Ako briga o vašem zdravlju nije dovoljna da prestanete pušiti, onda biste trebali misliti na zdravlje vaše bebe. Pušenje tokom trudnoće utječe na zdravlje vašeg djeteta prije, za vrijeme i nakon rođenja djeteta. Nikotin (tvar koja izaziva ovisnost u cigaretama), ugljik monoksid i brojni drugi otrovi koje udišete iz cigarete pronose se kroz vaš krvotok i idu direktno vašoj bebi. Pušenje u trudnoći:
- Smanjuje količinu kisika dostupnu vama i vašoj rastućoj bebi
- Povećava puls vaše bebe
- Povećava šanse za pobačaj i mrtvorođenče
- Povećava rizik da se vaša beba rodi prerano i / ili rodi s malom porođajnom težinom
- Povećava rizik bebe od razvoja respiratornih (plućnih) problema
- Povećava rizik od urođenih mana
- Povećava rizik od sindroma iznenadne smrti novorođenčadi
Što više cigareta dnevno pušite, veće su šanse da će vaša beba razviti ove i druge zdravstvene probleme. Ne postoji “siguran” nivo pušenja tokom trudnoće.

Kako pasivni dim utječe na trudnoću?
Pasivni dim kombinacija je dima iz goruće cigarete i dima koji pušač izdiše.
Dim koji sagorijeva na kraju cigarete zapravo sadrži više štetnih tvari (katran, ugljik monoksid, nikotin i druge) od dima koji pušač udiše. Ako ste redovno izloženi pasivnom pušenju tokom trudnoće, povećat će vam se šanse da rodite mrtvorođenče, bebu male težine, bebu s urođenim manama i druge komplikacije u trudnoći.
Bebe i djeca izložena pasivnom pušenju također mogu razviti astmu, alergije, učestalije upale pluća i uha, te su u većem riziku od sindroma iznenadne smrti novorođenčadi (SIDS).
Kako mogu prestati pušiti prije ili tokom trudnoće?
Dostupni su mnogi programi za odvikavanje od pušenja koji će vam pomoći da prestanete pušiti. Pitajte svog doktora za više informacija o ovim programima.
Evo nekoliko savjeta koji bi vam mogli pomoći da prestanete pušiti:
- Sakrijte šibice, upaljače i pepeljare.
- Napravite svoj dom nepušačkim prostorom.
- Zamolite ljude koji puše da ne puše oko vas.
- Pijte manje pića s kofeinom; kofein može stimulirati vaš nagon za pušenjem. Izbjegavajte i alkohol, jer on također može povećati vaš nagon za pušenjem i može štetiti vašoj bebi.
- Promijenite navike povezane s pušenjem. Ako ste pušili tokom vožnje ili kada ste pod stresom, pokušajte to zamijeniti drugim aktivnostima.
- Žvake (po mogućnosti bez šećera) držite pri ruci u onim trenucima kada vas uhvati želja za pušenjem.
- Budite aktivni kako biste izbjegli pušenje i pomogli u ublažavanju napetosti: prošetajte, vježbajte, čitajte knjigu ili isprobajte novi hobi.
- Potražite podršku kod drugih. Pridružite se grupi podrške ili programu za odvikavanje od pušenja.
- Ne idite na mjesta na kojima puši mnogo ljudi, poput barova ili klubova, i pušačkih dijelova restorana.