Odgovori na pitanja sa online konferencije za trudnice i dojilje

Četvrta online konferencija za trudnice i dojilje održala se 28. 05. 2020. a učesnice su imale priliku da slušaju predavanja eminentnih govornika, te da aktivno učestvuju u komunikaciji. Naime, postavljale su pitanja doktorima i predavačima, te se na taj način razvila dvosmjerna komunikacija, a sve s ciljeg boljeg informisanja trudnica i dojilja.

U nastavku teksta donosimo odgovre na pitanja koje su mame postavile dr. Nihadu Begiću i sestri Jasminki Divanefendić iz Plave poliklinike iz Tuzle .

Pitanje, Nadira: „Poštovanje doktore, zanima me da li je normalno, nakon poroda , poslije odnosa da se pojavi manja količna krvi ? I zbog čega dolazi do toga? Lijep pozdrav„

Odgovor, dr. Begić: „Poštovana, sva krvarenja nakon 40 dana od poroda nisu regularna i trebalo bi se konsultovati sa vašim ginekologom oko toga.“

Pitanje, Maja: „Kada je nuhalni dobar, da li je potrebno raditi dodatne testove.„

Odgovor, dr. Begić: „Poštovana  ako je dobar nuhalni nabor nije potrebno raditi dodatni testove u slučaju da trudnica nije starija preko 35 godina, iako u anamnezi nema anomalija u porodici kod beba. „

Pitanje, Mira: „Da i je normalno da nakon poroda zena dobije hemeroide“ 

Odgovor, dr. Begić: “Poštovana, veoma često se događa da trudnica dobije hemoroide kao i porodilja. Variksi odnosno proširenja vena se događaju ne samo na cmaru nego i u predelu vulve kao i na potkoljenicama. Svakako možete koristiti neku od anti hemoroidalni ih masti po mogućnosti na biljnoj bazi ako beba doji.“

Pitanje, Ilijana: „Da li je 2 d ultrazvuk dovoljan da se vidi da je sa bebom sve uredu? “

Odgovor, dr. Begić: Poštova, 2D ultrazvuk odnosno klasični crno-bijeli ultrazvuk nije dovoljan da bi se tačno odredila morfologija i struktura ploda. Svakako potrebno je uraditi 4D ultrazvuk u dva perioda između 11 i 14 sedmice kao između 20 i 20 6 sedmice trudnoće.

Pitanje, Neira : “Koji je razlog odudaranja datuma posljednje menstruacije, datuma začeća i onoga sto ultrazvuk pokazuje, dakle ultrazvuk ukazuje skoro 2 sedmice “mladji plod” .

Odgovor, dr. Begić : “Poštovana, veoma često dođe do ne podudaranja dužine trudnoće po poslednjem menzisu u odnosu na dužina trudnoće po veličini ploda. Razlog može biti odstupanje zbog ovulacije ali mogu biti i drugi razlozi sporijeg razvoja ploda koji u da njoj trudnoći može da dostigne odgovarajuću veličinu kao po poslednjimmenzesu. Ako ne dođe do obostranog podudaranja može se dogoditi da trudnoća bude produžena za dvije sedmice ako usporeni razvoj bebe toliko iznosi. “

Pitanje, Svetlana: “Kada  se radi fetalna ehokardiografija?

Odgovor, dr. Begić: “Fetalna ehokardiografija se radi  kao udruženi pregled uz ostale organe u 11:00 i 12 sedmici trudnoće kao i od 20 do 24 nedelje trudnoće. Svakako može se i zasebno uraditi ako za to postoje indikacije. Ako postoji sumnja na anomalije srca ploda taj pregled može da uradi ipedijatar kardiolog. “

Pitanje, Vanja: “ Koje su sanse da se od 28 sedmice trudnoce pa do kraja, placenta previa marginalis pomjeri prema gore ? Ako se ne pomjeri da li to podrazumijeva porod carskim rezom? “

Odgovor, dr. Begić: “Poštovana, ako se do 28 sedmice placenta marginalis nije mi grijala prema fundusu uterusa onda postoje manje šanse da će se to dogoditi do kraja trudnoće. Velike su šanse da će trudnoću trebati dovršiti operativnim putem. “

Pitanje, Aida: “Da li se može ugovoriti porođaj u Plavoj poliklinici Tuzla bez vođenja trudnoće kod vas prije poroda, dakle samo porođaj? “

Odgovr, dr. Begić : “Poštovana, pored je svakako moguće ugovoriti u plavoj poliklinici i ako tamo ne vodite trudnoću. Podrazumijeva se da bi ste trebali blagovremena otići na pregled radi dogovora dakle između 35 i 37 sedmice trudnoće“

Pitanje, Bojana : “Kako se rjesiti jakih bolova u leđima posle carskog reza? “

Odgovor, dr. Begić : “Poštovana, neposredno poslije poroda sekcijom možete koristiti neke od antireumatskh krema. Nakon 40 dana od poroda možete početi raditi laganije fizikalne vježbe “

Pitanje, Maja: “Na nalazu glukoza 6,3 a gornja granica 6, je li to opasno? “

Odgovor, dr. Begić: “Poštovana, taj nalaz govori u prilog na intoleranciju na glukozu I rješava se dijetetskim mjerama. Potrebno je smanjiti unos kalorija putem ugljenih hidrata I koncentrovanih šećera. Svakako morate povremeno kontrolisati nivo glukoze u krvi. “

Pitanje, Hasija: “Koliko opasne mogu biti urinarne infekcije na plod u  trećem tromjesečju? “

Odgovor, dr. Begić: „Poštovana urinarne infekcije koje su praćene temperaturom I bolovima mogu pokrenuti raniji porod. Stoga je potrebno blagovremeno i ispravno liječiti urinarne infekcije. Svakako potrebna je prvovremena terapija antibioticima ili bakterioustaticima takođe može biti I opasna ne kritična terapija sa istim lijekovima. “

Pitanje, Aneda: „Da li je opasno svakodnevno povracanje u pocetku 8. mjeseca trudnoce zbog prevelike kolicine kiseline i da li je stetno za bebu?“

Odgovor, dr. Begić: “Poštovana. svakodnevno povraćanje može biti štetno za trudnoću ali ako ne gubite na tjelesnoj težini ne mora biti strašno. Bitno je da ne gubite minerale i da hrana bude apsorbovana u crijevima. “

Pitanje, Jasmina: „Da li alergija utiče na plod? U pitanju je kontaktni dermatitis i alergija na sunce? Poznato je da na kontaktni dermatitis jedino djeluju kortikosteroide što se ne preporučuje njihovo  korištenje? Alergiju imam već 4 mjeseca trudnoće  koju ublažavam prirodnim kremama ali se ne liječi njima? “

Odgovor, dr. Begić: „ Poštovana kontaktni dermatitis se liječi ne dolaskom u kontakt sa alergenom. Svakako preporuka je za korištenje krema na biljnoj bazi možete koristiti aloja vera kremu ili kremu sa propolisom.“

Pitanje, Bobana: „Šta Vi preporučujete za nizak pritisak u toku trudnoće?“

Odgovor, dr. Begić: „Poštovana trudnoća deluje tako na krvne sudove, širenjemi krvni pritisak zna padati. Pritisak najčešće pada ne možete ništa značajno učiniti lijekovima i nije preporučljivo. Preporučljivo je uzimati dovoljne količine tečnosti, može i malo više supa.“

Odgovri na pitanja sestri Jasminki Divanefendić

 
Pitanje, Anesa:  „Koliko količinski obući bebu kada izlazi iz bolnice, početkom avgusta?“

Odgovor; sestra Divanefendić: „Dovoljno je obući jedan sloj više u odnosu na odrasle, ne pretopljavati bebu.“


Pitanje, Azra:  „Kada je u redu okretati bebu na stomak ili leđa?“

Odgovor, sestra Divanefendić: „Bebu novorođenče u krevetić uvijek ostavljati da leži na boku desnom ili lijevom uz potporu nekog jastučića iza leđa. Od drugog mjeseca se može povremeno staviti na stomačiću da leži, uz nadzor. Na leđima može ležati ako nije prethodno hranjena beba da ne bi počela bljuckati višak hrane.


Pitanje, Nadira: „Moja beba ima 4. mjeseca , ja još uvijek ne kupam sama. Imate li neki savjet, kako da je okupam sama bez pomoći muža?“

Odgovor, sestra Divanefendić: „ Možete kupiti mrežicu za kupanje bebe u kadici maloj ili u obliku plastike na koju ćete polako staviti bebu i kupati samostalno.“


Pitanje, Bojana: „Beba 3 mjeseca. Kako bebu odvikavati od spavanja sa nama?“

Odgovro, sestra Divanefendić: „Nakon hranjenja bebu podići da podrigne, polako uspavati i staviti u krevetić na bok. Nastaviti tako  raditi da bi imala naviku spavati u svom krevetiću. „