Druga online konferencija za trudnice i dojilje održala se 21.04. 2020. godine, a učesnice su imale priliku da slušaju predavanja eminentnih govornika, te da aktivno učestvuju u komunikaciji. U cilju boljeg informisanja trudnice i dojilje su mogle postavljati pitanja stručnjacima.
U nastavku teksta donosimo odgovre na pitanja koje su mame postavile Prim.dr. Amri Junuzović Kaljić, specijalisti za dječije bolesti u JU Dom Zdravlja Stari Grad Sarajevo
Pitanje, Dijana: „Da li bebi smiju da dolaze bake i deke?“
Odgovor, Prim. dr. Junuzović Kaljić: „Poštovana, u vremenu pandemije uvijek postoji rizik od transmisije virusa, te ne preporučujem sastajanja koji bi nosili eventualne rizike od obolijevanja članova Vaše porodice.“
Pitanje, Alisa: “Hvala Vam na odgovoru vezano za imunizaciju. Nadam se da ćete odgovoriti i na drugi dio pitanja vezano za UZ kukova da li će biti problem što će izvjesno je proteći rok od 3 mjeseca koji nam je ostavljen da učinimo isti?“
Odgovor, Prim. dr. Junuzović Kaljić: „Poštovana, obzirom na situaciju u kojoj se nalazimo, i odgađanje UZ kukova do urađene dijagnostike kukova preporučujem „široko“ povijanje tj. da preko pelene stavite između nogu još jednu, platnenu, pelenu i time bebine kukove dovedete u korektnu poziciju.
Pitanje, Amina: “Mene takođe zanima da li sada mi kupujemo vitamin K ili i dalje bebe primaju kada se rode? Moja curica je rodjena 2017. tada je primila u bolnici, a sada od poznanica nekih čujem da se to više ne daje već mi uzimamo i dajemo. Svašta se izgleda nesto promjenilo. Da li djeca sa atopijskim dermatitisom smiju da prime MRP vakcinu? Hvala jos jednom.“
Odgovor, Prim. dr. Junuzović Kaljić: „Poštovana, I dalje se bebama već prvim satima, po rođenju, daje 1mg K vitamina kao prevencija hemoragijske bolesti novorođenčeta, u novim smjernicama se primjenjuju preparati vitamina K u nastavku zajedno sa D vitaminom do dobi od 3 mjeseca. Da. Djeca sa atopijskim dermatitisom sasvim regularno dobijaju MRP vakcinu.“
Pitanje, Ina: „S obzirom na to da se mlijeko počinje stvarati otprilike u petom ili šestom mjesecu trudnoće, i da je prisutno tokom trudnoće i kada se beba rodi ali je zbog svoje prvobitne gustoće i sabijenosti (kolostrum) nemoguće ga istisnuti pa se kaže da mlijeko još nije nadošlo i poseže se za dohranom dok mlijeko dođe a ustvari je potrebno da beba stimuliđe dojku i da je na dojci kako bi mlijeko krenulo. Zanima me da li se u porodilištu podržava odluka majke da odbije dohranu i da odluči sačekati da beba sisajući potakne mlijeko i zašto se uopšte savjetuje majkama dohrana ako se znaju ove činjenice?“
Odgovor, Prim. dr. Junuzović Kaljić: „Poštovana, u svim porodilištima se već u prvim satima beba daje majci na podoj, što i jeste prirodna i normalna stimulacija za izlučivanje mlijeka. U prvih 24h-48h mlijeko ne nadolazi takvom brzinom da može podmiriti nutritivne potrebe novorođenčeta. Zato je bitno da beba dobije kolostrum, a i da bude adekvatno hranjena.
Pitanje, Aida: „Poslije poroda dijete je ležalo na neonatalnoj na pedijatriji i u otpusnom pismu piše da nije vakcinisano. Kada da dobije ove prve dvije vakcine što ste rekli da se daju u roku od 24 h u porodilištu. Sada beba ima 22 dana.“
Odgovor, Prim. dr. Junuzović Kaljić: „Poštovana, BCG i HePB će dobiti u prvom kontaktu sa zdravstvenom službom, kada se za to steknu uslovi.
Pitanje, Mirha: „Da li se praksa imunizacije u prvih 24h nakon rođenja djeteta provodi u svim porodilištima u FBiH ili je različita praksa za svaku ustanovu? Hvala.“
Odgovor, Prim. dr. Junuzović Kaljić: „Poštovana, to nije praksa, to je zakon. U skladu sa propisima iz Zakona o zdravstvenoj zaštiti infektivnih bolesti i naredbi o imunizaciji te vakcine spadaju u program obavezne imunizacija na cijeloj teritoriji BiH.“
Pitanje, Nadira: „ Zanima me da li je normalno da beba sa 3 mjeseca bljuca nekada i u mlazu pa čak joj nekada izađe i na nos. Naime, ona dobije mjesečno oko 900-1000 grama pa kada pitam pedjatra kazu to je normano. Nekadam to brine pa bih voljela čuti i vaše mišljenje.“
Odgovor, Prim. dr. Junuzović Kaljić: „Poštovana, najvažnije je da odlično napreduje, a te tegobe su uglavnom prolazne, i obično prolaze u petom mjesecu života bebe. Nekada su uzrokovane samo bebinim temperamentom. A po napretku, kod Vaše bebe nema zdravstvenog razloga.“
Pitanje, Ivana: „Beba ima 2 mj, isključivo je dojena i zanima me da li je u redu da je dobila 1kg? Dakle, rodjena je 18.2. sa 3.710, vagala sam je 14.4. i težina iznosi 4.710. Da li da nastavim dojiti? I zanima me da li je u redu da je dojenje skratila na 10-15 min.? Hvala.„
Odgovor, Prim. dr. Junuzović Kaljić: „Poštovana, odličan napredak, beba će sama regulisati dužinu podoja, tj. skratiti jer je refleks sisanja snažniji i podoj traje kraće.