Odgovori na postavljena pitanja sa treće online konferencije za trudnice i dojilje

Treća online konferencija za trudnice i dojilje održana je 14. 05. 2020. godine, a učesnice su imale priliku da slušaju predavanja eminentnih govornika, te da aktivno učestvuju u komunikaciji. Naime, postavljale su pitanja doktorima i predavačima, te se na taj način razvila dvosmjerna komunikacija, a sve s ciljem boljeg informisanja trudnica i dojilja.

Organizator događaja je kompanija Sfera d.o.o. Mostar (koja je izdavač specijaliziranog časopisa za majku i dijete Roditelj) u saradnji sa Bolnicom i porodilištem Jelena iz Banja Luke. Doktor Milovan Milić govorio je na temu: „Porod“ dok je  doktorica  Gordana Vuković Mučibabič govorila na temu: “Važnost prvog podoja nakon poroda“.

Donosimo odgovore na pitanja koje su trudnice i dojilje postavile doktorima:

Pitanje, Zorica: „Pozdrav doktoru, ako je prvi porod bio caraki rez, da li i drugi mora da bude carski? Razlog prvog bio je krupna beba. Koje su šanse da i druga beba bude krupna? 

Odgovor dr. Milić: „Ako beba nije krupna, drugi porod se može se  može završiti prirodno sa vjerovatnoćom do 50%.

Pitanje, Tanja: „I  mene interesuje odgovor na Zoricino pitanje… Razlog carskog reza nije bio krupna beba već zatvoren grlić“.

Odgovori, dr. Milić: „ Ako je razlog carskog reza   “zatvoren grlić” i vjerovatno još neki… treba danas moćnim lijkovima omekšati grlić, uključiti lijekove za kontrkakcije materice i uz  intenzivan nadzor fetusa i majke pokušati  porod završiti  prirodno, a ako ne ide, završiti carskim rezom.

Pitanje, Nadira: „ Postovanje, zanima me da li ste se susretali da na porodaju beba dobije porođajnu traumu branhijas pareze?  Kako dolazi do te porođajne traume, kakav je oporavak bebe sa ili bez posljedica?

Odgovor, dr. Milić: „nismo imali takvi slučajeva, savjet,  tražite pomoć  od fizijatra.


Pitanje Kasema: „Kakav je rizik za plod i majku ako je beba okrenuta na zadak kod prvorotke?

Odgovor, dr. Milić „Rizik je da zapne, najkrupnij dio, glavica, koja zadnja izlazi. A ako zapne može doći do traume novorođenčeta sa trajnim komplikacijama. Zato se u svijetu danas savjetuje uglavnom carski rez. Mi stariji ginekolozi smo puno fetusa porodili prirodno, a danas u mnogin bolnicama se radi isključivo carski rez (u interesu djeteta).“

Pitanje, Nataša: „Zanima me da li moram vaditi svaki mjesec krv zbog antitijela jer sam Rh -A negativna grupa, a samo sam  jednom obavila Combov test za antitijela i bio je negativan“.

Odgovor, dr. Milić: „Dovoljno je na 2 mjeseca ako su negativna, do 34-36 nedjelje a poslije ne treba.“

Pitanje, Alma: „ I mene zanima da li se radi test krvi zbog negativne krvne grupe? 

Odgovor, dr. Milić „Ako ste Vi  Rh negativni, a muž Rh negativan, ne treba kontrolisati  Rh antitijela.  Ako je muž Rh pozitivan, treba kontrolisti  Rh  antitijela krajem prvog trrimestra i dalje po nalazu.“

Pitanje, Nataša: „ Da li dob prvorotkinje (30 godina) ima uticaja na to kakav će porod biti, u smislu da li to samo po sebi znači i teći porod?

Odgovor, dr. Milić: „Pravo vrijeme za porod. Ne brinite.“ 

Pitanje, Adisa: „Da li je normalno imati uzastopno krvarenje naredne dvije tri sedmice? Pitam zbog iskustva svoje prijateljice koja i dalje ima krvarenje i da li je to normalno?“  

Odgovor, dr. Milić : „Krvarenje u trudnoći nije normaln, a dešava se. Treba pregledom i UZ pronaći razlog krvrenja i njega rješavati.“

Pitanje, Lamija: „Pozdrav, pitanje je li kod trudnica iznad 40 god. opasan prirodan porod ako nastupi, ili se obavezno ide na carski rez. Hvala.“

Odgovor, dr. Milić: “Radi godina traži se najpoštedni porod i za vas i novorođenče.  Treba pokušati, prirodno. Ako je procjena i sve ide dobro, uvjek se pokuša završi prirodni vaginalni porod.“

Pitanje, Almedina: „Rodila prije 7 dana,u zadnjoj sedmici se pojavio tlak zbog kojeg sam morala ležati u bolnici,i primala sam terapiju za tlak, pri izalsku iz bolnice je bio uredu. Od jučer se opet javlja 140/100, pijem methyldopa ujutru i navečer po pola tablete, porodični doktor kaže da je ovo normalan tlak na granici ako bude veći da se javim, dojim bebu.  Zanima me Vaše mišljenje i kome da se obratim. Hvala puno.“

Odgovor, dr. Milić: „ Pokušajete se dogovoriti sa porodičnim, ako ne ide potrežite internistu.“

Pitanje, Zorica: “Da li nositi steznik nakon poroda, carskim ili prirodnim porodom

Odgovor, dr. Milić: „ Slobodnao (osjećajte  se ugodno), ne pretjerujte.“

Pitanje, Emina: „Pozdrav, radila sam lasersko skidanje diotrije prije 4 godine. Da li bi se to moglo navesti kao indikacija za carski rez? Hvala.“

Odgovor, dr. Milić: “To je pitanje za oftalmologa (najbolje oftalmologa koji vas je operisao).“

Pitanje, Aida: „ Poštovani, da li je moguće samo izvršiti porod kod Vas, bez da Vi vodite trudnoću, već da se iz drugog grada samo ugovori porođaj kod Vas? Također me zanima da li vršite raniju hospitalizaciju porodilja iz drugog grada? Hvala.“

Odgovor, dr. Milić: “Pravila naše kuće je da dođete par sedmica pred termin poroda na pripremu za porod. Predlazemo 4 nedelje pred termin poroda da se obavi priprema za porod koja obuhvata ginekoloski i anesteziološki pregled kao i laboratotrijsku obradu. Po dogovoru i potrebi se radi i hospitalizacija pacijentice iz drugog grada.“

Pitanje, Adnela: „Kad se smije početi sa vježbama poslije poroda? Npr. trbušnjaci

Odgovor, dr. Milić: „Mi savjetujemo već nakon 2-3  sedmice, lagano, a nakon 6 sedmica punom snagom.“

Pitanje, Enisa: „Pozdrav, da li je opasno oticanje nogu kod trudnica u 33 sedmici? Kako se rijesiti oticanja? Hoce li uticati na porod? Da naglasim pritisak mi je uredu, beba je dobro.“ 

Odgovor, dr. Milić: „Oticanje nogu je ozbiljna stvar, da se vidi uzrok, javite se svom ginekologu.“

Pitanje, Žana: „ Da li diskushernija podrazumeva da trudnica mora na carski rez?“

Odgovor, dr. Milić: “Preporuka konsultacija fizijatra i ortopeda, ako oni dozvole mi nemamo ništa protiv da probamo“

Pitanje, Dejana:“Koliko treba rani epiziotomije da zaraste, i nakon koliko konci ispadaju? 

Odgovor, dr. Milić:“ Zarastanje rana od epizotomije zavisi, od dužine i dubine, ali je brzo, već nakon par dana, nakon par nedelja ispadaju konci resorptivni…  Ako ne ide treba se javiti ginekologu.“

Pitanje, Marija: „ Pozdrav, u 32 tjednu sam trudnoće, cerviks skraćen na 2cm, UU se počelo otvarati a vanjsko je zatvoreno oblika T. Preporučeno mi je mirovanje, koliko je to opasno po vama?„

Odgovor, dr. Milić: “ Vaš doktor je super sagledao i opisao vaš nalaz, samo ga slušajte. Trebate mirovati, i ako treba uzimati  lijekove za smirenje uterusa, dok ne uđete u termin. Sretno.“

Pitanje, Biljana:“ Pozdrav. Prilikom prvog poroda urađena je epiziotomija, da li to znači da će i prilikom drugog poroda ista biti urađena?

Odgovor, dr. Milić:“ Najprije neće trebati , zavis od glavice novorođenčeta i elastičnosti međice.“

Pitanje, Ajla: „Lijep pozdrav , ako je potrebno inducirati porod na osnovu čega se odlučuje da li će to biti tableticom, injekcijom ili gelom? Prema Vašem misljenju šta je “najbolje” koristiti? Hvala.“ 

Odgovor, dr. Milić:“ Ta svakoga, individualni pristup (trebate imati povjerenje u ekipu i opustiti se).“

Pitanje: „Od drugog mjeseca imam problem s bakterion esherihia coli. Da li se mogu proditi prirodnim putem ili moram ići na carski rez. Druga bebe je u pitanju, s prvom nisam imala nikakvih problema“

Odgovor, dr. Milić: “Za vas je najbolje izliječiti infekciju bez obzira na porod,  a prirodni porod je uvek bolji izbor.“

Pitanje, Aida: „ Pozdrav, prvi porod je bio carski rez zbog položaja bebe, da li je moguće i da li se preporučuje završiti drugi porod francuskim carskim rezom obzirom da je prvi bio standardni carski rez?“

Odgovor, dr. Milić: „Naravno može se drugi porod završiti  francuskim carskim rezom.“

Pitanje, Nataša: „ Sa -7 dioptrijom, ali bez ikakvih promjena na oku (oftalmolog je utvrdio da je oko zdravo i da nema indikacija za carski rez), da li ipak postoji rizik od posljedica u slucaju teskog poroda i dugog naprezanja?“

Odgovor, dr. Milić: “To ipak treba vaš oftalomolog da odluči, a treba naglasiti i ginekologu kada uđete u porod ( da obrati  veću pažnju ).“

Pitanje, Jasmina: „ Pozdrav, da li je moguće poroditi se prirodno ili carskim rezom, ako je dijagnoza prvih 6 mjeseci bila Placenta previa, a u medjuvremenu se stvorile proširene vene na nozi koje su napredovale (genitalije su stradale), prilično su izražene na preponi i na genitaliji, na nozi do prepone nosim kompresivnu čarapu po preporuci vaskularnog hirurga? Trenutno sam 38+4, i hvala na odgovoru.“

Odgovor, dr. Milić: “Prvih 6 mjeseci je bila dijagnoza Placenta previja, više nije i za vas je prirodni vag. porod izbor (ako sam dobro razumio), a ako je konačna dijagnoza Placenta previja onda obavezno carski rez.“

Pitanje Ivona: Čeka me 3 carski rez u 8 mj ako Bog da, drugi sam imala prije godinu i pol,vjerujem i uzdam se u Boga da će bit sve u redu, al evo i s vaše strane trebam li da brinem posto nema velik razmak između 2 reza. Hvala.

Odgovor, dr. Milić: „Samo se opustite , razmak je super. Sretno.“

Pitanje Deja: “Rodila sam prije 9 dana, rađena mi je epiziotomija, imam dosta šavova, još se ne osjecžam baš dobro niti mogu normalno hodati. Malo mi je pukao šav, rekli su mi da ne šiju tako malo, mažm healthy dermom. Imate li neki savijet, i za koliko vremena rana zaraste i ispadnu konci?“

Odgvoro, dr, Milić: „Teško mi je reći, kada ne znam u kakvom je stanju rana, javite se ginekologu i od njega tražite rješenje ( individualno je rješenje).“

Donosimo odgovore na pitanja koje su trudnice i dojilje postavie doktorici Vuković Mučibabić

Pitanje, Bojana: „Kako se boriti sa šlajmom beba ima mjesec ipo nosic  nije zapušen beba nije  prehlađena? Hvala  unaprijed“

Odgvor, dr. Vuković Mučibabić: „Potrebno je da dojenče pregleda pedijatar obavezno te da ordinira terapiju, zaista bebe ne bi trebalo da imaju sekret u disajnim putevima.“  

Pitanje, Tanja: „Ja samo želim da pohvalim doktora Milića i našu doktoricu Gordanu i Moniku, ostalo osoblje. Jer sam se porodila početkom godine u Bolnici Jelena. I sve pohvale za njih. Planiramo drugu bebu i ponovo ću kod njih. Pozdrav od Stefana i njegove mame.“

Odgvor, dr. Vuković Mučibabić: „Puno hvala.“

Pitanje, Bojana:“ Pozdrav za doktora i  divno osoblje  porodilista Jelena,a poseban  pozdrav za moju doktoricu Biljanu Gojković koja mi je vodila trudnoću.“

Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Hvala u ime bolnice“

Pitanje, Nataša: “Da li radite pregled ehokardiologije?“ 

Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Još uvjek ne.“

Pitanje, Adnela: „Pozdrav, zanima me da li cucla utiče na dojenje? Beba 45 dana, isključivo doji ali bih joj dala cuclu ako ne utiče na laktaciju i dojenje.

– Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Poštovana, mišljenja su podijeljena u struci. Ranije j bio stav pedijatara protiv cucle zbog deformacije vilice  i češćih infekcija. Danas je stav da uz pravilnu higijnu mogu da se koriste anatomsk cucle t da je čak smanjena učestalost SIDS (y inzenadne dojenačk smrti). Tako da j odgovor DA.“

Pitanje, Tanja: „Kako sprijeciti grčeve kod beba ili ih bar ublažiti? 

Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Grčevi kod beba se javljaju iz viš razloga, a dva onovna su nepravilan položaj na dojci kada bba usisa vazduh, zbog neadekvatne ishrane majke te zbog nezrelosti digestivnog trakta. Moj savjet je da pri dojnju bebune usne i obrazi budu čvrsto priljubljeni uz vašu dojke da se stvori vakuum (pazite samo nos), poslije podoja podignit da podrign. Potom da jedete kuhanu hranu prvih šest sedmica (npr namirnice koje biste dali bebi od 6mj). Možete da masirate blago sa tri prsta stomačić u pravcu kazaljke na satu. Takođe ukoliko se jave kolike posavjetujt s sa svojim pedijatrom vezano za probiotske kapi i ventualno davanje Simetikona.“

Pitanje, Zorica: „ Pozdrav doktorici, koliko dugo treba da traje podoj na svakoj dojci? 

Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „ Podoj kod novorođenčeta u prvim satima i danima traje dugo do dvadeset minuta na svakoj dojci… kako beba raste u uzrastu od tri mjeseca, zdravo dojenče posisa obe dojke za 5-10min.“

Pitanje, Bojana:“ Da li dolazak  menstruacije poslje  poroda može da utice  na nastavak  dojenja i količinu mljeka? Hvala.“

Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Ne, što više dojite, biće više mlijeka.

Pitanje, Belma: „Pozdrav zanima me jedna informacija bebu dojam i dajem prehranu jer imam dvojke, jedna beba nije imala jedan dan stolicu da li je to normalno ili je zabrinjavajuće? “

Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Neke majke uspijevaju da uspostave laktaciju (čestim podojima i izmuzanjem) i isključivo doje obe bebe. Ukoliko nema dovoljno mlijeka za dvije bebe, poslije podoja se mogu dohraniti ranije izmuženim majčinim mlijekom ili adaptiranim mliječnim formulama . Ukoliko j dojna beba vitalna, bez tegoba, nije zabrinjavajuće da izostane stolica.“

Pitanje, Adnela: „Beba doji maximalno 5 minuta, poslije toga odbija dojku. Je li to ok? Čitam da treba po 15 minuta svaku dojku sisati, to je sa njom nemoguce.“

Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Ukoliko dojnče dobro napreduje, ima šest mokrih pelena za 24h i zlatno žutu stolicu, nema razloga za zabrinutost.“

Pitanje, Adisa: „Hvala za divno predavanje. Da li postoji neko rješenje za ravne bradavice, neki način da se podstakne beba na dojenje ili se mora koristiti dohrana?“ 

Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Postoji rješenje, a to su silikonski nastavci za dojenje. Neke mame doje sa silikonskim bradavicama uspješno do drugog rođendana djeteta.

Preporuka za trudnice- postoji minijaturna pumpica koja se nosi u grudnjaku za vrijeme drugog trimestra tudnoće i za sva vremena riješi problem uvučenih bradavica na neinvazivni način.“

Pitanje, Enisa:“ Kako znati prije poroda hocu li moci dojiti bebu?

Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Treba biti spreman na činjenicu da se novorođene bebe doje na 2-3h, te da za 24h majke imaju oko 12-15 podoja u prosjeku. Uz ovakav tempo i pravilan položaj na dojci, uspjeh je zagarantovan ukoliko se radi o zdravoj ženi.“

Pitanje, Aida: „Zdravo, da li je moguce stavljanje bebe na dojku ukoliko je majka u opštoj anesteziji?

Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „ Naravno da jeste“

Pitanje, Almedina: „ Hvala na korisnim informacijama ,mene zanima šta koristit za rane na bradavicama?“

Odgovor, dr. Vuković Mučibabić: „Postoji čitav niz preparata koji se kupuju u apotekama i namjnjene su za tu svrhu. Idealan je lanolin. Kako bispriječili pojavu ragada, potrebno j mlade majke obučiti da se beba stavi pravilno na bradavicu tako da obuhvati areolu (ne smije desnima biti na bradavici, već da grize areolu). Poslije podoja namazati bradavicu mlijekom jer je u majčinom mlijeku čitav niz faktora za regeneraciju tkiva (nema boljeg melema). Treće tuširanje se preporučuj jednom do dva puta dnevno,  jer i prečesto pranje isušuje bradavice, pogotovo kod pranja sa kupkama i sapunima.“

Na samom predavanju trudnice i dojilje imale su mnogo pitanja iz oblasti anesteziologije. U nastavku donosimo odgovre  dr. Monika Kasagić Gašević, Specijalista anesteziologije sa reanimatologijom iz Bolnici Jelena:

Pitanje, Adisa: “Pozdrav, htjela bih da pitam vezano za epiduralnu anesteziju, da li postoje kakve posljedice poslije epiduralne i da li je bolja od spiralne? 

Odgovor, dr. Gašević: „Komplikacije su moguće i opisane u knjigama, ali su u veoma niskom procentu. Zato je neophodna priprema i pregled kako bi se sam rizik sveo na minimum. Epiduralna se najčešće koristi kod prirodnog poroda a spinalna anestezija za carski rez. Epiduralnom anestezijom omogućena vam je očuvana motorika i duža bezbolnost, jer je u pitanju kateter preko kog se dobija anestetik. Kod spinalne anestezije dobija se jednokratno anestetik i ograničeno mu je vrijeme dejstva“.

Pitanje, Nikolina: „Koje su potencijalne komplikacije epiduralne anestezije? Da li ima ikakvog rizika od neuroloskih komplikacija ili bolova u ledjima?“

Odgovor, dr. Gašević: „Ima priličan broj komplikacija epiduralne anestezije ali je rizik veoma mali, pa tako i rizik od neuroloških komplikacija koji je svakako moguć (0,6  na 100 000 trudnica).“ 

Pitanje, Ana: „Pozdrav svima. Da li trudnice koje imaju trombofiliju mogu primiti epiduralnu anesteziju? Hvala unaprijed.“

Odgovori, dr. Gašević: „Poželjno kod preventivni doza isključiti terapiju 12 sati, pred porod, a kod  terapijski doza 24 sat prije poroda.“

Pitanje, Andreja: „ Zamolila bih za informaciju o nedostacima ili komplikacijama prilikom koristenja epiduralne anestezije, tj. nedostacima u odnosu na porod bez anestezije. Hvala.“

Odgovor, dr. Gašević: „Porod je prirodna stavar, i bolan je.  A mi primjenjujemo anesteziju  sa ciljem da ne boli odnosno manje boli“.

Pitanje, Ajla: “I mene zanima odgovor na pitanje Andreje… sve o epiduralnoj anesteziji tj. nedostaci najprije…Hvala“.

Odgovor, dr. Gašević: „ Poštovane, teško je na ovaj način opisati sve o jednoj anesteziji kao što je epiduralna. prednosti su višestruke , što i jeste razlog njene sve češće primjene. ne postoje nedostaci ali postoje neželjene reakcije i komplikacije koje su u veoma malom procentu. Najbolje bi bilo da porazgovarate sa anesteziologom bolnice u kojoj ćete se porađati, te se time detaljno informisati.

POVEZANI ČLANCI

Zadnje objave