Zašto djeca lažu?

Djeca će u nekom trenutku svog života morati govoriti laži. Iako ovo u početku roditeljima može izgledati zabrinjavajuće, možete biti sigurni da je sve to dio procesa učenja kroz koji prolaze tokom odrastanja. Povrh toga, to služi kao prilika za podučavanje koja će pomoći vašoj djeci da razlikuju stvarni svijet od lažnog i otvara mogućnost da im objasnite posljedice laganja (da, čak i ako su to bezazlene laži) i zašto je važno da govore istinu.

U ovom članku vam predstavljamo nekoliko činjenica o tome zašto djeca lažu i šta možete učiniti da ih uputite na pravi put.

Kada i zašto djeca lažu?

Prema razvojnim modelu laganja, djeca obično počinju izgovarati neistine u periodu između druge i treće godine, kada namjerno izgovaraju izjave koje su neistinite, ne uzimajući u obzir posljedice.

Do četvrte godine djeca postaju bolja u lažima jer su naučila kako izraz lica prilagoditi njihovom tonu glasa kako biste vjerovali da govore istinu. Međutim, nakon daljnjeg razgovora, na kraju će se odati. Svoju sposobnost laganja će usavršavati dalje u osnovnoj školi, gdje njihove laži postaju komplikovanije i učestalije.

Razlozi zbog kojih djeca govore laži variraju i mogu uključivati ​​sljedeće:

  • Da prikriju svoje greške i izbjegnu upadanje u nevolje
  • Da ne bi povrijedili tuđa osjećanja
  • Da vide kako odgovarate na njihove laži
  • Da svoje priče učine uzbudljivijim
  • Da privuku vašu pažnju i/ili da dobiju nešto što žele

Kako ohrabriti djecu da govore istinu

Otprilike između 6. i 7. godine vaša djeca će početi shvatati razliku između laži i istine, što vam daje savršenu priliku da naglasite važnost iskrenosti u svojoj porodici.

Ovo je par savjeta prilagođenih dobi djeteta koji će vam pomoći da prođete kroz ovaj proces sa njima:

1. Crtajte sa njima

Mlađa djeca izuzetno su maštovita i mogu teško razlikovati ono što je stvarno i izmišljeno. Kad vaše dijete izmisli priču, možete odgovoriti riječima: “Volim kako si smislio/la svoju priču – nacrtajmo je i pretvorimo je u prekrasnu sliku.” Čineći ovo, nadahnjujete ga/ju da budu kreativni bez da im dajete zeleno svjetlo da lažu.

2. Često ih hvalite

Izgovaranje laži može biti način na koji vaše dijete trudi privući pažnju i pohvale od vas. Da se ovo ne bi pretvorilo u naviku, potrudite se da pohvalite svoje dijete za njegova dostignuća – bez obzira koliko velika ili mala bila. To može učiniti čuda u podizanju njegovog/njenog samopouzdanja i samopoštovanja.

3. Čitajte knjige o laganju i poštenju

Čitajte knjige koje naglašavaju važnost govorenja istine i koje daju primjer onoga šta se događa kad se ista laž izgovara više puta.

4. Cijenite njihove napore da rade dobre stvari

Pohvalite svoje dijete kad se odriče činjenja nečega lošeg. Možete odgovoriti tako što ćete reći: “Drago mi je što si mi rekao/la istinu – raduje me kada govoriš istinu”. Ovo vašem djetetu daje osiguranje da se nećete uzrujavati kad ono nešto uradi pogrešno.

5. Postavite pravila

Obavezno razjasnite pravila i granice prihvatljivog ponašanja u vašoj porodici i posljedice kršenja tih pravila.

6. Riješite problem mirno

Kada su u pitanju starija djeca koja često lažu, razgovarajte s njima mirno o tome i pomozite im da shvate zašto laganje ne predstavlja prihvatljivo ponašanje. Možete racionalizirati problem i reći im kako se osjećate zbog njihovog laganja, kako to utječe na odnos roditelja i djeteta i kakav je osjećaj kad im ljudi u životu više ne vjeruju.

POVEZANI ČLANCI

Zadnje objave