informacije o tome što se može očekivati ​​u narednim nedjeljama. Cilj prvog pregleda je da se trudnica osjeća sigurno, informirano i podržano tijekom cijelog procesa trudnoće.

Koliko je odgovoran posao babice i koje su sve vještine i znanje morate posjedovati kako biste obavljali ovaj posao sigurno i efikasno ?

Posao babice je izuzetno odgovoran i zahtijeva širok spektar vještine i znanja kako bi se obavljao sigurno i učinkovito. Babice su ključni članovi tima u porodici i igraju vitalnu ulogu u procesu trudnoće, porođaja i postporođajne njege. Babice su odgovorne za praćenje zdravlja trudnica tijekom trudnoće, uključujući prenatalne provjere, savjete o ishrani i fizičkoj aktivnosti, kao i identifikaciju potencijalnih komplikacija. Obučene smo da samostalno vodim prirodne porođaje, prepoznajući kada je potrebno pozvati dodatnu medicinsku pomoć u slučaju komplikacija. Babice pružaju neophodnu njegu novim majkama i novorođenčadi, uključujući podršku pri dojenju, edukaciju o brizi o bebi i praćenje oporavka majke. Često djelujemo kao podrška trudnicama i njihovim porodicama, pružajući informiranje i emocionalnu podršku tijekom cijelog procesa. Babica mora imati vještine i znanja koja su joj potrebna za razumjevanije fiziologije trudnoće, porođaja i postporođajne njege, kao i poznavanje mogućih komplikacija i stanja koja mogu nastati. Tu je i sposobnost obavljanja fizičkih pregleda, procjene fetalnog stanja, davanja lijekova i pružanja prve pomoći. Babica mora da posjeduje dobre komunikacijske vještine, kao i empatiju i emocionalnu inteligenciju. Babice igraju jednu od ključnih ulogu u zdravlju trudnica i novorođenčadi, a njihova odgovornost i vještine su od suštinskog značaja za kvalitet pružene njege.

Babice se suočavaju s nizom izazova u svom svakodnevnom radu, koji mogu varirati od fizičkih i emocionalnih do organizacijskih i etičkih. Ovdje ću navesti neke od najvećih izazova s ​​kojima se mi babice obično susreću u našem radu:

1.Emocionalni pritisak

Babice često rade s trudnicama koje su u velikom stresu

  1. Hitne situacije

Porođaji mogu biti nepredvidivi, i babice moraju biti spremna na sve situacije

3.Fizička izdržljivost

Rad u porodilištu je iznimno zahtjevan

  1. Upravljanje vremenom

Babice često moraju balansirati između više čimbenika i biti oprezne sa pacijenticama i vremenom.

  1. Komunikacija sa porodicom

Babice moraju učinkovito komunicirati ne samo s trudnicama već i sa doktoricom i porodicom takoreći manje vise istovremeno.

  1. Etika i donošenje odluka

Babice se često suočavaju s etičnošću i dobro paziti na svaku izgovorenu riječ.

  1. Nedostatak resursa
  2. Kontinuirano obrazovanje

Zdravstvena praksa se brzo mijenja, a babice moraju stalno da se obrazuju kako bi bile u korak sa novim pristupom i metodama.

  1. Rad u timovima (Efikasna saradnja)

S obzirom na sve ove izazove, babice igraju ključnu ulogu u sistemu zdravstvene zaštite, a njihova sposobnost da se nose s tim izazovima direktno utječu na kvalitetu brige o trudnicama i novorođenčadi.

Koje su najveće nagrade i zadovoljstvo koje osjećate kao babice?

Kao babica, postoji mnogo nagrada i zadovoljstava koja dolaze s ovim pozivom. Evo nekoliko najvećih po mom mišljenju

Pomaganje pri dolasku novog života :Osjećaj da ste dio trenutka kada se dijete prvi put rađa i kada roditelji postaju majka i otac je nevjerojatan. To je jedan od najvažnijih trenutaka u životu porodice. Neprocjenjiv i jedinstven osjećaj koji se ne može porediti ni sa čim.

Stvaranje posebnih veza: Babice često razvijaju bliske odnose s trudnicama i njihovim porodicama tokom trudnoće, porođaja i postporođajnog razdoblja. Te veze mogu biti vrlo emotivne. Neki izrastu čak i u prijateljstvo.

Podrška ženama: Mogućnost da pružite emocionalnu i fizičku podršku ženama tokom jednog od najintenzivnijih i najosjetljivijih trenutaka u njihovom životu je izuzetno nagrađujući.

Edukacija: Babice imaju priliku educirati trudnice o njihovim tijelima, porođaju i postporođajnom oporavku, što može pomoći ženama da se osjećaju osnaženo i informirano. A nama daje osjećaj zadovoljstva da smo nekome olakšali teške trenutke.

Raznolikost iskustava: Svaki porod je jedinstven, a svaka trudnica ima svoje posebne potrebe i želje. Ova raznolikost čini posao dinamičnim i nikada dosadnim.

Utjecaj na zdravlje porodice : Kao babica, imate priliku utjecati na zdravlje i dobrobit porodice, ne samo tokom porođaja, već i kroz postporođajnu njegu i podršku.

Zadovoljstvo u radu: kao babice izvodim svoj posao s dubokim osjećajem svrhe i posvećenosti, što može donijeti veliku unutarnju satisfakciju.

Svjedočanstvo o ljubavi i radost: Svaki put kada roditelji dočekaju svoje dijete, to je trenutak radosti i ljubavi koji ostavlja snažan utisak na mene.

Kontinuirano učenje: U ovom polju se uvijek može učiti, bilo kroz nove medicinske prakse, tehnike ili kroz interakciju s različitim ljudima, što može biti izuzetno zadovoljavajuće.

Sve ove nagrade i zadovoljstva čine posao babice izuzetno posebnim i ispunjavajući, kao i jedinstvenim kada ga radite sa ljubavlju i empatijom.

Kao babica, koje biste savjete dali trudnicama koje se pripremaju za porod? Šta bi trebale znati, kako se najbolje pripremiti za ovaj važan trenutak ?

Skrenula bi pažnju na obrazovanje o porodu, tipa kursevi za pripremu za porod su od velike pomoći i značaja. Informirajte se o fazama poroda : Razumijevanje što se događa tijekom poroda može smanjiti strah i olakšati saradnju pri samom činu poroda.

Fizičku spremnost vježbajte redovito : Umjerena tjelesna aktivnost može se poboljšati i također biti olakšica trudnici/porodilji

Naučiti tehnike disanja i opuštanja: Tehnike disanja i opuštanja mogu biti korisne tijekom poroda

Podrška, okružite se podrškom razgovarajte s partnerom, porodicom ili prijateljima o svojim osjećajima

Priprema za bolnicu (obezbjedite sve što je potrebo za tih par dana da vam nespremnost ne izaziva dodatni nepotrebni stres).Kao npr. pakirajte torbu unaprijed

Emocionalna priprema, razgovarajte o svojim strahovima i brigama : Otvoreno razgovarajte o svojim osjećajima s partnerom ili stručnjakom

Pripremite se na promjene: Razumite da je postporođajno doba donosi neke nove izazove i stanja. Plan za postporođajnu njegu razgovarajte o postporođajnom oporavku. Očekivanja, pričajte i o njima jako je važno da sami sebe razumijete i šta vam se dešava. Uloga majke nosi sa sobom dosta odgovornosti i novitete u vaš život. Budite fleksibilni Iako je važno imati plan, budite spremni također da i ne ide sve po tom planu, dajte prostora svemu neočekivanom i prihvaćajte sa što manje stresa. Pozitivno razmišljanje je ključno u cijelom ovom periodu. Održavanje pozitivnog stava može vam pomoći.

Ovi savjeti mogu pomoći trudnicama da se bolje pripreme za porod i da se osjećaj osnaži tijekom ovog važnog trenutka. Podrška i prave informacije ključne su za pozitivno iskustvo poroda.

Mnoge žene brinu o tome kako se nositi sa bolovima u toku porođaja. Koje su pripremne metode ublažavanja bolova koje preporučujete i što bi trudnice trebale očekivati od medicinskog osoblja u tom pogledu ?

Bolovi tokom poroda su normalan dio procesa, ali postoje različite metode za njihovo ublažavanje koje trudnice. Evo nekoliko preporučenih pripremnih metoda za ublažavanje bolova tokom poroda, kao i očekivanja od medicinskog osoblja:

Tehnike disanja: Učenje tehnika disanja može pomoći u smanjenju intenziteta bola

Opuštajuće tehnike: Opuštajuće metode poput meditacije, joge

Toplina i hladnoća: Korištenje toplih obloga ili tople kupke može pomoći u opuštanju

Položaji tijela: Eksperimentiranje s različitim položajima

Farmakološke metode: poput epidurala

Podrška partnera ili druge: Imati osobu koja vas podržava tokom poroda može biti u razvijenim zemljama se pokazalo kao dobra praksa.

Očekivanja od medicinskog osoblja

Medicinsko osoblje bi trebalo pružiti informacije o različitim opcijama za ublažavanje bolova i pomoći trudnicama da donesu informirane odluke. Individualizirani pristup: Svaka trudnica je jedinstvena, pa bi medicinsko osoblje trebalo biti fleksibilno i prilagoditi pristup prema potrebama i željama svake žene.

Podrška tokom poroda: Medicinsko osoblje bi trebalo pružiti kontinuiranu podršku tokom poroda, što uključuje praćenje trudne žene, pomoć u primjeni odabranih tehnika za ublažavanje boli i odgovaranje na pitanja. Priprema za nepredviđene situacije: Medicinsko osoblje bi trebalo biti spremno na prilagodbe i brzo djelovati ako se situacija promijeni ili ako trudnica izrazi potrebu za dodatnim olakšanjem boli.

Uvažavanje želja trudnice: Važno je da medicinsko osoblje poštuje plan poroda trudnice, ali i da bude otvoreno za promjene ako to situacija zahtijeva. Osiguranje emocionalne podrške: Osim fizičke podrške, medicinsko osoblje bi trebala pružiti emocionalnu podršku trudnici, pomažući joj da se osjeća sigurno i podržano.

Trudnice bi trebale znati da je normalno osjećati zabrinutost zbog bolova tokom poroda i da su dostupne razne metode za ublažavanje. Komunikacija s medicinskim osobljem o svojim željama i potrebama može značajno poboljšati iskustvo poroda.

Šta bi trudnica trebala da zna o važnosti post porođajne njege, uključujući higijenu, fiziču aktivnost, prehrambene navike nakon poroda ?

Trudnica bi trebala da zna da je post porođajna njega ključna za oporavak i zdravlje. Ovdje ću navesti samo neke od važnijih aktivnosti.

Higijena: Održavanje dobre higijene je važno za sprečavanje infekcija. Redovno pranje ruku i održavanje genitalne oblasti su ključni.

Fizička aktivnost: Postepeno vraćanje fizičke aktivnosti može pomoći u oporavku. Preporučuje se lagana šetnja za početak sasvim dovoljno.

Prehrambene navike: Zdrava ishrana je bitna za oporavak i dojenje. Fokusirati se na voće, povrće, proteine i dovoljno tečnosti.

Uvijek je najbolje konsultirati se sa doktorom za personalizirane savjete jer svaka porodilja je jedinstvena i ima specifičan osjećaj i doživljaj sebe u tom osjetljivom periodu.

Za kraj koja je vaša preporuka za trudnice koje se pripremaju za najljepši period koji je pred njima, period majčinstva ?

Moja preporuka za trudnice koje se pripremaju za period majčinstva je da se fokusiraju na nekoliko ključnih aspekata. Upoznajte se sa svim aspektima porođaja i post porođajne njege. Pohađanje kurseva za trudnice može biti od velike pomoći. Okružite se podrškom porodice i prijatelja. Razgovarajte o svojim osećanjima i iskustvima.Pripremite svoj dom za dolazak bebe. To može uključivati organizaciju prostora, kupovinu potrebnih stvari i postavljanje rutine. Održavajte zdrav način života, uključujući pravilnu ishranu, vježbanje i dovoljno odmora. Pripremite se mentalno i emotivno za sve promjene koje dolaze. Budite otvoreni prema novim iskustvima i izazovima. Majčinstvo je divan i transformativan period, pa se trudite da uživate u svakom trenutku!