Vrlo je bitno već od prvih mjeseci trudnoće započeti sa hidriranjem kože i održavanjem njene elastičnosti.
Alisa Kazić, magistra farmacije i doktorantica kozmetologije
Alisa Kazić, magistar nauka u menadžmentu zdravstva, doktorantica kozmetologije s desetogodišnjim iskustvom rada u farmaciji, neumorno doprinosi oblasti estetike i zdravlja kože kao vlasnica salona Elis Esthetic Studio. Kroz svoje angažovanje kao predsjednica udruženja Alysa Aesthetic Association, Alisa aktivno promoviše stručnost i obrazovanje među kozmetičarima, te podiže svijest o važnosti pravilne njege kože tokom različitih životnih faza, uključujući trudnoću. Kroz ovaj intervju istražujemo kako se koža mijenja tokom trudnoće, najbolje strategije za njegu kože u tom periodu, kao i savjete za očuvanje zdravlja i ljepote kože trudnica. U nastavku više.
Kako se koža mijenja tokom trudnoće i koje su najčešće promjene koje žene primjećuju na svojoj koži?
Koža u trudnoći prolazi kroz razne promjene, koje su uzrokovane najvećim dijelom hormonalnim promjenama, kao i metaboličkim i vaskularnim promjenama u organizmu trudnice. Promjene koje nastaju uvjetovane su jednim dijelom i stanjem kože prije trudnoće, pa se tako kod nekih trudnica javljaju simptomi kao što su suhoća i svrbež kože, dok kod drugih mogu da se jave akne i komedoni. Jedna od najčešćih promjena kod većine žena jeste pojava hiperpigmentacija ( flekica ili pjega) i trudničke melazme (procjenjuje se da 50-70% trudnica doživi ove promjene u trudnoći) koje su također uzrokovane hormonalnim promjenama, ali i nezaštićenim izlaganjem suncu. Koža u trudnoći također, gubi elastičnost i hidrataciju, što uzrokuje pojavu strija. Osobe koje su prije trudnoće imale ekceme, psorijazu ili rosaceau, mogu iskusiti promjene u poboljšanju ili pogoršanju simptoma. Vaskularne promjene na koži javljaju se u obliku popucalih kapilara ili varikoznih vena.
Zašto je važna njega kože tokom trudnoće i kako pravilna njega može pomoći u očuvanju kože?
Sa aspekta trostruke mame, apsolutno mi je jasno da njega kože u trudnoći nije prioritet o kome razmišljamo na prvu. Međutim, pravilnom njegom kože možemo spriječiti nastanak strija i hiperpigmentacija, te ublažiti osjećaj svrbeža i isušenosti kože. Akne koje se pojave u trudnoći, srećom, privremena su pojava i u većini slučajeva će se povući nakon poroda i perioda dojenja. Melazma se također može povući nakon poroda, mada se procjenjuje da u 30 posto slučajeva ostaje trajno. Ukoliko reagujemo na vrijeme, možemo izbjeći ili bar ublažiti ove promjene.
Koje su najučinkovitije strategije za sprječavanje pucanja kože i strija tokom trudnoće?
Vrlo je bitno već od prvih mjeseci trudnoće započeti sa hidriranjem kože i održavanjem njene elastičnosti. Pojava strija jednim dijelom je i genetski uvjetovana, ali donekle možemo utjecati na njihovu pojavu ili barem ublažavanje iste. To postižemo redovnim hidriranjem kože tijela, te tuširanjem sa blagim gelovima ili uljanim preparatima. Kožu je potrebno mazati losionima i kremama koji u svom sastavu sadrže hijaluronsku kiselinu, ceramide, vitamin E, shea maslac, kako maslac, te ulja poput bademovog ili kokosovog. Bitno je i unositi dosta vode u organizam kako bi ga održali hidriranim iznutra.
Kako se mogu tretirati već postojeće strije i pukotine na koži tokom trudnoće?
U trudnoći ne možemo tretirati već nastale strije, jer to zahtijeva tretmane poput microneedlinga koji su kontraidikovani u trudnoći. Ono što možemo uraditi jeste da kožu mažemo hidratantnim i uljanim preparatima koji će donekle ublažiti postojeće i spriječiti nastanak novih strija. Na tržištu postoji dosta preparata, losiona i melema namjenjenih ciljano za tretiranje ove problematike kože.
Šta uzrokuje pojavu pjega na rukama i licu tokom trudnoće i kako se može spriječiti njihovo pojavljivanje?
Pjege, odnosno hiperpigmentacije, kao i trudnička melazma, nastaju usljed hormonalnih promjena koje nastupaju sa trudnoćom. Promjene se najčešće javljaju na čelu, obrazima i iznad gornje usne. Ono što možemo činiti kako bismo minimalizovali njihovu pjavu, jeste nanošenje krema i losiona sa zaštitinim faktorom jačine najmanje 50 ( SPF 50 – sun protection factor 50), te umanjiti vrijeme izlaganja suncu bez zaštite.
Koje su sigurne i efikasne metode za zaštitu kože od štetnih uticaja sunca tokom trudnoće?
U trudnoći se preporučuje upotreba mineralnih zaštitnih faktora koji u svom sastavu sadrže cink ili titanijum dioksid koji se smatraju bezbjednim za korištenje u trudnoći. Također, fizička zaštita tijela i lica u obliku nošenja šešira ili kačketa, te odjeće koja pokriva tijelo trudnice, također doprinose prevenciji nastanka hiperpigmentacija. Tokom trudnoće potrebno je izbjegavati izlaganje suncu u toku dana ( u periodu od 12 do 17h) kada je zračenje najjače, odnosno ukoliko je to nemoguće izbjeći ( ako imate još jedno ili više djece ), boravak u hladu ili pod suncobranom.
Kako odabrati prave proizvode za njegu kože tokom trudnoće, posebno kada je u pitanju izbor sastojaka i proizvoda?
U trudnoći biramo nježne i umirujuće proizvode koji hidratiziraju kožu, ublažavaju svrbež i suhoću kože, te ne sadrže aktivne sastojke poput retinola, hidrokinona i kiselina. Neki od navedenih sastojaka, poput kiselina, mogu se koristiti u trudnoći za tretiranje određenih promjena na koži, ali ne bez stručnog savjeta dermatologa ili farmaceuta. Također, proizvode za zaštitu od sunca koji sarže oksibenzon, oktokrilen i oktinoksat potrebno je izbjegavati tokom trudnoće. Izbjegavajte prisutvo parfema i boja u proizvodima za kožu, nokte i kosu. U sastavu krema, seruma i losiona tražimo vitamin C i E, zeleni čaj, resveratrol, hijaluronsku kiselinu, shea maslac, ceramide, peptide, kokosovo ili bademovo ulje, a za zaštitu od sunca mineralne zaštitne faktore. Mnogo preparata nosi oznaku za upotrebu u trudnoći, te nam i to može olakšati izbor. Ukoliko niste sigurni u izbor, moja preporuka je da proizvode potražite u apotekama, gdje ćete dobiti stručan savjet farmaceuta.
Koje su najbolje tehnike masaže kože tokom trudnoće i kako masaža može pomoći u očuvanju elastičnosti kože?
Masaža u trudnoći blagotvorno djeluje na cijeli organizam trudnice: umanjuje stres, poboljšava san, ublažava bolove u leđima i nogama. Međutim, prije nego se odlučite naručiti na masažu, obavezno se posavjetujte sa svojim ginekologom. Ne preporučuje se masaža u prvom trimestru trudnoće, ali nakon toga ukoliko je trudnoća uredna masaže su čak preporučljive. Postoje specijalizovani saloni koje nude uslugu masaže trudnica, a masaže moraju biti opuštajuće i nježne, sa dugim, laganim pokretima, kao što je Švedska masaža. Potrebno je izbjegavati masažu sa jakim pritiskom na stomak i noge. Tokom masaže koriste se ulja i masažne kreme koje doprinose hidratacije kože trudnica, čime čuvamo elastičnost. Upotreba eteričnih ulja tokom masaže trudnica se također ne preporučuje.
Kako pravilno i efikasno hidrirati kožu tokom trudnoće, posebno kada je koža sklona suhoći i svrabu?
Koža se u trudnoći prilagođava promjenama kroz koje prolazi, te su svrbež i suhoća, kao i pojava strija, najčešće posljedica rastezanja kože na grudima, stomaku, bokovima, butinama i stražnjici. Koža lica i tijela može da se ljušti, odnosno peruta. Prije nego se odlučite pobrinuti se za ova stanja sami, obavezno se obratite svom ginekologu i dermatologu za procjenu stanja, jer crvenilo i svrbež kože mogu biti uzrokovane nekim bolestima poput holestaze ili atopijske erupcije ( stanje slično atopijskom dermatitisu). Ukoliko se ne radi o bolesti, trudnice si mogu pomoći na način da koriste blage gelove za tuširanje ili one na bazi ulja, da kožu lica i tijela redovno mažu hidratantnim kremama i losionima, te da izbjegavaju nošenje tijesne i odjeće od vještačkih materijala.
Koje su najvažnije životne navike i promjene u načinu života koje mogu doprinijeti zdravlju i ljepoti kože tokom trudnoće?
Životne navike u trudnoći ne razlikuju se bitno od zdravih životnih navika inače. Bitno je unositi dosta vode, a unos antioksidanasa kroz svježe voće i povrće također, doprinosi održavanju zdravlja organizma, pa samim tim i kože. Prenatalna njega uključuje redovne odlaske ginekologu, kao i uzimanje suplemenata za trudnice po preporuci stručnjaka. U trudnoći je poželjno baviti se i tjelovježbom, sa naglaskom na vježbe opuštanja i rastezanja poput joge, te plivanje. Vježbanje u trudnoći ublažava posljedice povećanja tjelesne mase, kao što su bolovi u leđima i zglobovima, te poboljšava cirkulaciju. Redovne šetnje na svježem zraku i dovoljno sna utiču blagotvorno na sveopšte stanje trudnice, uključujući zdravlje njene kože. Izbjegavanje alkohola i duhanskih proizvoda u trudnoći nije potrebno naglašavati, ali ako ste konzumirali ove proizvode prije trudnoće, primjetiti ćete, sa prestankom konzumiranja ovih proizvoda i vaša kože će da postane blistavija. Briga o sebi, pa samim tim i o bebi koju nosite, je najvažnija stvar koju možete da uradite toko perioda trudnoće, jer doprinosi ne samo vašem fizičkom, nego i mentalnom zdravlju. Briga o koži tokom trudnoće omogućiti će vam da se osjećate bolje u vezi sebe i promjena koje nastupaju i da se lakše nosite sa budućim izazovima u trudnoći.