
piše: Mirza Adžemović
Mirza Adžemović – trener sporta, osnivač i vlasnik Fitness centra „My Way“ u Travniku koji je u okviru svog profesionalnog djelovanja kontinuiranom edukacijom nadograđivao svoje vještine i znanja, te je danas, osim fakultetske diplome trenera sporta, vlasnik brojnih diploma i certifikata iz polja fitnessa.
Kao vlasnik Fitness centra trudim se da različitim, inovativnim, zanimljivim, ali prije svega djelotvornim programima i sadržajima iz oblasti fitnesa razvijam svijest o značaju i važnosti redovnog i svakodnevnog treninga kao životnog stila, ne samo odraslih nego i djece.
Budući da živimo u eri ubrzanog življenja u kojem ekranizacija uzima svoj danak, izuzetno je važno da roditelji u što ranijoj dobi kod djece krenu sa stvaranjem zdravih navika. Ovdje se možemo voditi dobro poznatom izrekom Mahatme Gandhija „Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu“. Budite svojoj djeci primjer, promijenite svoje navike kako bi oni u vama pronašli uzor i uživali u dobrobiti redovnog treninga kao životnog stila. Pronađite vrijeme za zajednički trening s Vašim djetetom i povežite se na jedan novi način. Već 20 minuta dnevno će učiniti razliku u vašem držanju, djelovati na koncentraciju, a što je najvažnije Vaše dijete će naučiti koliko je važno odvojiti par minuta za fizičku aktivnost.
Vrlo često roditelji smatraju da je njihovo dijete premalo za kineziološke aktivnosti ili nisu upoznati kada je vrijeme da se dijete krene baviti fizičkom aktivnosti. Ovdje treba imati samo jedno na umu, nikad nije kasno niti prerano, naravno ukoliko se odabere uzrastu prikladna aktivnost.
Razvoj djeteta ovisi od velikog broja faktora, a kineziološka, odnosno fizička aktivnost je najvažnija u ranoj fazi kada je jako bitan i razvoj motorike. Motorički razvoj se odvija određenim redoslijedom, zajedno s razvojem djeteta, a to je potrebno pratiti kroz određene faze. Dijete trebamo poticati na fizičku aktivnost i objasniti njenu važnost kako bi se kroz motoriku usavršilo držanje tijela, kretanje te rukovanje predmetima. Brojna istraživanja pokazuju da djeca koja se bave sportom te aktivno učestvuju najmanje dva puta sedmično u treningu imaju bolje rezultate u motoričkim sposobnostima.
Jako je važno je da kod djece izbjegavamo nekretanje jer ono vodi do prekomjernog unosa hrane, nekontrolirane i nezdrave prehrane koja će vaše dijete odvesti do prekomjerne težine u ranoj dobi. Naime, mnoga djeca pate od prekomjerne tjelesne težine i nedostatka mišićne mase, a posljedica toga su spuštena stopala, a kasnije i iskrivljenja kralježnice.
Vrijeme je da različite sportske aktivnosti postanu ključan dio u provođenju slobodnog vremena vas i vaše djece!
Različita fizička aktivnost za različitu dob djece
Da bi se pravilno razvijala, važno je da djeca imaju redovnu, pravilnu i raznoliku prehranu, dovoljno sati sna te da se kreću. Najmanje 60 minuta umjerene aktivnosti dnevno utječe pozitivno na razvoj motoričkih sposobnosti djece, a ujedno smanjuje vrijeme provedeno pred televizorom ili računalom koje treba biti svedeno na maksimalno dva sata dnevno.
- Djeca od 3 do 5 godina – fizičke aktivnosti srednjeg intenziteta do 60 minuta u danu.
- Djeca od 6 do 9 godina – fizičke aktivnosti srednjeg intenziteta do 60 minuta u danu, a preporuča se postepeno uvođenje i aktivnosti jačeg intenziteta do 3 puta sedmično.
- Djeca od 10 do 12 godina – fizičke aktivnosti srednjeg intenziteta do 60 minuta u danu i izvođenje vježbi srednjeg i jačeg intenziteta, a zbog razvoja mišića i kostiju mogu polako krenuti s vježbama trbušnjaka, čučnjeva i sklekova.
- Tinejdžeri u dobi od 13 do 17 godina – intenzivno vježbanje do 60 minuta, tri puta sedmično i naravno, bavljenje bilo kojim sportom ovisno o preferencijama.
U četvrtoj godini života su manje više zadovoljeni neki preduvjeti za bavljenje jednostavnijim ili pojednostavljenim kompleksnijim sportovima. Djeca počinju razumjeti pravila igre, donekle su sposobna poštivati ih, postaju sposobna za međusobnu saradnju, ali i natjecanje.
Osnovni oblik fizičke aktivnosti za djecu predškolske dobi je – IGRA! Igra mora biti dio svih aktivnosti u kojima dijete učestvuje jer svojim sadržajima potiče razvoj osnovnih motoričkih sposobnosti te usmjerava dijete na poticanje brzine, snage, koordinacije, fleksibilnosti, preciznosti i izdržljivosti.
Kada krenete upoznavati svoje dijete sa novim fizičkim aktivnostima, važno je da mu osigurate mogućnost da doživi početnički uspjeh. Na taj će način stvoriti pozitivnu sliku o vlastitoj vrijednosti. Potrudite se da vaše dijete nakon odabrane fizičke aktivnosti stvori pozitivan stav prema sportskom nadmetanju, da prihvati vlastitu odgovornost za uspjeh i da se trudi bez obzira na rezultat! Ponavljajte svome djetetu da pokuša, da nije važno ako ne uspije, važno je da ne odustane i da nastoji napredovati.
Treniranje u doba korone
Koronavirus je utjecao na sve sfere naših života, ostavit će posljedice na ekonomske prilike, ali mjere kojima se sprječava širenje virusa će ostaviti trag na zdravlju djece. O tome ne čitamo bombastične naslove u dnevnim novinama, ali vjerujem da će se posljedice tek kasnije osjetiti. Kako bi smanjili negativan utjecaj „života u zatvorenom“, svome djetetu moramo omogućiti fizičku aktivnost na neke kreativnije načine. Kako? Postavljanjem kućnih poligona, davanjem zadataka koji uključuju što više kretanja, natjecanjem u plesu, fitness challenge za vrijeme reklama i sl. Svakako je najbolja opcija da zajedno sa svojom djecom, najmanje dva puta sedmično, odradite trening koji će biti prilagođen uzrastu. Kako biste bili sigurni u kvalitetu treninga preporučujem da se posavjetujete sa nastavnikom fizičkog, fitness instruktorom ili da pronađete fitness aplikaciju za djecu. Uradite nešto već danas i na korak ste bliže zdravom životnom stilu.