Stefana Petrović: Pravilan razvoj djeteta treba pratiti uz konsultaciju sa pedijatrom

Stefana Petrović je mlada žena koja je supruga i majka jednog dvogodišnjeg dječaka i jedne umiljate tromjesečne djevojčice. Pored porodičnih obaveza Stefana radi u IT sektoru će dugo i to od kuće što je čini posebno sretnom jer je to jedan mogućnost da bude vremena sa djecom.

Stefana na instagramu vodi nalog beleške jedne mame koji je praćen od strane drugih mama i onih koje će to tek postati. Sa Stefanom smo razgovarali o majčinstu, obavezana, o savjetima i pitanjima koje dobija od drugih mama. U nastavku pročitajte naš intervju sa njom.



Kako je nastao vaš profil beleške jedne mame i zašto baš beleške?

Pošto sam u IT svetu već godinama, samim tim i socijalnim mrežama, znala sam koliko bi jedan ovakav profil značio mamama koje nemaju puno vremena da istražuju i da čitaju sve sto ih zanima o njihovim mališanima. Želela sam da pomognem svim mamama, koje nemaju tu privilegiju ili naviku da traže odgovore ili prosto nemaju nikoga ko bi ih ispravno posavetovao. Stoga sam došla na ideju da vizuelno predstavim, u što kraćem obliku, odgovore na razna pitanja, zato sam i nazvala profil Beleske jer se ne ulazi mnogo u detalje na samom postu, već je to jedan kraći odgovor na konkretna pitanja. Doduše, u opisu posta se uglavnom uvek potrudim da malo opširnije kažem o onom sto imam I ono sto mislim da treba da se napomene.

Na svom nalogu se nalaze brojni savjeti za mame i one koje će to tek postati? Koliko su ova pitanja lična tj. da li su to pitanja sa kojima ste se vi susreli?

O da, definitivno. Uglavnom sva pitanja koja vidite na profilu, su pitanja koja sam i ja sama postavila. Uvek bismo suprug I ja, pre svake kontrole kod pedijatra, zapisivali sve sto nas zanima, sve sto bismo pitali doktora, I na samoj kontroli isli po toj listi. Uvek me je nerviralo kada bismo nešto zaboravili, jer kod kuće nemamo koga da pitamo. Halo beba (telefonsko savetovaliste u Beogradu) je uvek dostupna kod nas, ali mislim da bi me blokirali da sam ih zvala za sve sto sam htela i sto mi je padalo na pamet (haha). Zato sam tražila odgovore na njih preko Google-a , ili u knjigama, a ponekad I od drugih mama, iako sam imala samo par njih oko sebe.  Sve te odgovore koje bih nalazila ne bi uzimala zdravo za gotovo, već bih čitala iz različitih izvora, a dosta puta I na engleskom, jer mislim da na našem području sto se interneta tiče, nema dovoljno portala koji se bave svim ovim pitanjima koja mame zanimaju.

Kada je u pitanju razvoj djeteta nekoliko postova ste posvetili razvoju djece. Koja su to dostignuća bebe u 8. mjesecu?

Osmi mesec može biti jedan od najlepših meseci jedne bebe, bar sto se razvoja tiče. Ovo je vreme kada beba može da progovori svoje prvo “mama” ili “tata”. Kada bi trebala da stoji I da se drži na primer za nameštaj. Počinje da pokazuje na nešto sto joj je skrenulo pažnju, da traži igračke, da ih prebacuje iz jedne ruke u drugu. Također, će verovatno moći da iz ležećeg položaja zauzme sedeći. Ovde su bebe već uveliko svesne ko ste vi, ko je mama, ko tata ili baba i deda. Od 8. meseca pa nadalje nema dana kada će vam biti dosadno sa bebom, cak naprotiv, one su sve interesantnije, umiljatije, blesavije i neumorne.

Kako se beba igra  u ovom periodu od 8 mjeseci?

Ovo je vreme koje ste možda čekali, vreme kada možete da se igrate “pee-ka-boo”, odnosno takozvane “sad me vidiš, sad me ne vidiš” igre. Vreme za velike kocke, ili plastične caše u boji, koje mogu da se stavljaju jedna u drugu.  Slikovnice i knjige su uvek dobre igračke, bez obzira na starost bebe. Zatim lopte, mobilne igračke kao autići, edukativne kocke I slično. Dobro je da igračke imaju sto vise boja na sebi, kako bi bebi bile sto interesantnije. A ponekad neke jednostavne stvari kao sto su plastične flaše, cinije, kartonske kutije mogu bebi biti podjednako zabavne. 

Kako roditelji mogu da prate pravila razvoja djeteta?

Najpre uz konsultaciju sa pedijatrom, a pre svega čitanjem odgovarajućih knjiga. Ja bih ovom prilikom preporučila knjigu: “Šta da očekujete u prvoj godini života” čiji su autori Šeron Mejzel I Hajdi Murkof, koju mislim da bi svaka porodica koja ima bebu, trebalo da ima u kuci. Imate i druge knjige u kojima piše tačno koja dostignuća treba beba da dostigne u kom mesecu. Po tome se prati kako beba napreduje. Ovom prilikom bih preporucila isvim trudnicama knjigu od istih autora “Šta da očekujete dok čekate bebu”, koju bi svaka trudnica trebala da pročita.
Na primer, u drugom mesecu beba već počinje da se smeje, u petom da se igra sa svojim stopalima, u sedmom da se odaziva na svoje ime itd. Naravno ovo ne mora da bude striktno isto za svako dete. Bebe se razlikuju I ne razvijaju isto. Neke su naprednije, neke ne, bitno je da na kraju prve godine sve dođu na isto, I sve ispune te mesečne ciljeve koje su prethodno trebale, a uglavnom tako I bude. Sve bebe postanu iste na kraju prve ili druge godine. Sve prohodaju, propričaju, umeju da sednu, da ustanu i slično.

Mnogo je pitanja koja muče mame, posebno kada su prvorotke. A jedno od tih pitanja je i pitanja da li je beba dovoljno jela. Kako će mama znati da je beba dovoljno jela?

Najbolji pokazatelj da li je beba dovoljno jela jeste broj mokrih i prljavih pelena u toku dana. Uz to ide naravno i da li je beba dobila na kilaži. Te dve stavke su najbitnije. Zatim je bitno koliko puta traži da jede, da li izgleda zadovoljno posle jela, kao na primer da li su joj rukice ispružene, opuštene ili su joj šakice stegnute dok place. To su neke stvari koje možete naći u svakom “udžbeniku”, međutim ono sto iz iskustva mogu da kažem jeste da je svako dete priča za sebe. Broj mokrih pelena ne mora da bude 8, može da bude i više ili manje. Isto tako, beba može da ne kaki po dva do tri dana, što može biti sasvim normalna stvar (tolerise se sve do 5 dana). Da joj stolica bude zelena a ne žuta. Takodjer, ono sto bih preporučila svim roditeljima je da redovno mere svoju bebu, da ne čekaju kontrolu da bi videli da li je njihova beba napredovala. Time će biti sigurniji u sebe da rade sve kako treba kao i da veruju svom instiktu. Koliko bi beba trebala da dobije u svakom mesecu ili kakvu boju kake bi beba trebala da ima, koliko bi trebala da pojede ml I sva ostala pitanja su upravo ona koja mozete naći na mom profilu.  Mi smo merili naše male tako sto stanemo na vagu sami, pa potom stanemo sa njima, i tako gledali koliko su dobili jer nismo imali bebi vagu, a to sve jer su nam nekada zakazivali kontrole i po mesec dana kasnije nego sto bi trebalo, pa nismo hteli da budemo u neizvesnosti… 

Kada je vrijeme da se bebi uvede dohrana? Kada majčino mlijeko nije dovoljno?
Kada beba ne dobija na težini koliko bi trebala. Nase prvo dete je u prvih mesec dana dobilo samo 500 grama (beba treba da dobije 600-900 grama min u prvih mesec dana), iz razloga sto smo mislili da imamo dovoljno mleka. Međutim, ispostavilo se da količinski nisam imala dovoljno mleka I da smo morali da dodajemo dohranu. To sve nismo znali, nismo ga merili, pritom je imao žuticu, većinu vremena je spavao, nije se bunio i mi smo mislili da sve radimo kako treba. To je upravo ono neznanje koje me je ustvari i navelo da istražujem još više, da ne bi došli u tako neku situaciju opet. Tako da smo mu posle svakog podoja nudili dohranu, koliko god je hteo i mogao da pojede.
Sad sa drugim detetom imamo dovoljno mleka, hvala Bogu, iako smo joj nudili dohranu ali je odbija, što znači da je sita i zadovoljna. Dojenje je nažalost postalo jedna tabu tema danas, iz mnogo razloga. Ne postoji ni jedan stručnjak u okviru Doma Zdravlja kojeg možete da konsultujete i pitate za sve nedoumice koje imate. Već morate da istražujete sami, platite nekog privatno i slično. Dosta mama ima poteskoća sa dojenjem, sa uspostavljanjem laktacije, to im onda rusi samopouzdanje, sumnjaju u sebe kao majku, i onda uzimaju dohranu jer je to sigurno rešenje a najpre najlakše rešenje. Ne bi trebalo tako da bude, ne treba bežati od dohrane I toga da se detetu posle podoja ponudi dohrana, ali ne treba ni po svaku cenu davati tome primat. Majčino mleko, koliko god malo da ga ima, je bitno zbog Imuniteta bebe, koliko i zbog hrane. 

Da li imate neki jelovnik tj. redoslijed uvođenja hrane?

Iskreno da vam kažem nemam, nisam fan bebi jelovnika jer su po mom mišljenju nepraktični. Sve zavisi u kom delu godine je vaša beba napunila 6 meseci, jer mislim da bebi treba uvek nuditi domaću, svezu, sezonsku hranu, osim ako nemate recimo domaću zamrznutu bundevu koju možete da ponudite bebi u sred proleća, jer su bundeve jedna od prvih namirnica koje bebi možete dati.
Ali su zato na primer, banana, krompir, batat, jabuka nešto što uvek možete u toku godine da joj ponudite. Šta se bebi daje da jede je izuzetno bitna stvar i nešto oko čega bi svaka mama trebala da se posavetuje sa pedijatrom i nutricionistima prvo, I na sta treba obratiti posebnu pažnju.
 

Za kraj imate li neku poruku za naše čitatelje?

Dragi roditelji, naoružajte se znanjem! Čitajte, pitajte, istražujte sve sto mislite da treba i sto vas zanima vezano za vaše bebe. Oslanjajte se na svoj instikt, nemojte se previše opuštati niti previše ustručavati da potražite pomoć ukoliko mislite da vam treba. Uživajte sa vašim mališanima, i koliko god vam se činilo sve užasno naporno, ne zaboravite da vreme brzo prolazi, i da će vam bas ovaj trenutak sada, jednoga dana jako nedostajati.