I roditelji i pedijatri često govore o drugoj godini djeteta. To je normalna razvojna faza koju proživljavaju mala djeca i koju često obilježavaju napadi bijesa, prkosno ponašanje i puno frustracija. Ovaj period ne mora nastupiti odmah kad vaše dijete napuni 2 godine, već uglavnom počinje od 18. do 30. mjeseca i može potrajati i do treće godine života. Iako se napadi bijesa sigurno mogu dogoditi nakon što vaše dijete napuni 3 godine, oni do tada često postaju rjeđi.
Čitajte dalje da biste saznali više o tome šta očekivati i kako se snaći u ovoj fazi djetetovog rasta.
Zašto je druga godina tako strašna?
Prvi stadij djetetovog života traje otprilike između 1 i 3 godine. Pun je intelektualnog i fizičkog rasta. Vaše dijete počinje:
- hodati
- razgovarati
- imati mišljenje
- učiti o emocijama
- razumjeti (ako ne i savladati) kako dijeliti
Tokom ove faze vaše dijete će željeti istražiti svoje okruženje i imati i raditi ono što želi pod vlastitim uvjetima. To je normalno i očekivano ponašanje. Ipak, budući da njihove verbalne, fizičke i emocionalne vještine nisu dobro razvijene, vaše dijete može lako postati frustrirano kad ne uspije adekvatno komunicirati ili izvršiti zadatak.

Slijede primjeri situacija koje mogu izazvati frustraciju kod dvogodišnjaka:
- Vaše dijete vjerovatno neće imati jezične vještine kako bi jasno naznačilo šta želi.
- Možda neće imati strpljenja da čekaju svoj red.
- Možda precijene koordinaciju ruku i oka i neće moći sipati svoje mlijeko ili uhvatiti loptu, iako to očajnički žele.
Je li vaše dijete ušlo u ovu „strašnu“ fazu?
Znat ćete da je vaše dijete ušlo u ovu fazu ne zbog dobi, već zbog ponašanja. Budući da su nivoi frustracije kod prosječnog malog djeteta visoke, možete primijetiti sljedeće:
Tantrumi
Tantrumi se mogu kretati od blagog cviljenja do histeričnih slomova. Uz plakanje tokom bijesa, vaše dijete može dobiti i fizičke tantrume, što može uključivati:
- udaranje
- griženje
- bacanje stvari
Iako se napadi bijesa mogu činiti beskrajnima, prema rezultatima studije iz 2003. godine, procjenjuje se da 75 posto napada bijesa kod djece od 18 do 60 mjeseci traje pet minuta ili manje. Tantrumi su podjednako česti kod dječaka i djevojčica.
Protivljenje
Svakodnevno vaše dijete stiče nove vještine i sposobnosti. Prirodno je da vaše dijete želi testirati te vještine i sposobnosti. To može dovesti do toga da se vaše dijete usprotivi stvarima s kojima je nekada bilo u redu, poput držanja ruke za prelazak ulice ili pomaganja da se obuče ili popne na tobogan na igralištu. Kako vaše dijete razvija veću nezavisnost, možda će početi insistirati na tome da čini više za sebe, bilo da je razvojno sposobno izvršiti zadatak ili ne. Također, mogu iznenada odlučiti da žele da im pomognete u stvarima koje su već savladali.
Promjene raspoloženja
Jedno vaše dijete može biti sretno i voljeti, drugo vrištati, plakati i osjećati se tužno. Sve je to nusprodukt frustracije koja dolazi od želje da se stvari rade samostalno, bez vještina potrebnih za njihovo razumijevanje ili pregovaranje.
Jesu li to godine ili problem u ponašanju?
Kako znati kada vaše dijete doživljava promjene zbog godina ili ponašanje koje upućuje na nešto ozbiljnije, poput problema sa mentalnim zdravljem?
Jedno istraživanje iz 2008. godine proučavalo je ispade bijesa kod djece predškolske dobi (od 3 do 6 godina) i primijetilo kada bi napadi mogli sugerisati poremećaj raspoloženja ili ponašanja. Znakovi koje treba potražiti uključuju:
- napade bijesa koji (više od polovine vremena) uključuju udaranje, šutiranje, grizenje ili druge oblike fizičkog nasilja prema roditelju
- gnjev u kojem se dijete pokušava povrijediti
- česti napadi bijesa, definisani kao napadi bijesa koji se javljaju 10 do 20 puta dnevno
- bijes koji u prosjeku traje duže od 25 minuta
- nesposobnost djeteta da se konačno smiri
Imajte na umu da je studija obrađivala djecu stariju od 2 godine. Ove vrste napada bijesa mogu biti zabrinjavajuće ako nastave kako vaše dijete stari, ali nisu uvijek zabrinjavajuće kao dio razvoja tokom druge godine života.
Kada potražiti pomoć
Prkos koji dolazi sa drugom godinom života je normalan, ali ako osjećate da vam ponašanje izmiče kontroli ili ste jednostavno previše pod stresom, razgovarajte s djetetovim pedijatrom. Također, možete potražiti stručnu pomoć ako odgajatelji sugerišu da nešto nije u redu ili ako primijetite da je vaše dijete:
- povučeno ili ne traži pažnju od drugih
- ne uspostavlja kontakt očima
- posebno agresivno
- nasilno ili pokušava povrijediti sebe ili druge
- stvara puno stresa u domaćinstvu
Doktor vašeg djeteta može vam dati savjete za ispravljanje ponašanja i savjetovati vas ako je potrebno napraviti procjenu mentalnog zdravlja. Neki faktori koji bi mogli predisponirati dijete za agresivnije ponašanje su:
- izlaganje alkoholu u maternici
- izlaganje nasilju u djetinjstvu
- prirodno težak temperament