Urođeni refleksi kod beba

Kod vaše bebe ćete primijetiti niz refleksa i automatskih ponašanja, tako tipičnih za tu dob. Većina svih „urođenih“ refleksa koje nazivamo primitivnim refleksima nestat će kako će dijete rasti i razvija.

Refleksi su nehotični pokreti ili akcije. Neki pokreti su spontani i javljaju se kao dio normalne aktivnosti djeteta. Drugi su odgovori na određene radnje. Zdravstveni radnici provjeravaju reflekse kako bi utvrdili rade li mozak i nervni sistem dobro. Neki se refleksi pojavljuju samo u određenim razdobljima razvoja. Slijedi nekoliko normalnih refleksa koje se vide kod novorođenčadi:

Korijenski refleks

Ovaj refleks započinje kada se dodiruje ugao djetetovih usta. Dijete će okrenuti glavu i otvoriti usta kako bi ga slijedilo i ukorijenilo u smjeru boli. To pomaže djetetu da pronađe dojku ili bočicu kako bi se moglo početi hraniti. Ovaj refleks traje oko 4 mjeseca.

Refleks sisanja

Refleks sisanja presudan je za kvalitetno hranjenje u početku bebina života. Kada se dodirne djetetovih usta, dijete će početi sisati. Ovaj refleks počinje tek u 32. sedmici trudnoće i nije u potpunosti razvijen do oko 36. sedmice. Zbog toga, nedonošče može imati slabu ili nezrelu sposobnost sisanja. Ovaj refleks je jedan od prvih koji se razvija kod bebe, a omogućava bebi da zadovolji potrebu za hranom i kontaktom.

Moro refleks

Moro refleks često se naziva i početni refleks. To je zato što se obično događa kada dijete preplaši glasnim zvukom ili pokretom. Kao odgovor na zvuk, dijete baci natrag glavu, ispruži ruke ili noge, plače, a zatim povuče ruke i noge natrag. Bebin vlastiti krik može ga uplašiti i pokrenuti ovaj refleks. Ovaj refleks traje sve dok dijete nema oko 2 mjeseca. Taj refleks može izostati pri rođenju što znači da se radi o oštećenju pri porođaju. 

Tonički vratni refleks

Kad se bebina glava okrene na jednu stranu, ruka na toj strani se ispružuje, a suprotna ruka savija prema laktu. To se često naziva položaj ograde. Ovaj refleks traje sve dok beba nema oko 5 do 7 mjeseci. U vratu zapravo postoje dvije vrste toničnih refleksa to: simetrični i asimetrični.

  • Asimetrični refleks je kada novorođenče okrene glavu na stranu i istodobno ispruži nogu i ruku na istu stranu.
  • Simetrični refleks je mostni refleks, što znači da za razliku od drugih refleksa koji se javljaju u vratu, on nije prisutan u maternici ili jednom kada se rodio, već se razvija i integrira neposredno kada dijete počinje puzati. Taj refleks obično nestaje između 8 i 11 mjeseci nakon rođenja.

Refleks hvatanja

Gicanje dlanom djetetove ruke uzrokuje da dijete dobro stisne prste. Refleks hvatanja traje sve dok dijete ne napuni 5 do 6 mjeseci. Sličan refleks u nožnim prstima traje do 9 do 12 mjeseci. Testiranje ovog refleksa radi se na način da taknete  bebinu ručice, ona će svojom šakicom čvrsto stisnuti vaš prstić.

Refleks hodanja

Taj se refleks naziva refleks plesa. Zašto plesom ? Jer se čini da dijete poduzima korake ili pleše kad je uspravno držeći da stopala dodiruju čvrstu površinu. Nije to čvrst hod, već lagano doticanje podloge prstićima, no ovaj refleks lako je uočiti. Ovaj refleks traje oko 2 mjeseca.

VAŽNA NAPOMENA ! No nijedno dijete nije isto, niti se razvija istom brzinom i zato je jako važno kalendar razvoja shvatiti kao smjernicu i nikako ne paničariti ako vaša beba u tačno određenoj sedmici  nije napravila ono što je prema kalendaru već trebala.

POVEZANI ČLANCI

Zadnje objave