
Pukotina i ranice na bradavicama su jedna od najčešćih komplikacija kod dojenja. Da li ste se susreli sa ovim problemo?
Ranice, mali čirevi koji nastaju na bradavicama i mogu se pojaviti na jednoj ili obje dojke istovremeno. Vrlo su bolni i obično su češći kod žena svijetlog bigmenta nego kod brineta. Najčešći uzrok pucanja bradavica I pojava ranica je loš položaj pri dojenju.
U nastavku teksta donosimo vam par savjeta kako spriječiti pucanje pradavica.
- Bradavice moraju uvijek biti suhe. Kad su mokre nakon dojenja, osušite ih fenom za kosu ili ih štitite sterilnim gazama. Dobra ideja je da ih ostavite na zraku, za što možete koristiti štitnike ili zračne kape, koje će grudi odmaknuti od grudnjaka i omogućiti koži da diše. Druga mogućnost – ako koristite grudnjake za dojenje, je smanjiti stopu.
- Nakon svakog podoja masirajte bradavice kremom od kamilice kako biste ih prirodno hidratizirali ili pomogli liječenju.
- Majčino mlijeko ima ljekovita i antibakterijska svojstva. Prikladno je staviti kap na svaku bradavicu i osušiti prije samo stavljanje grudnjaka ili štitinika za bradavice. Ponavljati ovo nekoliko puta dnevno.
- Ako možete, sunčajte izravno grudi. Sigurno vam zvuči čudno ali ovo je trik da se ne sunčate na suncu: probijte košulju koju više ne nosite, u razini bradavica, tako da one „izvire“ u njih, 15 minuta po sutra između 9 i 10:30, i 15 poslijepodne, između 16:30 i 18. Sunce jača kožu i pomaže zacjeljivanju pukotina.
- Obratite pažnju na način na koji se beba uzima dojku prilikom dojenja. Ako imate pukotinu, usne bi mu trebale biti paralelne s ranom, tako da ih zatvaraju prilikom sisanja. Da biste to postigli, možete pokušati u različitim položajima: obrnuto, ležanje itd. Vaše dijete mora uzeti areolu pokušavajući držati bradavicu u sredini usana. Kako to učiniti? Držite je tako da je vrlo blizu, jer joj je trbuščić dodirnuo vaš, a glava i tijelo dobro poravnati, tako da ne morate okretati vrat da biste bebu nahranili. Zapamtite da vrlo dugo sisanje iste dojke također može uzrokovati pojavu pukotina.
Kako ublažiti bol kada su bradavice već oštećene?
Majka se mora potruditi da sanira dojku I zbog dojenja ali I zbog vlastitog zdravljam. Oštećenja bradavica su jako bolna, a posebno na dodoir. Najbolji način je da se ublaži boje jest da :
- Stavite kocku leda na pukotinu (ne prečesto kako ne bi došlo do prehlade)
- Koristite silikonske obloge kada dojite.
- Prilikom dojenja pokušajte održati pukotinu paralelnu s bebinim ustima.
- Ako se pukotine pojave na samo jednoj dojci, svako dojenje započinje s druge strane. Ako su na obje dojke, počnite s najmanje bolnom dojkom.
Što ako dođe do krvarenja bradavica? I što onda učiniti?
Prvo je na 24 sata prestati dojiti, pokušati ih zaliječiti. Naravno, kada se manifestiraju samo u jednoj dojci, dozvoliti dijetetu da doji iz zdrave-neoštećene dojke. Mlijeko iz dojke sa oštećenom bradavicom ručno ukloniti. Za liječenje bradavica koristit kreme I melelma na bazi kamilice i nevena koje blago hidratiziraju kožu.
Obavezno voditi računa o sastavu krema. Danas na tržištu postoje brojne kreme koje su namjenjene upravo ovakvim pukotinama i uspijšeno za vrlo kratko vrijeme zacijeljuju nastale ranice I pukotine na bradavicama grudi.
Šta ako dođe do dodatnih komplikacija?
Ponekad pukotine mogu trebati vremena da zacijele, pa čak i dovedu do groznice, prilično uobičajene gljivice koja se pojavljuje u ustima mnogih novorođenčadi. Ako se to dogodi, obratite se pedijatru jer on mora dati terapiju za liječenje, kako za bradavicu, tako i za usta vašeg djeteta.
Važno: ne koristite kremu od nevena dok se liječenje ne završi.