Očekujete sve fizičke promjene koje se događaju u trudnoći: rastući trbuh, otečene noge i trudničke hemeroide. Ali pored ovih značajnih transformacija, događaju se i mentalne i fiziološke promjene mozga.
Ako se osjećate zaboravno i odsutno, to možete pripisati „trudničkom mozgu“ koji predstavlja pojavu koja pogađa mnoge žene.
I iako može donijeti malo humora u trudnoći (na primjer, kada zaboravite datum rođenja na prenatalnom pregledu ili otkrijete da ste ostavili ključeve automobila u zamrzivač – opet!), to također može biti frustrirajuće i zabrinjavajuće. Želite li razumjeti zašto vam se ovo dešava i dobiti neke savjete kako biste se izborili sa zaboravnošću? Nastavite čitati!
Tokom trudnoće i nakon nje, možete se mučiti s pamćenjem detalja, fokusiranjem na zadatke ili posvećivanjem pažnje baš svemu. Ovo se naziva “trudnički mozak” ili “majčinski mozak”. Ova pojava može započeti već u prvom tromjesečju trudnoće, jer tada vaše tijelo dobiva veliki val hormona. Nesanica, česta bolest u ranoj trudnoći, može prouzrokovati i ovo mentalno stanje.
Ako se nadate da će se ova pojava povući po dolasku bebe, očekuje vas gruba istina. Hormoni će i dalje fluktuirati nakon porođaja i, naravno, nedostatak sna tek započinje.
Šta uzrokuje ovu pojavu?
Novopečeni roditelj doživjet će nekoliko fizičkih i mentalnih promjena koje mogu dovesti do ove pojave u mozgu.
Hormonalne promjene
Ah, hormoni – pravi žrtveni jarac u trudnoći. Iskusili ste pojavu akni? Promjene raspoloženja? Bolne dojke? Hormoni, hormoni, hormoni. Ne iznenađuje, naravno, da su hormoni zaista glavni igrač u svim vrstama tegoba povezanih sa trudnoćom.
Vaše tijelo doživljava veliki val različitih hormona, poput progesterona i estrogena, tokom trudnoće – a neki ljekari i naučnici vjeruju da bi ovaj dramatični skok mogao utjecati na vašu sposobnost jasnog razmišljanja, lakog prisjećanja i pažljivog fokusiranja.
Jedno istraživanje iz 2014. godine pokazalo je da su trudnice u drugom tromjesečju i dalje postizale primjetno niže rezultate od ne-trudnica na testovima memorije prostornog prepoznavanja. Drugim riječima, imale su problema s pamćenjem lokacija i prostornih odnosa između različitih predmeta.
Dakle, ako ne možete pronaći mobitel, možda nije vaša greška. Krivite to za hormone – i pozovite se (pod pretpostavkom da se možete sjetiti vlastitog broja telefona).
Nedostatak sna
U određenom trenutku trudnoće, većina žena doživjet će određeni stupanj nesanice. Mnoge buduće mame će u prvom tromjesečju patiti od ekstremne iscrpljenosti i možda se nikada neće osjećati potpuno odmorno. Osim toga, rani mučni simptomi poput žgaravice, grčeva u nogama i mučnine mogu spriječiti ženu da dobije količinu sna koji joj je toliko potreban. Druge majke kasnije će u trudnoći puno teže mirno spavati. Pronalaženje udobne pozicije gotovo je nemoguć poduhvat, bolovi i muka mogu biti neprestani, a vi biste mogli ustajati da piškite svakih pola sata.
Dovoljno je reći da je kvalitetan san ograničen tokom tih 9 zamornih mjeseci i to je samo početak ovog iscrpljujućeg perioda.
Zbog nedostatka sna možete se osjećati potpuno drugačije. To može utjecati na vaše raspoloženje i pamćenje. Kad spavate, vaš mozak uspostavlja kritične veze koje vam pomažu u obradi informacija – pa bi gubitak tih najvažnijih veza mogao biti razlog zašto gubite i svoj tok misli.
Stres i anksioznost
Sigurno je reći da vam puno pada na pamet kad ste trudni. Donijet ćete novi život na svijet – to je težak i uzbudljiv zadatak koji će vam doći odjednom. Imate pripreme, sastanke koje morate održati i zadatke koje morate obaviti. Povrh svega, možda imate posla sa sasvim stvarnim strahom od porođaja. Puno toga okupira vaš mentalni prostor, pa ne iznenađuje što imate problema s fokusom.
Fizičke promjene u mozgu
Ispostavilo se, možda se još više događa na ćelijskom nivou što dodatno podstiče trudnički mozak. Studija iz 2016. godine utvrdila je da postoje fiziološke promjene koje se događaju u strukturi svih ženskih mozgova tijekom trudnoće. Skeniranja su pokazala da će trudnice kategorički doživjeti značajan pad volumena sive tvari u dijelovima mozga koji pomažu u socijalnoj kogniciji. Utvrđeno je da se ove promjene događaju i u dijelovima mozga koji potiču izgradnju odnosa. Ovo bi mogao biti način čišćenja prostora kako bi se napravio prostor za majčinu povezanost s djetetom. Dakle, iako se možda nećete moći sjetiti da li ste oprali zube ujutro, bit ćete spremni maziti se poput medvjedića.
Kako pomoći sebi?
- Spavajte što je češće moguće
- Pravilno se hranite
- Hidrirajte se
- Igrajte mozgalice
- Budite obzirni prema sebi