Većina novorođenih beba će se redovito i često buditi da bi dojile. Međutim, postoje trenuci kada vašu novorođenu bebu treba probuditi da bi dojila. Na primjer, mogu postojati medicinski indicirani razlozi zbog kojih bebu treba probuditi da bi se hranila, poput žutice, urođenih srčanih bolesti, bolesti ili beba koja još uvijek nema odgovarajuću težinu.
Da li je spavanje tokom dojenja normalno?
Bebe su biološki programirane da zaspu na dojkama. Spavanje na dojkama je normalno ponašanje i uglavnom je to posljedica hormona koji se naziva holecistokinin ili CCK. CCK čini da se vaša beba osjeća sitom i pospanom i otpušta se u crijeva vaše bebe čim počnu sisati. Mlađa beba obično ima veće koncentracije CCK, što može otežati njihovo držanje budnim za vrijeme hranjenja. Ovo je savršen sistem ako se vaša beba često budi i dobro se hrani, ali za bebu koju treba probuditi ili je ohrabriti da jede može biti izazov.
Pa kako držati pospanu bebu budnom uz dojke? Postoji nekoliko jednostavnih, ali efikasnih stvari kojima si možete pomoći.
Isprobajte direktan kontakt s bebom
Držanje vaše bebe u položaju „koža na kožu“ može pomoći da se upali bebin prirodni instinkt hranjenja i potakne ih na hranjenje. Naravno, ako ste u kuhinji, želite jesti! Bebe mogu lako pronaći dojku u ovom položaju i mogu se spontano hraniti.
Direktan kontakt s bebinom kožom također vam omogućava da primijetite suptilne znakove hranjenja koje bi inače mogli propustiti. Vaša beba može samo lagano migoljiti kako bi vam signalizirala da je spremna za hranjenje, a ako je držite čvrsto na prsima, vjerojatnije ćete to primijetiti.
Naučite znakove za hranjenje vaše bebe
Razumijevanje signala za hranjenje vaše bebe i njihovo hranjenje kada se pokažu spremnim za hranjenje može im pomoći da se bolje hrane.
Stisnite dojke
Dok vaše mlijeko teče, vaše dijete će aktivno sisati, ali kad se protok mlijeka uspori, vaše dijete može usporiti ili prestati sisati uopće. Laganim stiskanjem dojki potaknut ćete protok mlijeka da se nastavi, i to može pomoći vašoj bebi da počne sisati i gutati ponovo.
Promijenite strane
Vaše grudi rade istovremeno, pa kad bebu hranite jednom dojkom, i druga strana doživljava ispuštanje mlijeka.
Kad beba želi zaspati, prebacite je na drugu stranu tako da je čeka svježa zaliha mlijeka. To možete ponoviti nekoliko puta (prebacivati bebu s jedne dojke na drugu). Promjena dojki može djetetu olakšati punjenje trbuha tijekom dojenja.
Koristite nježnu stimulaciju
Ako vaša beba zaspi i prestane sa hranjenjem (moguće je da bebe nastave hraniti dok spavaju), nježno milovanje ruku i nogu može ih potaknuti da duže ostanu budne.
Sjedenje bebe i nježno trljanje leđa također joj može pomoći da se probudi i daje im mogućnost da izbace zarobljeni vjetar koji mogu imati. Ako to ne uspije, promjena pelene u toku hranjenja može ih pobuditi da se nahrane još malo.
Sve bebe su različite i sve se hrane na različite načine, pa se ono što je „normalno“ za jednu bebu može razlikovati za drugu bebu. Ako ste zabrinuti zbog bilo kojeg aspekta hranjenja, neophodno je da potražite pomoć rano i uvijek je važno da slijedite savjete svog doktora.
Općenito, ako vaša beba u roku od 24 sata ima najmanje pete ili šest mokrih pelena za jednokratnu upotrebu, blijed urin, tada možete biti sigurni da vaša beba uzima dovoljno mlijeka.