Postoji mnogo stvari koje možete uraditi da se spremite za trudnoću i da osigurate da ste i vi i beba što boljeg zdravlja. Posjeta doktoru je odličan prvi korak.
Planiranje prije trudnoće vam omogućava da vi i vaša beba budete što zdraviji. Ako razmišljate o začeću, posjetite doktora da saznate o njezi prije trudnoće.
Šta trebam uraditi prije nego što zatrudnim?
Postoji mnogo stvari koje možete uraditi da se spremite za trudnoću i da osigurate da ste i vi i beba što boljeg zdravlja. Posjeta doktoru je odličan prvi korak.
Njega prije trudnoće (poznata i kao prestečajna njega) pomaže vam da pronađete probleme koji bi mogli utjecati na trudnoću, pa s doktorom možete poduzeti neke korake da izbjegnete potencijalne probleme. Medicinska sestra ili doktor će pričati s vama o fizičkom i mentalnom zdravlju, i dati vam testove koji će vam možda trebati da trudnoća bude zdrava. Mogu vam i dati neke savjete kako zatrudniti.
Vaš doktor će s vama pričati o:
Vašoj i porodičnoj medicinskoj historiji
Trenutnim problemima sa zdravljem
Ishrani, vitaminima i životnom stilu
Sigurnosti bilo kakvih lijekova ili suplemenata koje uzimate
Historiji trudnoće
Sigurnosti kod kuće i na poslu
Brigama o mentalnom zdravlju
Vaš doktor će vam vjerovatno preporučiti i da odete kod zubara na kontrolu. Ako imate bolest desni, možete spriječiti zdravstvene probleme vas i vaše bebe ako se budete liječili. Posjete prije trudnoće su odlične da postavljate pitanja, zato budite spremni da pitate sve što vas interesuje
Trebam li brinuti o visokorizičnoj trudnoći?
Vjerovatno ne – visokorizične trudnoće su poprilično rijetke.
Postoji mnogo stvari koje se mogu desiti u toku vaše trudnoće, koje ne možete kontrolisati, i ponekad se desi nešto loše iz nepoznatog razloga. Međutim, postoji i mnogo stvari koje možete učiniti da izbjegnete probleme i budete sigurni da vaša trudnoća ostane zdrava.
Posjeta doktoru prije trudnoće je odličan način da smanjite rizik šansi visokorizične trudnoće.
Određene bolesti mogu učiniti trudnoću težom.
Posebno je važno da dobijete njegu prije trudnoće ako:
Imate visok krvni pritisak, ili bolest srca ili bubrega
Imate druge hronične bolesti, poput dijabetesa, lupusa ili HIV-a/side
Imate historiju pobačaja, mrtvorođenja, ili prijevremenog poroda
Znate da postoji rizik od rađanja djeteta s urođenim defektom ili genetičkom bolesti
Imate seksualno prenosivu infekciju
Ako ste ispod ili iznad normalne težine
Imate više od 35 godina
Koja je uloga mog partnera u trudnoći?
Vaš partner može igrati veliku ulogu, ako vi to želite. Ohrabrenje i emocionalna potpora mogu biti od pomoći i bitni, pogotovo ako pravite velike promjene u vašem životu kako se pripremate za trudnoću.
Zdravlje vašeg partnera ili donora sperme je također bitno kad je u pitanju trudnoća. Ishrana i životni stil mogu smanjiti broj spermija i kvalitet sperme. Zbog ovoga može biti teže zatrudniti.
Neke stvari koje smanjuju broj spermija uključuju:
Konzumiranje alkohola
Pušenje ili konzumiranje bilo kakvog duhana
Korištenje steroida
Korištenje ilegalnih droga
Korištenje određenih preskripcijskih lijekova ili lijekova bez recepta
Često provođenje vremena u veoma vrućoj okolini (npr, vruće kupe, saune, itd)
Nezdravaishrana
Pričajte s partnerom o odabiru stila života i promjenama koje mogu poboljšati njihovo zdravlje i vašu buduću trudnoću.
Trebam li ići kod novog doktora kad zatrudnim?
Ako već imate babicu, ginekologa ili doktora koji vam se dopada, možete ih i dalje posjećivati kroz trudnoću. Ako želite promijeniti doktora ili medicinsku sestru, vaši prijatelji, porodica ili druge sestre vam mogu nekoga preporučiti. Možete dobiti i prenatalnu njegu, ili pomoć kod traženja novog doktora u vašoj blizini.
Jako je bitno da vam je ugodno s vašim doktorom ili babicom, i da se vama sviđaju, da biste s njima mogli otvoreno i bez neugode pričati o tome kakvu trudnoću i porod želite. Vjerovatno ćete se trebati posavjetovati s klinikom, koja će vam pomoći s vašom trudnoćom, porodom i rađanjem, prije vremena. I sasvim je uredu da zatražite nekoga drugog ako se ne osjećate ugodno.