Prim. Dr. Amra Junuzović Kaljić
Subspecijalista za dječije bolestiBiografija
Prim. dr. Amra Junuzović Kaljić, specijalista za dječije bolesti u JU Dom Zdravlja Stari Grad Sarajevo, Dispanzer za predškolsku djecu, odgovorni ljekar i koordinator Pedijatrijske službe u JUDZKS i zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo. Autorica i koautorica brojnih stručnih radova prezentiranih na stručnim sastancima i kongresima u zemlji i inozemstvu. Dobitnica velikog broja stručnih priznanja i nagrada.
Pitanja i odgovori Prim. dr. Junuzović Kaljić
Pitanje, Dijana: „Da li bebi smiju da dolaze bake i deke?“
Odgovor, Prim. dr. Junuzović Kaljić: „Poštovana, u vremenu pandemije uvijek postoji rizik od transmisije virusa, te ne preporučujem sastajanja koji bi nosili eventualne rizike od obolijevanja članova Vaše porodice.“
Pitanje, Alisa: „Hvala Vam na odgovoru vezano za imunizaciju. Nadam se da ćete odgovoriti i na drugi dio pitanja vezano za UZ kukova da li će biti problem što će izvjesno je proteći rok od 3 mjeseca koji nam je ostavljen da učinimo isti?“
Odgovor, Prim. dr. Junuzović Kaljić: „Poštovana, obzirom na situaciju u kojoj se nalazimo, i odgađanje UZ kukova do urađene dijagnostike kukova preporučujem „široko“ povijanje tj. da preko pelene stavite između nogu još jednu, platnenu, pelenu i time bebine kukove dovedete u korektnu poziciju.“
Pitanje, Amina: „Mene također zanima da li sada mi kupujemo vitamin K ili i dalje bebe primaju kada se rode? Moja curica je rođena 2017. tada je primila u bolnici, a sada od poznanica nekih čujem da se to više ne daje već mi uzimamo i dajemo. Svašta se izgleda nesto promjenilo. Da li djeca sa atopijskim dermatitisom smiju da prime MRP vakcinu? Hvala još jednom.“
Odgovor, Prim. dr. Junuzović Kaljić: „Poštovana, i dalje se bebama već prvim satima, po rođenju, daje 1mg K vitamina kao prevencija hemoragijske bolesti novorođenčeta, u novim smjernicama se primjenjuju preparati vitamina K u nastavku zajedno sa D vitaminom do dobi od 3 mjeseca. Da. Djeca sa atopijskim dermatitisom sasvim regularno dobijaju MRP vakcinu.“
Pitanje, Ina: „S obzirom na to da se mlijeko počinje stvarati otprilike u petom ili šestom mjesecu trudnoće, i da je prisutno tokom trudnoće i kada se beba rodi ali je zbog svoje prvobitne gustoće i sabijenosti (kolostrum) nemoguće ga istisnuti pa se kaže da mlijeko još nije nadošlo i poseže se za dohranom dok mlijeko dođe a ustvari je potrebno da beba stimuliše dojku i da je na dojci kako bi mlijeko krenulo. Zanima me da li se u porodilištu podržava odluka majke da odbije dohranu i da odluči sačekati da beba sisajući potakne mlijeko i zašto se uopšte savjetuje majkama dohrana ako se znaju ove činjenice?“
Odgovor, Prim. dr. Junuzović Kaljić: „Poštovana, u svim porodilištima se već u prvim satima beba daje majci na podoj, što i jeste prirodna i normalna stimulacija za izlučivanje mlijeka. U prvih 24h-48h mlijeko ne nadolazi takvom brzinom da može podmiriti nutritivne potrebe novorođenčeta. Zato je bitno da beba dobije kolostrum, a i da bude adekvatno hranjena.
Pitanje, Aida: „Poslije poroda dijete je ležalo na neonatalnoj na pedijatriji i u otpusnom pismu piše da nije vakcinisano. Kada da dobije ove prve dvije vakcine što ste rekli da se daju u roku od 24 h u porodilištu. Sada beba ima 22 dana.“
Odgovor, Prim. dr. Junuzović Kaljić: „Poštovana, BCG i HePB će dobiti u prvom kontaktu sa zdravstvenom službom, kada se za to steknu uslovi.
Pitanje, Mirha: „Da li se praksa imunizacije u prvih 24h nakon rođenja djeteta provodi u svim porodilištima u FBiH ili je različita praksa za svaku ustanovu? Hvala.“
Odgovor, Prim. dr. Junuzović Kaljić: „Poštovana, to nije praksa, to je zakon. U skladu sa propisima iz Zakona o zdravstvenoj zaštiti infektivnih bolesti i naredbi o imunizaciji te vakcine spadaju u program obavezne imunizacija na cijeloj teritoriji BiH.“
Pitanje, Nadira: „Zanima me da li je normalno da beba sa 3 mjeseca bljuca nekada i u mlazu pa čak joj nekada izađe i na nos. Naime, ona dobije mjesečno oko 900-1000 grama pa kada pitam pedjatra kazu to je normano. Nekadam to brine pa bih voljela čuti i vaše mišljenje.“
Odgovor, Prim. dr. Junuzović Kaljić: „Poštovana, najvažnije je da odlično napreduje, a te tegobe su uglavnom prolazne, i obično prolaze u petom mjesecu života bebe. Nekada su uzrokovane samo bebinim temperamentom. A po napretku, kod Vaše bebe nema zdravstvenog razloga.“
Pitanje,Ivana: „Beba ima 2 mjeseca, isključivo je dojena i zanima me da li je u redu da je dobila 1 kg? Dakle, rođena je 18. 2. 2020. sa 3.710, vagala sam je 14. 4. 2020. i težina iznosi 4.710. Da li da nastavim dojiti? I zanima me da li je u redu da je dojenje skratila na 10-15 min.? Hvala.„
Odgovor, Prim. dr. Junuzović Kaljić: „Poštovana, odličan napredak, beba će sama regulisati dužinu podoja, tj. skratiti jer je refleks sisanja snažniji i podoj traje kraće.“
Dr Gordana Vuković Mučibabić
Specijalista pedijatrijeBiografija
Dr Gordana Vuković Mučibabić, specijalista pedijatrije. Zaposlena je u Privatnom porodilištu i bolnici “Jelena” Banjaluka. Instruktor je reanimacije i naprednog održavanja života kod vitalno ugroženih pacijenata
Pitanja i odgovori Dr Gordana Vuković Mučibabić
Pitanje, Bojana: „Kako se boriti sa šlajmom beba ima mjesec i po nosić nije zapušen beba nije prehlađena? Hvala unaprijed.“
Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Potrebno je da dojenče pregleda pedijatar obavezno te da ordinira terapiju, zaista bebe ne bi trebalo da imaju sekret u disajnim putevima.“
Pitanje, Tanja: „Ja samo želim da pohvalim doktora Milića i našu doktoricu Gordanu i Moniku, ostalo osoblje. Jer sam se porodila početkom godine u Bolnici Jelena. I sve pohvale za njih. Planiramo drugu bebu i ponovo ću kod njih. Pozdrav od Stefana i njegove mame.“
Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Puno hvala.“
Pitanje, Bojana: „Pozdrav za doktora i divno osoblje porodilišta Jelena, a poseban pozdrav za moju doktoricu Biljanu Gojković koja mi je vodila trudnoću.“
Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Hvala u ime bolnice“
Pitanje, Nataša: “Da li radite pregled ehokardiologije?“
Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Još uvijek ne.“
Pitanje, Tanja: „Kako spriječiti grčeve kod beba ili ih bar ublažiti?
Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Grčevi kod beba se javljaju iz više razloga, a dva osnovna su nepravilan položaj na dojci kada beba usisa vazduh, zbog neadekvatne ishrane majke te zbog nezrelosti digestivnog trakta. Moj savjet je da pri dojenju bebine usne i obrazi budu čvrsto priljubljeni uz vašu dojke da se stvori vakuum (pazite samo nos), poslije podoja podignut da podrignu. Potom da jedete kuhanu hranu prvih šest sedmica (npr. namirnice koje biste dali bebi od 6mjeseci). Možete da masirate blago sa tri prsta stomačić u pravcu kazaljke na satu. Također, ukoliko se jave kolike posavjetujte se sa svojim pedijatrom vezano za probiotske kapi i ventualno davanje Simetikona.“
Pitanje, Zorica: „Pozdrav doktorici, koliko dugo treba da traje podoj na svakoj dojci?“
Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Podoj kod novorođenčeta u prvim satima i danima traje dugo do dvadeset minuta na svakoj dojci. Kako beba raste u uzrastu od tri mjeseca, zdravo dojenče posisa obe dojke za 5-10min.“
Pitanje, Bojana: „Da li dolazak menstruacije poslije poroda može da utjecati na nastavak dojenja i količinu mlijeka? Hvala.“
Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Ne. Što više dojite, biće više mlijeka.“
Pitanje, Belma: „Pozdrav, zanima me jedna informacija bebu dojam i dajem prehranu jer imam dvojke. Jedna beba nije imala jedan dan stolicu. Da li je to normalno ili je zabrinjavajuće?“
Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Neke majke uspijevaju da uspostave laktaciju (čestim podojima i izmuzanjem) i isključivo doje obe bebe. Ukoliko nema dovoljno mlijeka za dvije bebe, poslije podoja se mogu dohraniti ranije izmuženim majčinim mlijekom ili adaptiranim mliječnim formulama . Ukoliko je dojna beba vitalna, bez tegoba, nije zabrinjavajuće da izostane stolica.“
Pitanje, Adnela: „Beba doji maksimalno 5 minuta, poslije toga odbija dojku. Je li to ok? Čitam da treba po15 minuta svaku dojku sisati, to je sa njom nemoguće.“
Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Ukoliko dojenče dobro napreduje, ima šest mokrih pelena za 24h i zlatno žutu stolicu, nema razloga za zabrinutost.“
Pitanje, Adisa: „Hvala za divno predavanje. Da li postoji neko rješenje za ravne bradavice, neki način da se podstakne beba na dojenje ili se mora koristiti dohrana?“
Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Postoji rješenje, a to su silikonski nastavci za dojenje. Neke mame doje sa silikonskim bradavicama uspješno do drugog rođendana djeteta. Preporuka za trudnice- postoji minijaturna pumpica koja se nosi u grudnjaku za vrijeme drugog trimestra tudnoće i za sva vremena riješi problem uvučenih bradavica na neinvazivni način.“
Pitanje, Enisa: „Kako znati prije poroda hoću li moči dojiti bebu?“
Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Treba biti spreman na činjenicu da se novorođene bebe doje na 2-3h, te da za 24h majke imaju oko 12-15 podoja u prosjeku. Uz ovakav tempo i pravilan položaj na dojci, uspjeh je zagarantovan ukoliko se radi o zdravoj ženi.“
Pitanje, Aida: „Zdravo, da li je moguće stavljanje bebe na dojku ukoliko je majka u opštoj anesteziji?“
Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Naravno da jeste.“
Pitanje, Almedina: „Hvala na korisnim informacijama, mene zanima šta koristit za rane na bradavicama?“
Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Postoji čitav niz preparata koji se kupuju u apotekama i namijenjene su za tu svrhu. Idealan je lanolin. Kako bi spriječili pojavu ragada, potrebno ej mlade majke obučiti da se beba stavi pravilno na bradavicu tako da obuhvati areolu (ne smije desnima biti na bradavici, već da grize areolu). Poslije podoja namazati bradavicu mlijekom jer je u majčinom mlijeku čitav niz faktora za regeneraciju tkiva (nema boljeg melema). Treće tuširanje se preporučuj jednom do dva puta dnevno, jer i prečesto pranje isušuje bradavice, pogotovo kod pranja sa kupkama i sapunima.“
Dr. Milijana Kuzmić
Specijalista pedijatrijeBiografija
Dr. Milijana Kuzmić, specijalista pedijatar ispred kompanije Euromand
Pitanja i odgovori Dr. Kuzmić
Pitanje, Lejla: Zanima me da li je potrebna posebna priprema za dojenje msm na grudi? Imam dvoje djece nisam ih uspjela dojiti imam problem ravne bradavice. Prvo dijete sam dojila svega 12 dana uz pomoć šeširica i jako joj je bilo teško izvući dovoljno da bude sita. Drugo dijete 21 dan jer mi je stvorio regade plakali smo i ja i on e sad bi voljela znati kako postupiti dalje voljela bi da dojim bebu. Unaprijed hvala.
Odgovor, Dr. Milijana Kuzmić: „Problem ravnih i izvučenih bradavica muči oko 15% žena. Kada se lagano stisne između dva prsta, normalna se bradavica ispupči prema vani, dok se ravna bradavica ne ispupči, a tzv. uvučena bradavica se uvuče unutra. Beba ne može da obuhvati ravnu ili uvučenu bradavicu, pa pripreme grudi za dojenje jesu potrebne. Šeširići za dojenje mogu pomoći, potrebno je bradavice što više nježno izvući prstima pa staviti šeširić koji treba biti odgovarajuće veličine – niti predugačak u bebinom ustima što bi izazvalo povraćanje, niti prekratak jer neće dobro sisati; beba treba da uhvati i za meki dio šeširića, ne samo vrh jer tada ne vuče dobro i stvara ragadu. Problem možete pokušati riješiti i prije poroda, nošenjem tzv. oblikovača bradavice u grudnjaku; niplete se nose do 6. mjeseca trudnoće, i kasnije kada se porodite neposredno pred podoj; izvlačenju bradavica mogu pomoći i prsne školjke koje se nose od početka trudnoće a i po porodu između podoja. Predlažem da na internetu istražite kako one izgledaju Nekim porodiljama i spravice za izdajanje pomažu izvući bradavicu. Napokon, sama beba izvlači bradavice što je više dojite. Ragade su bolne ranice na bradavicama. Najčešće nastaju kada beba ne uhvati dobro dojku (što se posebno događa kod ravnih bradavica), potrebno je da beba uhvati i onaj dio dojke ispod bradavice, da je njen jezik ispod areole, široko otvorenih usta, a bradavica duboko u ustima. Ako je uhvatilo samo bradavicu, to stvara jaku bol i ragadu. Ponekada ragade nastaju zbog grublje manipulacije, vlažnih bradavica, nepravilne upotrebe pumpica, zbog upale, gljivične infekcije.. Bradavice držati čiste, suve, mogu se njegovati mastima namenjenima za to. Većina majki se i pored bolnih ragada trudi da doji svoje novorođenče, ali bol treba izbjeći, jer smanjuje sekreciju hormona laktacije i proizvodnju mlijeka. Najbolje dok ste još u porodilištu da se obučite kako pravilno staviti bebu na dojku. Svako dobro Vam želim.“
Pitanja, Karla: „Ja nemam dovoljno mlijeka. Pa dajem dohranu između obroka.“
Odgovor, Dr. Milijana Kuzmić: „Dohrana je potrebna ako je beba i nakon podoja iz obe dojke koje je ispraznila i dalje gladna, tj. vidno je nezadovoljna i plače. Glad je za bebu nedopustiva. Potrebno je znati da što beba više siše, više se stvara mlijeka u dojkama, pa nikako ne zanemariti dojenje. Dobro nahranjena beba je zadovoljna između obroka, ne traži prečesto da jede i mokri dovoljno (to znači ima 5-6 ili više mokrih pelena na dan), i naravno dobro napreduje. Pozdrav.“
Pitanje, Munevera: „Poštovanje, moje pitanje je šta mislite o konzumiranju raznih čajeva za posticaj mlijeka kod dojilja. Da li utiču na kvalitetu samog mlijeka. Hvala.“
Odgovor, Dr. Milijana Kuzmić: Čajevi za podsticaj dojenja se mogu koristiti, najbolje bezbijedne čajne mješavine pripremljene u apotekama i namijenjene upravo za dojenje. Često se koriste kim, komorač, anis, itd. Neke biljke nisu preporučene tokom dojenja, pa budite oprezni pri konzumaciji čajeva uopšteno. Majčino mlijeko je idealno za bebu i uobičajenog je sastava, pa sa te strane čaj ne utiče na kvalitet. Ali kofein, alkohol, supstance iz čajeva prelaze u mlijeko i ostvaruju dejstvo na bebu. Konzumirajte dosta svježih voćnih sokova, jogurt, kvalitetne čorbice sa mesom, inače dosta tečnosti. Na stvaranje mlijeka pozitivno utiču dječji plač, sisanje, gledanje u bebu, toplina, samopouzdanje, fizičke vježbe, polni odnos, itd. Pozdrav.“
Pitanje, Midheta: „Postoji li rješenje kako dijete potaknut na dojenje na grudi? Već mjesecima se radi električno izdanje i preko flašice daje mlijeko.“
Odgovor, Dr. Milijana Kuzmić: „Ako već nekoliko mjeseci Vašu bebicu hranite na flašicu, ona se već navikla na taj način hranjenja, praktično nije je moguće sada uspješno naučiti na dojku. Nema potrebe da se sada opterećujete samim činom dojenja ako Vam izdajanje dobro ide, važno je da jede majčino mlijeko i da dobro napreduje. Od 5. mjeseca se uvodi dohrana, pa ćete se brinuti oko uvođenja ostale raznovrsne hrane. Svako dobro.“
Pitanje, Lea: „Koliko obroka treba da ima beba od 3 mjeseca?“
Odgovor, Dr. Milijana Kuzmić: „Beba stara 3 mjeseca treba da ima obroka koliko želi, tj. ponudite je hranom uvijek kada mislite da je gladna, ne morate brojati obroke. Obično bebe sa početnih 8 do 12 obroka dnevno po malo smanjuju broj hranjenja, noću prave veće razmake između podoja. Obično sa 3 mjeseca imaju 7 do 9 obroka dnevno, zavisi od bebe. Sita beba je zadovoljna između obroka, ima 5-6 mokrih pelena sa svijetložutim urinom dnevno, i dobro napreduje. Pozdrav.“
Pitanje, Adela: „Često čujem 'kvalitetno' i 'nekvalitetno' majčino mlijeko. Vaše mišljenje i nešto više o tome?“
Odgovor, Dr. Milijana Kuzmić: „Ne postoji nekvalitetno majčino mlijeko. Majčino je mlijeko idealno za novorođenče i mijenja izgled i sastav u skladu sa potrebama djeteta. Prva 3-4 dana izgleda rjeđe i žuto zbog mnogo vitamina i ćelija važnih za imunitet, a poslije 3 sedmice postepeno postaje gušće i bijelo jer raste količina masti, proteina, ugljenih hidrata potrebnih za rast bebe. Također na početku jednog podoja mlijeko izgleda rjeđe, a pred kraj podoja iz dojke izlazi gušće mlijeko, jer tako odgovara bebi. U poređenju sa kravljim, majčino mlijeko je prirodno rjeđe, tako da je bebi lako probavljivo.Vjerujem da su ljudi primjetili da je tu nešto drugačije, pa su u nedoumici zaključili “ovo je kvalitetno” a “ovo nekvalitetno” . Lijep pozdrav.“
Pitanje, Mirna: „Kada je pravo vrijeme da se uvede neka dohrana? Naime, imam osjećaj da je bebica gladna nakon hranjenja.“
Odgovor, Dr. Milijana Kuzmić: „Dohrana se uvodi u periodu od 4. do 6. mjeseca, postepeno jedna po jedna namirnica svakih 3-7 dana. Obično prvo kuhana jabuka, krompir, riža, mrkva, bezglutenske žitarice, itd. Lijep pozdrav.“
Pitanje, Ines: „Poštovanje, beba od 11 mjeseci, ima blagu alergijsku reakciju na kravlje mlijeko. Po preporuci pedijatra do godine dana ni u kojem slučaju ne davati u prehrani, a kasnije sa oprezom i uz praćenje naravno. Zanima me da li alergija na kravlje mlijeko, podrazumijeva automatski očekivati reakciju i na jogurt na primjer, jer dosta puta sam dobila informaciju da postoji šansa da dijete ne bude alergično na druge mliječne proizvode. Da li bih smjela uvesti u prehranu i pratiti stanje, jer me strah malo? Hvala i lijep pozdrav.“
Odgovor, Dr. Milijana Kuzmić: „Reakciju na proteine kravljeg mlijeka potrebno je dokazati odgovarajućom dijagnostikom (eozinofili, specifični IgE, kožne probe, povlačenje simptoma nakon eliminacije alergena) koje sprovodi pedijatar/gastroenterolog. Ako je dojenčetu dokazana alergija na proteine kravljeg mlijeka, iz ishrane se isključuju sve mliječne namirnice (sir, jogurt, ali i kozje i ovčije mlijeko) i uvodi se specijalna mliječna formula (npr. Aptamil Allergy digestive care). Srećom, obično je ta alergija prolazna pojava, i većina djece poslije navršenih godinu dana toleriše mlijeko, tj. prestaje biti alergično. Tada se dijete primi u bolnicu i radi test provokacije, tj. dadne mu se mlijeko, prati se kliničko stanje i rade specifični nalazi (IgE u serumu). Ako nema alergije, dijete može početi konzumirati sve mliječne proizvode. Ako ima alergiju, nastavlja se dijeta, ponovo se u bolnici radi test provokacije za 12 mjeseci. Dakle, nikako nemojte sami kod kuće davati mlijeko. Alergija se gubi kod 95% djece do pete godine života. Kod jednog drugog stanja, koje se zove nepodnošenje(intolerancija) laktoze, djetetu se ne daje kravlje mlijeko dok se jogurt može dati, ali ta dva stanja, dakle alergiju i intoleranciju treba razlikovati.“