Terapijski potencijal matičnih ćelija iz mliječnih zuba

 Za uzimanje mliječnih zuba za skladištenje i dalju obradu idealni su mliječni sjekutići i očnjaci

Dr. Jovana Hrisa Samardžija je specijalista dječje i preventivne stomatologije, a kao dječji stomatolog radi na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Prikupljanje mliječnih zubi kod djece u svrhu izolacije matičnih stanica neinvazivan je i jednostavan zahvat koji će zasigurno u bližoj budućnosti biti usluga dostupna roditeljima i djeci u gotovo svakoj stomatološkoj ordinaciji. U nastavku o ovoj temi za časopis Roditelj piše dr. Jovana Hrisa Samardžija specijalista dječje i preventivne stomatologije.

Mezenhimalne matične ćelije mogu biti izolovane iz mliječnih zuba djece. Ove ćelije su  poznate kao SHED (humane matične ćelije eksfolijatnih mliječnih zuba). SHED mogu biti kultivisane kao adherentne ćelije u jednom sloju ili kao neurosfere uformi ćelijskih klastera. 

 Mliječni zubi značajno se razlikuju od stalnih zuba kada posmatramo njihove razvojne procese, strukturu i funkciju. Procesi resorpcije korjena mliječnih zuba i nicanja stalnih zuba se vremenski preklapaju. Proces zamjene mliječnih zuba stalnima u prosjeku traje 7 godina. Počinje smjenom donjih centralnih sjekutića, oko 6-godine života do smjene kutnjaka pretkutnjacima stalnih zuba (premolarima). Mnoge dosadašnje studije izolovanih ćelija pokazuju da imaju slične karakteristike: morfologiju sličnu fibroblastima, formiranje adhezivnih kolonija i visok proliferativni potencijal in vitro. Mliječni zubi se odbacuju fiziloškom smjenom zuba (prirodan  proces  primarne resorpcije korjena zuba), zbog čega se prikupljanjem ćelija  pulpe mliječnih zuba izbjegava svaka vrsta etičkih  problema. 

Prikupljanje mliječnih zubi kod djece

Prikupljanje mliječnih zubi kod djece u svrhu izolacije matičnih stanica neinvazivan je i jednostavan zahvat koji će zasigurno u bližoj budućnosti biti usluga dostupna roditeljima i djeci u gotovo svakoj stomatološkoj ordinaciji. Odluka roditelja na takav zahvat i korištenje bankarstva matičnih stanica omogućit će njihovu dostupnost i korištenje u budućnosti u slučaju da to donoru bude potrebno. Prikupljanje mliječnog zuba ipak bi najsigurnije bilo napraviti u stomatološkoj ordinaciji pod stručnim vođstvom doktora koji će procijeniti u kakvom je stanju mliječni zub te ga pažljivo izvaditi. Stomatolog bi se trebao držati određenih smjernica i kriterijuma o prihvatljivosti zuba koji bi se mogli uspješno skladištiti u banci matičnih ćelija. Za uzimanje mliječnih zuba za skladištenje i dalju obradu idealni su mliječni sjekutići i očnjaci, dok bi lateralnije zube trebalo izbjegavati. Naime, mliječni molari imaju širok i masivan korijen zbog čega ostaju duže u ustima nego frontalni zubi. Erupcija bočnih stralnih kutnjaka traje duže te ujedno i resorpcija korijena mliječnih molara traje duže što može dovesti do gubitka vitaliteta takvog zuba, takav zub nije prihvatljiv za skladištenje ni dalju obradu. Zubi koji su jako klimavi također se ne bi trebali uzimati u obzir jer je moguće da im je vitalitet prekinut zbog dugotrajnoga klimanja. Zubi sa velikim karijesom, periapikalnim procesom, apscesom, cistom ili traumom nisu kandidati za izolaciju matičnih ćelija.  Loša procjena i korištenje ovakvih zuba dovodi do neuspješne izolacije i zahtjeva ponavljanje postupka. SHED se lako izoluju iz dobijenog tkiva, a manipulacija i in vitro ekspanzija dobijenih ćelija je jednostavna.

Terapijske mogućnosti

Kod mnogih bolesti je naučno dokazana  mogućnost liječenja upotrebom matičnih ćelija. To su:

  • Neurološke bolesti: Alzhemer, Parkinsonova bolest, multiplaskleroza
  • Kardiovaskularne bolesti- Infarkt miokarda
  • Bolesti pankreasa i jetre- Diabetes mellitus tip I, fokalne bolesti jetre
  • Liječenje kraniofacijalnih bolesti- koštani defekti mandibule i maksile, povrede i bolesti temporomandibularnog zgloba
  • Liječenje autoimunih bolesti- sistemski lupus

 Istraživanjima su se otkrile različite populacije matičnih ćelija mliječnih zuba, tako da postoje matične ćelije ekfolijantnih humanih mlečnih zuba (SHED), i nezrele matične ćelije zubne  pulpe (IDPSC). SHED imaju potencijal za upotrebu u oralnoj i  parodontalnoj hirurgiji zbog mogućnosti diferencijacije u osteoblaste. Bolesti i povrede temporomandibularnih zglobova uspješno se liječe upotrebom matičnih ćelija. Ove ćelije imaju mogućnost diferencijacije i u druge ćelijske linije, kao što su hondrociti, adipociti, neuroni/glije, glatke i skeletne mišićne ćelije, melanocite i endotelne ćelije,  a je njihova upotreba moguća u mnogim granama medicine. Jedna studija pokazala je da SHED imaju osteoinduktivni potencijal dovoljan da popuni kalvarijalni defekt kritične veličine kod miševa. Važna činjenica je da su SHED lako dostupne i da je metod njihove izolacije neinvazivan i bezbolan za donora, te zubna pulpa u perspektivi može postati izvor ćelija koje se mogu krioprezervirati u bankama matičnih ćelija.