Šeila Vila: Sretna sam što današnja medicina podrazumijeva da je i bol samo opcija

Bezbolni porod u Kantonalnoj bolnici „dr. Safet Mujić“ u Mostaru 

Piše: dr. Šeila Vila, sepcijalista ginekologije i akušerstva 

Porođaj je posebno iskustvo koje nosi sa sobom različite emocionalne i fizičke izazove za trudnicu. U ovom intervju istražit ćemo koncept bezbolnog porođaja, kako se postiže, koje su prednosti, i kako pružiti trudnicama najbolje moguće iskustvo tokom ovog važnog trenutka. dr. Šeila Vila je specijalista ginekologije i akušerstva koja će s nama podijeliti svoje znanje i iskustvo u vezi s ovom temom.

Vi ste vrlo mlada doktorica. Za početak našeg razgovora možete li nam reći šta je bilo presudno za odabir ovog zanimanja?

Od malih nogu sam bila pravi štreber i odlikaš sa afinitetom za prirodne nauke. Kad god sam se našla na životnoj raskrsnici, birala sam nešto što je u tom momentu izgledalo kao izazovnije. Medicina se nekako nametnula kao izazov, a ginekologija mi je nudila šarenu dinamiku koju sam smatrala kompatibilnom sa svojim duhom. Svidio mi se aspekt hirurgije, gdje relativno brzo vidite rezultat, a sa druge strane imate kontinuiranu vezu sa pacijentom, generalno zdravu populaciju, i naravno jedan od najljepših momenata života, porod. Svaki dan je različit, susrećete se sa pacijentima od njihovih ranih adolescentnih godina pa do žena u njihovim 90tim. Žene zaista evoluiraju kako prolaze kroz život, i na neki način vi ste tu da sa njima prođete kroz sve etape.

Tokom poroda koliko je važna komunikacija između trudnice, ginekologa i babice?

Svaki porod je različit, i svi želimo da to bude najljepši trenutak vašeg života, i da ga kao takvog pamtite. Smatram da je vrlo bitno naglasiti pacijenticama da pravilno iskomuniciraju svoje želje, strahove i očekivanja sa timom. Na taj način smo i mi u stanju da pružimo najbolju njegu orijentisanu ka pacijentici. Naglasila bih da je jako bitno sticanje povjerenja prema zdravstvenom timu, jer nam je zajednički cilj isti.

Kantonalna bolnica dr. Safet Mujić uvela je mogućnost bezbolnog poroda. Kako se definira bezbolni porođaj i koje su osnovne metode ili tehnike koje se koriste kako bi se postigao taj cilj?

Za akušerstvo je od izvanrednog značaja mogućnost uklanjanja bolova pri porođaju na način koji ne škodi ni majci ni djetetu. Metode kojima postižemo ublažavanje ili potpuni gubitak bolova mogu se ugrubo podijeliti na farmakološke (liječenje bolova lijekovima) i nefarmakološke. U KB „dr Safet Mujić“ Mostar pored nefarmokološkog kojeg oduvijek potičemo,  uveli smo metodu farmakološkog bezbolnog porođaja. To podrazumijeva regionalnu metodu ublažavanja boli, odnosno single shot epidural.

Koje su prednosti bezbolnog porođaja za majku i dijete?

U očima žena, porođaj je predstavljao bolan akt. Baveći se temom bezbolnog poroda, trebalo je odgovoriti na pitanje kako da fiziološki akt koji je pokrenut bolom, učinimo bezbolnim. Prednosti za majku su što metodama analgezije olakšavamo prirodni tok poroda, i na taj način otklanjamo porođajnu patnju majke, što osigurava sigurniji ishod za majku i dijete. Analgetskim učinkom smanjujemo reakciju organizma na bol, te postižemo veću kardiocirkulatornu stabilnost, bolju uteroplacentarnu perfuziju ploda i manju fetalnu patnju.

Kako se odabire najprikladnija metoda bezbolnog porođaja za svaku trudnicu, uzimajući u obzir individualne potrebe i želje?

Uklanjanje i ublažavanje bolova u porođaju je timski rad ginekologa – akušera i anesteziologa. Svaku ženu koja izrazi želju za jednom od farmakoloških metoda bezbolnog porođaja, uputimo na razgovor sa anesteziologom, koji procijeni da li je žena kandidat za ovu vrstu analgezije i koja metoda će najbolje odgovarati. Pored toga, bitno je naglasiti da akušerski nalaz žene u momentu prijema također utiče na odabir metode.

Možete li opisati postupak epiduralne analgezije i kako ona utječe na iskustvo porođaja?

Epiduralna anestezija je metoda koja se izvodi od strane anesteziologa, gdje se u epiduralni prostor kičmenog stuba aplicira opioidni analgetik ili anestetik, kao single shot injekcija ili putem kontinuiranog epiduralnog katetera. Smatra se najuspješnijom vrstom obezboljavanja u akušerstvu. Obezboljavanje područja se dešava 20-30 minuta nakon aplikacije lijeka. Jako je sigurna metoda, davanje lijeka ne boli, i održana je mobilnost. Prednost kontinuiranog epiduralnog katetera je što možemo ponavljati dozu lijeka, dok single shot injekcije se daje jednom, ima kraće trajanje. Pacijentice koje su kandidat za ovu metodu, u porod ulaze sa manje straha, opuštenije su, te spremne za bolju saradnju u fazi tiskanja.

Kako se kontrolira bol tijekom različitih faza porođaja, posebice ako žena želi izbjeći lijekove?

Pored farmakoloških metoda, spomenula sam i nefarmakološke metode za smanjenje boli, koje mi uvijek potičemo. Pravilno disanje, akupresija, promjena položaja u trudovima, te topla voda su dokazani metodi za smanjenje boli u toku poroda. Na našem odjelu dozvoljeno je prisustvo supruga na porodu, te on osim što ženi pruža podršku, može aktivno sudjelovati, sa masažom i pomoći prilikom tuširanja.

Postoje li posebne pripreme koje trudnica može poduzeti kako bi povećala izglede za bezbolan porođaj?

Nisu sve žene mogući kandidati za porođaj uz primjenu regionalne anestezije. Pretjerano nizak krvni pritisak, poremećaji zgrušavanja krvi, infekcija krvi ili infekcija kože na mjestu gdje se postavlja kateter, problemi sa kičmom i alergijske reakcije na lokalni anestetik, kontraindikacije su za primjenu spinalne ili epiduralne analgezije. Svaka žena koja je zainteresovana proći će razgovor sa ginekologom i anesteziologom gdje će se donijeti najbolja odluka za nju.

Da li je potrebno ranije najaviti vašoj ustanovi da trudnica želi bezbolni porod?

Potrebno je svoju želju izraziti prije poroda, najbolje bi to bilo uraditi u 36. nedjelji trudnoće kada dođete da snimite prvi CTG. Kada žena izrazi želju za bezbolnim porodom, biće pregledana od strane anesteziologa. Kao što sam već spomenula povoljan akušerski nalaz jedan je od uslova za regionalnu anesteziju, te će pacijenticama biti objašnjeno kada trebaju da se jave i kada je najbolje doći u bolnicu.

Za kraj imate li neku poruku za trudnice?

Sretna sam što današnja medicina podrazumijeva da je i bol samo opcija. Želim da se trudnice upozanju sa porijeklom porođajnog bola i metodama ublažavanja.
Radujem se druženju i upoznavanju sa svim budućama mamama, i nadam se da će im idući ulazak u rađaonu biti sa više radosti i uzbuđenja, a manje straha.